صندوق سرمایه گذاری امید توسعه
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید 8016
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری امید توسعه

«صندوق سرمایه گذاری مشترک امید توسعه» که به اختصار به آن صندوق امید ‌توسعه هم گفته می‌شود، یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است. در ادامه با این صندوق و ویژگی‌ها و مشخصات مهم آن آشنا می‌شویم.

تاریخچه صندوق امید توسعه و نحوه فعالیت آن 

صندوق امید توسعه یکی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام کارگزاری مفید است که از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. 

ویژگی متمایز صندوق امید ‌توسعه نسبت به سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید مانند پیشرو و پیشتاز آن است که این صندوق در پانزدهم هر ماه سود ثابتی را به نسبت تعداد دارایی سهام هر فرد به او پرداخت می‌کند.

صندوق امید توسعه مانند سایر صندوق‌های سهامی، بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس ایران سرمایه گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش قیمت هر واحد از این صندوق، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌ گذاری شده است، به صورت روزانه تعیین می‌شود.

صندوق امید توسعه چه ویژگی‌های خاصی دارد؟

۱) صندوق امید توسعه تنها صندوق سهامی کارگزاری مفید است که از مکانیزم تقسیم سود ماهیانه نیز استفاده می‌کند. سود قابل تقسیم در پایان هر دوره تقسیم سود نیز متغیر بوده و حداکثر معادل یک درصد متوسط ارزش خالص دارایی های صندوق در ٩٠ روز گذشته آن خواهد بود.

۲) صندوق امید ‌توسعه هم مانند سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید اگرچه ریسک سرمایه ‌گذاری نسبتا بالایی دارد، اما به دلیل تنوع بالا در دارایی‌هایی که در آن سرمایه گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار توانسته است عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

بازدهی صندوق امید توسعه چقدر است؟

بازدهی صندوق امید توسعه وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی همه صندوق‌های کارگزاری مفید از جمله صندوق امید ‌توسعه را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق امید توسعه در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق امید ‌توسعه مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازدهی صندوق امید توسعه چقدر است؟

چگونه در صندوق امید توسعه سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق امید توسعه کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب اصلی کارگزاری مفید در سراسر کشور مراجعه کنید و برای هر تعداد از واحدهای صندوق که مایل هستید، درخواست صدور کنید.  

 نکته: صدور و ابطال واحدهای صندوق های تحت مدیریت کارگزاری مفید از طریق دفاتر پیشخوان امکان پذیر نیست.

۳) وجه لازم را به حساب صندوق واریز کنید.

۴) در ازای سرمایه گذاری در این صندوق، یک گواهی رسمی به شما داده می‌شود و پس از آن شما به صورت رسمی یکی از سرمایه گذاران این صندوق خواهید بود. 

چگونه بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق امید توسعه را مشاهده کنیم؟

پس از سرمایه گذاری در صندق امید ‌توسعه می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق امید توسعه به چه صورت است؟

هزینه صدور

برای صدور واحدهای صندوق امید ‌توسعه، در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است صادر شود)، تنها مبلغ ۵ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور باید توسط سرمایه گذار پرداخت شود.

هزینه ابطال

همچنین برای ابطال واحدهای این صندوق، فارغ از تعداد واحدهایی که قرار است ابطال شود، لازم است تا مبلغ ۵ هزار تومان تحت عنوان کارمزد ابطال توسط سرمایه گذار پرداخت شود.

سوالات متداول

صندوق امید‌ توسعه چیست؟

صندوق امید توسعه یکی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام کارگزاری مفید است. این صندوق از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است.

ویژگی متمایز صندوق امید ‌توسعه نسبت به سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید چیست؟

این صندوق در پانزدهم هر ماه سود ثابتی را به نسبت تعداد دارایی سهام هر فرد به او پرداخت می‌کند.

نسبت سرمایه‌گذاری در صندوق امید‌ توسعه چگونه است؟

صندوق امید توسعه بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس سرمایه‌گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش قیمت هر واحد از این صندوق، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌ گذاری شده است، به صورت روزانه تعیین می‌شود.

چگونه بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق امید توسعه را مشاهده کنیم؟

می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود و بازدهی آن را مشاهده کنید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا

سلام درهرزمان که مایل باشیم میتوانیم کل مبلغ درصندوق حامی را برداشت نماییم

کارگزاری مفید

با سلام
فعال‌سازی طرح حامی مشکلی در برداشت وجه ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که صندوق «حامی» فعال است و درخواست وجه مانده‌ی از قبل خود را برای اولین روز کاری پیش‌رو دارید، برای مبالغ بیش‌تر از بیست میلیون تومان می‌بایست قبل از ساعت 14:00 بعد از ظهر روز کاری و برای مبالغ کمتر از بیست میلیون تومان تا ساعت 15:30 بعد از ظهر درخواست برداشت وجه را ثبت نمایید. در غیر این صورت درخواست برداشت وجه می‌بایست برای دو روز کاری بعد ثبت شود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقاله‌های «برداشت وجه در ایزی‌تریدر» و «تقاضای وجه در سامانه معاملاتی آنلاین‌پلاس» مراجعه فرمایید.