صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن

صندوق تضمین
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۶ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 106099
سطح مبتدی

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید با رکن ضامن، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه است که ضمن ایجاد بازدهی برای سرمایه‌گذاران در شرایط صعودی بازار، اصل سرمایه‌شان را نیز تضمین می‌کند. این صندوق حداقل ۳۰٪ و حداکثر ۷۰٪ از دارایی‌های خود را در سهام شرکت‌ها و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند.

دسترسی سریع به مطالب:

در ادامه با صندوق تضمین بیشتر آشنا می‌شویم.

صندوق سرمایه‌گذاری و انواع آن

استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در بورس است. هر صندوق سرمایه‌گذاری توسط گروهی از متخصصان با تجربه بازار سرمایه مدیریت می‌شود. این افراد در چارچوب اساسنامه و امیدنامه صندوق و تحت نظارت سازمان بورس، وجوه سرمایه‌گذاران را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در یک تقسیم‌بندی متداول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان با توجه به ترکیب دارایی تحت مدیریت هر صندوق به انواع مختلفی تقسیم کرد. بر این اساس پرمخاطب‌ترین صندوق‌ها در بازار سرمایه ایران عبارتند از: صندوق‌های سهامی، صندوق‌های مختلط، صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا و صندوق‌های شاخصی.

از نظر نحوه سرمایه‌گذاری، می‌توان صندوق‌ها را به دو نوع قابل معامله (ETF) و مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم کرد. خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله شبیه خرید و فروش سهام بوده و از طریق ثبت سفارش در سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری‌ها انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال نیز معمولا از طریق مراجعه به شعب صندوق، سایت یا اپلیکیشن صندوق مربوطه انجام می‌شود.

از نظر ریسک، صندوق‌های با درآمد ثابت، کم‌ریسک، صندوق‌های مختلط، ریسک متوسط و صندوق‌های سهامی، شاخصی، اهرمی و مبتنی بر سکه طلا، پرریسک هستند. ریسک و بازده با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند؛ هر چه ریسک یک صندوق بیشتر باشد، انتظار می‌رود که بازدهی بیشتری نیز داشته باشد.

سبدگردان مفید هم‌اکنون مدیریت بیش از ۷۲۰ هزار میلیارد ریال از دارایی سرمایه‌گذاران را در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا، شاخصی، سهامی، مختلط و درآمد ثابت بر عهده دارد و می‌تواند پاسخگوی هر سلیقه‌ای در سرمایه‌گذاری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را بخوانید.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه مفید

واحد‌های این صندوق از نوع صدور و ابطالی بوده و برای خرید و فروش واحد‌های آن می‌توانید از طریق سایت صندوق و یا بخش سرمایه گذاری در سامانه ایزی‌تریدر اربیس و مفید اپ اقدام کنید.

برای آشنایی با نحوه سرمایه‌گذاری در این صندوق، مطلب «آموزش نحوه خرید صندوق تضمین مفید» را بخوانید.

تضمین اصل سرمایه؛ دغدغه بسیاری از سرمایه‌گذاران

افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت‌ها تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. از این رو سرمایه‌گذاری در سهام، ذاتا با ریسک همراه است. به همین دلیل، یکی از نگرانی‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورس یا افراد با سطح ریسک‌پذیری کم، حفظ اصل سرمایه و وارد نشدن زیان است.

صندوق‌های با درآمد ثابت، عمدتا بازدهی روزانه مثبتی دارند و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها منجر به زیان نمی‌شود. اما بازدهی این صندوق‌ها از شاخص بورس تاثیر نمی‌پذیرد. در واقع در شرایط صعودی بازار، صندوق‌های مختلط، سهامی و شاخصی، می‌توانند بازدهی بهتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

از طرف دیگر، تضمینی برای حفظ اصل سرمایه در صندوق‌های مختلط، سهامی و شاخصی وجود ندارد. در واقع در شرایط اصلاحی و نزولی بازار، ممکن است بازدهی این صندوق‌ها نیز منفی باشد و اصل سرمایه سرمایه‌گذاران نیز کاهش یابد.

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید؛ راهکاری ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک در بورس

ما برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران، به دنبال راه‌اندازی صندوقی هستیم که حداقل ۳۰٪ و حداکثر ۷۰٪ از دارایی‌های آن در سهام شرکت‌ها و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شود. در عین حال نیز اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران را در آن حفظ کنیم. 

سرمایه‌گذاران صندوق تضمین حتی در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود. در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. در هر زمانی پس از سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین امکان ابطال واحدها و خارج کردن سرمایه از این صندوق وجود دارد. البته حداقل زمان سرمایه‌گذاری برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، ۶ ماه (۱۸۰ روز) است.

صندوق تضمین؛ صندوقی با رکن ضامن

به طور کلی صندوق‌های تضمین به دو دسته تقسیم می‌شوند، صندوق‌ تضمین‌ با رکن ضامن و صندوق تضمین با مکانیزم اهرمی. در صندوق‌های تضمین‌ با رکن ضامن، پس از پذیره‌نویسی واحد‌های صدور و ابطالی، صندوق‌ تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز می‌کند. چراکه آورده اولیه سرمایه‌گذاران توسط یک شرکت سبدگردان تضمین می‌شود.

در نوع دیگر این صندوق‌ها، ابتدا واحدهای ETF پذیره‌نویسی شده (حداقل میزان سرمایه‌گذاری در واحد‌های ETF مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان است) و سپس مجوز فعالیت صندوق ETF اخذ می‌گردد. این امر به این دلیل است که تضمین واحد‌های صدور و ابطالی، به پشتوانه سرمایه‌گذاران واحدهای ETF انجام می‌شود. پس از طی شدن این مرحله، مجوز لازم برای واحد‌های صدور و ابطالی صادر شده و فروش آن‌ها آغاز می‌گردد.

صندوق تضمین با رکن ضامن

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید، از نوع صندوق تضمین با رکن ضامن است. ضمانت اصل سرمایه در این صندوق توسط شرکت سبدگردان مفید انجام می‌شود.

هیچ‌گونه جریمه‌ای برای ابطال واحدهای صندوق تضمین اصل سرمایه مفید وجود ندارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مطالعه اساسنامه و امیدنامه صندوق تضمین، می‌توانید به سایت صندوق تضمین مفید مراجعه کنید.

در صورتی‌که در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مطلب «صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک» استفاده کنید.

سوالات متداول

چه کسی اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران صندوق تضمین را تضمین می‌کند؟

شرکت سبدگردان مفید به عنوان رکن ضامن صندوق تضمین، اصل سرمایه (آورده اولیه) سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند. حداقل مدت سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از تضمین اصل سرمایه نیز ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) است.

آیا امکان ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه وجود دارد؟

بله، هیچ‌گونه محدودیت و جریمه ابطالی برای ابطال واحدهای صندوق تضمین قبل از ۶ ماه تقویمی (۱۸۰ روز) وجود ندارد.

آیا سود سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه مفید، تضمین می‌شود؟

خیر. در هیچ یک از صندوق‌های بازار سرمایه از جمله صندوق تضمین، سود سرمایه‌گذاری تضمین نمی‌شود.

آیا محدودیتی در میزان (درصد) سود سرمایه‌گذاران وجود دارد؟

خیر هیچ سقفی برای بازدهی صندوق تضمین اصل سرمایه مفید وجود ندارد.

ترکیب دارایی صندوق تضمین چگونه است؟

پرتفوی صندوق تضمین به‌گونه‌ای است که حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۷۰ درصد آن سهام و حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۷۰ درصد آن اوراق با درآمد ثابت باشد. مدیر صندوق بر اساس شرایط بازار و با توجه به این محدودیت‌ها، ترکیب دارایی مناسب را انتخاب می‌کند.

چگونه صندوق تضمین را خریداری کنم؟

صندوق تضمین اصل سرمایه مفید، یک صندوق صدور و ابطالی بوده و سرمایه‌گذاری در آن از طریق مفیداپ، بخش «سرمایه‌گذاری» ایزی تریدر و ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) و همچنین سایت این صندوق امکان‌پذیر است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
270 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حسینی

با نوساناتی که در بازار سرمایه این دو ساله اتفاق افتاد و اکثر افراد ضرر کردن جای این صندوق خالی بود و چقدر عالی که کارگذاری مفید پیشگام در ارایه ی این صندوق شده

کارگزاری مفید

با سلام.
از همراهی و نظر ارزشمند شما صمیمانه سپاسگزاریم.

مسعود

سلام دوستان در کارگزاری مفید گفتن که این صندوق ماهیانه ۲۲ درصد سود میده میخواستم ببینم این واقعیت داره؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط می‌باشد. سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحد سرمایه‌گذاری محاسبه شده و دارای تقسیم سود ماهانه نمی‌باشد. این صندوق ضمن ایجاد بازدهی مناسب برای سرمایه‌گذاران، اصل سرمایه آن‌ها را نیز تضمین می‌کند. توجه داشته باشید که مدت زمان سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین سرمایه در این صندوق، 180 روز می‌باشد و در صورت خروج پول قبل از بازه زمانی تعیین شده، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
امید

در مقابل این تضمین اصل سرمایه آیا کارمزد جداگانه ای می‌گیرید؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارمزد صندوق «تضمین مفید» سالانه می‌باشد که به‌صورت روزانه در NAV صندوق محاسبه می‌شود. همچنین علاوه بر کارمزدهای معمول صندوق‌های مختلط، رکن ضامن به‌صورت سالیانه 2.5 درصد کارمزد از سهام صندوق و 0.5 درصد کارمزد از اوراق صندوق که به‌صورت روزانه در NAV محاسبه می‌شود.

میلاد

اگه تو سود بودیم و خواستیم زودتر از سه ماه خارج بشیم چی .

کارگزاری مفید

با سلام.
اگر صندوق در سود باشد می‌توانید هر زمان که تمایل داشتید ابطال ثبت کنید و با سود صندوق از صندوق خارج شوید زیرا این صندوق جریمه ابطال ندارد.

محمد

این صندوق از چه زمانی پذیره نویسی شروع میشه؟ حدودا چه زمانی هست؟

کارگزاری مفید

با سلام
پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» از 9 تا 15 مهر می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پذیره‌نویسی صندوق تضمین اصل سرمایه مفید به مقاله ی آموزش نحوه خرید صندوق تضمین اصل سرمایه مفید مراجعه نمایید.

مهدی

سلام وقتتون بخیر این صندوق صدور ابطالی هست یا etf؟
نوع صندوق مختلط هست؟ چون من شنیدم صندوق های مختلط بین 40 تا 60 درصد سهام و همین میزان هم اوراق درامد ثابت دارند اما شما نوشتید 30 درصد تا 70 درص این چگونه محاسبه شده؟
و همچنین بازدهی مورد انتظار سالانه آن چه قدر برآورد شده؟

کارگزاری مفید

با سلام
«تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال است. حداقل 30 درصد و حداکثر 70 درصد از دارایی‌های صندوق «تضمین مفید» در سهام شرکت‌ها و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. توجه فرمایید که متغیر بودن این درصد با توجه به شرایط صعودی یا نزولی بازار تغییر خواهد کرد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند. لازم به ذکر است که حداقل زمان سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین مفید برای بهره‌مندی از مزیت تضمین آورده اولیه، شش ماه است.

سوگندی

با سلام.گفتین آورده اولیه تا ۶ماه تضمین میشود. حال اگه سرمایه گذار در چند مرحله قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد شرایط تضمین چگونه خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که طی چند مرحله اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق نمایید، جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین آورده اولیه، می‌بایست شش ماه از هر کدام از سرمایه‌گذاری‌های شما گذشته باشد.

علیرضا

ببخشید مبهم بود. یعنی اگر در مرحلۀ اول 10 میلیون سرمایه گذاری کرده باشیم و پنج ماه بعد 20 میلیون دیگر به سرمایه اولیه اضافه کنیم، آن پنج ماه اولیه که برای 10 میلیون سرمایه اولیه انتظار کشیدیم صفر می‌شود و دوباره باید برای بهره مندی از تضمین 6 ماه دیگر صبر کنیم؟ یا فقط برای تضمین پارت دوم سرمایه گذاری باید شش ماه دیگر صبر کنیم و برای پارت اول یک ماه انتظار دیگر کافی است؟

کارگزاری مفید

با سلام.
باید هر بار به صورت جداگانه به ازای هر سرمایه گذاری جدیدی که انجام می‌دهید به مدت ۶ ماه تقویمی ابطال واحد نداشته باشید تا مشمول تضمین اصل سرمایه شوید، یعنی تاریخ صدور صندوق ملاک بازه ی ۱۸۰ روزه قرار میگیرد.

بهمن نیرومندی

با سلام. ببخشید مثلا ۵۰۰ واحد تضمین رو خرید می کنیم‌ اگر بخشی از واحدهای خریداری شده (مثلا ۱۰۰ واحد) رو زودتر از ۶ ماه ابطال کنیم مابقی (۴۰۰ واحد) رو تا شش ماه نگه داریم اون بخش باقیمانده (۴۰۰ واحد) شامل تضمین میشه یا نه؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت خرید واحدهای صندوق تضمین اصل سرمایه مفید و ابطال بخشی از واحدهای خریداری شده قبل از 6 ماه (180روز تقویمی)، تعداد واحدهای باقیمانده (با قیمت خریداری شده به ازای واحدهای باقیمانده) در صورتی که 180 روز تقویمی نگهداری شود تضمین می‌شود.

سوگندی

قیمت اولیه هر واحد NAV چه مبلغی خواهد بود؟

کارگزاری مفید

با سلام
در پذیره‌نویسی صندوق «تضمین مفید» ارزش هر واحد صندوق 10000 ریال خواهد بود.

امیر تازیکی

بعد یا قبل 6ماه اگر سوددهی داشت مدیر صندوق خودش ابطال میزنه که سود هم به سرمایه اولیه اضافه بشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
ثبت درخواست ابطال تنها توسط سهامدارن امکان‌پذیر خواهد بود. لذا در صورتی که حداقل شش ماه در صندوق «تضمین مفید» سرمایه‌گذاری نمایید، از مزیت تضمین آورده اولیه این صندوق بهره‌مند خواهید شد. در واقع در شرایط نزولی بازار بورس و کاهش قیمت سهام، سرمایه‌گذاران صندوق تضمین مفید با زیان روبرو نمی‌شوند و اصل سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در شرایط صعودی بازار بورس نیز سرمایه‌گذاران این صندوق به شکل مطلوبی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها منتفع می‌شوند.

یاشار

لینک وبسایت صندوق، که امیدنامه،اعضای صندوق، اساسنامه و پورتفوی صندوق در ا‌ونجا قرار داده میشه رو بفرمایید چی هستش؟

کارگزاری مفید

با سلام
امکان مشاهده تمامی موارد مد نظر را در سایت صندوق تضمین مفید خواهید داشت.

مسعود

صندوق etf هست یا صدور ابطالی؟ و اگه صدور ابطالی هست باید بیایم شعبه ؟ و حداقل چندتا یونیت میتونیم ثبت سفارش کنیم ؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال است.
جهت صدور و ابطال واحد‌های صندوق میتوانید از طریق اپلیکیشن مفید، سایت صندوق تضمین و قسمت سرمایه گذاری در ایزی تریدر اقدام نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محسن

سلام ممنون میشم جوابم رو بدید
با توجه به اینکه سود مطلوب یک مفهوم مبهم هست میخوام این مثالم رو جواب بدید در آخرین صعود بزرگ بازار صعود شاخص کل 32 درصد و میانگین سهام 48 درصد رشد کردند و این صعود از بهمن آغاز تا اردیبهشت ادامه داشت
سوال اینجاست این صعود قابل قبول میانگینی از این صعود در چهار ماه صعودی بازار خواهد بود؟؟ توضیح اینکه با نگاه به گذشته حدود این سود در چه بازه ای خواهد بود؟ ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
مطابق مقررات صندوق های سرمایه گذاری مجاز به پیش بینی سود نیستند. صندوق «تضمین مفید» یک صندوق مختلط می‌باشد. سود و یا زیان سرمایه‌گذاران به صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال واحد سرمایه‌گذاری محاسبه شده و دارای تقسیم سود ماهانه نمی‌باشد. این صندوق ضمن ایجاد بازدهی مناسب برای سرمایه‌گذاران، اصل سرمایه آن‌ها را نیز تضمین می‌کند. توجه داشته باشید که مدت زمان سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از قابلیت تضمین سرمایه در این صندوق، 180 روز می‌باشد و در صورت خروج پول قبل از بازه زمانی تعیین شده، کارگزاری مفید اصل پول سرمایه‌گذاری را تضمین نخواهد کرد.

ساسان

سلام ینی زیر ۱۸۰ روز بخایم پول ورداریم ضرر میکنیم؟

کارگزاری مفید

سلام.
خیر اما در صورت ابطال در کمتر از ۱۸۰ روز اصل سرمایه شما تضمین نخواهد شد.