سایت‌هایی که هرمعامله‌گری باید بداند!

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۷ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 3280
سطح مبتدی

سهامداران و سرمایه‌گذاران برای حفظ اصل سرمایه و پس از آن سودآوری حاصل از سرمایه‌‌گذاری در بورس ، نیاز دارند تا از اوضاع موجود در دنیا و کشورشان مطلع شوند. در ایران نیز چندین سایت وجود دارد که هر یک نوعی از اطلاعات را در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

امروزه برای هر کاری که شروع می‌کنیم نیاز به یک سری اطلاعات داریم تا هم در حوزه مورد نظر مطالعه کنیم و هم با کمک آن‌ها داده به دست بیاوریم. چیزی که در اینجا مورد توجه ما قرار دارد بازار سرمایه هست. این بازار شامل بورس، فرابورس، بورس کالا، بورس انرژی و صندوق های سرمایه گذاری می‌شود. 

سایت TSETMC

سایت TSETMC.com اطلاعات تمام بازار سرمایه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. سایت مدیریت فناوری  شامل صفحاتی است که در هر یک به بخشی از بازار سرمایه پرداخته است. سهامداران در این سایت بیشتر به بخش بورس و فرابورس و دیده‌بان توجه می‌کنند.

 اطلاعات جامع و مفید همراه با دسته‌بندی منظم بورس و فرابورس، سهامداران و سرمایه‌ گذاران را در حین بازار مشتاق به این سایت کرده است.

سایت tse

سایت بورس اوراق بهادار تهران به طور کامل به شرکت بورس پرداخته است. این سایت اطلاعات کلی و جزئی بازارها و شاخص‌‌ها را مشخص کرده است. اهداف سایت و شرکت و همچنین اعضا و قوانین حاکم بر بازار را شرح داده است. 

شاخص کل، بازار اول و دوم، شاخص صنعت، شاخص قیمت، شاخص ۳۰ شرکت و شاخص ۵۰ شرکت را با نمودار و با اطلاعات شاخص در اختیار سهامداران و سرمایه‌ گذاران قرار می‌دهد. همچنین قابلیت مقایسه شاخص‌ها در سایت  tse.ir برای کاربران وجود دارد.

سایت بورس اطلاعیه و اخبار مربوط به همین بازار را هر روز منتشر می‌‌کند. این سایت یک لیست از آدرس و وبسایت تمام کارگزاری‌ها در اختیار کاربران قرار داده است. 

ابزار محاسبه قراردادهای آتی و اختیار معامله از امکانات خوب سایت برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است. 

سایت ifb

سایت فرابورس ایران، بازار فرابورس را از لحاظ تفکیک صنعت، بازارها و نماد سهم‌ها مقایسه می‌کند. اخبار شرکت فرابورس و بازارها را در این سایت به تفضیل و تفکیک می‌توان یافت. در قسمت اوراق، اطلاعات دسته‌بندی‌شده در خصوص آن‌ها درج شده است. 

سایت ifb.ir همچنین یک فایل اکسل برای محاسبه سود اوراق تا زمان سررسید آن در دسترس سرمایه‌گذاران قرار داده‌ است که با دانلود فایل و پر کردن تاریخ خرید و سررسید و قیمت خرید، بازده این اوراق را برای سرمایه‌گذاران و سهامداران محاسبه خواهد کرد.

سایت ime

سایت بورس کالا اطلاعات قیمت و عرضه‌کنندگان بازار کالا را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد. سهامداران و سرمایه‌گذاران برای اطلاع از قیمت محصولات و نحوه تاثیر آن‌ها بر شرکت و سود سهم به روش تحلیل بنیادی شرکت، میزان رشد یا ریزش سهم را پیش‌بینی می‌کنند و با توجه به ارزندگی سهم اقدام به خرید یا فروش سهام خود می‌کنند. 

سایت ime.co.ir به تفضیل ضوابط و قراردادهای بازارهای فیزیکی، انواع بازارهای مشتقه و انواع بازارهای مالی در بازار کالا را شرح داده است. 

سایت‌ codal

  سایت کدال اطلاعات مربوط به وضعیت شرکت‌ها و هلدینگ‌ها را به نمایش گذاشته است. سایت codal.ir وضعیت ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و سالانه شرکت‌های بورسی و شرکت‌های غیربورسی زیرمجموعه هلدینگ‌ها را در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار داده است. 

 از جمله اطلاعاتی که کدال در دسترس عموم قرار می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صورت‌های مالی شرکت‌ها
 • زمان‌بندی و نوع افزایش سرمایه
 • تاریخ تشکیل مجامع و تقسیم سود
 • آگهی تشکیل مجامع 
 • افشای اطلاعات با اهمیت و شفاف سازی 

سامانه کدال اطلاعات خود را در سایتی بنام codal360.ir‌ ارائه می‌دهد. نوع چیدمان سایت کدال ۳۶۰ سبب شده تا دسترسی به اطلاعات و نحوه جستجو برای کاربران ساده‌تر باشد.  

سایت‌ CSDIRAN

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، یک شرکت تسویه وجوه زیر نظر سازمان بورس است. فعالیت‌های اصلی سایت csdiran.com به شرح زیر است:

 • ثبت و نگهداری اسامی و سوابق مالکین اوراق بهادار
 • افتتاح و نگهداری حساب وجوه بازار بورس و فرابورس
 • ثبت و نگهداری اوراق بهادار
 • واسطه مبادلات اوراق بهادار
 • تسویه معاملات اوراق بهادار

همچنین این سایت وضعیت دارایی سهامداران را پس از ورود به سامانه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. و در صورت مواردی از قبیل رفع ممنوع المعامله بودن، اصلاح اطلاعات و تغییر کارگزار ناظر می‌توانید به این وبسایت مراجعه کنید.

سایت‌ SENA

اخبار، گزارش‌ها و اظهارنظرهای مختلف از افراد و رسانه‌ها درباره بازار سرمایه را می‌ توانید در سایت sena.ir‌ دنبال کنید. این سایت تاثیر وقایع و تصویب قوانین روی بازار سرمایه را بررسی می‌کند. همچنین سایت سنا از شاخص و عوامل موثر بر آن صحبت می‌کند.

همچنین در این سایت می‌توانید موارد دیگری را دنبال کنید:

 • آخرین اخبار در مورد بازار سرمایه
 • شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بورس و فرابورس
 • آخرین قیمت سهام شرکت‌ها
 • ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سایت‌ fipiran

این سایت زیر نظر شرکت مدیریت فناوری بورس تهران فعالیت می‌کند. سایت فیپیران اخبار بازار سرمایه و اطلاعات صندوق‌ها را در دسترس سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. شما می‌توانید گزارش صندوق‌ها و نحوه بازدهی آن‌ها را روی نمودار مشاهده کنید. همچنین اطلاعات صنایع بازار بورس و فرابورس و میزان رشد هر سهم را در مقایسه با دیگر سهم‌‌ها را در این سایت در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار دارد. 

در قسمت لیست صندوق‌های این سایت، نام همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه، به همراه اطلاعات دقیق از آن‌ها نمایش داده می‌شود. در قسمت میانگین بازده، بازده صندوق‌ها به تفکیک نوع صندوق (صندوق تضمین اصل سرمایه، سهامی، شاخصی، درآمد ثابت، اهرمی و مختلط) قابل مشاهده و مقایسه است. همچنین در قسمت گزارش‌های ماهانه صندوق‌ها، فایل مربوط به گزارش عملکرد صندوق‌ها قابل دریافت است.

محمد فرخیان کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments