سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

سرمایه گذاری بلندمدت در بورس
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۹ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 10830
سطح مبتدی

سرمایه گذاری بلندمدت به چه معناست؟ تفاوت بین سرمایه گذاری بلندمدت و سرمایه گذاری کوتاه‌مدت در بورس در چیست؟ کدام‌یک بهتر است؟ احتمالاً این‌ها بخشی از سؤالاتی هستند که اگر شخصی قصد سرمایه گذاری‌ داشته باشد، در ذهن او ایجاد می‌شود. قبل از پرداختن به این موضوع، شاید بهتر باشد که برخی از مفاهیم‌ را مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف سرمایه گذاری

سرمايه‌گذاري به مفهوم عدم استفاده از منابع در زمان حال به اميد به دست آوردن منابع باارزش‌تر در آينده است. به عبارت ساده‌تر سرمایه گذاری به معنی آن است که میزان مشخصی پول در بخشی به کار گرفته شود تا نه‌تنها اصل سرمایه حفظ شود، بلکه سودآوری نیز داشته باشد. به‌طورمعمول این اقدام برای کسب بیشترین سود و درآمد ممکن انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است سرمایه گذاری یک تاکتیک سریع ثروتمند شدن که بتواند در مدت کوتاهی با انجام آن بازدهی قابل توجهی را کسب نمود، نیست و نیازمند صبر، دید بلندمدت و دانشی بالا است. بر اساس معیارهای سرمایه‌ گذاری می‌توان تقسیم‌بندی‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفت.

برحسب زمان یا مدت، سرمایه گذاری را می‌توان به دو نوع کوتاه‌مدت (کمتر از یک سال) و بلندمدت (بیشتر از یک سال) تقسیم‌بندی نمود.

کوتاه‌مدت یا بلندمدت؟ چه تصمیمی درست است؟

تعیین استراتژی، مهم‌ترین قدم قبل از شروع هر سرمایه گذاری است و یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تعیین استراتژی نیز مشخص نمودن افق زمانی می‌باشد. همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، سرمایه‌ گذاری نیازمند صبر می‌باشد زیرا با داشتن صبر و دید بلند‌مدت است که می‌توانیم سرمایه‌ خود را از بسیاری از ریسک‌های کوتاه‌مدت و هیجان‌های مقطعی بازار در امان نگه داریم. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، این است که حتی اگر بیشتر به سرمایه‌ گذاری‌های کوتاه‌مدت علاقه‌مندید، می‌توانید بخشی از سرمایه خود را به سرمایه‌ گذاری‌های بلندمدت اختصاص دهید زیرا اگر به دلیل نوسانات کوتاه‌مدت بازار مقداری از سرمایه خود را از دست دهید، این سرمایه‌ ‌گذاری ها از شما محافظت می‌کند.

ریسک‌هایی که در این مسیر متحمل می‌شوید.

بازار بورس همیشه با نوسان همراه است. این نوسانات عامل اصلی جذابیت این بازار برای مشتریان و البته عامل اصلی وجود ریسک در این بازار است. در تعریف، ریسک به معنای احتمال انحراف بازده واقعی از بازده پیش‌بینی‌شده است. ریسک‌ها انواع مختلفی دارند که به دو گروه سیستماتیک و غیرسیستماتیک تقسیم‌بندی می‌شوند. برای تحت کنترل داشتن ریسک‌ها، بررسی هریک از این موارد پیش از هرگونه اقدامی، امری ضروری است.

یکی از راه‌هایی که سرمایه گذاران ریسک کلی خود را با آن کاهش می‌دهند، سرمایه‌ ‌گذاری در انواع مختلف اوراق بهادار همچون سهام، گواهی سکه طلا، اوراق مشارکت و … است. این عمل به‌عنوان متنوع سازی شناخته‌شده و به شرط آنکه به صورت اصولی انجام شود، نقش مهمی در کاهش ریسک هر سرمایه گذاری دارد.

تصمیم‌گیری عجولانه؛ هرگز!

سرمایه گذاری در بازار بورس در کوتاه‌مدت نوسان‌های زیاد و شدیدی را می‌تواند به همراه داشته باشد. این عامل باعث تصمیم‌گیری‌هایی مبتنی بر ترس یا امیدواری زیاد و عجولانه شده  که سلسله‌ای از این تصمیم‌‌ها بدون شک در نهایت به ضرر سرمایه گذار شده و شرایط را هر لحظه سخت‌تر می‌کند. با این تفاسیر راه حل این مشکل نیز می‌تواند گزینه‌ای به‌نام سرمایه‌ ‌گذاری بلند‌مدت باشد که باعث می‌شود تا با کاهش استرس و فشار بر سرمابه گذار، کنترل احساسات هم برای وی ساده‌تر شود و تصمیم‌گیری‌های عقلانی و بهتری را داشته باشد.

سرمایه گذاری بلندمدت حفظ دارایی‌های شما را به همراه دارد.

همان طور که گفته شد، مهم‌ترین هدف در سرمایه ‌‌گذاری، کسب سود است. اما پیش از آن باید ارزش دارایی حفظ گردد. این مسئله خصوصاً در شرایط تورمی بسیار بااهمیت‌تر می‌گردد. لذا بار دیگر لزوم توجه به ریسک‌ها احساس می‌گردد. در مقایسه دو روش سرمایه‌ ‌گذاری‌ها می‌توان به این شکل دسته‌بندی نمود که سرمایه ‌‌گذاری کوتاه‌مدت معمولاً با هدف حفظ ارزش دارایی و ثروت انجام می‌شود، در حالی که سرمایه گذاری بلندمدت معمولاً با هدف افزایش ثروت انجام می‌شود.

چگونه سرمایه گذاری خود را شروع کنید؟

با توجه به پیشرفت‌های اخیر و توسعه بورس آنلاین، سرمایه گذاری به‌آسانی انجام می‌گردد. در بورس اوراق بهادار، ابزارهای متناسب با انواع مختلف راهبُردها همچون کوتاه‌مدت و بلندمدت، وجود دارد. ازجمله‌ی این ابزارها می‌توان به سهام و سایر اوراق بهادار، صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی اشاره نمود. در صورتیکه قصد دارید در خصوص سبدگردانی اطلاعات بیشتری کسب کنید، و بدانید سبدگردانی چیست و چگونه انجام می‌شود، می‌توانید از مطلب «هرآنچه که باید در خصوص سبدگردانی بدانید» استفاده کنید.

ابتدا استراتژی و اهداف خاص خود را به کمک مشاورین متخصص تعیین نموده و سپس مسیر موفقیت خود را آغاز کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Sam

با درود
در خارج از کشور افراد به چه نحوی می‌توانند عضو کلاسهای آموزشی شما شوند ؟ آیا کلا امکانش وجود دارد؟

کارگزاری مفید

با سلام
امکان بهره‌مندی از کلاس‌های آنلاین و رایگان کارگزاری مفید برای افراد خارج از ایران نیز مهیا می‌باشد. امکان بررسی و مشاهده برنامه‌ کلاس‌های پیش‌رو از قسمت «رویدادها» مهیاست. لذا می‌بایست کلاس مد نظر خود را مطابق با برنامه زمانی تعیین شده، انتخاب کرده و روز و ساعت مقرر اقدام به ورود از طریق قسمت «رویدادها» و با استفاده از گزینه «ورود به رویداد» نمایید.
همپنین جهت شرکت در کلاس‌های آموزشی می‌توانید استوری‌های پیج اینستاگرام کارگزاری مفید را دنبال نمایید و در زمان اعلام شده بر روی لینک «ورود به رویداد» کلیک کرده و پس از ثبت اطلاعات، گزینه «میهمان» را انتخاب نمایید.