مفهوم رنج کشیدن در بورس (Range)

مفهوم رنج کشیدن (Range)
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۳ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 21741
سطح حرفه ای

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

تعریف رنج کشیدن

رنج کشیدن در بورس یکی از مفاهیم تابلو خوانی است که به معنای حرکت دادن قیمت یک سهم به سمت قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر از قیمت فعلی بوده و ممکن است موجب ایجاد صف خرید یا صف فروش شود.

سهامداران نسبتا بزرگ یک سهم و یا افراد با نقدینگی زیاد می‌توانند با ثبت سفارش‌هایی هدفمند، قیمت یک سهم در بازار سرمایه را جابجا کنند. رِنج مثبت به معنای بالا بردن قیمت یک سهم و رنج منفی به معنای پایین آوردن قیمت یک سهم است.

یک مثال

تابلوی قیمتی فرضی سهم الف را به شکل زیر در نظر بگیرید: آستانه قیمتی روز: ۱۵۱۰۰ تا ۱۶۶۸۰ ریال و حداکثر اندازه سفارش: ۲۰۰ هزار سهم

تابلوی معاملاتی سهم الف

در این شرایط و با فرض عدم وجود سفارش مخفی در این سهم، تصور کنید شخصی اقدام به ثبت سفارش خریدی با حجم ۲۰۰ هزار سهم و با قیمت ۱۶۰۰۰ ریال کند؛ چه اتفاقی می‌افتد؟
با توجه به تابلوی قیمتی، تمام ۲۰۰ هزار سهمی که سفارش فروش آن‌ها از قیمت‌های ۱۵۲۰۰ تا ۱۵۹۰۰ برای فروش ثبت‌شده‌اند، خریداری شده و اگر سفارش‌هایی به قیمت بالاتر هم وجود داشته باشد، بخشی یا کل آن‌ها خریداری می‌شود. در نتیجه قیمت سهم به یک‌باره از نزدیکی صف فروش و ٪ ۵-، به ٪ ۱+ درصد افزایش می‌یابد.

 اگر شخص خریدار بتواند ثبت سفارش را تا جایی انجام دهد که دیگر فروشنده‌ای وجود نداشته باشد، عملاً صف خرید ایجاد کرده است و به اصطلاح رنج مثبت کشیده است و نماد را به سمت صف خرید سوق داده است.

 اگر عکس عملیات فوق انجام شود، یعنی فروشنده سهم اقدام به ثبت سفارش‌های فروش با کمترین قیمت مجاز نماید و قیمت سهم را تا رسیدن به صف فروش کم کند، به اصطلاح رنج منفی کشیده است و نماد را به سمت صف فروش سوق داده است.

نکته حائز اهمیت این است که رنج کشیدن همیشه منجر به ایجاد صف خرید یا صف فروش نمی‌شود و تنها ممکن است منجر به جابجایی قیمت شود.

مفهوم رنج کشیدن

نمونه‌ای رنج کشیدن در بازار سرمایه

هدف از رنج کشیدن در بورس چیست؟

حالتی را تصور کنید که شخصی به مرور زمان حجم بسیار زیادی از سهام یک شرکت را خریده و اکنون به دنبال آن است که بتواند آن را به قیمتی بالا بفروشد. عملاً با رنج مثبت کشیدن، قیمت سهم را بالا برده و پس از تثبیت آن و ایجاد صف خرید سنگین، سفارش‌های خرید خود را حذف کرده و سفارش فروش ثبت می‌کند.
با این کار، سهم را در قیمتی بالا که خود شخص عامل به وجود آمدن آن بوده است، فروخته است و از این محل، سود زیادی به دست آورده است.

و در طرف مقابل، فرض کنید شخصی با حجم نقدینگی بالا، قصد خرید یک سهم را دارد. با رنج منفی کشیدن و پایین آوردن قیمت سهام و تثبیت آن، خرید خود را در قیمت‌های پایین انجام می‌دهد.

رنج کشیدن در بورس خلاف قانون نیست؟

 مطابق با قوانین تعریف شده برای معاملات بورس، ارسال سفارش با هدف قیمت‌سازی، تخلف بوده و ممکن است منجر به تذکرات کتبی و مسدودی حساب کاربری شود.

سوالات متداول

رنج کشیدن در بورس (Range) چیست؟

رنج کشیدن به معنای حرکت دادن قیمت یک سهم به سمت قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر از قیمت فعلی است. این عمل ممکن است موجب ایجاد صف خرید یا صف فروش شود.

هدف از رنج کشیدن در بورس چیست؟

برخی اشخاص حجم بسیار زیادی از سهام یک شرکت را خریده و می‌خواهند آن را به قیمتی بالا بفروشد. این افراد با رنج مثبت کشیدن، قیمت سهم را بالا برده و پس از تثبیت آن و ایجاد صف خرید سنگین، سفارش‌های خرید خود را حذف کرده و سفارش فروش ثبت می‌کند. با این کار، سهم را در قیمتی بالا که خود شخص عامل به وجود آمدن آن بوده است، فروخته است و از این محل، سود زیادی به دست آورده است. در طرف مقابل، فرض کنید شخصی با حجم نقدینگی بالا، قصد خرید یک سهم را دارد. با رنج منفی کشیدن و پایین آوردن قیمت سهام و تثبیت آن، خرید خود را در قیمت‌های پایین انجام می‌دهد.

آیا رنج کشیدن در بورس خلاف قانون است؟

مطابق با قوانین معاملات بورس، ارسال سفارش با هدف قیمت‌سازی، تخلف بوده و ممکن است منجر به تذکرات کتبی و مسدودی حساب کاربری شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
جواد

متشکرم .بسیار مفید بود

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث افتخار ماست. با تشکر

جواد

بسیارعالی

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم، در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر پاسخگوی شما هستیم.

mostafa

عالی.
هم ساده توضیح دادین و هم به همراه مثال رنج کشیدن را توضیح دادین بهتر از این نمیشه. خدا قوت.

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

م.ح.سلطانی پور

با سلام و درود خدمت شما
خدایی توضیحاتتون خیلی واضح و برای عموم قابل درک هست.
مخصوصا برای افراد مبتدی.
جای تقدیر و تشکر داره.
باشد که افراد تازه وارد به بورس ،از این مطالب استفاده کنن

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما کسب رضایت شماست. از اینکه همراه ما هستید خرسندیم.

یجاد

بسیار عالی 👏👏👏

کارگزاری مفید

با سلام.
همراهی شما سبب دلگرمی ماست. در مسیر ارائه خدمات بیشتر همراه ما باشید.