برای مشاهده دوره ها، با حساب مفید خود وارد شوید.
ورود
در صورتیکه حساب مفید ندارید، میتوانید با ثبت نام در کارگزاری مفید، تمام دوره ها را بصورت رایگان مشاهده کنید.
با توجه به زمانبر بودن فرآیند دریافت کد بورسی پس از ثبت نام اولیه می‌توانید به مدت 5 روز همه دوره‌ها را به صورت رایگان مشاهده کنید

عنوان درس

نرخ بهره اولین موردی است که به‌منظور تامین مالی برای سرمایه‌گذار در بازار سرمایه به آن توجه می‌شود. اگر یک شخص حقیقی سرمایه‌دار یا حقوقی، قصد گسترش و توسعه کسب و کار خود را داشته باشد، مسلما به نقدینگی نیاز دارد. تامین نقدینگی نیاز به دریافت تسهیلات وام از بانک و .. است که باتوجه به نرخ بهره بالای این تسهیلات و بازپرداخت آن در آینده، این مورد توسط کارشناسان بازارسرمایه پیشنهاد نمی‌شود. در صورتی که با ثبت شرکت و پذیره‌نویسی و تبدیل آن به سهامی عام، تامین مالی بدون ریسک انجام می‌شود. این نوع تامین مالی به صورت عرضه اولیه در بورس یا فرابورس انجام می‌شود.

مطالب کلیدی درس

  • عرضه اولیه سهام یکی از راه‌های تامین مالی در بازار سرمایه است که در ازای این تامین مالی، سرمایه‌دار موظف است گزارش‌های مالی خود را در تاریخ‌های مشخصی در سامانه کدال منتشر کند تا سهام‌داران از گزارش‌های مالی شرکت آگاه باشند.
  • مقداری از مالیات یک شرکت عرضه اولیه شده، توسط سازمان بورس اوراق بهادار مشمول معافیت مالیاتی خواهد شد که این مورد از مزیت‌های عرضه‌اولیه سهام یک شرکت در راستای تامین مالی در بازار سرمایه است.
  • از جمله دیگر مزیت‌های ثبت شرکت در بورس یا فرابورس، مسئله برندینگ و آشنایی عموم مردم با نام شرکت است که با این اقدام افراد زیادی با نام شرکت و حوزه فعالیتی آن آشنا خواهند شد.

مدرس دوره

محمد امین رشیدی
کارشناس بازار سرمایه

رویدادهای پیش رو