صندوق سرمایه گذاری شاخصی (Index fund)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
تعداد بازدید 10632
سطح مبتدی

هدف صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاماً منابع خود را براساس الگوی تعیین‌ شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه گذاری می‌کند. شاخص مذکور می‌تواند شاخص‌ کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

در این صندوق‌ها تنها زمانی خریدوفروش سهام ضرورت می‌یابد که وجهی به‌واسطه ورود سرمایه‌گذار جدید اضافه یا به دلیل خروج یک سرمایه‌گذار کم شود. مزیت اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص‌، هزینه‌های نسبتاً پایین آن‌ و حذف ریسک مدیریت صندوق‌ است.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری شاخصی چقدر است؟

همانطور که اشاره شد صندوق های سرمایه گذاری شاخصی به دنبال کسب بازدهی برابر با یکی از شاخص های بازار سرمایه هستند. در نمودار زیر بازدهی تعدادی از شاخص های بازار سرمایه با بازارهای مختلف سرمایه گذاری مقایسه شده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی هدفشان پیروی از یک شاخص مبنا است. مدیران این صندوق‌ها در تلاشند تا سبدی از اوراق بهادار با ترکیب و اوزان متناسب با یک شاخص مبنا را تشکیل دهند تا بر این اساس عملکردی مشابه با عملکرد آن شاخص داشته باشند. در این نوع از صندوق‌ها نقش مدیریت، یک نقش غیرفعال است و تنها در راستای انطباق ترکیب وزن اوراق موجود در سبد با شاخص مبنا تلاش‌هایی صورت می‌گیرد.‌

ایده شکل‌گیری صندوق‌های شاخصی‌ برگرفته از فرضیه بازار کارا (Efficient Market Hypothesis) است. در چنین فضایی اگر انتظارات و اطلاعات همه مشارکت‌کنندگان در بازار به‌خوبی توسط قیمت‌ها منعکس شود، تغییر قیمت‌ها غیرقابل‌پیش‌بینی است، لذا نمی‌توان بدون متحمل شدن هزینه و ریسک اضافی، بازده بالاتری از شاخص بازار به دست آورد. این ایده باعث شد تا برای نخستین بار فردی به نام جان بوگل (John Bogle) اولین صندوق شاخصی‌ را با هدف پیروی از شاخص S&P500 طراحی کرده و به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت دارایی جهان تبدیل شود.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی چه مزایایی دارند؟

بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی‌ کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود. زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص‌ مبنا نزدیک باشد.

.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید کسب کنید، مقالات زیر را بخوانید:

انواع صندوق های کارگزاری مفید

صندوق پیشتاز
(سهامی)
صندوق پیشرو
(سهامی)

صندوق امید توسعه
(سهامی)
صندوق اطلس
(سهامی)

صندوق عیار
(مبتنی بر طلا)
صندوق ممتاز
(مختلط)

صندوق حامی
(درآمد ثابت)
صندوق نامی
(درآمد ثابت)

.

سوالات متداول

صندوق شاخصی چیست؟

هدف صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاماً منابع خود را براساس الگوی تعیین‌ شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه گذاری می‌کند. شاخص مذکور می‌تواند شاخص‌ کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

بازدهی صندوق های شاخصی چقدر است؟

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی به دنبال کسب بازدهی برابر با یکی از شاخص های بازار سرمایه هستند. در طی ۵ سال گذشته بازدهی شاخص‌های بازار سرمایه به قرار زیر بوده است.
– شاخص کل (هم وزن): ۲۷۹۵ درصد
– شاخص آزاد شناور: ۲۰۲۱ درصد
– شاخص بازار اول: ۱۸۲۴ درصد
– شاخص کل: ۱۷۱۴ درصد
– شاخص بازار دوم: ۱۵۶۵ درصد

صندوق های شاخصی چه مزایا و معایبی دارند؟

مزایا:
* کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق
* مدیریت نقشی غیرفعال دارد؛ لذا ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود.

معایب:
* کم بودن انعطاف پذیری صندوق در شرایط مختلف بازار

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
x
پذیره‌نویسی صندوق تضمین مفید آغاز شد. پذیره‌نویسی در ایزی‌تریدر انجام می‌شود.
ورود به ایزی‌تریدر