قرارداد آتی صندوق پشتوانه طلای لوتوس
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۱۲ تیر ۱۴۰۰
تعداد بازدید 5884
سطح مبتدی

قرارداد آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا

قرارداد آتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس که با نماد طلا در بازار معامله می‌شود، از تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۰ در بورس کالا راه‌اندازی شده است. در ادامه به معرفی و بررسی این قرارداد آتی پرداخته می‌شود.

بازار آتی کالا چگونه بازاری است؟

بازار آتی کالا، یک بازار دوطرفه است. در بازارهای یک‌طرفه تنها می‌توان با خرید یک دارایی و افزایش قیمت آن سود کسب کرد. اما در بازارهای دوطرفه، می‌توان از کاهش قیمت یک دارایی نیز سود کسب کرد. به عنوان مثال چنانچه در یک قرارداد آتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس موقعیت فروش اتخاذ کنید و قیمت قرارداد کاهش پیدا کند، شما با بستن موقعیت خود به سود می‌رسید.

برای دریافت کد معاملاتی آتی چه باید کرد؟

پیش‌نیاز دریافت کد معاملاتی آتی و فعالیت در بازار آتی، داشتن کد بورسی است. اگر هنوز کد بورسی دریافت نکرده‌اید می‌توانید به صورت کاملا غیرحضوری و آنلاین، کد بورسی خود را از کارگزاری مفید دریافت کنید.

برای دریافت کد معاملاتی آتی، باید به همراه مدارک هویتی خود (شناسنامه و کارت ملی هوشمند) و مدرک تحصیلی خود (حداقل دیپلم) به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کنید. 

توجه داشته باشید که معاملات قراردادهای آتی از طریق سامانه‌ی معاملاتی به خصوصی انجام می‌شود که پس از صدور کد معاملاتی آتی، مشخصات ورود به آن سامانه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

صندوق پشتوانه طلا یا صندوق مبتنی بر طلا چیست؟

صندوق مبتنی بر طلا، یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران است. عمده منابع این صندوق‌ها در گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌شود. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بالا بوده و انتظار می‌رود بازدهی آن نیز نزدیک به بازدهی سکه طلا باشد.

خرید و فروش صندوق‌های پشتوانه طلا درست مانند خرید و فروش سهام و از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها مانند ایزی تریدر انجام می‌شود. به عنوان مثال، برای خرید صندوق پشتوانه طلای کارگزاری مفید کافی است نماد آن را که «عیار» است در سامانه معاملاتی جستجو کرده و اقدام به معامله آن نمایید. به همین ترتیب برای خرید صندوق پشتوانه طلای لوتوس نیز کافی است نماد «طلا» را جستجو نمایید.

توجه: از روز شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت معاملات صندوق‌های طلا و گواهی سپرده سکه طلا تغییر کرده است. بدین صورت که دوره پیش گشایش کلیه نمادهای مربوط به صندوق‌های طلا و گواهی سپرده سکه طلا از ساعت ۱۰:۰۰ آغاز شده و تا ۱۰:۳۰ ادامه می‌یابد. سپس راس ساعت ۱۰:۳۰ حراج تک قیمتی انجام شده و معاملات آن‌ها به صورت پیوسته تا ساعت ۱۵:۰۰ ادامه می‌یابد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت واحدهای صندوق‌های پشتوانه طلا چیست؟

عوامل موثر بر قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های طلا، همان عوامل مؤثر بر قیمت سکه طلا هستند. بنابراین مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت واحدهای صندوق‌های طلا عبارتند از:

  • قیمت جهانی طلا
  • نرخ دلار در بازار آزاد
  • ریسک‌های سیاسی و اقتصادی کشور
  • ریسک‌های مربوط به صندوق و ترکیب دارایی آن‌ها

مهم‌ترین مشخصات قرارداد آتی واحدهای صندوق پشتوانه طلای لوتوس چیست؟

با مراجعه به سایت بورس کالا می‌توانید از جزئیات کلیه قراردادهای آتی مطلع شوید. برخی از مشخصات قرارداد آتی واحدهای صندوق طلای لوتوس به شرح زیر است:

دارایی پایه

واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (نماد طلا)

اندازه قرارداد

هزار (۱۰۰۰) واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (نماد طلا)

دامنه نوسان قیمت روزانه

±۵ درصد نسبت به قیمت تسویه روزانه روز قبل

حداقل تغییر قیمت سفارش

۱۰۰ ریال برای هر واحد سرمایه‌گذاری معادل ۱۰۰ هزار ریال در هر قرارداد

حداکثر حجم هر سفارش

۲۵ قرارداد

وجه تضمین اولیه

وجه تضمین اولیه قرارداد آتی طلا با توجه به فرمول زیر محاسبه و دریافت می‌شود. مبنای محاسبه وجه تضمین در این فرمول، میانگین قیمت‌های تسویه روزانه در کلیه سررسیدهای قراردادهای آتی مربوط به دارایی پایه، تعیین شده است. وجه تضمین در پایان هر روز معاملاتی بر اساس این فرمول تعدیل می‌شود و پس از دو روز کاری، اعمال می‌شود.

حداقل وجه تضمین

حداقل وجه تضمین قرارداد آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق پشتوانه طلای لوتوس معادل ۷۰ درصد وجه تضمین اولیه تعیین شده است.

کارمزد معاملات و تسویه و تحویل

نماد معاملاتی

نماد معاملاتی قرارداد آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق پشتوانه طلای لوتوس به صورت ETCMMYY است که MM و YY به ترتیب بیانگر ماه و سال قرارداد است.

ساعت معاملات

در حال حاضر ساعات معاملاتی قرارداد آتی طلا و سایر قراردادهای آتی در بورس کالای ایران از ساعت ۱۰ الی ۱۵ است. توجه داشته باشید که توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی قراردادهای آتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس به طور همزمان با توقف و بازگشایی نماد معاملاتی صندوق پشتوانه طلای لوتوس (طلا) انجام می‌شود.

سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی باز

سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی باز اشخاص حقیقی و حقوقی در قرارداد آتی صندوق طلای لوتوس به اندازه  ۲۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی است.

فعالان احتمالی قراردادهای آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا چه کسانی هستند؟

عمده افرادی که با هدف پوشش ریسک به فعالیت در بازار قراردادهای آتی صندوق طلا فعالیت می‌کنند عبارتند از: 

  • فعالان بازار گواهی سپرده سکه طلا و صندوق‌های سرمایه گذاری سکه طلا بورس کالا
  •  فعالان صنف طلا و جواهر و طلا فروشان کشور
  •  صرافی‌ها
  •  سرمایه‌گذاران خرد

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان کارگزاری مفید

در صورتی که در خصوص فعالیت در بازار آتی کالا نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از طریق این لینک، درخواست مشاوره رایگان ثبت کنید تا کارشناسان آتی کارگزاری مفید با شما تماس بگیرند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
امین حاجی نژاد

عالی بود

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست. با تشکر