قوانین توقف و بازگشایی نماد

قوانین توقف و بازگشایی نماد
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۷ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 17766
سطح مبتدی

قوانین توقف و بازگشایی دوباره نماد چه جزئياتی دارد؟ نمادهای معاملاتی بازار سرمایه از نظر امکان‌پذیر بودن ثبت سفارش و انجام معامله، وضعیت‌های مختلفی را تجربه می‌کنند. یکی از این وضعیت‌ها، متوقف شدن نماد است که در این شرایط، امکان هیچ‌گونه ثبت یا حذف سفارش و انجام معامله وجود ندارد و با خطای، وضعیت نماد اجازه ارسال سفارش را نمی‌دهد، مواجه می‌شوید. در ادامه در خصوص وضعیت‌های مختلف و مقررات مربوط به هر یک توضیحاتی ارائه می‌شود.

وضعیت نماد

در حالت کلی، نمادها در یکی از وضعیت‌های زیر قرار خواهند گرفت:

وضعیت مجاز:

نشان‌دهنده عادی بودن شرایط است. در این حالت، سفارش‌گذاری و حذف سفارش‌های انجام نشده امکان‌پذیر است و معاملات نماد نیز طبق روال طبیعی انجام می‌شود.

وضعیت ممنوع:

در این وضعیت، امکان ثبت سفارش جدید یا حذف سفارش‌های انجام نشده وجود ندارد و معامله‌ای نیز انجام نمی‌شود. 

وضعیت ممنوع-متوقف:

در این وضعیت، مشابه وضعیت ممنوع، امکان ثبت سفارش جدید یا حذف سفارش‌های انجام نشده وجود ندارد و معامله‌ای نیز انجام نمی‌شود. تفاوت وضعیت ممنوع با وضعیت ممنوع-متوقف در مدت زمانی است که طول می‌کشد تا نماد بازگشایی شود. وقتی نمادی در وضعیت ممنوع قرار می‌گیرد، به احتمال زیاد به زودی (و در همان جلسه معاملاتی) بازگشایی می‌شود در حالی که وقتی نماد در وضعیت ممنوع-متوقف قرار می‌گیرد، پس از طی شدن زمان بیشتری، بازگشایی خواهد شد.

وضعیت مجاز-محفوظ:

در وضعیت مجاز-محفوظ، امکان ثبت سفارش جدید برای خرید یا فروش اوراق بهادار امکان‌پذیر است، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود. هدف از قرارگیری نماد در وضعیت مجاز-محفوظ، کشف قیمت آن است. معمولا زمانی که نمادی در وضعیت ممنوع یا ممنوع-متوقف بوده است، قبل از مجاز شدن، در وضعیت مجاز-محفوظ قرار می‌گیرد تا کشف قیمت انجام شود.

وضعیت مجاز-متوقف:

در این وضعیت، امکان ثبت سفارش جدید وجود ندارد و معامله‌ای نیز انجام نمی‌شود اما می‌توان سفارش‌های انجام نشده را حذف کرد.

لازم به ذکر است کلیه موارد مربوط به تغییر وضعیت و توقف و بازگشایی نمادها از طریق پیام ناظر به اطلاع فعالین بازار سرمایه می‌رسد.

مشاهده وضعیت نماد

امکان مشاهده وضعیت نمادها از طریق زیر ممکن است:

۱-وضعیت نمادها را در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید ببینید

در هر یک از سامانه های معاملاتی کارگزاری مفید نظیر مفید آنلاین، ایزی تریدر و ایزی تریدر اربیس وضعیت نمادهای معاملاتی به نوعی مشخص شده است.

در سامانه معاملاتی مفید آنلاین، کنار هر نماد در دیده‌بان یا سبدبان، دایره‌ای به یکی از رنگ‌های سبز، نارنجی یا قرمز وجود دارد که وضعیت نماد را نشان می‌دهد. رنگ سبز، به معنای وضعیت مجاز، رنگ قرمز به معنای یکی از وضعیت‌های ممنوع یا ممنوع-متوقف و رنگ نارنجی به معنای وضعیت مجاز-محفوظ است. همچنین در این سامانه، پس از جست‌و‌جوی یک نماد، کنار اسم نماد و اسم شرکت مربوطه، وضعیت آن نوشته می‌شود.

مشاهده وضعیت نماد در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید

در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نیز، کنار هر نماد، مربعی رنگی وجود دارد که مشابه مفید آنلاین، وضعیت نماد را مشخص می‌کند.

مشاهده وضعیت نماد در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید
۲-مشاهده وضعیت نماد در وبسایت TSETMC

در صفحه هر نماد در سایت TSETMC، وضعیت آن نماد مطابق شکل زیر نوشته شده است. 

مشاهده وضعیت نماد در سایت TSETMC

قوانین و مقررات توقف و بازگشایی‌ نماد

مطابق با دستورالعمل نحوه اجرایی انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، مقررات توقف و بازگشایی نمادها به شرح زیر است: 

۱) مجامع عمومی 

یک روز کاری قبل از برگزاری مجمع عمومی یا جلسه هیئت مدیره ناشر، نماد متوقف می‌شود و حداکثر دو روز کاری بعد از افشای تصمیمات مجمع، بازگشایی خواهد شد. در مواردی که در مجمع عمومی فوق‌العاده یا جلسه هیئت‌مدیره ناشر، افزایش سرمایه  به میزان ۲۰۰ درصد یا بیشتر صرفا از محل صدور سهام جایزه تصویب گردد، نماد معاملاتی پس از ثبت افزایش سرمایه و قابل معامله شدن سهام جایزه، بازگشایی خواهد شد.

۲) افشای اطلاعات با اهمیت در گروه‌ الف

پس از افشای اطلاعات با اهمیت در گروه الف، نماد متوقف شده و در جلسه معاملاتی بعد بازگشایی خواهد شد.

۳) افشای اطلاعات با اهمیت در گروه ب

در این حالت، با توجه به اینکه افشای اطلاعات در چه زمانی اتفاق می‌افتد، یکی از حالت‌های زیر رخ می‌دهد:

  • در صورتی که افشای اطلاعات با اهمیت تا ۹۰ دقیقه قبل از پایان جلسه معاملاتی انجام شود، نماد حداکثر ۶۰ دقیقه متوقف شده و سپس بازگشایی می‌شود.
  • در صورتی که افشای اطلاعات با اهمیت در ۹۰ دقیقه پایانی جلسه معاملاتی انجام شود، نماد متوقف شده و در جلسه معاملاتی بعد بازگشایی می‌شود.
  • در صورتی که افشای اطلاعات با اهمیت در خارج از ساعت معاملات بازار انجام شود، نماد معاملاتی در ۹۰ دقیقه ابتدای جلسه معاملاتی بعد متوقف و سپس بازگشایی خواهد شد.

۴) کاهش۳۰ درصدی

در صورتی که قیمت پایانی سهم طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته باشد، نماد حداکثر به مدت ۲ روز کاری متوقف خواهد شد و سپس بازگشایی می‌شود.

۵) افزایش۵۰ درصدی

در صورتی که قیمت پایانی سهم طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته باشد، نماد حداکثر به مدت ۲ روز کاری متوقف خواهد شد و سپس بازگشایی می‌شود.

۶) دستکاری قیمت

در صورتی که معاملات اوراق بهادار مظنون به استفاده از اطلاعات نهانی یا دستکاری قیمت باشد، نماد حداکثر به مدت ۱ روز معاملاتی، متوقف و سپس بازگشایی می‌شود.

۷) دستکاری بازار

در صورتی که ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) یا خرید و فروش متکی بر اطلاعات نهانی وجود داشته باشد، نماد حداکثر به مدت ۵ روز کاری متوقف و سپس بازگشایی می‌شود.

سوالات متداول

وضعیت مجاز-محفوظ به چه معناست؟

در وضعیت مجاز-محفوظ، امکان ثبت سفارش جدید برای خرید یا فروش اوراق بهادار امکان‌پذیر است، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود. هدف از قرارگیری نماد در وضعیت مجاز-محفوظ، کشف قیمت آن است. معمولا زمانی که نمادی در وضعیت ممنوع یا ممنوع-متوقف بوده است، قبل از مجاز شدن، در وضعیت مجاز-محفوظ قرار می‌گیرد.

وضعیت مجاز-متوقف به چه معناست؟

در این وضعیت، امکان ثبت سفارش جدید وجود ندارد و معامله‌ای نیز انجام نمی‌شود. لازم به ذکر است در حالت مجاز متوقف می‌توان سفارش‌های انجام نشده را حذف کرد.

رنگ اشکال کنار نام نماد در سامانه‌های معاملاتی به چه معناست؟

رنگ سبز، به معنای وضعیت مجاز نماد است. رنگ قرمز به معنای یکی از وضعیت‌های ممنوع یا ممنوع-متوقف و رنگ نارنجی به معنای وضعیت مجاز-محفوظ است.

پس از افشای اطلاعات با اهمیت در گروه‌ الف نماد به چه مدت متوقف خواهد بود؟

پس از افشای اطلاعات با اهمیت در گروه الف، نماد متوقف شده و در جلسه معاملاتی بعد بازگشایی خواهد شد.

اگر نمادی طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی، بیش از ۵۰ درصد نوسان قیمت داشته باشد، چه مدت متوقف خواهد بود؟

در این حالت نماد حداکثر به مدت ۲ روز کاری متوقف خواهد شد و سپس بازگشایی می‌شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
40 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نوروزی

نماد وسخراج کی مجاز می‌شود؟

کارگزاری مفید

باسلام
علی رغم پیگیری های انجام شده تعلیق نماد استانی وسخراج به دلیل ابهامات موجود در اطلاعات ناشر تا تاریخ 1402/01/31 تداوم می یابد.
لازم به ذکر است. توقف یک نماد توسط ناظر بازار انجام‌شده و زمان بازگشایی نماد و شروع معاملات نیز از طریق پیام ناظر اطلاع‌رسانی خواهد شد. لطفا پیام ناظر نماد مربوطه را از سایت مدیریت فناوری بورس تهران بررسی فرمایید.

نازنین مریم

سلام
نماد خپارس چندین روزه متوقف شده و باز نمی‌شود. چه طور باید پیگیری کنم؟

کارگزاری مفید

باسلام
نماد خپارس تغییر بازار داشته و معاملات ثانویه آن در بازار فرابورس آغاز نشده است. لازم به ذکر است. توقف یک نماد توسط ناظر بازار انجام‌شده و زمان بازگشایی نماد و شروع معاملات نیز از طریق پیام ناظر اطلاع‌رسانی خواهد شد. لطفا پیام ناظر نماد مربوطه را از سایت مدیریت فناوری بورس تهران بررسی فرمایید.

محمد رضا

نماد بتهران کی قرار هست که باز بشه بیمه اتکایی رواک

کارگزاری مفید

با سلام.
لطفاً منتظر اعلام ناظر مبنی بر تاریخ بازگشایی و تاریخ انجام معاملات در سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران باشید. کافیست اسم نماد را جستجو نمایید و از قسمت پیام ناظر بررسی داشته باشید.

ممد

سلام وقت بخیر.
نماد وسفارس کی باز میشه ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت بررسی زمان بازگشایی سهم می‌توانید وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران شوید و از با جستجو نام نماد، پیام ناظر آن را بررسی نمایید. در قسمت پیام ناظر زمان بازگشایی اطلاع رسانی خواهد شد.

مهدی

نماد وملی کی باز میشه؟

کارگزاری مفید

باسلام
نماد وملی به دلیل عدم رعایت الزامات دستورالعمل پذیرش در بورس تعلیق شده و درحال حاضر باید منتظر پیام ناظر سهم باشید. جهت بررسی زمان بازگشایی سهم می‌توانید وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران شوید و از با جستجو نام نماد، پیام ناظر آن را بررسی نمایید.

عزیزاله طهماسبی

باسلام احترام نمادهای گکوثر وغمارک و مرقام همچنان بسته می‌باشند. بفرمایید این نمادها کی ازحالت تعلیق خارج می شوند ما سهامدار خرد چه گناهی کردیم که این نمادها را خریدیم؟

کارگزاری مفید

باسلام
درنظر داشته باشید جهت اطلاع از زمان بازگشایی سهام می‌بایست منتظر پیام ناظر سهم باشید. امکان بررسی پیام ناظر هر سهم از طریق سامانه‌های معاملاتی و سایت مدیریت فناوری بورس تهران مهیاست.

مصطفی

باسلام
نماد وملی نزدیک 3 ماه هست که ممنوع می باشد. نماد چه زمانی بازگشایی خواهد شد؟

کارگزاری مفید

باسلام
نماد وملی به دلیل عدم رعایت الزامات دستورالعمل پذیرش در بورس تعلیق شده و در این شرایط باید منتظر پیام ناظر سهم باشید. جهت بررسی زمان بازگشایی سهم می‌توانید وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران شوید و از با جستجو نام نماد، پیام ناظر آن را بررسی نمایید.

سیامک

نمادهای تسه9903 – فجهان – زملاردح- فجهانح- کزغالح ممنوع یا ممنوع متوقف شده، آیا این نمادها دوباره باز میشن یا کلا تموم شده؟!

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

اکبر

سلام مجمع ولشرق به حدونصاب نرسید کی باز میشه

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📩email: 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

فرزاد

با سلام
اگر سهمی در وضعیت نماد نوشته شده باشه پایان مشاوره اون سهم کی باز میشه
میشه لطفا راهنمایی کنید. تشکر

کارگزاری مفید

باسلام
توقف یک نماد توسط ناظر بازار انجام‌شده و زمان بازگشایی نماد و شروع معاملات نیز از طریق پیام ناظر اطلاع‌رسانی خواهد شد. لطفا پیام ناظر نماد مربوطه را از سایت مدیریت فناوری بورس تهران بررسی فرمایید.