صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن
زمان مطالعه 6 دقیقه
انتشار ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تعداد بازدید 8446
سطح مبتدی

صندوق تضمین مفید با رکن ضامن، یکی از جدیدترین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است که ضمن ایجاد بازدهی مناسب برای سرمایه‌گذاران، اصل سرمایه آن‌ها را نیز تضمین می‌کند.

برای اینکه پس از مشخص شدن زمان پذیره‌نویسی از آن باخبر شوید شماره همراه خود را از طریق دکمه زیر ثبت کنید:

ثبت شماره موبایل - صندوق تضمین

در ادامه با صندوق تضمین مفید بیشتر آشنا می‌شویم.

صندوق سرمایه‌گذاری و انواع آن

استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در بورس است. هر صندوق سرمایه‌گذاری توسط گروهی خبره از متخصصین بازار سرمایه مدیریت می‌شود. این افراد در چارچوب اساسنامه و امیدنامه صندوق و تحت نظارت سازمان بورس، وجوه سرمایه‌گذاران را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در یک تقسیم‌بندی متداول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان با توجه به ترکیب دارایی تحت مدیریت هر صندوق به انواع مختلفی تقسیم کرد. بر این اساس پرمخاطب‌ترین صندوق‌ها در بازار سرمایه ایران عبارتند از: صندوق‌های سهامی، صندوق‌های مختلط، صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا و صندوق‌های شاخصی.

از نظر چگونگی سرمایه‌گذاری در صندوق، می‌توان صندوق‌ها را به دو نوع قابل معامله (ETF) و مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم کرد. خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله شبیه خرید و فروش سهام و از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری‌ها انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال نیز معمولا از طریق مراجعه به شعب صندوق یا سایت یا اپلیکیشن صندوق مربوطه انجام می‌شود.

از نظر ریسک، صندوق‌های با درآمد ثابت، کم‌ریسک، صندوق‌های مختلط، ریسک متوسط و صندوق‌های سهامی، شاخصی و مبتنی بر سکه طلا، پرریسک هستند. ریسک و بازده نیز با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. هر چه ریسک یک صندوق بیشتر باشد انتظار می‌رود بازدهی بیشتری داشته باشد.

سبدگردان مفید هم‌اکنون بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد ریال از دارایی سرمایه‌گذاران را در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا، شاخصی، سهامی، مختلط و درآمد ثابت را بر عهده دارد و می‌تواند پاسخگوی هر سلیقه‌ای در سرمایه‌گذاری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را بخوانید.

تضمین اصل سرمایه؛ دغدغه بسیاری از سرمایه‌گذاران

افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت‌ها تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. از این رو سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها، ذاتا با ریسک همراه است. از همین رو، یکی از نگرانی‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورس یا افراد با سطح ریسک‌پذیری کم، حفظ اصل سرمایه و در محدوده زیان قرار نگرفتن است.

صندوق‌های با درآمد ثابت، عمدتا بازدهی روزانه مثبتی دارند و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها منجر به زیان نمی‌شود. اما بازدهی این صندوق‌ها از شاخص بورس تاثیر نمی‌پذیرد. در واقع در شرایط صعودی بازار، صندوق‌های مختلط، سهامی و شاخصی بازدهی بهتری می‌توانند برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

از طرف دیگر، تضمینی برای حفظ اصل سرمایه در صندوق‌های مختلط، سهامی و شاخصی وجود ندارد. در واقع در شرایط اصلاحی و نزولی بازار، ممکن است بازدهی این صندوق‌ها نیز منفی باشد و اصل سرمایه سرمایه‌گذاران نیز کاهش یابد.

صندوق تضمین مفید؛

راهکاری ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک در بورس

برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران، کارگزاری مفید به دنبال راه‌اندازی صندوقی است که حداقل ۳۰٪ و حداکثر ۷۰٪ از دارایی‌های آن در سهام شرکت‌ها و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شود، اما در عین حال اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران نیز حفظ شود. 

در واقع حتی در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود. در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. در هر زمانی پس از سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید امکان ابطال واحدها و خارج کردن سرمایه از این صندوق وجود دارد و البته حداقل زمان سرمایه‌گذاری برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، ۶ ماه (= ۱۸۰ روز) است.

صندوق تضمین؛ صندوقی با رکن ضامن

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید، از نوع صندوق تضمین با رکن ضامن است. ضمانت اصل سرمایه در این صندوق توسط شرکت سبدگردان مفید انجام می‌شود. واحد‌های این صندوق از نوع صدور و ابطالی بوده و پذیره‌نویسی آن با قیمت هر واحد «۱۰۰۰» تومان انجام می‌شود.

این نوع از صندوق‌‌های تضمین سرمایه پس از انجام مرحله پذیره‌نویسی، تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. لازم به ذکر است که موافقت اصولی سازمان بورس با فعالیت این نوع صندوق صادر شده است. کارگزاری مفید در حال طی کردن فرآیند اداری مورد نیاز برای آغاز به کار این صندوق است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید

به محض تکمیل فرآیند اداری مورد نیاز و دریافت تمامی مجوزهای لازم برای شروع فعالیت صندوق تضمین مفید، نحوه سرمایه‌گذاری و شرکت در پذیره‌نویسی این صندوق از طریق سامانه آموزش مفید و صفحات رسمی کارگزاری مفید در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌گردد. از طریق لینک زیر می‌توانید صفحه رسمی کارگزاری مفید در اینستاگرام را دنبال کنید:

سولات متداول

چه کسی اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید را تضمین می‌کند؟

شرکت سبدگردان مفید به عنوان رکن ضامن صندوق تضمین مفید، اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند. حداقل مدت سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از تضمین اصل سرمایه نیز ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) است.

آیا امکان ابطال واحدهای صندوق تضمین مفید قبل از ۶ ماه وجود دارد؟

بله، هیچ‌گونه محدودیت و جریمه ابطالی برای ابطال واحدهای صندوق تضمین مفید قبل از ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) وجود ندارد.

آیا سود سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید، تضمین می‌شود؟

خیر. در هیچ یک از صندوق‌های بازار سرمایه از جمله صندوق تضمین مفید، سود سرمایه‌گذاری تضمین نمی‌شود.

آیا محدودیتی در میزان (درصد) سود سرمایه‌گذاران وجود دارد؟

خیر هیچ سقفی برای بازدهی صندوق تضمین مفید وجود ندارد.

ترکیب دارایی صندوق تضمین مفید چگونه است؟

پرتفوی صندوق تضمین به‌گونه‌ای است که حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۷۰ درصد آن سهام و حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۷۰ درصد آن اوراق با درآمد ثابت باشد. مدیر صندوق بر اساس شرایط بازار و با توجه به این محدودیت‌ها، ترکیب دارایی مناسب را انتخاب می‌کند.

پذیره‌نویسی صندوق تضمین مفید چگونه انجام می‌شود؟

پذیره‌نویسی صندوق تضمین مفید از طریق سامانه معاملاتی ایزی‌تریدر امکان‌پذیر است. اگر به ایزی‌تریدر دسترسی ندارید و مشتری کارگزاری مفید نیستید، می‌توانید به سایت emofid.com مراجعه کرده و به صورت رایگان و آنلاین افتتاح حساب کنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
18 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مسعود

سلام دوستان در کارگزاری مفید گفتن که این صندوق ماهیانه ۲۲ درصد سود میده میخواستم ببینم این واقعیت داره

کارگزاری مفید

با سلام
در صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط می‌باشد. سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحد سرمایه‌گذاری محاسبه شده و دارای تقسیم سود ماهانه نمی‌باشد. این صندوق ضمن ایجاد بازدهی مناسب برای سرمایه‌گذاران، اصل سرمایه آن‌ها را نیز تضمین می‌کند. توجه داشته باشید که مدت زمان سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین سرمایه در این صندوق، 180 روز می‌باشد و در صورت خروج پول قبل از بازه زمانی تعیین شده، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد.

Last edited 24 روز قبل by کارگزاری مفید
امید

در مقابل این تضمین اصل سرمایه آیا کارمزد جداگانه ای میگیرید
؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود.

محمد

این صندوق از چه زمانی پذیره نویسی شروع میشه؟ حدودا چه زمانی هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت اطلاع از پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» می‌توانید در مقاله «صندوق تضمین مفید»، شماره همراه خود را در قسمت «ثبت شماره موبایل» ثبت نموده تا زمان دقیق شروع پذیره‌نویسی از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی شود.

آیدین تبدیلی

سلام سود پرداختی به شکل ماهانه هست یا روزانه؟ و اینکه اصل سرمایه بعد از 6 ماه تضمین میشه؟ بنابراین اگه تضمین بشه ریسک(ضرر) نخواهد داشت؟

کارگزاری مفید

با سلام
«تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد که نیمی از دارایی‌های آن در سهام و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. توجه فرمایید که حداقل زمان سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، شش ماه است. همچنین این صندوق تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود یا ضرر سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال مشخص خواهد شد.

مهدی

سلام وقتتون بخیر این صندوق صدور ابطالی هست یا etf؟
نوع صندوق مختلط هست؟ چون من شنیدم صندوق های مختلط بین 40 تا 60 درصد سهام و همین میزان هم اوراق درامد ثابت دارند اما شما نوشتید 30 درصد تا 70 درص این چگونه محاسبه شده؟
و همجنین بازدهی مورد انتظار سالانه آن چه قدر براورد شده؟

کارگزاری مفید

با سلام
«تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال است. حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد از دارایی‌های صندوق «تضمین مفید» در سهام شرکت‌ها و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. توجه فرمایید که متغییر بودن این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. لازم به ذکر است که حداقل زمان سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، شش ماه است.

سوگندی

با سلام.گفتین آورده اولیه تا ۶ماه تضمین میشود. حال اگه سرمایه گذار در چند مرحله قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد . شرایط تضمین چگونه خواهد بود.

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که طی چند مرحله اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق نمایید، جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین آورده اولیه، می‌بایست شش ماه از هر کدام از سرمایه‌گذاری‌های شما گذشته باشد.

سوگندی

قیمت اولیه هر واحد NAV چه مبلغی خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
در پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» ارزش هر واحد صندوق 10000 ریال خواهد بود.

محمد

ایا در ایزی تریدر قابل معامله خواهد بود

کارگزاری مفید

با سلام
با سلام کاربر گرامی، صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. در حال حاضر پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» آغاز نگردیده است. لازم به ذکر است، پذیره‌نویسی این صندوق از طریق سامانه معاملاتی «ایزی‌تریدر» مهیا خواهد بود.

امیر تازیکی

بعد یا قبل 6ماه اگر سوددهی داشت مدیر صندوق خودش ابطال میزنه که سود هم به سرمایه اولیه اضافه بشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
ثبت درخواست ابطال تنها توسط سهامدارن امکان‌پذیر خواهد بود. لذا در صورتی که حداقل شش ماه در صندوق «تضمین مفید» سرمایه‌گذاری نمایید، از مزیت تضمین آورده اولیه این صندوق بهره‌مند خواهید شد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند.