آشنایی کامل با معاملات بلوکی

آشنایی با معاملات بلوکی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 14047
سطح حرفه ای

معاملات بلوکی، خرید و فروش یکجای حجم زیادی از سهام یک شرکت است که طبق ضوابط خود انجام می‌شود. برای کاهش تاثیر این نوع از معاملات بر قیمت سهام، این معاملات در بازاری خارج از بازار بورس یا فرابورس انجام می‌شوند.

ضوابط معاملات‌ بلوکی‌، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌شود. در حال حاضر شرایط حداقلی تعریف شده برای این نوع از معاملات نمادهای بازار بورس و فرابورس به شرح زیر است:

– برای نمادهای بازار بورس، حداقل ارزش معاملات در بازار بلوک ۲ میلیارد تومان تعیین شده است. همچنین حجم هر معامله بلوکی سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت حداقل باید ۵۰ برابر آستانه بالای محدودیت حجمی هر سفارش در بازار عادی باشد.

– حجم هر معامله بلوکی در بازار فرابورس با توجه به سرمایه پایه آن‌ها تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اگر سرمایه پایه شرکت بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، حجم هر معامله بلوکی بالای نیم درصد کل سهام پایه شرکت باشد.

فرآیند انجام معاملات بلوکی

این معاملات معمولا در زمان معاملات بازار انجام شده و سهم در دامنه مجاز قیمتی خود، معامله می‌شود. فرآیند اجرایی این معاملات به شرح زیر است:

فرآیند انجام معاملات بلوکی

سهم‌هایی که معاملات بلوکی‌ برای آنها در حال انجام شدن است، با قرار گرفتن عدد ۲ کنار نماد اصلی مشخص می‌شوند. به عنوان مثال وجود نماد “زاگرس۲” در تابلوی معاملات نشان دهنده این موضوع است که برای شرکت پتروشیمی زاگرس، معامله بلوکی انجام شده است یا در حال انجام است.

گاهی از اوقات معاملات بلوکی، با هدف افزایش در شاخص کل، انجام می‌شود. به همین جهت، بررسی اثر این معاملات بر شاخص کل همواره باید برای تصمیم گیری و تحلیل درست، مد نظر معامله‌گران و تحلیل‌گران قرار گیرد. اطلاعات مربوط به این معاملات، به صورت روزانه و طی گزارشی توسط بورس منتشر می‌شود.

مشاهده آمار و اطلاعات این نوع از معاملات

برای مشاهده اطلاعات مربوط به معاملات بلوکی‌ نمادهای بازار بورس و سایر اطلاعات بازار، کافی است به سایت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کرده و سپس از قسمت اطلاعات بازار، “نگاهی به وضعیت بازار (روزانه)” را انتخاب کنید.

مشاهده آمار و اطلاعات معاملات بلوکی

به عنوان مثال، جزئیات معاملات بلوکی تاریخ ۲۱ مهر ۹۹ در گزارش مربوط به این روز به شرح زیر ارائه شده است:

مشاهده آمار و اطلاعات معاملات بلوکی

سوالات متداول

معاملات بلوکی چیست؟

معاملات بلوکی، خرید و فروش یکجای حجم زیادی از سهام یک شرکت است که طبق ضوابط خود انجام می‌شود. برای کاهش تاثیر این نوع از معاملات بر قیمت سهام، این معاملات در بازاری خارج از بازار بورس یا فرابورس انجام می‌شوند.

حداقل ارزش معاملات‌ بلوکی‌ برای نمادهای بورسی چقدر تعیین شده است؟

برای نمادهای بازار بورس، حداقل ارزش معاملات در بازار بلوک ۲ میلیارد تومان تعیین شده است.

چگونه می‌توان نماد‌هایی که در آن‌ها معاملات بلوکی انجام می‌شود را تشخیص داد؟

سهم‌هایی که معاملات بلوکی‌ برای آن‌ها انجام می‌شود، با قرار گرفتن عدد ۲ کنار نماد اصلی مشخص می‌گردند.

از چه طریقی می‌توان به اطلاعات مربوط به معاملات‌ بلوکی‌ دست یافت؟

برای مشاهده اطلاعات مربوط به معاملات بلوکی‌ نمادها می‌توان به سایت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کرده و سپس از قسمت اطلاعات بازار، “نگاهی به وضعیت بازار (روزانه)” را انتخاب کنید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
aaa

سلام عدد 3 و 4 که جلوی نماد معاملاتی باشه نشانه چه چیزی هست ؟
با تشکر.

کارگزاری مفید

سلام
در معاملات عمده بعد از نماد، عدد ۴ دلالت بر نوع معامله (معامله عمده) و عدد ۳ بعد از نماد نیز مربوط به معاملات جبرانی است.