صندوق سرمایه گذاری امید توسعه

صندوق سرمایه گذاری امید توسعه
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 32356
سطح مبتدی

«صندوق سرمایه گذاری مشترک امید توسعه» که به اختصار به آن صندوق امید ‌توسعه هم گفته می‌شود، یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است. در ادامه با این صندوق و ویژگی‌ها و مشخصات مهم آن آشنا می‌شویم.

تاریخچه صندوق امید توسعه و نحوه فعالیت آن 

صندوق امید توسعه یکی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام کارگزاری مفید است که از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. 

ویژگی متمایز صندوق امید ‌توسعه نسبت به سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید مانند پیشرو و پیشتاز آن است که این صندوق در پانزدهم هر ماه سود ثابتی را به نسبت تعداد دارایی سهام هر فرد به او پرداخت می‌کند.

صندوق امید توسعه مانند سایر صندوق‌های سهامی، بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس ایران سرمایه گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش قیمت هر واحد از این صندوق، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌ گذاری شده است، به صورت روزانه تعیین می‌شود.

صندوق امید توسعه چه ویژگی‌های خاصی دارد؟

۱) صندوق امید توسعه تنها صندوق سهامی کارگزاری مفید است که از مکانیزم تقسیم سود ماهیانه نیز استفاده می‌کند. سود قابل تقسیم در پایان هر دوره تقسیم سود نیز متغیر بوده و حداکثر معادل یک درصد متوسط ارزش خالص دارایی های صندوق در ٩٠ روز گذشته آن خواهد بود.

۲) صندوق امید ‌توسعه هم مانند سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید اگرچه ریسک سرمایه ‌گذاری نسبتا بالایی دارد، اما به دلیل تنوع بالا در دارایی‌هایی که در آن سرمایه گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار توانسته است عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

بازدهی صندوق امید توسعه چقدر است؟

بازدهی صندوق امید توسعه وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی همه صندوق‌های کارگزاری مفید از جمله صندوق امید ‌توسعه را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق امید توسعه در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق امید ‌توسعه مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازدهی صندوق امید توسعه چقدر است؟

چگونه در صندوق امید توسعه سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق امید توسعه کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) روی لینک کلیک کرده و اپلیکیشن مفید را نصب کنید. سپس با استفاده از کد ملی و رمز عبورتان وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که رمزتان را به خاطر ندارید روی «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید.

۳) با استفاده از موجودی نقد حسابتان نزد کارگزاری مفید می‌توانید در صندوق امید توسعه یا سایر صندوق های مفید سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید را بخوانید.

چگونه بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق امید توسعه را مشاهده کنیم؟

پس از سرمایه گذاری در صندق امید ‌توسعه می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق امید توسعه به چه صورت است؟

هزینه صدور

برای صدور واحدهای صندوق امید ‌توسعه، در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است صادر شود)، تنها مبلغ ۵ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور باید توسط سرمایه گذار پرداخت شود.

هزینه ابطال

همچنین برای ابطال واحدهای این صندوق، فارغ از تعداد واحدهایی که قرار است ابطال شود، لازم است تا مبلغ ۵ هزار تومان تحت عنوان کارمزد ابطال توسط سرمایه گذار پرداخت شود.

سوالات متداول

صندوق امید‌ توسعه چیست؟

صندوق امید توسعه یکی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام کارگزاری مفید است. این صندوق از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است.

ویژگی متمایز صندوق امید ‌توسعه نسبت به سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید چیست؟

این صندوق در پانزدهم هر ماه سود ثابتی را به نسبت تعداد دارایی سهام هر فرد به او پرداخت می‌کند.

نسبت سرمایه‌گذاری در صندوق امید‌ توسعه چگونه است؟

صندوق امید توسعه بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس سرمایه‌گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش قیمت هر واحد از این صندوق، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌ گذاری شده است، به صورت روزانه تعیین می‌شود.

چگونه بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق امید توسعه را مشاهده کنیم؟

می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود و بازدهی آن را مشاهده کنید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
48 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا

سلام درهرزمان که مایل باشیم میتوانیم کل مبلغ درصندوق حامی را برداشت نماییم

کارگزاری مفید

با سلام
فعال‌سازی طرح حامی مشکلی در برداشت وجه ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که صندوق «حامی» فعال است و درخواست وجه مانده‌ی از قبل خود را برای اولین روز کاری پیش‌رو دارید، برای مبالغ بیش‌تر از بیست میلیون تومان می‌بایست قبل از ساعت 2:00 بعد از ظهر روز کاری و برای مبالغ کمتر از بیست میلیون تومان تا ساعت 3:30 بعد از ظهر درخواست برداشت وجه را ثبت نمایید. در غیر این صورت درخواست برداشت وجه می‌بایست برای دو روز کاری بعد ثبت شود. در صورتی که طرح حامی فعال نباشد، امکان ثبت درخواست برداشت وجه مد نظر را تا ساعت 3:30 بعد از ظهر و بدن محدودیت در مبلغ خواهید داشت. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به مقاله‌های «برداشت وجه در ایزی‌تریدر» و «تقاضای وجه در سامانه معاملاتی آنلاین‌پلاس» مراجعه فرمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام وقت بخیر
در رابطه با سودی که هرماه به حساب واریز میشه بیشتر توضیح میدین؟ حتی اگه بازدهی صندوق منفی باشه سود ثابت واریز میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «امید توسعه» تنها صندوق سهامی کارگزاری مفید است که از مکانیزم تقسیم سود ماهیانه استفاده می‌کند. لازم به ذکر است، در پانزدهم هر ماه به ازای هر واحد خریده شده توسط سرمایه‌گذار 1000 ریال به شماره‌حساب ثبت شده در صندوق واریز می‌گردد. جهت بررسی دقیق‌تر می‌توانید بخش «گزارش تقسیم سود» را در سایت صندوق امید توسعه بررسی نمایید.

مهدی

سلام خسته نباشید. ببخشید یعنی سود درصدی نمیدن به ازای هر واحد 1000 ریال سود میاد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
سود تقسیمی به صورت درصدی و متغیر نیست. به یک میزان ثابت مشمول سود می‌شوید.

عباس اسکندری

اگر بازدهی صندوق منفی باشد پرداخت سود چگونه است ؟ واگر بازدهی مثبت باشد پرداخت سود چگونه است؟

کارگزاری مفید

با سلام.
پرداختی سود این صندوق به میزان ثابتی می‌باشد که متاثر از بازدهی صندوق نیست و در پانزدهم هر ماه به ازای هر واحد 1000 ریال به شماره‌ حساب ثبت شده در صندوق واریز می‌کند.

مهدی

با عرض سلام
برای سرمایه گذاری درصندوق امید توسعه آیا تاریخ یا زمان خاصی دارد یا هرموقع که خواستیم میتوانیم سرمایه گذاری کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
سرمایه گذاری در این صندوق از طریق اپلیکیشن مفید و بخش سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر به صورت ۲۴ ساعته امکان پذیر است. اگر برای سرمایه‌­گذاری در صندوق‌ها نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید درخواست مشاوره خود را ثبت ­نمایید تا همکاران ما در این بخش با شما تماس بگیرند.

دلجو

سلام
سوالی داشتم در رابطه با سرمایه گذاری در صندوق
اگر 1000 واحد سرمایه گذاری کردی آیا مقدار سهام نیز افزایش پیدا می‌کند یا خیر؟ مثلا سهام بشه 1200 واحد

کارگزاری مفید

باسلام
درصورتی که درخصوص سود صندوق می فرمایید، تنها قیمت صدور و ابطال و nav صندوق تغییر می کند.

شایان

باسلام نحوه پرداخت سود چقدره مثلاً این درصد هایی که نشان میده مثلاً ۱۷ درصد در ماه اگر ده میلیون بزاریم میشه ماهی ۱.۷۰۰ سود؟

کارگزاری مفید

با سلام.
به ازای هر واحد صندوق، 1000 ریال به شماره‌ حساب ثبت شده در صندوق واریز خواهد شد.

محسن

سلام
با سرمایه گذاری در صندوق امید توسعه آیا اصل سرمایه حفظ میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
خیر. صندوق امید توسعه اصل سرمایه شما را تضمین نمی‌کند.

جبرئیل

باسلام خدمت پشتیبانی محترم کارگزاری مفید سوال بنده اینکه چجوری میتونم سود صندوق های سرمایه‌گذاری رو دوباره در خود صندوق جهت صدور واحد های بیشتر سرمایه‌گذاری کنم در واقع جهت برخورداری از سود مرکب راهنمایی کنید ممنون

کارگزاری مفید

با سلام.
می‌توانید جهت فعال سازی صدور از محل سود تقسیمی وارد سایت صندوق امید توسعه شوید. در صورتی که اولین ورود شما می‌باشد از طریق گزینه فراموشی رمز عبور وارد شوید.
پس از ورود می‌توانید از قسمت اطلاعات سرمایه‌گذار، صدور از محل سود تقسیمی را فعال کنید تا با سود تقسیمی در هر ماه مجدد برای شما سرمایه گذاری انجام شود.

کرمی

الان من دو ماه تو این صندوق سرمایه گذاری کردم اما سود واریز نکرده؟

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

علی

هر واحد تقریبا ماهیانه چقدر سود واریز می‌کند؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق «امید توسعه» تنها صندوق سهامی کارگزاری مفید است که از مکانیزم تقسیم سود ماهیانه استفاده می‌کند. لازم به ذکر است، در پانزدهم هر ماه به ازای هر واحد خریده شده توسط سرمایه‌گذار 1000 ریال به شماره‌حساب ثبت شده در صندوق واریز می‌گردد. جهت بررسی دقیق‌تر می‌توانید بخش «گزارش تقسیم سود» را در سایت صندوق امید توسعه بررسی نمایید.

حمید

باسلام من صندوق را ابطال کردم ولی هنوز 22روزه پولم نیومده به حسابم.

کارگزاری مفید

باسلام
بعد از ثبت درخواست ابطال، مبلغ حاصل از ابطال طی دو الی سه روز کاری (شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیلات رسمی) به حساب بانکی موجود در صندوق واریز خواهد شد.
لطفا گردش حساب خود را از طریق بانک بررسی نمایید و به پیامک‌ استناد نفرمایید. در صورت عدم واریز وجه، جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.