صندوق سرمایه گذاری پیشتاز

صندوق سرمایه گذاری پیشتاز
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۷ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 78192
سطح مبتدی

صندوق پیشتاز اولین صندوق‌ سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز نموده است و از جمله صندوق‌های سهامی محسوب می‌شود. در ادامه با این صندوق و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.  

صندوق‌ پیشتاز چگونه صندوقی است و به چه شکل سرمایه گذاری می‌کند؟

صندوق پیشتاز مانند صندوق‌های پیشرو، امید توسعه و اطلس، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام کارگزاری مفید است.

صندوق‌ پیشتاز مانند سایر صندوق‌های سهامی، بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس ایران سرمایه‌گذاری می‌کند. در نتیجه ارزش هر واحد از صندوق‌ پیشتاز که به صورت روزانه در اختیار عموم قرار می‌گیرد، با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری گردیده، تعیین می‌شود.

صندوق پیشتاز چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱) صندوق پیشتاز یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی کشور، از نظر میزان دارایی تحت مدیریت است. این موضوع نشان‌دهنده اعتماد مشتریان به این صندوق در سپردن سرمایه‌ خود به مجموعه مفید، برای مدیریت حرفه‌ای و سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس است. 

۲) صندوق‌ پیشتاز هم مانند سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید اگرچه ریسک سرمایه‌گذاری نسبتا بالایی دارد، اما به دلیل تنوع بالا در دارایی‌ها و انتخاب هوشمندانه سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بسیاری از صندوق‌های سهامی دیگر ثبت کرده است.

آیا بازدهی صندوق پیشتاز تضمین شده است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آن‌ها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه گذاری می‌کنند. 

بر همین اساس بازدهی صندوق پیشتاز هم بسته به شرایط بازار سرمایه، متغیر است. اما با این حال شما همواره می‌توانید بازدهی همه صندوق‌های کارگزاری مفید از جمله صندوق‌ پیشتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق‌ پیشتاز در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ پیشتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را با توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید. 

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در دوره‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است. همچنین بازدهی این صندوق را می‌توان از طریق سایت صندوق، قسمت سرمایه‌گذاری ایزی تریدر اربیس یا مفید اپ نیز مشاهده کرد.

بازده صندوق پیشتاز

چگونه در صندوق‌ پیشتاز سرمایه گذاری کنم؟

 برای شروع سرمایه گذاری در صندوق پیشتاز کافی است گام‌های زیر را انجام دهید:

۱- ورود به مفید اپ و انتخاب گزینه «خرید و فروش صندوق»

۲- انتخاب گزینه «درخواست صدور» صندوق‌ پیشتاز

۳- انتخاب گزینه «خرید» در صفحه صندوق ‌پیشتاز‌

۴- وارد کردن مبلغ مدنظر و کلیک بر روی گزینه «درخواست خرید صندوق»

۵- فعال کردن تیک پذیرش قرارداد و انتخاب گزینه «ثبت درخواست خرید صندوق»

خرید واحدهای صندوق پیشتاز از طریق مفید اپ مرحله ۱ و ۲

خرید واحدهای صندوق پیشتاز از طریقمفید اپ مرحله ۳ و ۴ و ۵

لازم به ذکر است که از طریق سایت صندوق پیشتاز، بخش «سرمایه‌گذاری» در ایزی تریدر و همچنین مراجعه حضوری به شعب کارگزاری مفید نیز امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ را خواهید داشت.

برای ورود به پنل کاربری سایت صندوق پیشتاز، ابتدا باید یکی از گزینه های «ورود، صدور واحد، ابطال واحد» را انتخاب کنید.
در صورتیکه نام کاربری و رمز عبور اختصاصی خود را به خاطر دارید، می‌توانید وارد کاردکس صندوق شوید، در غیر اینصورت گزینه «فراموشی رمز عبور» را بزنید. پس از انتخاب این گزینه و انتخاب روش «بازیابی کلمه عبور با استفاده از شماره تلفن همراه»، دسترسی به نام کاربری و رمز عبور جدید برای شما فراهم خواهد شد.

لازم به ذکر است که برای ورود به پنل سایت صندوق، می‌توانید از گزینه «ورود از طریق مفید»و با نام کاربری و رمز عبور یکپارچه مفید خود وارد سایت صندوق شوید.

نکته: اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید. سپس مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید، ۱۰۰ هزار تومان است.

چطور سرمایه گذاری خود را در صندوق پیشتاز افزایش یا کاهش دهم؟

برای سرمایه گذاری مجدد در این صندوق یا برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری، می‌توانید از طریق مفید اپ، ایزی‌تریدر و سایت صندوق، به تعداد واحدهای خود افزوده یا بخشی از آن‌ها را ابطال کنید. همچنین در صورتی که به همراه مدارک هویتی خود به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید، امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق پیشتاز را خواهید داشت.

چطور بازدهی سرمایه گذاری خود در صندوق‌ پیشتاز را مشاهده کنم؟

شما به عنوان مشتری صندوق‌ پیشتاز می‌توانید از طریق صفحه صندوق پیشتاز در مفید اپ، میزان دارایی خود در این صندوق‌ و بازدهی سرمایه‌گذاری را مشاهده کنید.

مشاهده بازدهی در مفید اپ

بیشتر بخوانید: تجزیه واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق‌ پیشتاز به چه صورت است؟

هزینه صدور 

صدور واحدهای صندوق‌‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید، بدون پرداخت هیچ کارمزدی انجام می‌شود.

هزینه ابطال

کارمزد ابطال واحدهای صندوق ‌پیشتاز، به صورت متغیر است.

چنانچه فاصله زمانی ابطال واحدهای صندوق پیشتاز نسبت به صدور آن‌ها کمتر از ۹۰ روز باشد، جریمه ابطال هر واحد مطابق با جدول زیر تعیین و از سرمایه‌گذار دریافت می‌شود:

کارمزد متغیر ابطال

سوالات متداول

آیا بازدهی صندوق پیشتاز تضمین شده است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. بر همین اساس بازدهی صندوق پیشتاز هم وابسته به شرایط بازار سرمایه متغیر است. شما همواره می‌توانید بازدهی صندوق‌ پیشتاز را در بازه‌های زمانی مختلف در سایت این صندوق‌ مشاهده کنید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق پیشتاز چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ و سایر صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید، ۱۰۰ هزار تومان است.

کارمزد صدور برای صندوق پیشتاز چقدر است؟

برای صدور واحدهای صندوق‌ پیشتاز، هیچ مبلغی تحت عنوان کارمزد صدور توسط سرمایه‌گذار پرداخت نمی‌شود.

از کدام بخش از سایت صندوق پیشتاز امکان مشاهده بازده صندوق وجود دارد؟

ابتدا به سایت صندوق‌ پیشتاز مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
86 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمد

سلام ، وقتتون بخیر
می خواستم بدونم الان هم برای صدور واحد (برای اولین بار) باید به کارگزاری مفید مراجعه کنیم.
کد بورسی از کارگزاری مفید دارم.
چون تو وب سایت هیچ گزینه ای برای ثبت نام وجود نداره . pishtazfund.com
بقیه صندوق های دیگه این قابلیت رو دارند که به صورت غیرحضوری هم بتونند واحد صادر کنند. امیدوارم که برای صندوق پیشتاز بشه این کار رو کرد.

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان صدور صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال کارگزاری مفید از جمله صندوق «پیشتاز» از طریق اپلیکیشن «مفید»، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر مهیا می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

حسین

چرانمی توان مستقیم سهام صندوق پیشرو را خرید. درود

کارگزاری مفید

با سلام.
صندوق پیشتاز جزو صندوق های صدور و ابطالی کارگزاری مفید بوده و امکان خرید و فروش واحد های آن در بازار بورس وجود ندارد.
جهت خرید واحد های صندوق پیشتاز میتوانید از طریق اپلیکیشن مفید، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در ایزی تریدر، اقدام نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مجتبی

سلام
دوره پرداخت سود صندوقها به چه صورت است؟ مثلا ماهیانه و بحساب سجامی یا حساب قدرت خرید یا؟

کارگزاری مفید

با سلام
کارگزاری مفید دارای صندوق سهامی، مختلط و درآمد ثابت و … می‌باشد. از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید، تنها صندوق‌های «حامی» و «امید توسعه» دارای پرداخت سود ماهیانه می‌باشند که سود مربوطه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌گردد و سایر صندوق‌ها پرداخت سود به صورت ماهیانه ندارند. سود یا زیان کسب شده توسط سرمایه‌گذار، در صورتی که صندوق مربوطه مبتنی بر صدور و ابطال باشد، در زمان ابطال واحدهای صندوق و به ‌صورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال در نظر گرفته خواهد شد. همچنین سود یا زیان سرمایه‌گذاران در صندوق‌های قابل معامله (ETF) از اختلاف قیمت خرید فروش نماد مربوطه حاصل می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صندوق سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.

سعید فیاض

توی نرم افزار نمیتونم به قسمت صندوق های سرمایه گذاری وارد بشم. مشکل چیست ؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر اپلیکیشن «مفید» با اختلالی مواجه نمی‌باشد. در صورت بروز چنین مشکلی از نسخه به روزرسانی شده آن استفاده نمایید.
همچنین در صورت عدم رفع مشکل، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

Masoud

با سلام
از طریق نرم افزار مفید چطور میتونم ابطال بزنم.؟ فقط باکس خرید داره ولی فروش نداره؟

کارگزاری مفید

با سلام
امکان ابطال واحد های صندوق از طریق اپلیکیشن مفید، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر فراهم میباشد.
همچنین در سایت صندوق و اپلیکیشن مفید میتوانید مشخص کنید که مبلغ ابطال به قدرت خرید شما در کارگزاری مفید واریز گردد.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
آرمین

آیا امکانش هست هنگام ابطال واحدهای صندوق پیشتاز، مبلغ واحدهای ابطال شده به جای حساب بانکی به حساب کارگزاری مفید فرد واریز گردد؟ لطفا ابطال از طریق اپلیکیشن مفید را هم فعال کنید.

کارگزاری مفید

با سلام
امکان ابطال واحد های صندوق از طریق اپلیکیشن مفید، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر فراهم میباشد.
همچنین در سایت صندوق و اپلیکیشن مفید میتوانید مشخص کنید که مبلغ ابطال به قدرت خرید شما در کارگزاری مفید واریز گردد.

شهرام ثمر

سلام این خیلی بده که برای کسایی که با مرور گر میان یا سیستم ios دارند فکری نشده برای سرمایه گذاری در صندوق پیشتار حداقل اگر از طریق خود سایت هم امکان پذیر بود شایر بهتر از همه این مدل ها باشه لطفا راهنمایی کنید مرسی

کارگزاری مفید

با سلام
نسخه IOS اپلیکیشن مفید منتشر شده است، برای استفاده از آن، پس از ورود به لینک اپ مفید، در نوار پایین مرورگر خود گزینه share (اشتراک‌گذاری) را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Add to Home Screen کلیک کنید و گزینه Add را فعال نمایید تا این اپلیکیشن به صفحه اصلی تلفن همراه شما اضافه شود.
سپس برای صدور و ابطال واحد های صندوق میتوانید از اپ مفید، سایت صندوق و قسمت سرمایه گذاری در سامانه ایزی تریدر استفاده نمایید.
همچنین در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان می‌توانید در سایت کارگزاری مفید، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

سجاد

سلام با عرض خسته نباشید.من کد بورسی دارم ولی کارگزاری ام مفید نیست.آیا امکان سرمایه گذاری وجود دارد ؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور ابطال کارگزاری مفید مانند صندوق «پیشتاز» می‌بایست در کارگزاری مفید اقدام به افتتاح حساب نمایید. لازم به ذکر است، تنها داشتن حساب کاربری در کارگزاری مفید کافی بوده و الزامی به داشتن فعالیت در حساب کاربری نزد کارگزاری مفید وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «افتتاح حساب در کارگزاری مفید، ثبت‌نام رایگان سجام و دریافت کد بورسی»‌ و «صدور و ابطال صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

محمد دیلمان

من خودم در این صندوق سرمایه گذاری کردم و اول با خرید ۳ واحد شروع کردم و با توجه به بازدهی خوبش شروع به خرید واحد های بیشتری کردم و خیلی راضیم. باتشکر از بچه های کارگزاری مفید مرسی که هستین 🙏💚

کارگزاری مفید

باسلام
قدردان همراهی و لطف شما هستیم.

محمد علی. محمدی

باسلام و احترام
ممنونم از این‌که اطلاعات کافی در اختیار مشتریان صندوق قرار می‌گیرد. به خصوصی ریسک بالای صندوق را یادآوری شده است.

کارگزاری مفید

باسلام
هدف ما کسب رضایت و خرسندی شماست. سپاس از همراهی شما

مهدی حسن پور

با سلام خدمت شما
ببخشین سیم کارتی که با ان در صندوق پیشتاز ثبت نام کرده بودم به سرقت رفته ، از شش ماه پیش ، اما هرچه به مدیریت صندوق پیام دادم که لطفا شماره ان را به شماره جدیدم تغییر بدهد هیچ اقدامی صورت نگرفته ، میشه بفرمایین چرا؟؟؟؟؟ این در حالی است که من شماره تلفن سجامی خود را هم تغییر دادم !! پس چرا هیچ اقدامی از طرف مدیریت یا پشتیبانی صندوق انجام نمیشه؟ چرا انقدر اذیت میکنند؟ این اتفاق ممکنه برای هرشخص دیگری بیفتد!!!

کارگزاری مفید

با سلام.
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)