آیا می‌توان به کانال های تلگرام اعتماد کرد؟

آیا می‌توان به کانال‌های تلگرام اعتماد کرد؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 4543
سطح مبتدی

فهرست مطالب:

اگر در بازار سرمایه به فکر خرید و فروش سهام و جست‌و‌جو درباره آن افتاده باشید، علاوه بر سایت‌ها و صفحاتی که در اینترنت وجود دارد، احتمالاً چند کانال تلگرامی بورسی هم پیدا کرده‌اید. کانال هایی که با عناوین مختلف، به قول خودشان سیگنال خرید و فروش تضمینی ارائه می‌کنند. آیا به راستی می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد؟

معمولا بعد از ورود به اینگونه کانال‌ها، پستی را می‌بینید که شامل نمودار قیمتی سهمی است که مدتی قبل مدیر این کانال توصیه به خرید آن کرده است. با دقت بیشتر در نمودار یا توضیحات آن، افزایش قیمت این سهم توجه شما را جلب کرده و احتمالاً در ذهن خود محاسبه می‌کنید که اگر من هم این سهم را خریده بودم، چه سود خوبی به دست می‌آوردم و با توجه به تعداد زیاد دنبال کننده‌های این کانال، احتمالاً حس اعتماد بیشتری در شما ایجاد می‌شود.

کار به اینجا ختم نشده و احتمالاً شروع به دیدن سایر پست‌های کانال خواهید کرد. شاید در این‌ بین عکس‌هایی از پست منتشر شده در یک کانال تلگرامی دیگر را ‌بینید که در توضیحات زیر آن نوشته‌ شده باشد:

 «برای عضویت در کانال خصوصی و معرفی سهم‌های عالی و پربازده به آی‌دی مشخصی پیام دهید». یا شاید هم در همین کانال تلگرامی سهم‌های زیادی معرفی شده باشد و قیمت مناسب برای خرید و فروش آن تعیین شده باشد. اگر در این زمینه تصمیم به پیروی از یک کانال تلگرامی گرفته‌اید، خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید!

هدف از ایجاد کانال های تلگرام

گروه‌ها و کانال های تلگرامی و سایر صفحات موجود در اینترنت را افراد با انگیزه‌های متفاوت ایجاد می‌کنند. موارد بسیار خوب زیادی وجود دارد که از این بستر، برای اطلاع‌رسانی، آموزش و تبادل‌نظر بین افراد استفاده می‌شود یا افرادی که در زمینه خرید و فروش سهام دانش مناسبی دارند، اقدام به ارائه صادقانه نظرات و تحلیل های خود می‌کنند.

اما در این‌ بین، برخی افراد سودجو هم وارد عمل شده‌اند. برای خود اسم‌ و رسمی تهیه‌کرده‌اند و کانال هایی با تعداد دنبال کننده بالا هم دارند و به‌اصطلاح، «سیگنال تضمینی» می‌فروشند و با استناد به سهم‌هایی که قبلاً معرفی کرده‌اند و در کانال موجود است، خود را حرفه‌ای جلوه می‌دهند.

نکته قابل‌توجه این است که ممکن است بسیاری از مطالبی که قبلاً در کانال ارائه‌ شده، الان دیگر وجود نداشته باشد و ویرایش یا حذف شده باشد! یا حتی ممکن است بدون دریافت هزینه و با ایجاد یک فضای احساسی و با سناریوهای مختلف، افراد را تشویق به خرید یک سهم یا فروش آن کنند. چه‌بسا خودشان طرف مقابل معامله‌ باشند.

قانونی یا غیرقانونی بودن کانال‌ها‌؟

آن‌طور که در قوانین مشخص شده، فقط شخصیت‌های حقوقی می‌توانند با اخذ مجوزهای مربوطه به امر مشاوره سرمایه‌گذاری اقدام کنند و اشخاص حقیقی صلاحیت انجام این کار را ندارند.

یعنی تنها شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری که مشخصات آنها در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است، با رعایت برخی ملاحظات مشخص می‌توانند مشاوره سرمایه‌گذاری ارائه دهند. به‌غیر از شرکت‌های نام برده شده در سایت سازمان بورس، هیچ فرد حقوقی و یا حقیقی حق چنین اقدامی را ندارد و در واقع با سیگنال‌دهی در خصوص خرید و فروش سهام، اقدام غیر قانونی انجام داده است.

به همین دلیل، برخی از صفحات مجازی و کانال های تلگرامی، با اخطار قانونی روبرو شده‌اند و بعضا برای گردانندگان آن‌ها نیز محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

اطلاعات مورد نیاز کانال‌ها را از مراجع رسمی دریافت کنید

با فراگیر شدن استفاده از پیام‌رسان‌های فضای مجازی، کانال‌ها و گروه‌های زیادی در حوزه بورس  و خرید و فروش سهام فعال هستند. صرف‌نظر از مواردی که در زمینه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی در حال فعالیت هستند، گروهی از افراد نیز با اهداف شخصی هم وجود دارند که با عناوین خودساخته، صفحاتی در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند و اقدام به ارائه سیگنال می‌کنند.

اگر با دیدن مواردی همچون تعداد دنبال کنندگان بالای آن‌ها یا متن‌ها و نمودارهایی که از نظر نویسنده گواهی بر حرفه‌ای بودن اوست، اقدام به پیروی از آن کرده‌اید، توصیه می‌شود اطلاعات مورد نیاز خود را از مراجع رسمی دریافت کرده و در خصوص گروه‌ها و کانال های فعال در فضای مجازی دقت بیشتری داشته باشید.

سوالات پرتکرار

آیا کانال های تلگرامی قانونی هستند؟

آن‌طور که در قوانین مشخص شده فقط شخصیت‌های حقوقی می‌توانند با اخذ مجوزهای مربوطه به امر مشاوره سرمایه‌گذاری اقدام کنند و اشخاص حقیقی صلاحیت انجام این کار را ندارند. به همین دلیل، برخی از صفحات مجازی و کانال های تلگرامی، با اخطار قانونی روبرو شده‌اند و بعضا برای گردانندگان آن‌ها نیز محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

آیا می‌توان به کانال های تلگرام اعتماد کرد؟

موارد بسیار خوب زیادی وجود دارد که از این بستر، برای اطلاع‌رسانی، آموزش و تبادل‌نظر بین افراد استفاده می‌شود. اما در این‌ بین، برخی افراد سودجو هم وارد عمل شده‌اند. برای خود اسم‌ و رسمی تهیه‌کرده‌اند و کانال هایی با تعداد دنبال کننده بالا هم دارند و به‌اصطلاح، «سیگنال تضمینی» می‌فروشند. لذا توصیه می‌شود برای جلوگیری از زیان احتمالی، از مراجع معتبر برای دریافت اطلاعات استفاده کنید.

محمد فرخیان کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments