اوراق تسهیلات مسکن چیست؟
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۰ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید 4162
سطح مبتدی

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

افراد با واریز مبلغی مشخص به حساب بانک به عنوان سپرده بانکی پس از مدتی می توانند وام مسکن دریافت نمایند. در حال حاضر به این افراد گواهی حق تقدم استفاده از وام مسکن داده می‌شود. کسانی که مالکیت این حق تقدم را در اختیار دارند یا خود می‌توانند وام مسکن دریافت کنند و یا اوراق خود را در بازار سرمایه به فروش برسانند. دیگران نیز به جای قرار دادن سرمایه اولیه در بانک می‌توانند حق تقدم سهام را در بازار سرمایه خریداری و با ارائه اوراق خریداری شده به بانک، وام مسکن دریافت کنند. 

فرایند استفاده از اوراق تسهیلات مسکن 

برای خرید اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه باید کد معاملاتی داشته باشید. در صورتی که کد بورسی ندارید می‌توانید با ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام و ثبت‌نام در کارگزاری مفید کد بورسی و کد معاملاتی خود را به صورت غیر حضوری دریافت کنید. پس از دریافت کد معاملاتی ابتدا باید اوراق مربوطه را خریداری و برگه اوراق خریداری شده را دریافت کنید. سپس می‌توانید برای انجام فرایند دریافت وام به بانک مراجعه کنید.

در صورتی که احراز هویت سامانه سجام را انجام داده باشید. می‌توانید با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه و برگه سهم خود را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب “دریافت برگه سهم از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه” مراجعه کنید.

در صورتی که نیاز به تایید برگه اوراق تسهیلات مسکن داشتید می توانید پس از دریافت برگه اوراق و پرینت آن، به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه تا اوراق توسط  کارگزاری مُهر شود . 

نکات مهم در مورد اوراق تسهیلات مسکن (تسه و تملی)

  • اوراق تسهیلات مسکن توسط دو بانک ملی و بانک مسکن ارائه می‌شود. اوراق تسه مربوط به بانک مسکن و اوراق تملی مربوط به بانک ملی است. 
  • به ازای خرید هر برگه از اوراق تسهیلات مسکن ۵۰۰ هزار تومان وام به دارنده اوراق تعلق می‌گیرد 
  • مدت اعتبار هر اوراق‌ تسهیلات مسکن برای معامله دو سال است. اما مدت اعتبار اوراق برای دریافت وام دوسال و یک ماه است. پس از گذشت دو سال از تاریخی که در اوراق تسهیلات مسکن ثبت شده است. بانک به اوراق ذکر شده وامی اختصاص نمی‌دهد. (به عنوان مثال اوراق “امتیاز تسهیلات مسکن آبان ماه ۹۸(تسه ۹۸۰۸)” در نیمه آبان ماه ۱۳۹۸عرضه شده است و تا دو سال پس از این تاریخ، یعنی نیمه آبان ۱۴۰۰،  اعتبار دارد.) 
  • توجه فرمایید اوراق بانک مسکن تا ۴ ماه پس از خرید امکان فروش ندارند و در پرتفوی فرد قابل مشاهده نیستند. مگر این که کمتر از ۴ ماه تا انقضای اوراق خریداری شده فرصت باقی باشد.
  • در خصوص اوراق گواهی صادره بانک مسکن(تسه) و تسهیلات بانک ملی(تملی) محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۲۸۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی است.  

یک نمونه واقعی از خرید تسه

متقاضی دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی، باید ۱۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند(به ازای هر برگه، ۵۰۰ هزار تومان وام پرداخت می‌شود). “این متقاضی باید اوراقی را تهیه کند که تا زمان انجام فرآیند دریافت وام منقضی نشود.” در صورتی که متقاضی به عنوان مثال اوراق “تسه۹۷۰۸” را خریداری کند، تا دو سال آینده یعنی آبان ماه سال ۹۹ می‌تواند برای دریافت وام اقدام کند. همچنین متقاضی از دو روز کاری بعد از خرید اوراق،  می تواند از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه برگه سهام خود را دریافت کند 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
farnaz

خیلی عالی

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما کمال تشکر را داریم.