سایر درآمدهای شرکت در بورس ویو

سایر درآمدها شرکت در بورس ویو
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۲ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 2753
سطح حرفه ای

سامانه تحلیل بنیادی بورس ویو تمام اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات مالی شامل صورت‌های سود و زیان، ترازنامه، گزارش جریان وجوه نقد و همچنین سایر گزارش‌های مربوط به فروش و گردش کالا است. بخش سایر درآمد‌ها در سامانه بورس ویو نیز شامل سایر گزارش‌های مالی شرکت که خارج از فعالیت‌های اصلی شرکت جای می‌گیرند، می‌شود. 

 به‌عبارت‌دیگر موارد موجود در سایر درآمدها مربوط به درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی شرکت است که در فعالیت‌های اصلی شرکت جای نمی‌گیرد. بخش سایر درآمدها با توجه به نوع شرکت و فعالیت‌هایی که شرکت دارد با شرکت‌های دیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف این قسمت می‌پردازیم.

سایر درآمدهای شرکت در بورس ویو

سایر درآمد‌های عملیاتی

در واقع این بخش شامل مواردی است که برای شرکت درآمدزا بوده است، اما در صورت سود و زیان به‌صورت جزئی گزارش نشده است. در ادامه به برخی از مواردی که در این دسته قرار می گیرند اشاره شده است:

  •  خالص تعدیلات انبار که مربوط به فعالیت‌های انبارگردانی شرکت می‌شود. 
  • درآمد حاصل از اجاره به سایر اشخاص که شامل درآمدهایی است که شرکت تجهیزات و یا مکانی را به شخص دیگری اجاره داده باشد. 
  • سود فروش محصولات فرعی که فروش آن چه که به‌عنوان محصول اصلی در نظر گرفته نمی‌شوند.
  • تفاوت در هزینه‌های خرید سنوات قبل که شامل مواردی است که ممکن است شرکت پس از پرداخت هزینه، هزینه کمتری را نسبت به هزینه پیش‌بینی‌شده پرداخت کرده باشد. به‌عنوان‌مثال شرکت، بیمه کارکنان خود را با هزینه کمتری پرداخت کرده باشد. 
  • درآمد ناشی از تأخیر در پرداخت صورت‌حساب که به دلیل تاخیر هزینه کمتری به شرکت وارد شده است. 
  • سود حاصل از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی که ناشی از تغییرات نرخ ارز می باشد. 

سایر هزینه‌های عملیاتی

این قسمت را می‌توان شامل مواردی در نظر گرفت که برای شرکت هزینه داشته‌اند، اما در گزارش سود و زیان  با جزئیات بیان نمی شوند. برخی از مواردی که در این بخش جای می گیرند شامل موارد زیر می‌شود:

  • زیان حاصل از تسعیر در دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی
  • تفاوت هزینه‌های ناشی از خرید سنوات قبل
  • هزینه‌های جذب نشده تولید

سایر درآمد‌ها و هزینه‌های غیرعملیاتی – درآمد سرمایهگذاری‌ها

در این قسمت درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های غیرعملیاتی شرکت گزارش می‌شوند. گرچه با توجه به ماهیت و نوع شرکت این موارد می‌توانند در گزارش‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. درصورتی‌که شرکت میزانی از سرمایه در اختیار خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده باشد نیز میزان سود آن در این قسمت گزارش می‌شود. تمامی شرکت‌ها موظف‌اند میزان سود تا پایان سال را به همراه سایر جزییات سرمایه‌گذاری در سایر درآمدها و هزینه‌های خود گزارش کنند.

سایر درآمد‌ها و هزینه‌های غیر عملیاتی و سرمایه گذاری اقلام متفرقه

این بخش شامل مواردی است که در هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های ذکر شده جای نمی‌گیرند. با توجه به فعالیت‌های اصلی و فرعی شرکت، این بخش می‌تواند در مقایسه با شرکت‌های مختلف، متفاوت در نظر گرفته شود. به‌عنوان‌مثال در شرکت فولاد مبارکه اصفهان این بخش شامل هزینه‌های مالی شرکت (پرداخت سود سپرده‌ها)، اجاره ماشین‌آلات، هزینه‌ای که به دلیل جرایم محیط زیستی برای شرکت حاصل‌شده و هزینه‌های دیگری از این قبیل می‌شود.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments