بهترین صندوق سهامی

صندوق سهامی
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۹ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 402
سطح مبتدی

یکی از مسائل مهم برای سرمایه‌گذاران، کسب بازدهی مناسب و حفظ ارزش سرمایه است. از انواع بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران می‌‌توان به طلا، مسكن، بازار سرمایه و … اشاره کرد. بازار سرمایه جذابیت‌های بسیاری دارد که آن را از سایر بازارهای سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند. یکی از این موارد جذابیت، تنوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری است.

ویژگی‌های سرمایه گذاری در بازار سرمایه

در بازار سرمایه، افراد و شرکت‌ها می‌توانند در سهام شرکت‌های مختلف، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. هر یک از این اوراق دارای خصوصیات و ریسک‌های منحصر به فردی هستند. 

تنوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا استراتژی‌های مختلف را انتخاب و به تناسب تمایلات و اهداف خود سرمایه‌گذاری کنند. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، شاخص کل بورس در یک بازه‌ پنج ساله (ابتدای ۹۸ تا پایان ۱۴۰۲) بازده بالاتری را نسبت به سایر بازار‌ها کسب کرده است.

مقایسه بازدهی پنج ساله صندوق های سهامی با بازار های موازی

با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نیازی به مدیریت و تجزیه و تحلیل حرفه‌ای سبد دارایی وجود نخواهد داشت. تیم مدیریتی صندوق با تجربه و تخصص خود، سرمایه شما را به صورت حرفه‌ای مدیریت می‌کنند. این روش برای افرادی مناسب است که وقت یا تجربه کافی را برای مدیریت سرمایه خود ندارند.

صندوق های سرمایه گذاری شامل صندوق‌های سهامی، درآمد ثابت، مختلط، اهرمی، شاخصی، بخشی، طلا و … هستند. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین صندوق سهامی‌ می پردازیم.

آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری سهامی 

صندوق‌های سهامی، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که حداقل ۷۰ درصد از سبد دارایی تحت مدیریت خود را به سهام شرکت‌های مختلف و مابقی را به اوراق درآمد ثابت، اوراق مشارکت، اوراق بانکی، سپرده‌های بانکی و .. تخصیص می‌دهند. 

بنابراین، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط، ریسک بیشتری دارد. همچنین، احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق‌‌ها، در صورت مناسب بودن شرایط بازار بورس نسبت به سایر بازار‌ها وجود خواهد داشت.

معیار های انتخاب بهترین صندوق سهامی

برای انتخاب بهترین صندوق سهامی نیاز است معیار‌های مختلفی همچون نقدشوندگی صندوق، بازدهی صندوق، مدیریت حرفه ای، هزینه‌های صندوق و … در نظر گرفته شود.

۱- نقد شوندگی صندوق

نقد‌شوندگی صندوق سهامی نشان‌دهنده قابلیت سریع و آسان برداشت سرمایه است. میزان نقد شوندگی یک صندوق سهامی، نقش مهمی در انتخاب و سرمایه گذاری در آن دارد. نقد‌شوندگی یک صندوق‌ سهامی ETF به تخصص و تجربه بازارگردان و ارزش معاملات روزانه آن صندوق بستگی دارد. هر چه ارزش معاملات روزانه آن صندوق بیشتر باشد، نشان دهنده بالاتر بودن نقد‌شوندگی است.

۲- بازدهی صندوق

صندوق‌های سهامی بر اساس ترکیب دارایی‌ خود در بازه‌های زمانی مختلف، عملکرد و بازدهی متفاوتی دارند. با مراجعه به سایت صندوق های سهامی و بررسی بازدهی آنها در گذشته، می‌توانید اطلاعات کاملی را درباره عملکرد آن صندوق‌ها در شرایط مختلف بازار بدست آورید.

۳- مدیریت حرفه ای

صندوق‌های سرمایه گذاری توسط مدیران مجرب و تحلیلگران اداره می‌شود، بنابراین ریسک صندوق سهامی به کمک دانش و تجربه افراد متخصص کنترل می‌شود. تجربه و سابقه سبدگردان (مدیر صندوق) در صندوق‌های سهامی اهمیت بسیاری دارد و نمایانگر عملکرد و تجربه او در ایجاد بازدهی مطلوب، مدیریت ریسک و … است.

۴- هزینه‌های صندوق

یکی از ملاک‌های انتخاب بهترین صندوق سهامی، بررسی هزینه‌های صندوق است. هزینه‌های مربوط به کامزد صندوق های صدور و ابطالی و ETF در امید نامه صندوق‌ها قابل مشاهده است. اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری هر آنچه که نیاز است درباره یک صندوق بدانید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید

صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی کارگزاری مفید شامل صندوق اطلس، پیشرو، پیشتاز و امید توسعه است. این صندوق ها از نظر شیوه خرید و فروش به دو نوع صدور و ابطالی و ETF تقسیم می شوند. صندوق های پیشرو، پیشتاز و امید توسعه مبتنی بر صدور و ابطال و صندوق اطلس از نوع صندوق‌های ETF در نظر گرفته می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های صندوق امید توسعه نسبت به سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید، قابلیت پرداخت سود دوره‌ای به نسبت تعداد سهام هر شخص در پانزدهم هر ماه است.

صندوق‌های سهامی مفید؛ انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری 

یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم‌گیری افراد برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی، بررسی بازدهی صندوق در گذشته است. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، صندوق‌های کارگزاری مفید در یک بازه سه ساله منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ ، توانسته‌اند بازدهی مطلوبی را نسبت به شاخص کل کسب کنند.

بازدهی سه ساله صندوق های سهامی

همچنین اگر یک بازه زمانی بلندمدت تر را مدنظر قرار دهیم، اگر در سال ۱۳۹۲ مبلغ یک میلیون تومان را در صندوق های سهامی کارگزاری مفید و سایر بازار‌ها (سکه، دلار، بانک و شاخص) سرمایه‌گذاری می‌کردید، مبلغ بازدهی کسب شده در تصویر زیر قابل مشاهده است.

ارزش روز سرمایه گذاری یک میلیون تومانی

همانطور که قابل مشاهده است، صندوق‌های سهامی مفید توانسته‌اند نسبت به سایر بازار‌های موازی در یک بازه‌ی ده ساله منتهی به ۱۴۰۲/۱۲/۱۵ ، بازدهی مطلوبی را کسب کنند.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید

صندوق‌های کارگزاری مفید از منظر نحوه سرمایه‌گذاری به دو دسته صدور و ابطالی و قابل معامله (ETF) تقسیم می‌شوند.
رای سرمایه‌گذاری در صندوق های ETF می‌توانید وارد سامانه معاملاتی ایزی تریدر یا مفید آنلاین شده و این صندوق‌ها را با نماد مربوط به خود جستجو کنید. نحوه خرید و فروش این صندوق‌ها مانند سهام عادی است. همچنین قابلیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF مفید از طریق مفید اپ نیز برای افراد فراهم شده است.

اما برای سرمایه گذاری در صندوق های صدور و ابطالی، افراد می‌توانند وارد سامانه ایزی تریدر اربیس (قسمت سرمایه گذاری)، مفید اپ یا سایت صندوق شده و درخواست صدور یا ابطال واحد‌های صندوق مد نظر خود را ثبت کنند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی مزایا و ریسک‌های مختص به خود را دارد. در نتیجه، قبل از سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، لازم است که مزایا و ریسک‌های مرتبط با آنها را در نظر بگیرید. توجه به این موارد به شما کمک می کند که در نهایت بتوانید بهترین صندوق سهامی جهت سرمایه گذاری را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین صندوق شاخصی

سوالات متداول

۱- بازده صندوق‌های سهامی را چگونه می‌توان مشاهده کرد؟

جهت کسب اطلاع از بازدهی دوره‌ای صندوق‌های کارگزاری مفید به سایت صندوق‌ مدنظر مراجعه کرده و از قسمت «گزارش‌های صندوق»‌، بازدهی دوره‌ای‌ آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

۲- برای انتخاب بهترین صندوق سهامی نیاز است به چه معیار‌هایی توجه شود؟

برای انتخاب بهترین صندوق سهامی نیاز است معیار‌های مختلفی همچون نقدشوندگی صندوق، بازدهی صندوق، مدیریت حرفه ای، هزینه‌های صندوق و … در نظر گرفته شود.

۳- چگونه در صندوق های سهامی مفید سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق های سهامی ETF وارد سایت سامانه معاملاتی ایزی تریدر اربیس یا مفید آنلاین شوید و مانند سایر سهام ها، واحد های صندوق را خرید و فروش کنید. اما برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های صدور و ابطالی می‌توانید از طریق سایت صندوق، قسمت سرمایه گذاری سامانه معاملاتی ایزی تریدر اربیس و مفید اپ اقدام کنید.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments