سرمایه گذاری در ملک یا طلا؟

سرمایه گذاری در ملک یا طلا
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۱۵ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 10524
سطح مبتدی

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

«سرمایه گذاری در ملک یا طلا؟» سوالی است که ذهن هر سرمایه‌گذار را حداقل یک بار به خود درگیر کرده است. برای یافتن پاسخش باید این دو بازار را با یکدیگر مقایسه کنیم:

 • بررسی و مقایسه بازدهی، نوسانات و … ملک و املاک و طلا در گذشته
 • ریسک‌های موجود برای سرمایه گذاری در ملک یا طلا
 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ملک یا طلا
 • میزان تقاضا برای خرید یا سرمایه گذاری در ملک یا طلا

یکی از راه‌های حفظ ارزش دارایی و قدرت خرید در اقتصادهای تورمی، سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری شکل‌های مختلفی دارد و هر فرد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی، میزان سرمایه و سطح تحمل ریسک‌، نوعی از سرمایه‌گذاری را برای خود مناسب می‌بیند. با این حال سرمایه گذاری در ملک یا طلا جزء معمول‌ترین گزینه‌ها در میان آحاد مردم جامعه است. 

سرمایه گذاری در ملک یا طلا هر دو مزایا و معایبی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما بهتر است ابتدا شرایط و اهداف خود در سرمایه‌گذاری را بسنجید تا بتوانید در مسیر درست حرکت کنید. 

موارد مهم در سرمایه‌گذاری

هر شخص دلایل متفاوتی برای سرمایه‌گذاری نسبت به دیگری دارد. یک فرد ممکن است به دنبال تهیه اندوخته‌ای برای دوران بازنشستگی باشد. شخص دیگری ممکن است با هدف کسب سود بیشتر در کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کند. البته سرمایه‌گذاری فرآیندی زمان‌بر بوده و انتظار کسب سود در کوتاه مدت، ممکن است انتظار درستی نباشد. در نتیجه بهتر است قبل سرمایه گذاری در ملک یا طلا، ابتدا با موراد زیر آشنا باشید.

 • ریسک: ریسک در لغت به معنای خطرپذیری است. به عبارت دیگر ریسک همان احتمال اختلاف میان میزان بازده واقعی و بازده مورد انتظار است. بنابراین وقتی از ریسک یک دارایی صحبت می‌شود، تغییرات احتمالی بازده آن دارایی در آینده مد نظر است.

نکته: در صورتی‌که در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مطلب «صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک» استفاده کنید.

 • ویژگی‌های شخصیتی: فاکتور‌هایی مانند سن سرمایه‌گذار، هدف از سرمایه‌گذاری، سطح تحمل ریسک و… تاثیر زیادی در انتخاب نوع سرمایه‌گذاری دارد. به طور مثال اگر تمایل نداشته باشید در حوزه‌هایی با سطح ریسک بالا سرمایه‌گذاری کنید، امکان دارد نتیجه، با بازده مورد انتظار شما بسیار متفاوت باشد. در همین راستا بهتر است برای جلوگیری از تحمیل ضررهای سنگین، استراتژی سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید.
 • عوامل مالی: عوامل زیادی از جمله میزان درآمد، مخارج روزمره، بدهی‌های مالی و… باید قبل از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. اگر کل دارایی خود را بدون در نظر گرفتن موارد مذکور سرمایه‌گذاری کنید ممکن است در تامین مخارج روزمره دچار مشکل شوید.
سرمایه گذاری در ملک یا طلا

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ملک و طلا

همانطور که اشاره شد، مانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر، ملک و طلا نیز مزایا و معایب خود را دارند. ضروری است تا برای در امان ماندن از زیان و کسب بازده مورد انتظار، شناخت کافی از این حوزه‌های سرمایه‌گذاری داشته باشید.

 مزایای ملک

املاک یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان افراد مختلف است. نظر به اینکه خرید و فروش ملک نقاط مثبت و منفی بسیاری دارد، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کسب درآمد: اگر یک ملک تجاری یا اداری داشته باشید می‌توانید با راه‌اندازی کسب و کار خودتان، کسب درآمد کنید. حتی اگر تمایل به انجام این کار هم نداشته باشید، می‌توانید با اجاره دادن ملک مسکونی، اداری یا تجاری خود از آن درآمدزایی کنید.
 • عدم نیاز به دانش تخصصی: برخلاف بازارهای مالی مانند بورس که افراد علاقه‌مند به معامله سهام، نیاز به صرف زمان و هزینه برای یادگیری دانش فنی دارند، فعالیت در بازار املاک و مستغلات احتیاج به دانش پیچیده‌ و تخصصی ندارد. 
 • امنیت روانی: باید این واقعیت را پذیرفت که امروزه مسکن یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های یک خانواده ایرانی است. در خانواده‌هایی که مسکن شخصی ندارند، بیش از نیمی از درآمد ماهیانه صرف هزینه مسکن می‌شود. همین موضوع سبب شده تا داشتن مسکن، باعث ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه گردد.
 • امکان تغییر کاربری: از ویژگی‌های مهم املاک این است که می‌توان با دریافت مجوز، کاربری آن را تغییر داد. به طور مثال می‌توان کاربری یک منزل مسکونی را به یک واحد اداری تغییر داد. البته در نظر داشته باشید که این کار چالش‌های خود را دارد. اما در صورت احراز شرایط و ضوابط قانونی، می‌توان برای این کار اقدام کرد.
 • تسهیلات بانکی: داشتن ملک این امکان را فراهم می‌کند که از برخی تسهیلات بانکی بهره برد. به عنوان مثال می‌توانید با استفاده از سند ملک خود، از بانک وام بگیرید.

معایب ملک

 • نیاز به سرمایه زیاد: یکی از بزرگترین معایب ملک این است که نمی‌توان با پول کم در آن سرمایه‌گذاری کرد. برای خرید یا حتی اجاره ملک مسکونی یا تجاری به میزان قابل توجهی از نقدینگی نیاز است. همین موضوع باعث شده تا امکان سرمایه‌گذاری برای همه امکان‌پذیر نباشد.
 • نقدشوندگی پایین: اگر قصد فروش یک ملک را داشته باشید، احتمالا مدتی طول خواهد کشید تا سرمایه شما نقد شود. در نتیجه نمی‌توان ملک را به عنوان سرمایه‌ای با قابلیت نقدشوندگی بالا محسوب کرد.
 • استهلاک در طول زمان: املاک در طول زمان فرسوده و مستهلک خواهند شد. این فرآیند در اقتصادهای باثبات، بر قیمت دارایی تاثیر خواهد داشت. همچنین با فرسوده شدن ملک، هزینه کردن برای تعمیر و نگهداری آن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
 • وقوع بلایای طبیعی: اگرچه این مورد به ندرت رخ می‌دهد، اما در صورت وقوع، ممکن است کل ملک شما را از بین ببرد. در همین راستا بهتر است همواره احتمال آن را در نظر داشت و با اقداماتی مانند بیمه کردن، برای آن آماده بود.
 • نیاز به تحقیق و بررسی زیاد: عوامل زیادی از جمله سن بنا، محل قرارگیری آن، وضعیت خود ساختمان و… بر روی قیمت ملک تاثیر خواهد داشت. در نتیجه هنگام خرید باید تحقیقات گسترده‌ای در این رابطه انجام داد.

بیشتر بخوانید: سبد سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری در طلا

عده دیگری از افراد، طلا را بین سرمایه گذاری در ملک یا طلا ترجیح می‌دهند. نکته‌ای که درباره بازار طلا وجود دارد، تاثیرپذیری از بازار جهانی است. به این صورت که وقایع مرتبط، ممکن است در قیمت آن تاثیرگذار باشد. در حال حاضر به دو شیوه می‌توان به بازار طلا (گرمی، سکه و شمش طلا) ورود کرد، خرید فیزیکی و بازار سرمایه.

خرید فیزیکی

خرید فیزیکی طلا تا حدی قدرت خرید شما را حفظ خواهد کرد. ریسک خیلی بالایی ندارد و مانند ملک مزایا و معایبی نیز دارد. 

معمولا خرید گرمی طلا با اجرت همراه است که همین موضوع قیمت آن را بالاتر می‌برد. خرید سکه به صورت فیزیکی حتما می‌بایست از طریق طلافروشی و صرافی‌های معتبر انجام شده تا مبادا سکه تقلبی دریافت کنید. همینطور نگرانی‌هایی در رابطه با نگهداری سکه (مانند گم یا دزدیده شدن) همواره وجود دارد.

از طریق بازار سرمایه

از طریق بازار سرمایه هم می‌توان گواهی سپرده سکه خرید. همچنین صندوق‌های مبتنی بر طلا، سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های طلا، قابل معامله در بورس (ETF) هستند و حداقل ۷۰ درصد سرمایه را در گواهی سپرده سکه طلا، حداکثر ۲۰ درصد در اوراق طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. 

بزرگترین مزیت آن نیز عدم وجود نگرانی‌هایی مانند تقلبی بودن و احتمال سرقت است. ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با پول کم است. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها با مبلغ ناچیز چند هزار تومان آغاز می‌شود. همینطور نقدشوندگی بالاتری نیز نسبت به سکه‌های فیزیکی دارند. 

از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا می‌توان به کارمزد پایین تر آن نسبت به روش‌های فیزیکی و مدیریت حرفه‌ای سرمایه توسط مدیران حرفه‌ای در این صندوق‌ها اشاره کرد. برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا نیاز به مراجعه حضوری نبوده و به صورت آنلاین و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها امکان خرید و فروش آن‌ها فراهم است.

برای سرمایه‌گذاری در این زمینه هم می‌توان گواهی سکه خریداری نمود و همچنین می‌توان از صندوق‌های مبتنی بر طلا استفاده کرد. 

صندوق قابل معامله «عیار»، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت سبدگردان مفید است که با هدف سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا و کسب بازدهی مشابه بازدهی سکه طلا راه‌اندازی شده است.این صندوق با بازدهی ۴۳/۴٪ در دوره یک‌ساله منتهی به ابتدای خرداد ۱۴۰۱، پربازده‌ترین صندوق طلا در بازار سرمایه ایران بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «صندوق عیار کارگزاری مفید» را مطالعه کنید.

سوالات متداول

پیش از هر سرمایه گذاری، لازم است چه مواردی مد نظر قرار گرفته شود؟

بهتر است قبل سرمایه گذاری در ملک یا طلا، ابتدا با مفهوم ریسک و ویژگی‌های شخصیتی خود آشنا شده، سپس عوامل مالی خود را بررسی کنید.

سرمایه گذاری در ملک چه مزایایی دارد؟

کسب درآمد، عدم نیاز به دانش تخصصی، دریافت تسهیلات بانکی،‌ امنیت روانی و…

به چه روش‌هایی می‌توان در طلا سرمایه گذاری کرد؟

در حال حاضر به دو شیوه می‌توان به بازار طلا و سکه ورود کرد، خرید فیزیکی و بازار سرمایه. در حال حاضر یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی علاقه‌مندان، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا است.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی محمدی

ممنون از محبت شما بسیار عالی.

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

سعید علویان

لطفا مزایا و معایب گواهی سکه طلا و صندوق های مبتنی بر طلا را نیز بیان نمایید؟

کارگزاری مفید

با سلام.
از مزایای گواهی سپرده کالایی سکه طلا می‌توان به کارمزد پایینتر در خرید و فروش، امکان وثیقه گذاری گواهی برای دریافت تسهیلات، از بین رفتن ریسک نگهداری سکه و انتقال نقدینگی به بازار و رصد آن اشاره کرد.
از مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا و گواهی‌های سکه طلا می‌توان به سرمایه گذاری با مبالغ کم، از بین رفتن ریسک نگهداری و جابجایی سکه، نقد کردن سرمایه با ابطال واحدهای صندوق‌ مذکور که متناسب با ارزش روز سکه قیمت‌گذاری شده‌اند اشاره کرد.

حمید

با سلام لطفا در مورد صندوق سرمایه گذاری در بازار مسکن در بورس راهنمایی کنید آیا هست یا نحوه سرمایه گذاری ? ممنون

کارگزاری مفید

با سلام.
شما می‌توانید اوراق تسهیلات مسکن (تسه و تملی) و صندوق ارزش مسکن خریداری کنید.