حداقل سرمایه برای ورود به بورس چقدر است؟
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۵ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1711
سطح مبتدی

حداقل سرمایه برای ورود به بورس چقدر است؟

برای همه ما جالب است که بدانیم با چقدر سرمایه یا ساده‌تر بگوییم، با چقدر پول می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد. اگر بخواهیم بدون مقدمه و توضیح اضافی پاسخ بدهیم، بهتر است بدانید حداقل سرمایه برای وارد شدن به بورس بسیار ناچیز است! یعنی شما حتی با چند صد هزار تومان می‌توانید وارد بورس شده و اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

ورود به بورس با ۵۰۰ هزار تومان!

سرمایه اولیه شما می‌تواند ۵۰۰ هزار تومان یا چند میلیون و حتی چند میلیارد تومان باشد. در واقع یکی از مزایای اصلی بورس، امکان سرمایه گذاری با پول های کم است. جالب است بدانید که با خرید سهام، در مالکیت و منافع بخشی از یک شرکت چند هزار میلیارد تومانی که در حالت عادی مالک شدن آن بسیار دور از ذهن است، سهیم می‌شوید. به‌صورت خلاصه و ساده، مفهوم سهام به این شکل است که اگر شما کل سرمایه یک شرکت را مانند یک کیک فرض کنید، هر کدام از تکه‌های این کیک نقش یک سهم آن شرکت را خواهند داشت.

همان‌طور که گفتیم، شما می‌توانید با هر میزان پولی که دارید، اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کنید. بد نیست بدانید سود و زیان شما هم درصدی از همین سرمایه خواهد بود و برای هر مبلغی از سرمایه، ‌این درصد سود یا زیان یکسان است. بنابراین اینکه شما فکر کنید اگر پول کمتری دارید نسبت به فردی که پول بیشتری دارد سود کمتری در بورس می‌کنید، یک ذهنیت اشتباه است. چرا که درصد سود یا زیان هر دو به یک اندازه است. تفاوت آن‌ها فقط به دلیل تفاوت در میزان سرمایه اولیه است.

مثلا شما یک میلیون تومان سهام می‌خرید و فرد دیگری ۱۰ میلیون تومان. بعد از دو روز می‌بینید که شما ۱۰۰ هزار تومان و فرد دیگر یک میلیون تومان سود کرده است. هر دوی شما در واقع ۱۰درصد سود کرده‌اید. این تفاوت فقط به خاطر متفاوت بودن سرمایه اولیه شماست. نکته دیگر اینکه فردی که سرمایه بیشتری دارد، لزوما سود بیشتری نمی‌کند. سود کردن در بورس یک مقوله کاملا متفاوت است.

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، راهکاری ایده‌آل!

مجددا تاکید می‌کنیم، شما از نظر مالی هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در بورس ندارید. در واقع حداقل سرمایه برای ورود به بازار بورس بسیار کم است. سرمایه‌ای که شما در بورس با آن فعالیت خود را شروع می‌کنید، می‌تواند ۵۰۰ هزار تومان یا چندین میلیون تومان باشد. اما توصیه می‌کنیم که تا زمانی که تخصص و مهارت‌های لازم را بدست نیاورده‌اید، سرمایه‌گذاری مستقیم انجام ندهید. ابتدا اقدام به یادگیری اصولی روش‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی یا تابلوخوانی در بورس کنید. بعد از آن، میزان اندکی از سرمایه خود را وارد بازار کنید. سپس با گذشت زمان که آموزش خود را ادامه می‌دهید و همچنین تجربه بیشتری پیدا می‌کنید، به‌مرور این میزان سرمایه را افزایش دهید.

البته استفاده از صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی هم راه‌‌های دیگری هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بدین ترتیب می‌توانید مدیریت دارایی‌ و سرمایه‌تان را به افراد متخصص بسپارید. و کمتر نگران نوسانات بازار سرمایه یا حتی درگیر آموزش‌های بورسی شوید!

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments