بررسی اطلاعات حقیقی و حقوقی در بورس ویو

بررسی اطلاعات حقیقی-حقوقی در بورس‌ویو
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۴ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 10222
سطح حرفه ای

یکی از راه‌های کشف فرصت سرمایه گذاری در بازار سرمایه، پیگیری رفتار حقوقی‌ها و حقیقی‌های خاص است. اشخاص حقوقی به واسطه سرمایه بیشتر خود توان ایجاد روند را در بازار دارند. از این رو تکنیک‌های زیادی برای شناسایی رفتار آنان مانند تابلو خوانی تعریف شده است. سامانه بورس ویو برای بررسی دقیق‌تر رفتار کاربران حقیقی و حقوقی، امکاناتی فراهم کرده است که در این آموزش با آن‌ها آشنا خواهید شد.

با توجه به گسترده بودن بازار سرمایه، پیگیری رفتار حقوقی‌ها در تک تک نمادها کاری بسیار دشوار است. از این رو اشخاص فعال در بازار، عمدتا از فیلترهایی مناسب برای کشف فرصت استفاده می‌کنند. در بورس‌ویو برای هر نماد، اطلاعات جامعی از رفتار اشخاص حقیقی و حقوقی آن ارائه شده است.

برای ورود به صفحه نماد مدنظر خود، مطابق تصویر زیر عمل کرده و در کادر مشخص شده نماد مدنظر خود را جستجو کنید:

جستجوی نماد

برای ورود به صفحه حقیقی-حقوقی، مطابق تصویر زیر عمل کنید:

انتخاب بخش حقیقی-حقوقی

این صفحه دارای سه بخش اصلی است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 نمودار حقیقی-حقوقی

در این بخش می‌توانید بازه زمانی مدنظر خود را از بخش بالای صفحه انتخاب کنید. به طور پیش‌فرض، نمودار قیمت و تغییرات دارایی سهامداران حقوقی بر حسب زمان آن نماد قابل مشاهده است. شما می‌توانید گزینه حقیقی را فعال کرده تا نمودار تغییرات آن در کنار نمودار قیمت نمایش داده شود. (اگر تیک فعال هر دو را بزنید، هر سه نمودار نمایش داده خواهند شد)

نمودارها

نمودارهای تصویر فوق عبارتند از:

  • نمودار ۱: نمودار تغییرات قیمت 
  • نمودار ۲: نمودار تغییرات قیمت به همراه نمودار حقوقی
  • نمودار ۳: نمودار تغییرات قیمت، نمودار حقوقی و نمودار حقیقی

باید توجه داشت که

نمودار حقيقی یا حقوقی نشان‌دهنده تغییر در تعداد سهام نسبت زمان ابتدایی نمودار آن است. به بیان دیگر، با توجه به معلوم نبودن میزان دارایی همه اشخاص حقیقی‌ و حقوقی‌ در بورس اوراق بهادار ایران، فرض می‌شود در اولین روز نمودار مقدار دارایی حقیقی‌ و حقوقی‌ آن صفر است. از این رو در روزهای دیگر فقط میزان تغییر مالکیت حقوقی‌ به حقیقی‌ یا بالعکس نشان داده می‌شود. به همین دلیل است که میزان تغییر دارایی اشخاص حقیقی همیشه برابر با منفی دارایی حقوقی است.

شایان ذکر است که این تغییرات در طول زمان بر روی نمودار به صورت تجمیعی نمایش داده می شود.

نمودارهای حقیقی-حقوقی

خالص حقوقی سهام در این صنعت

در این بخش میزان تغییر دارایی سهامداران حقوقی در طول بازه انتخاب شده، برای تمام نماد‌های موجود در یک صنعت قابل مشاهده است. به عنوان مثال میزان تغییر دارایی سهامداران حقوقی بانک تجارت برابر منفی ۴٫۶ میلیارد سهم است. این عدد نشان می‌دهد که از ابتدای بازه انتخاب شده، میزان ۴٫۶ میلیارد سهم توسط حقوقی به حقیقی فروخته شده است.

خالص حقوقی سهام در صنعت

خالص حقیقی سهام در این صنعت

در این بخش میزان تغییر دارایی سهامداران  حقیقی در طول بازه انتخاب شده، برای تمام نماد‌های موجود در یک صنعت قابل مشاهده است. این عدد دقیقا برابر قرینه میزان تغییر  دارایی سهامداران حقوقی است. به عنوان مثال دارایی سهامداران حقوقی بانک تجارت برابر با منفی ۴٫۶ میلیارد سهم است. لذا دارایی سهامداران حقیقی‌ آن برابر مثبت ۴٫۶ میلیارد سهم است که نشان می‌دهد از ابتدای بازه انتخاب شده، میزان ۴٫۶ میلیارد سهم توسط حقوقی به حقیقی فروخته شده است.

خالص حقیقی سهام در صنعت

سوالات متداول

آیا امکان بررسی رفتار کاربران حقیقی و حقوقی در سامانه بورس ویو وجود دارد؟

بله سامانه بورس ویو امکاناتی فراهم کرده است که می‌توان رفتار کاربران حقیقی و حقوقی را دقیق‌تر بررسی کرد.

نمودار حقیقی یا حقوقی چه کاربردی دارد؟

نمودار حقيقی‌ یا حقوقی‌ نشان‌دهنده تغییر در تعداد سهام نسبت زمان ابتدایی نمودار آن است. به بیان دیگر، با توجه به معلوم نبودن میزان دارایی همه اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس اوراق بهادار ایران، فرض می‌شود در اولین روز نمودار مقدار دارایی حقیقی و حقوقی آن صفر است. از این رو در روزهای دیگر فقط میزان تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی یا بالعکس نشان داده می‌شود. به همین دلیل است که میزان تغییر دارایی اشخاص حقیقی همیشه برابر با منفی دارایی حقوقی است.

«خالص حقوقی سهام در صنعت» در بورس‌ویو چه اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

در این بخش میزان تغییر دارایی سهامداران حقوقی در طول بازه انتخاب شده، برای تمام نماد‌های موجود در یک صنعت قابل مشاهده است.

محمد فرخیان کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments