صندوق سرمایه گذاری پیشتاز

صندوق سرمایه گذاری پیشتاز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 66462
سطح مبتدی

صندوق پیشتاز اولین صندوق‌ سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز نموده است و جمله صندوق‌های سهامی محسوب می‌شود. در ادامه با این صندوق و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.  

صندوق‌ پیشتاز چگونه صندوقی است و به چه شکل سرمایه گذاری می‌کند؟

صندوق پیشتاز مانند صندوق‌های پیشرو، امید توسعه و اطلس، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام کارگزاری مفید است.

صندوق پیشتاز مانند سایر صندوق‌های سهامی، بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس ایران سرمایه‌گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش هر واحد از صندوق‌ پیشتاز که به صورت روزانه در اختیار عموم قرار می‌گیرد، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری شده است، تعیین می‌شود.

صندوق پیشتاز چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱) صندوق پیشتاز پس از پیشرو بزرگترین صندوق سرمایه گذاری خصوصی کشور از نظر میزان دارایی تحت مدیریت است. این موضوع نشان‌دهنده اعتماد مشتریان به این صندوق در سپردن سرمایه‌شان برای مدیریت حرفه‌ای و غیر‌مستقیم در بورس است. 

۲) صندوق‌ پیشتاز هم، مانند سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید اگرچه ریسک سرمایه‌گذاری نسبتا بالایی دارد، اما به دلیل تنوع بالا در دارایی‌ها و انتخاب هوشمندانه سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار توانسته است عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بسیاری از صندوق‌های سهامی دیگر داشته باشد.

آیا بازدهی صندوق پیشتاز تضمین شده است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه گذاری می‌کنند. 

بر همین اساس بازدهی صندوق پیشتاز هم وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی همه صندوق‌های کارگزاری مفید از جمله صندوق‌ پیشتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق پیشتاز در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ پیشتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.  

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازدهی صندوق پیشتاز

چگونه در صندوق‌ پیشتاز سرمایه گذاری کنم؟

 برای شروع سرمایه گذاری در صندوق پیشتاز کافی است گام‌های زیر را انجام دهید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

۲) روی لینک کلیک کرده و اپلیکیشن مفید را نصب کنید. سپس با استفاده از کد ملی و رمز عبورتان وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که رمزتان را به خاطر ندارید روی «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید.

۳) با استفاده از موجودی نقد حسابتان نزد کارگزاری مفید می‌توانید در صندوق پیشتاز یا سایر صندوق های مفید سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله صدور و ابطال اینترنتی صندوق های کارگزاری مفید را بخوانید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید، خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌هاست.

به عنوان مثال، در ۳ آبان ۱۴۰۰ حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌ گذاری در صندوق پیشتاز حدود ۳۴۵ هزار تومان بوده است.

چطور سرمایه گذاری خود را در صندوق پیشتاز افزایش یا کاهش دهم؟

برای سرمایه گذاری مجدد در این صندوق یا برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری باید به همراه مدارک هویتی خود به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید.

چطور بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق‌ پیشتاز را مشاهده کنم؟

شما به عنوان مشتری صندوق‌ پیشتاز می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق‌ و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق‌ پیشتاز به چه صورت است؟

هزینه صدور 

برای صدور واحدهای صندوق‌ پیشتاز، در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است صادر شود)، تنها مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور باید توسط سرمایه گذار پرداخت شود.

هزینه ابطال

هزینه‌های مربوط به ابطال واحدهای صندوق ‌پیشتاز، به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می‌شود.

هزینه ثابت ابطال در هر مرحله (و بدون توجه به تعداد واحدهایی که قرار است ابطال شود)، تنها مبلغ ۲ هزار تومان است.

چنانچه فاصله زمانی ابطال واحدهای صندوق پیشتاز نسبت به صدور آن‌ها کمتر از ۹۰ روز باشد، علاوه بر هزینه ثابت ابطال، جریمه ابطال هر واحد نیز مطابق با جدول زیر تعیین شده و از سرمایه گذار دریافت می‌شود:

هزینه ابطال صندوق پیشتاز

سوالات متداول

آیا بازدهی صندوق پیشتاز تضمین شده است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. بر همین اساس بازدهی صندوق پیشتاز هم وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق‌ پیشتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در سایت این صندوق‌ مشاهده کنید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق پیشتاز چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این صندوق‌، خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌هاست. به عنوان مثال، در آبان ماه ۱۴۰۰ حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌ گذاری در صندوق پیشتاز حدود ۳۴۵ هزار تومان بوده است.

کارمزد صدور برای صندوق پیشتاز چقدر است؟

برای صدور واحدهای صندوق‌ پیشتاز، تنها مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور باید توسط سرمایه‌گذار پرداخت شود.

از کدام بخش از سایت صندوق پیشتاز امکان مشاهده بازده صندوق وجود دارد؟

ابتدا به سایت صندوق‌ پیشتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
46 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمد

سلام ، وقتتون بخیر
می خواستم بدونم الان هم برای صدور واحد (برای اولین بار) باید به کارگزاری مفید مراجعه کنیم.
کد بورسی از کارگزاری مفید دارم.
چون تو وب سایت هیچ گزینه ای برای ثبت نام وجود نداره . pishtazfund.com
بقیه صندوق های دیگه این قابلیت رو دارند که به صورت غیرحضوری هم بتونند واحد صادر کنند. امیدوارم که برای صندوق پیشتاز بشه این کار رو کرد.

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان صدور صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید از جمله صندوق «پیشتاز» از طریق اپلیکیشن «مفید» مهیا می‌باشد.
جهت ثبت درخواست صدور واحدهای صندوق‌ مدنظر، ابتدا روی صندوق مربوطه در بخش «سرمایه‌گذاری» اپلیکیشن «مفید» کلیک نمایید.
سپس مبلغ مدنظر را وارد کرده و گزینه «تایید» را انتخاب کنید.
پس از نمایش اطلاعاتی نظیر تعداد واحد قابل خرید با مبلغ مد نظر و قیمت کنونی هر واحد و … پس ازتایید گزینه مربوط به مطالعه و پذیرفتن قرارداد، درخواست خرید خود را ثبت نمایید.
پس از ثبت درخواست مذکور، تغییر و پیشرفت مراحل خرید صندوق مدنظر از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.
در نظر داشته باشید، در اپلیکیشن «مفید»، مدت زمان صدور واحد صندوق «نامی» دو الی چهار روز کاری و سایر صندوق‌ها سه الی پنج روز کاری می‌باشد.
لازم به ذکر است، پس از صدور صندوق، در صورت وجود مابه‌التفاوت در مبلغ واریزی یا مبلغ مشخص شده از قدرت خرید برای صدور صندوق مدنظر و مبلغ تمام شده صدور صندوق (مبلغی که به اندازه صدور یک واحد دیگر نیست) یک روز پس از صدور صندوق به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

حسین

چرانمی توان مستقیم سهام صندوق پیشرو را خرید. درود

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر از طریق اپلیکیشن «مفید» امکان صدور صندوق «پیشرو» وجود دارد. جهت بهره‌مندی از این امکان می‌بایست از نسخه به روزرسانی‌ شده اپلیکیشن در «گوگل‌پلی» استفاده نمایید. در صورت بروز مشکل با مراجعه به بخش «پشتیبانی» در اپلیکیشن «مفید»، اعلام فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
مجتبی

سلام
دوره پرداخت سود صندوقها به چه صورت است؟ مثلا ماهیانه و بحساب سجامی یا حساب قدرت خرید یا؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارگزاری مفید دارای هشت صندوق سهامی، مختلط و درآمد ثابت می‌باشد. از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید، تنها صندوق‌های «امید توسعه»، «نامی» و «حامی» دارای پرداخت سود ماهیانه می‌باشند که سود مربوطه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌گردد و سایر صندوق‌ها پرداخت سود به صورت ماهیانه ندارند. سود یا زیان کسب شده توسط سرمایه‌گذار، در صورتی که صندوق مربوطه مبتنی بر صدور و ابطال باشد، در زمان ابطال واحدهای صندوق و به ‌صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال در نظر گرفته خواهد شد. همچنین سود یا زیان سرمایه‌گذاران در صندوق‌های قابل معامله (ETF) از اختلاف قیمت خرید فروش نماد مربوطه حاصل می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صندوق سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

سعید فیاض

توی نرم افزار نمیتونم به قسمت صندوق های سرمایه گذاری وارد بشم. مشکل چیست ؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر اپلیکیشن «مفید» با اختلالی مواجه نمی‌باشد. در صورت بروز چنین مشکلی از نسخه به روزرسانی شده آن استفاده نمایید.
در صورت عدم رفع مشکل جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

Masoud

با سلام
از طریق نرم افزار مفید چطور میتونم ابطال بزنم.؟ فقط باکس خرید داره ولی فروش نداره؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر، امکان ابطال از طریق اپلیکیشن «مفید» وجود ندارد. در صورتی که خرید اولیه را از طریق اپلیکیشن «مفید» انجام داده باشید، دسترسی به صدور و ابطال اینترنتی صندوق مربوطه در سایت صندوق برای شما فعال خواهد شد. جهت ابطال واحدهای صندوق مورد نظر، می‌بایست ‌به سایت صندوق مربوطه مراجعه نموده و از قسمت «ورود»، روی گزینه «فراموشی رمز عبور» کلیک و «بازیابی کلمه عبور با استفاده از شماره تلفن همراه» را انتخاب نمایید. سپس کد ملی خود را وارد نموده و کد تایید ارسال شده به شماره همراه را در قسمت مربوطه وارد کنید. بعد از دریافت نام کاربری و تعیین رمز عبور می‌توانید وارد سایت صندوق مد نظر شوید و درخواست «ابطال واحد» را ثبت نمایید. در نظر داشته باشید، مبلغ ناشی از ابطال واحد، پس از تایید درخواست ابطال و طی دو الی هفت روز کاری به حساب بانکی شما واریز می‌گردد. همچنین برای راهنمایی در خصوص نحوه ابطال می‌توانید قسمت «راهنمای صدور و ابطال اینترنتی» را در سایت صندوق مشاهده کنید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
آرمین

آیا امکانش هست هنگام ابطال واحدهای صندوق پیشتاز، مبلغ واحدهای ابطال شده به جای حساب بانکی به حساب کارگزاری مفید فرد واریز گردد؟ لطفا ابطال از طریق اپلیکیشن مفید را هم فعال کنید.

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان ابطال واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق «اپلیکیشن مفید» وجود ندارد. ضمن تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مد نظر به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد. در نظر داشته باشید، پس از ثبت درخواست ابطال واحد صندوق «پیشتاز» از طریق سایت صندوق، مبلغ مربوطه طی دو الی هفت روز کاری به حساب بانکی شما واریز خواهد شد و امکان اضافه شدن مبلغ ناشی از ابطال به قدرت خرید سامانه‌های معاملاتی وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

شهرام ثمر

سلام این خیلی بده که برای کسایی که با مرور گر میان یا سیستم ios دارند فکری نشده برای سرمایه گذاری در صندوق پیشتار حداقل اگر از طریق خود سایت هم امکان پذیر بود شایر بهتر از همه این مدل ها باشه لطفا راهنمایی کنید مرسی

کارگزاری مفید

با سلام
چنانچه به اپلیکیشن «مفید» دسترسی نداشته باشید، جهت فعال‌سازی دسترسی اینترنتی صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید برای صدور و ابطال از سایت صندوق مورد نظر، از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید. همچنین در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان می‌توانید در سایت کارگزاری مفید، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

سجاد

سلام با عرض خسته نباشید.من کد بورسی دارم ولی کارگزاری ام مفید نیست.آیا امکان سرمایه گذاری وجود دارد ؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور ابطال کارگزاری مفید مانند صندوق «پیشتاز» می‌بایست در کارگزاری مفید اقدام به افتتاح حساب نمایید. لازم به ذکر است، تنها داشتن حساب کاربری در کارگزاری مفید کافی بوده و الزامی به داشتن فعالیت در حساب کاربری نزد کارگزاری مفید وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «افتتاح حساب در کارگزاری مفید، ثبت‌نام رایگان سجام و دریافت کد بورسی»‌ و «صدور و ابطال صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

محمد دیلمان

من خودم در این صندوق سرمایه گذاری کردم و اول با خرید ۳ واحد شروع کردم و با توجه به بازدهی خوبش شروع به خرید واحد های بیشتری کردم و خیلی راضیم. باتشکر از بچه های کارگزاری مفید مرسی که هستین 🙏💚

کارگزاری مفید

باسلام
قدردان همراهی و لطف شما هستیم.

محمد علی. محمدی

باسلام و احترام
ممنونم از این‌که اطلاعات کافی در اختیار مشتریان صندوق قرار می‌گیرد. به خصوصی ریسک بالای صندوق را یادآوری شده است.

کارگزاری مفید

باسلام
هدف ما کسب رضایت و خرسندی شماست. سپاس از همراهی شما