برای مشاهده دوره ها، با حساب مفید خود وارد شوید.
ورود
در صورتیکه حساب مفید ندارید، میتوانید با ثبت نام در کارگزاری مفید، تمام دوره ها را بصورت رایگان مشاهده کنید.
با توجه به زمانبر بودن فرآیند دریافت کد بورسی پس از ثبت نام اولیه می‌توانید به مدت 5 روز همه دوره‌ها را به صورت رایگان مشاهده کنید

عنوان درس

نکته‌ حائز اهمیت در خصوص ورود به بازار سرمایه این است که افراد با سرمایه مازاد خود وارد بازار شوند تا بتوانند سرمایه‌گذاری درست و اصولی را انجام دهند. سرمایه مازاد، دارایی بدون استفاده‌ای است که شخص به‌آن نیازی ندارد و صرفا به‌منظور سرمایه‌گذاری آن را نگهداری می‌کند. باتوجه به ریسک بازار این امکان وجود دارد که در صورت نیاز شخص به نقدینگی در زمان‌های نوسانی بازار، امکان بازگشت کامل سرمایه را وجود نداشته باشد. ریسک در بازار سرمایه به این معنی است که سرمایه‌گذار انتظار کاهش میزان سرمایه مازاد خود را در یک بازه زمانی داشته باشد. در بازار سرمایه هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد و اگر شخصی به دنبال راهی کم‌خطر برای سرمایه‌گذاری در این بازار است، یکی از گزینه‌های پیش روی او اوراق با درآمد ثابت است. مفهوم دیگری که در بازارسرمایه وجود دارد دوره سرمایه‌گذاری است. دوره‌های سرمایه‌گذاری به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. دوره سرمایه‌گذاری میان‌مدت در حال حاضر شش ماه، و دوره بلند مدت بیش از یک‌سال مشخص شده است. در کنار این موارد نیز باید به ارزش ذاتی سهم توجه شود.

مطالب کلیدی درس

  • سرمایه‌گذاری نیاز به داشتن افق سرمایه گذاری بلند مدت دارد و در دراز مدت سرمایه‌گذار نتیجه خوبی از آن دریافت خواهد کرد.
  • باتوجه به نرخ سالانه تورم در کشور، نمی‌توان بازدهی موردانتظاری را از اوراق با درآمد ثابت داشت.
  • ارزش ذاتی سهم به‌معنی اطلاع پیدا کردن و شناخت کافی از ماهیت کسب و کار شرکت و اطلاعات مربوط به سهام است.

مدرس دوره

محمد امین رشیدی
کارشناس بازار سرمایه

رویدادهای پیش رو