شاخص کل TEDPIX چه چیزی را در بورس نشان می‌دهد؟

شاخص کل TEDPIX چه چیزی را در بورس نشان می‌دهد؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۵ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 7402
سطح مبتدی

در بورس تهران شاخص بازدهی یا همان شاخص قیمت و بازده نقدی با نام شاخص کل TEDPIX شناخته می‌شود. این شاخص همان شاخصی است که همیشه در اخبار و رسانه‌ها از آن به عنوان شاخص بورس تهران صحبت می‌شود. شاخص‌ کل‌ در بین فعالان بازار و سرمایه‌گذاران یکی از پرکاربردترین شاخص‌هاست. این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. به عبارت دیگر تغییرات شاخص قیمت بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است.

مفهوم شاخص کل TEDPIX

برای درک ساده‌تر مفهوم این شاخص، فرض کنید که شما از تمام شرکت‌های بورسی متناسب با وزن آن‌ها در شاخص بورس سهام خریداری کنید، در این صورت تغییرات شاخص بورس برابر با میزان بازدهی سبد سهام شما خواهد بود. در واقع این شاخص تغییرات قیمت سهام و سودهای سالیانه‌ای را که شرکت‌ها به شما پرداخت می‌کنند، محاسبه می‌کند. شاخص کل، با عنوان شاخص قیمت و بازده نقدی نیز شناخته می‌شود.

نکته‌ای که هنگام بررسی شاخص قیمت باید به آن بیشتر توجه کنیم، میزان تغییرات آن است. مثلا اگر شاخص در طی یک سال از عدد ۸۰ هزار به ۱۲۰ هزار واحد برسد، نشان‌دهنده این است که میانگین بازدهی بورس طی یکسال اخیر برابر با ۵۰ درصد بوده است. طبق فرمول محاسبه شاخص بورس، هر چه شرکت‌ها بزرگتر و سرمایه بیشتری داشته باشند، تاثیر بیشتری بر روی شاخص کل خواهند داشت. به‌عنوان مثال تاثیرگذاری تغییرات قیمت شرکت‌‌های بزرگی مانند ‍صنايع پتروشيمی خليج فارس، فولاد مبارکه خیلی بیشتر از تاثیرگذاری شرکت‌های کوچکی مانند سیمان خاش یا قند هکمتان بر شاخص بورس است.

علاوه بر شاخص‌ کل‌، شاخص های دیگری نیز در بازار سرمایه وجود دارد. آشنایی با این شاخص‌ها، می‌تواند در تحلیل شرایط بازار به شما کمک کند. در صورتی که مایل هستید با سایر شاخص های بازار سرمایه آشنا شوید می‌توانید مقاله شاخص بورس چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

سوالات متداول

شاخص کل TEDPIX چیست؟

در بورس تهران شاخص بازدهی یا همان شاخص قیمت و بازده نقدی با نام شاخص کل TEDPIX شناخته می‌شود. این شاخص همان شاخصی است که همیشه در اخبار و رسانه‌ها از آن به عنوان شاخص بورس تهران صحبت می‌شود.

هنگام بررسی شاخص کل به چه موضوعی باید توجه داشت؟

نکته‌ای که هنگام بررسی شاخص قیمت باید به آن بیشتر توجه کنیم، میزان تغییرات آن است. مثلا اگر شاخص در طی یک سال از عدد ۸۰ هزار به ۱۲۰ هزار واحد برسد، نشان‌دهنده این است که میانگین بازدهی بورس طی یکسال اخیر برابر با ۵۰ درصد بوده است.

برچسب‌ها:,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments