تعیین قدرت خریدار و فروشنده

تعیین قدرت خریدار و فروشنده
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 21635
سطح حرفه ای

قدرت خریدار و فروشنده یکی دیگر از مباحث مربوط به دانش تابلوخوانی است که در نظر گرفتن آن همراه با سایر موارد، می‌تواند به عنوان یک پارامتر برای خرید یا فروش سهم لحاظ شود.

برای محاسبه‌ این معیار در یک سهم، به اطلاعات تعداد خریداران و فروشندگان و نیز حجم معاملات آن‌ها نیاز داریم. با توجه به اینکه معاملات حقوقی‌ها ممکن است با هدفی به جز کسب سود انجام شود، قابلیت بازارخوانی و تحلیل رفتار آن‌ها تنها در شرایط خاصی امکان‌پذیر است.

به همین جهت، در محاسبه قدرت خریدار و فروشنده، فقط معاملات حقیقی‌ها مد‌نظر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، فرض کنید اطلاعات زیر از تابلوی یک سهم استخراج شده باشد:

 خرید حقیقیخرید حقوقیفروش حقیقیفروش حقوقی
تعداد۴۱۰۷۱۱۴۳۱۳
حجم۳۶.۸۲۵ میلیون۷.۲۳۳میلیون۳۶.۲۶۹ میلیون۷.۷۸۹ میلیون

با توجه به اطلاعات فوق، حجم معاملات خرید و فروش حقیقی‌ها تقریبا یکسان بوده (۳۶ میلیون) و هر خریدار حقیقی تقریبا ۹۰ هزار سهم خریداری کرده است و در طرف مقابل، هر فروشنده حقیقی تقریبا ۳۲ هزار سهم فروخته است.

تعیین قدرت خریدار و فروشنده

نتیجه حاصل از مقایسه دو عدد ۹۰ هزار با ۳۲ هزار نشان‌دهنده این موضوع است که قدرت خرید حقیقی بیشتر از قدرت فروش حقیقی بوده است که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای خرید سهم باشد.

سرانه خرید یا فروش

در حقیقت از حاصل تقسیم حجم معامله خرید یا فروش حقیقی بر تعداد آن ها، سرانه خرید یا فروش محاسبه می‌شود و اگر سرانه خرید بیشتر باشد، قدرت خریدار بیشتر از فروشنده است و اگر سرانه فروش بیشتر باشد، قدرت فروشنده بیشتر است
همچنین می‌توان گفت در یک حجم معامله برابر، هر چه تعداد خریداران بیشتر باشد، قدرت خریداران کمتر خواهد بود و برعکس.

نسبت قدرت خریدار به فروشنده

همچنین می توان نسبت قدرت خریدار به فروشنده را با تقسیم سرانه خرید حقیقی بر سرانه فروش حقیقی  محاسبه کرد که در مثال بالا داریم :  

سرانه خرید یا فروش

در حالت کلی می‌توان گفت نسبت قدرت خریدار به فروشنده بزرگتر از ۲،  می تواند سیگنالی مثبت برای خرید لحاظ شود.

عکس این موضوع نیز به راحتی قابل توضیح است. مثلا اگر با توجه به معاملات یک سهم، هر خریدار حقیقی تقریبا ۵۰ هزار سهم خریداری کرده باشد و در طرف مقابل، هر فروشنده حقیقی ۸۰ هزار سهم فروخته باشد، قدرت فروش حقیقی بیشتر از قدرت خرید حقیقی بوده است که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای مثبت برای فروش سهم و یا نشانه ای منفی برای خرید سهم لحاظ شود.

سوالات متداول

سرانه خرید حقیقی چگونه محاسبه می‌شود؟

از تقسیم حجم خرید حقیقی بر تعداد می‌توان سرانه خرید حقیقی را محاسبه کرد.

تعداد خریداران چه رابطه‌ای با قدرت خریداران دارد؟

در یک حجم معامله برابر، هر چه تعداد خریداران بیشتر باشد، قدرت خریداران کمتر خواهد بود و برعکس.

نسبت قدرت خریدار به فروشنده از چه فرمولی قابل محاسبه است؟

با تقسیم سرانه خریدحقیقی به سرانه فروش حقیقی می‌توان این نسبت را حساب کرد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حمیدوک

عالی . آموزش ها بصورت پله ای هست و ساده و خوب . 👌

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست. با تشکر

محسن

اگر حقوقی هم در خرید و فروشها باشد به طور مثال نصف حجم معاملات خرید حقیقی و نصف خرید حقوقی باشد چطور تاثیر این مورد را در فرمول اعمال کنیم که قدرت خرید حقیقی دقیقتر باشد

کارگزاری مفید

با سلام.
در محاسبه‌ی قدرت خریدار و فروشنده، فقط معاملات سهامداران حقیقی‌ در نظر گرفته می‌شود.

سیداحمدموسوی

با سلام و سپاس
آیا روش دیگری برای محاسبه سرانه خرید/ فروش و نسبت خریدار به فروشنده وجود دارد؟کاربرد این اعداد در ردیابی پول هوشمند چیست؟

کارگزاری مفید

سلام وقت بخیر، برای محاسبه سرانه خرید/ فروش از فرمولی که در مقاله به آن اشاره شده است می‌توانید استفاده کنید و استفاده از آن برای شناسایی پول هوشمند به تحلیل و نظر شخصی خودتون بستگی دارد.