اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۵ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 37993
سطح مبتدی

افراد با واریز مبلغی مشخص به حساب بانک به عنوان سپرده بانکی پس از مدتی می توانند وام مسکن دریافت نمایند. در حال حاضر به این افراد گواهی حق تقدم استفاده از وام مسکن داده می‌شود. کسانی که مالکیت این حق تقدم را در اختیار دارند یا خود می‌توانند وام مسکن دریافت کنند و یا اوراق خود را در بازار سرمایه به فروش برسانند. دیگران نیز به جای قرار دادن سرمایه اولیه در بانک می‌توانند حق تقدم سهام را در بازار سرمایه خریداری و با ارائه اوراق خریداری شده به بانک، وام مسکن دریافت کنند. 

فرایند استفاده از اوراق تسهیلات مسکن 

برای خرید اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه باید کد معاملاتی داشته باشید. در صورتی که کد بورسی ندارید می‌توانید با ثبت‌نام و احراز هویت سجام در سامانه سجام و ثبت‌نام در کارگزاری مفید کد بورسی و کد معاملاتی خود را به صورت غیر حضوری دریافت کنید. پس از دریافت کد معاملاتی ابتدا باید اوراق مربوطه را خریداری و برگه اوراق خریداری شده را دریافت کنید. سپس می‌توانید برای انجام فرایند دریافت وام به بانک مراجعه کنید.

در صورتی که احراز هویت سامانه سجام را انجام داده باشید. می‌توانید با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، برگه سهم خود را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب “دریافت برگه سهم از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه” مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد اوراق تسهیلات مسکن (تسه و تملی)

  • اوراق تسهیلات مسکن توسط دو بانک ملی و بانک مسکن ارائه می‌شود. اوراق تسه مربوط به بانک مسکن و اوراق تملی مربوط به بانک ملی است. 
  • امکان نوسان‌گیری در اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن (تسه) وجود ندارد. در واقع اگر تعدادی از این اوراق را خریداری کرده و همان روز قصد فروش آن‌ها را داشته باشید، سفارش فروش شما با خطا روبرو شده و ثبت نخواهد شد.
  • به ازای خرید هر برگه از اوراق تسهیلات مسکن ۵۰۰ هزار تومان وام به دارنده اوراق تعلق می‌گیرد.
  • مدت اعتبار هر اوراق‌ تسهیلات مسکن برای معامله دو سال است. اما مدت اعتبار اوراق برای دریافت وام دو سال و یک ماه است. پس از گذشت دو سال از تاریخی که در اوراق تسهیلات مسکن ثبت شده است. بانک به اوراق ذکر شده وامی اختصاص نمی‌دهد. (به عنوان مثال اوراق “امتیاز تسهیلات مسکن آبان ماه ۹۸ (تسه ۹۸۰۸)” در نیمه آبان ماه ۱۳۹۸ عرضه شده است و تا دو سال پس از این تاریخ، یعنی نیمه آبان ۱۴۰۰، اعتبار دارد.) 
  • توجه فرمایید اوراق بانک مسکن تا ۴ ماه پس از خرید امکان فروش ندارند و در پرتفوی فرد قابل مشاهده نیستند. مگر این که کمتر از ۴ ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد.
  • در خصوص اوراق‌ گواهی تسهیلات‌ بانک ملی (تملی) محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۲۸۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی است.  
  • در خصوص اوراق‌ گواهی صادره بانک مسکن‌ (تسه) محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۱۱۲۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی است.

یک نمونه واقعی از خرید تسه

متقاضی دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی، باید ۱۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند (به ازای هر برگه، ۵۰۰ هزار تومان وام پرداخت می‌شود). “این متقاضی باید اوراقی را تهیه کند که تا زمان انجام فرآیند دریافت وام منقضی نشود.” در صورتی که متقاضی به عنوان مثال اوراق “تسه۹۷۰۸” را خریداری کند، تا دو سال آینده یعنی آبان ماه سال ۹۹ می‌تواند برای دریافت وام اقدام کند. همچنین متقاضی از یک الی دو روز کاری بعد از خرید اوراق،  می تواند از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه برگه سهام خود را دریافت کند.

سوالات متداول

پس از خرید اوراق تسهیلات مسکن، از چه طریقی می‌توان برگه این سهم را دریافت کرد؟

می‌توان با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، برگه سهم خود را دریافت کرد. توجه داشته باشید برای دسترسی به این سامانه باید احراز هویت سامانه سجام را انجام داده باشید.

اوراق تسهیلات مسکن توسط کدام بانک‌ها عرضه می‌شود؟

اوراق تسهیلات مسکن توسط دو بانک ملی و بانک مسکن ارائه می‌شود. اوراق تسه مربوط به بانک مسکن و اوراق تملی مربوط به بانک ملی است. 

به ازای هر برگه از اوراق‌ تسهیلات‌ مسکن‌ چه مبلغی وام به دارنده آن تعلق می‌گیرد؟

به ازای خرید هر برگه از اوراق تسهیلات مسکن، ۵۰۰ هزار تومان وام به دارنده اوراق تعلق می‌گیرد.

اوراق‌ تسهیلات‌ بانک مسکن تا چه مدت پس از خرید، امکان فروش ندارد؟

اوراق بانک مسکن تا ۴ ماه پس از خرید امکان فروش ندارند و در پرتفوی فرد قابل مشاهده نیستند. مگر این که کمتر از ۴ ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد.

هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی حداکثر چند ورقه تسه می‌تواند خریداری کند؟

در اوراق‌ گواهی صادره بانک مسکن‌(تسه) محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۱۱۲۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی است.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
64 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
farnaz

خیلی عالی

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.

مهدی

سلام-اگر بخواهیم در بورس فقط خرید وفروش این اوراق(حق تقدم تسهیلات مسکن) را انجام دهیم وفقط نوسان گیری از افزایش قیمت این اوراق مد نطر باشد باید چکار کنیم.
تنها محدودیتی که داره همان 4 ماه ممنوعیت فروش است.بعد جهار ماه اوراقی را که خریدیم را می توانیم بفروشیم.
منظورم اینه که این اوراق امکان چند بار خرید وفروش تا قبل سررسید را دارند؟

کارگزاری مفید

با سلام
اوراق تسهیلات مسکن تا چهار ماه پس از خرید امکان فروش نداشته و در پرتفوی فرد قابل مشاهده نخواهند بود، مگر این که کمتر از چهار ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد. پس از گذشت چهار ماه از زمان خرید، جهت اعمال این اوراق به پرتفوی سپرده‌گذاری می‌بایست در صورت مجاز بودن نماد، در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست مذکور، نماد مربوطه طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما منتقل خواهد شد. همچنین مدت اعتبار هر اوراق‌ تسهیلات مسکن برای معامله دو سال است. پس از گذشت چهار ماه از زمان خرید اوراق مربوطه و تا پیش از زمان سررسید، محدودیتی در تعداد معاملات نخواهند داشت.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
نیلوفر

برای خرید اوراق تسه برای یک زوج ،از یک کد معاملاتی خرید بشه ،مشکلی نداره ،مهم نیست از کد معاملاتی کدوم اوراق خریداری شده؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که قصد دریافت وام با استفاده از گواهی حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن «تسه» را داشته باشید، گواهی مذکور می‌بایست توسط فردی که قصد دریافت وام را دارد خریداری گردد. توجه فرمایید، پیش از خرید گواهی مذکور می‌بایست با بانک مربوطه در ارتباط بوده و با توجه به میزان مبلغ تسهیلات دریافتی اقدام به خرید اوراق تسه نمایید.

مصطفی احدی

من به قصد دریافت وام 280 برگ اوراق خریدم، حالا باید 4 ماه صبر کنم تا بتونم از اوراق استفاده کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت دریافت وام مسکن با استفاده از اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن، دو روز کاری پس از خرید اوراق مربوطه، به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه و برگه سهم خود را دریافت و سپس برای انجام فرآیند دریافت وام به بانک مراجعه نمایید. دقت داشته باشید، مدت اعتبار هر اوراق تسهیلات مسکن برای معامله دو سال و مدت اعتبار اوراق برای دریافت وام دو سال و یک ماه است، در نتیجه به زمان سررسید اوراق مذکور دقت کنید. همچنین اوراق تسهیلات مسکن در صورتی که بیش‌تر از چهار ماه تا زمان سررسیدشان باقی مانده باشد، تا چهار ماه پس از خرید امکان فروش نداشته و در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل مشاهده نیستند. پس از گذشت چهار ماه جهت انتقال آن به پرتفوی سپرده‌گذاری خود می‌بایست در سامانه‌های معاملاتی درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت نمایید. لذا محدودیت چهارماهه برای دریافت وام نبوده و تنها برای فروش اوراق مسکن می‌باشد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «دریافت برگه سهم از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه» را مطالعه نمایید.

امیر

اگر بر اوراق تسه وام بگیرم بعدا منیتوانم این اوراق که در پرتفوی هم هست رو بفروشم

کارگزاری مفید

با سلام
خیر، در صورتی که از اوراق تسه برای دریافت وام استفاده بفرمایید، این اوراق از سبد دارایی شما حذف شده و دیگر امکان فروش نخواهد داشت.

محسن

با سلام
بنده هم سوالی مشابه آقای امیر داشتم، با این تفسیر که بنده بعد از دریافت وام همچنان نماد تسه زو در پورتفوی خودم مشاهده میکنم و امکان ثبت سفارش فروش هم دارم، آیا باز هم بنده نمیتونم این اوراق موجود در پورتفوی خودم رو بفروشم؟
ممنون

کارگزاری مفید

باسلام
در صورتی که بابت وام تسهیلات مسکن اوراق تسه را تهیه فرمودید امکان فروش ندارید و خرید اوراق تسه هزینه ای است که بابت دریافت وام میپردازید.

جواد

سلام من کارگزاری مفیدم
الان خونه خریدم
میخوام وام مسکن بخرم
اگه میشه راهنمایی کنید چگونه اوراق بخرم

کارگزاری مفید

با سلام
برای ارسال سفارش خرید اوراق تسهیلات مسکن «تسه» و «تملی»، ابتدا می‌بایست نماد را در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید جستجو و انتخاب نموده، سپس در صفحه معاملاتی نماد مربوطه، پس از انتخاب گزینه خرید، تعداد و قیمت مورد نظر برای نماد را وارد فرمایید. توجه داشته باشید، قیمت را در «بازه مجاز» و حجم را در «آستانه حجم» مجاز وارد نمایید. همچنین حداقل مبلغ جهت ثبت هر سفارش خرید پانصد هزار تومان به علاوه کارمزد خرید می‌باشد. لازم به ذکر است، پس از خرید اوراق مربوطه، با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه امکان دریافت برگه سهم مهیا بوده و سپس در صورت تمایل به دریافت وام می‌بایست به بانک مورد نظر مراجعه کنید. دقت داشته باشید، مدت اعتبار هر اوراق تسهیلات مسکن برای معامله دو سال و مدت اعتبار اوراق برای دریافت وام دو سال و یک ماه است، در نتیجه به زمان سررسید اوراق مذکور دقت کنید.
همچنین اوراق تسهیلات بانک مسکن تا چهار ماه پس از خرید امکان فروش نداشته و در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل مشاهده نیستند. تنها زمانی که از زمان خرید کمتر از چهار ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد، امکان فروش وجود خواهد داشت.
پس از گذشت چهار ماه از زمان خرید، می‌توانید «تغییر کارگزار ناظر» را از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید برای نماد مربوطه ثبت نمایید تا به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله شود.
در صورت استفاده این اوراق برای دریافت تسهیلات این اوراق از سبد دارایی شما برداشته خواهند شد و دیگر قابل معامله نخواهند بود. همچنین معاملات اوراق تسهیلات مسکن در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) از ساعت 8:45 الی 3:00 بعد از ظهر انجام می‌شود. بازه زمانی بین 8:45 الی 9:00 پیش از ظهر زمان ثبت پیش‌سفارش است. لازم به ذکر است، این بازه زمانی برای معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد. برای اطلاع از زمان‌بندی معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مشاهده کنید.

مهدی

با سلام من میخواهم ۴۰۰ میلیون وام بگیرم برای خرید اوراق باید ۸۰۰ برگه رو از یک ماه انتخاب کنم یا میتوانم تعدادی رو از چند ماه مختلف خریداری کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
در خصوص مورد ذکرشده می‌بایست با بانک مورد نظر هماهنگی لازم را داشته باشید.

سارا

سلام میشه راهنمایی کنید
من در کارگزاری مفید تعدادی برگ سهم تسه خریداری کردم
اولش نمیدونستم خرید و فروشش چجوریه
الان بعداز چهار ماه هنوز توی پرتفوی من قابل مشاهده نیست پولش رو لازم دارم باید چکار کنم؟
و از تسهیلات وام نمیخوام استفاده کنم
من در تاریخ 23/01/1401 خریداری کردم چرا بعداز چهار ماه هنوز در پرتفوی من قابل مشاهده و فروش نیست؟!

کارگزاری مفید

با سلام
اوراق تسهیلات بانک مسکن تا چهار ماه پس از خرید امکان فروش نداشته و در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل مشاهده نیستند. تنها زمانی که از زمان خرید کمتر از چهار ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد، امکان فروش وجود خواهد داشت. پس از گذشت چهار ماه از زمان خرید، می‌توانید «تغییر کارگزار ناظر» را از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید برای نماد مربوطه ثبت نمایید تا به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله شود. پس از ثبت درخواست «تغییر کارگزار ناظر»، انتقال نماد به پرتفوی سپرده‌گذاری طی حداکثر دو روز کاری انجام می‌گردد.

نصیری

سلام
من برای وام 280 ميليون تومنی به میزان 560 برگ اوراق تسه خرید کردم. و الان خانه رو خرید کردم. میخوام بدونم آیا میشه 4 ماه بعد اوراقی ک خریده ام رو بفروشم؟ یا کلا بعد از خرید خونه، اوراق هم از بین میره؟ یا میشه اونو بعد از چهار ماه فروخت؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که از اوراق تسه برای دریافت وام استفاده کرده‌اید، دیگر امکان فروش ندارد.

نوذرپور

سلام وقت بخیر.کاربرد دقیق تسهیلات تسه چی هستش وقتی فرضا میشه از طریق بانک وام گرفت چرا باید تسه بخرم چه مزیتی و کاربردی داره ممنون میشم توضیح بدید(میزان درصد بازپرداخت و مدتش رو هم لطف بفرمایید)

کارگزاری مفید

با سلام
برای دریافت وام خرید مسکن٬ نیاز است میزان اوراق تسه‌ای که از بانک اطلاع می‌دهند را از طریق کد بورسی خود خرید نمایید تا بتوانید وام را دریافت کنید. خرید اوراق تسه هزینه‌ای است که بابت دریافت وام باید پرداخت شود. درصد بازپرداخت و جزییاتی که در مورد وام است را باید از بانک مورد نظر پیگیری نمایید.

هادی

سلام من تسه ۹۹۰۸رو خریدم الان مسدود هست ونمیشه بفروشمش کی باز میشه وچکار باید بکنم

کارگزاری مفید

باسلام
عدد موجود در نام اوراق تسه نمایانگر تاریخ انتشار آن است و تا دو سال بعد از آن تاریخ، قابلیت فروش را دارد. در صورت گذشت زمان سررسید، امکان استفاده و فروش اوراق تسه وجود ندارد. در صورتی که قصد فروش آن را دارید، 4 ماه بعد از تاریخ خرید، ابتدا سایت ذینفعان را بررسی کنید و از دارایی خود در نماد مد نظر اطمینان حاصل نمایید.
در صورتی که برای اولین بار از سامانه ذینفعان استفاده می‌فرمایید، از گزینه «ثبت‌نام در سامانه» استفاده کرده و می‌بایست به شماره همراه ثبت شده در سجام دسترسی داشته باشید.
پس از کسب اطمینان از وجود دارایی در نماد مد نظر، توجه داشته باشید که نماد فعال بوده و کد بورسی شما در سامانه ذینفعان و کارگزاری مفید یکسان باشد.
سپس در یکی از سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت نمایید. دارایی شما طی 2 روز کاری به پرتفوی منتقل می‌شود و امکان معامله خواهد داشت.

فارابی

سلام من از بانک مسکن وام گرفتم دیگ بعد چهار ماه نمیتونم تسه رو بفروشم؟!این سهم دیگ مال اوناس؟

کارگزاری مفید

باسلام
اوراق تسهیلات مسکن تسه هزینه ای است که بابت دریافت وام پرداخت میکنید و امکان استفاده یا فروش ندارد.

mohammad

سلام
نمادی با عنوان تسه1401 (1401 به عنوان عدد سال) وجود دارد. عدد 1401 با فرمولی که سایر نمادهای تسه داردند(یعنی تسه(دو رقم سال + دو رقم ماه)) هم خوانی ندارد. آیا تفاوقتی بین نماد تسه1401 و سایر نماد ها یعنی تسه(دو رقم سال + دو رقم ماه) وجود دارد؟

کارگزاری مفید

باسلام
از سال 1400 اوراق تسهیلات مسکن تسه ای که توسط بانک مسکن منتشر میشود برای هر ماه نماد جداگانه قید نشده است و فقط اولین ماه سال انتشار روی اسم آن قابل رویت است.