صندوق سرمایه گذاری پیشرو

صندوق سرمایه گذاری پیشرو
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 23996
سطح مبتدی

صندوق پیشرو یکی از صندوق‌ های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که با اعتماد مشتریان خود توانسته از زمان تاسیس تا به امروز سرمایه گذاری مطمئنی را برای آنها رقم بزند. در ادامه به معرفی صندوق‌ پیشرو‌ و مشخصات آن پرداخته شده است.

مقدمه‌ای درباره صندوق پیشرو

صندوق پیشرو به عنوان یک صندوق سهامی، بیشتر دارایی خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین ارزش قیمت هر واحد از این صندوق وابسته به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری شده می‌باشد.

صندوق‌ پیشرو فعالیت خود را در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۱ آغاز کرده است. این صندوق پس از دو صندوق‌ دولتی دارا یکم و پالایش در حال حاضر بزرگترین صندوق‌ سرمایهگذاری کشور از نظر خالص ارزش دارایی تحت مدیریت است.

صندوق پیشرو چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱) صندوق پیشرو ٰاز نظر میزان دارایی تحت مدیریت بزرگترین صندوق یک شرکت سبدگردان خصوصی در ایران است. 

۲)صندوق‌ پیشرو علیرغم اینکه از نوع صندوق‌های سهامی و در نتیجه با ریسک زیاد است، به دلیل تنوع بالا در دارایی‌ها و انتخاب هوشمندانه سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار توانسته است عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بسیاری از صندوق‌های سهامی دیگر داشته باشد .

سود صندوق پیشرو چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه گذاری می‌کنند. 

برای آگاهی از سود صندوق پیشرو، می‌توانید میزان بازدهی آن را در صفحه صندوق‌ پیشرو‌ در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ پیشرو مراجعه کنید و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای ‌آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ نمایش داده شده است.این بازدهی در مقایسه با بازدهی شاخص کل بورس می‌باشد :

بازده صندوق پیشرو

چگونه در صندوق پیشرو سرمایه گذاری کنم؟

 برای شروع سرمایه گذاری در صندوق پیشرو کافی است گام‌های زیر را انجام دهید.

۱) چنانچه مشتری کارگزاری مفید نمی‌باشید، از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت نام کنید. سپس مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) روی لینک کلیک کرده و اپلیکیشن مفید را نصب کنید. سپس با استفاده از کد ملی و رمز عبورتان وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که رمزتان را به خاطر ندارید روی «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید.

۳) با استفاده از موجودی نقد حسابتان نزد کارگزاری مفید می‌توانید در صندوق پیشرو یا سایر صندوق های مفید سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید را بخوانید.

چطور بازدهی سرمایه گذاری خود در این صندوق را مشاهده کنم؟

با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ سرمایه گذاری پیشرو‌، می‌توانید میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. وارد حساب کاربری خود در کارگزاری مفید شوید و میزان دارایی خود را مشاهده کنید. 

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق پیشرو به چه صورت است؟

همه صندوق‌های سرمایه‌گذار کارمزد مشخصی را به عنوان هزینه صندور و ابطال دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها برای صندوق‌ پیشرو به شرح زیر است:

هزینه صدور

بخش ثابت: مبلغ ۲۰,۰۰۰ ریال برای صدور هر گواهی سرمایه‌گذاری (در صورتی که صدور واحد‌های سرمایه‌گذاری برای باقیمانده‌ی واحدهای سرمایه‌گذاری ابطال شده باشد، کارمزد صدور به سرمایه‌گذار تعلق نمی‌گیرد).

بخش متغیر: یک در هزار مبلغ سرمایه‌گذاری تا سقف ۵۰۰,۰۰۰ ریال برای هربار سرمایه‌گذاری.

هزینه ابطال

برای ابطال واحدهای صندوق‌ پیشرو، مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد ابطال توسط سرمایه گذار پرداخت می‌شود.

چطور می‌توانم در خصوص این صندوق اطلاعات بیشتری دریافت کنم؟

تمامی جزئیات و اطلاعات این صندوق از جمله امیدنامه، اساسنامه، هزینه‌های صندوق و ارزش روزانه هر واحد آن در سایت قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی صندوق پیشرو مراجعه کنید.

سوالات متداول

صندوق سرمایه‌گذاری پیشرو چیست؟

صندوق پیشرو به عنوان یک صندوق سهامی، بیشتر دارایی خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین ارزش قیمت هر واحد از این صندوق وابسته به افزایش یا کاهش ارزش سهام این شرکت‌ها است.

سود صندوق‌ پیشرو‌ چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آن‌ها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هزینه‌ ابطال واحد در صندوق پیشرو به چه صورت است؟

برای ابطال واحدهای صندوق‌ پیشرو، مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد ابطال توسط سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments