مفهوم رنج کشیدن (Range)
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۳ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 7373
سطح حرفه ای

مفهوم رنج کشیدن در بورس (Range)

رنج کشیدن در بورس یکی از مفاهیم تابلو خوانی است که به معنای حرکت دادن قیمت یک سهم به سمت قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر از قیمت فعلی بوده و ممکن است موجب ایجاد صف خرید یا صف فروش شود.

سهامداران نسبتا بزرگ یک سهم و یا افراد با نقدینگی زیاد می‌توانند با ثبت سفارش‌هایی هدفمند، قیمت یک سهم در بازار سرمایه را جابجا کنند. رِنج مثبت به معنای بالا بردن قیمت یک سهم و رنج منفی به معنای پایین آوردن قیمت یک سهم است.

به عنوان مثال

تابلوی قیمتی فرضی سهم الف را به شکل زیر در نظر بگیرید: آستانه قیمتی روز: ۱۰۴۵۰۰ تا ۱۱۵۵۰۰ ریال و حداکثر اندازه سفارش: ۵۰ هزار سهم

مفهوم رنج کشیدن (Range)

در این شرایط و با فرض عدم وجود سفارش مخفی در این سهم، تصور کنید شخصی اقدام به ثبت سفارش خریدی به اندازه ۵۰ هزار سهم و با قیمت ۱۱۵۵۰۰ ریال نماید؛ چه اتفاقی می‌افتد؟
با توجه به تابلوی قیمتی، تمام ۲۰ هزار سهمی که به قیمت‌های ۱۱۰۵۰۰ تا ۱۱۲۵۰۰ برای فروش ثبت‌شده‌اند، خریداری شده و اگر سفارش‌هایی به قیمت بالاتر هم وجود داشته باشد، بخشی از آن‌ها و یا کل آن‌ها خریداری می‌شود.

 اگر شخص خریدار بتواند ثبت سفارش را تا جایی انجام دهد که دیگر فروشنده‌ای وجود نداشته باشد، عملاً صف خرید ایجاد کرده است و به اصطلاح رنج مثبت کشیده است و نماد را به سمت صف خرید سوق داده است.

 اگر عکس عملیات فوق انجام شود، یعنی فروشنده سهم اقدام به ثبت سفارش‌های فروش با کمترین قیمت مجاز نماید و قیمت سهم را تا رسیدن به صف فروش کم کند، به اصطلاح رنج منفی کشیده است و نماد را به سمت صف فروش سوق داده است.

نکته حائز اهمیت این است که رنج کشیدن همیشه منجر به ایجاد صف خرید یا صف فروش نمی‌شود و تنها ممکن است منجر به جابجایی قیمت شود.

هدف از رنج کشیدن در بورس چیست؟

حالتی را تصور کنید که شخصی به مرور زمان حجم بسیار زیادی از سهام یک شرکت را خریده و اکنون به دنبال آن است که بتواند آن را به قیمتی بالا بفروشد. عملاً با رنج مثبت کشیدن، قیمت سهم را بالا برده و پس از تثبیت آن و ایجاد صف خرید سنگین، سفارش‌های خرید خود را حذف کرده و سفارش فروش ثبت می‌کند.
با این کار، سهم را در قیمتی بالا که خود شخص عامل به وجود آمدن آن بوده است، فروخته است و از این محل، سود زیادی به دست آورده است.

و در طرف مقابل، فرض کنید شخصی با حجم نقدینگی بالا، قصد خرید یک سهم را دارد. با رنج منفی کشیدن و پایین آوردن قیمت سهام و تثبیت آن، خرید خود را در قیمت‌های پایین انجام می‌دهد.

رنج کشیدن در بورس خلاف قانون نیست؟

 مطابق با قوانین تعریف شده برای معاملات بورس، ارسال سفارش با هدف قیمت‌سازی، تخلف بوده و ممکن است منجر به تذکرات کتبی و مسدودی حساب کاربری شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments