صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
تعداد بازدید 2578
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری شاخصی (Index fund)

هدف صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاماً منابع خود را براساس الگوی تعیین‌ شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه گذاری می‌کند. شاخص مذکور می‌تواند شاخص‌ کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

در این صندوق‌ها تنها زمانی خریدوفروش سهام ضرورت می‌یابد که وجهی به‌واسطه ورود سرمایه‌گذار جدید اضافه یا به دلیل خروج یک سرمایه‌گذار کم شود. مزیت اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص‌، هزینه‌های نسبتاً پایین آن‌ و حذف ریسک مدیریت صندوق‌ است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی هدفشان پیروی از یک شاخص مبنا است. مدیران این صندوق‌ها در تلاش‌اند تا سبدی از اوراق بهادار با ترکیب و اوزان متناسب با یک شاخص مبنا را تشکیل دهند تا بر این اساس عملکردی مشابه با عملکرد آن شاخص داشته باشند. در این نوع از صندوق‌ها نقش مدیریت، یک نقش غیرفعال است و تنها در راستای انطباق ترکیب وزن اوراق موجود در سبد با شاخص مبنا تلاش‌هایی صورت می‌گیرد.‌

ایده شکل‌گیری صندوق‌های شاخصی‌ برگرفته از فرضیه بازار کارا (Efficient Market Hypothesis) است. در چنین فضایی اگر انتظارات و اطلاعات همه مشارکت‌کنندگان در بازار به‌خوبی توسط قیمت‌ها منعکس شود، تغییر قیمت‌ها غیرقابل‌پیش‌بینی است، لذا نمی‌توان بدون متحمل شدن هزینه و ریسک اضافی، بازده بالاتری از شاخص بازار به دست آورد.

این ایده باعث شد تا برای نخستین بار فردی به نام جان بوگل (John Bogle) اولین صندوق شاخصی‌ را با هدف پیروی از شاخص S&P500 طراحی کرده و به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت دارایی جهان تبدیل شود.

مزیت‌ها

بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی‌ کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود. زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص‌ مبنا نزدیک باشد.

معایب

انعطاف این صندوق‌ها در شرایط مختلف بازار بسیار کمتر از سایر صندوق‌های سهامی می‌باشد. این موضوع می‌تواند در نوسانات بازار به ضرر سهام‌داران این صندوق‌ها باشد.

در کشورهای غربی به خصوص آمریکا از این نوع صندوق‌ها تعداد زیادی وجود دارد. در کشور ما در حال حاضر تنها ۳ صندوق سرمایه گذاری شاخصی فعال هستند. این سه صندوق عبارت‌اند از:

  • صندوق شاخصی فیروزه (ETF)
  • صندوق سرمایه گذاری شاخصی‌ کارآفرین
  • صندوق سرمایه گذاری شاخصی‌ کاردان (ETF)

هیچ یک از صندوق های کارگزاری مفید از نوع صندوق های شاخصی‌ نمی‌باشند.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید کسب کنید، مقالات زیر را بخوانید:

صندوق های سهامی کارگزاری مفید:

صندوق مبتنی بر سکه طلا:

صندوق مختلط کارگزاری مفید:

صندوق های درآمد ثابت:

سوالات متداول

صندوق شاخصی چیست؟

هدف صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاماً منابع خود را براساس الگوی تعیین‌ شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه گذاری می‌کند. شاخص مذکور می‌تواند شاخص‌ کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

مزایای و معایب صندوق شاخصی

مزایا:
* کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق
* مدیریت نقشی غیرفعال دارد؛ لذا ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود.

معایب:
* کم بودن انعطاف پذیری صندوق در شرایط مختلف بازار

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments