معرفی صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

معرفی صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۴ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 11900
سطح مبتدی

فهرست مطالب:

یکی از روش‌های بررسی سریع اطلاعات تکنیکال یک نماد معاملاتی،‌ استفاده از بخش تحلیل تکنیکال در سامانه بورس ویو است. این بخش با گردآوری اطلاعات مهم برای تحلیل تکنیکال یک نماد، مسیر را برای تحلیل‌گران بازار سرمایه هموار ساخته است. در ادامه به بررسی بیشتر صفحه تکنیکال نماد در بورس‌ویو می‌پردازیم. 

دسترسی به صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

برای دسترسی به این صفحه پس از ورود به صفحه اصلی سامانه بورس ویو، نام نماد را جست‌وجو نمایید. سپس از منو سمت راست، گزینه تحلیل تکنیکال را انتخاب کرده و وارد صفحه مربوطه شوید.

دسترسی به صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

آشنایی با بخش‌های مختلف صفحه تحلیل تکنیکال نماد در بورس ویو

بخش‌های مختلف صفحه تحلیل تکنیکال نماد در بورس ویو

۱- اطلاعات کلی نماد در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

در این بخش اطلاعاتی از جمله نام نماد، نام شرکت و بازاری که در آن معامله می‌گردد، مشاهده می‌شود. جلوی نام نماد نیز اطلاعات مربوط به قیمت معامله و قیمت پایانی همراه با درصد تغییرات آن نشان داده می‌شود. همچنین با کلیک بر روی لینک codal.ir و tsetmc.com مستقیم به صفحه مربوط به نماد انتخاب شده در سایت کدال و سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران هدایت می‌شوید. همینطور اطلاعات مهمی در ارتباط با خالص و سرانه خرید حقیقی در کنار فشار تقاضا برای ایجاد دید بهتر در دسترس است. اطلاعات تکمیلی نماد مانند سود هر سهم (EPS)، درصد سود تقسیمی (DPS) و نسبت قیمت به درآمد (P/E) نیز نمایش داده شده است.

۲- وضعیت تحلیل تکنیکال نماد در بورس ویو

اگر تمایل داشته باشید که تنها با یک نگاه از وضعیت تکنیکال یک شرکت اطلاع کسب کنید این بخش را بسیار کاربردی خواهید یافت. در این بخش وضعیت تکنیکال نماد بر مبنای بیش از ۷۰ اندیکاتور و میانگین متحرک در تایم فریم روزانه محاسبه می‌گردد و به صورت کیفی و در طیفی از خیلی ضعیف تا خیلی قوی، مشخص می‌شود. لازم به ذکر است که این قسمت صرفا برای نمایش وضعیت تکنیکال سهم ایجاد شده و نباید به تنهایی مبنای خرید و فروش قرار بگیرد. معمولا استفاده از تحلیل تکنیکال در کنار تابلوخوانی و تحلیل بنیادی، می‌تواند نتیجه مطلوب‌تری به همراه داشته باشد.

۳- اندیکاتورهای مختلف

اندیکاتورها ابزارهایی هستند که به کمک محاسبات ریاضی بر روی قیمت یا حجم معاملات، اطلاعات مهمی در اختیار تحلیلگران قرار می‌دهند. اندیکاتورها به سبب اینکه بر اساس فرمول‌های ریاضی هستند، ممکن است اطلاعاتی را از قیمت استخراج کنند که قابل مشاهده برای ما در نمودار نیستند و می‌توانند سبب حذف احساسات و هیجانات کاذب در معامله گران شوند و اشتباهات آن‌ها را تا حد زیادی کاهش دهند.

تحلیلگران نیز با کمک اندیکاتورها می‌توانند بهترین نقاط جهت ورود و خروج را به دست آورده و استراتژی‌های معاملاتی خود را طراحی نمایند.

این بخش از صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو، دربرگیرنده پرکاربرد‌ترین اندیکاتورها به تفکیک وضعیت و مقدار آنان است. از جمله این اندیکاتورها می‌توان به CMO ،APO ،BOP ،ADX ،MACD ،RSI و… اشاره نمود.

۴- میانگین متحرک

هنگامی که می‌خواهیم میانگین رشته‌ای از اعداد را محاسبه کنیم، مجموع آن‌ها را بر تعداد اعداد تقسیم کرده و جواب به دست آمده در واقع همان میانگین است. میانگین متحرک یا (Moving Average) به جای اعداد، از قیمت‌های گذشته نماد در بازه زمانی مشخصی استفاده می‌کند. در این قسمت میانگین‌ متحرک ساده، میانگین متحرک نمایی، میانگین متحرک نمایی سه‌گانه و… به تفکیک مقدار و وضعیت هر یک، قابل مشاهده است.

۵- تقاطع‌های ۵ روز کاری اخیر

در این بخش تقاطع‌هایی که طی ۵ روز گذشته در اندیکاتورها و میانگین متحرک‌های مربوط یه یک نماد رخ داده نشان داده می‌شود. به عنوان مثال در تصویر زیر نماد فملی بررسی شده است. همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، در اسیلاتور ‌MACD مورخ ۷ شهریور یک تقاطع اتفاق افتاده است. این تقاطع به عنوان یک هشدار برای آگاهی تحلیل‌گران به نمایش درمی‌آید. همچنین با توجه به ویژگی‌های تکنیکالی می‌تواند وضعیت قوی یا ضعیف بودن این تقاطع را نیز مشخص سازد.

تقاطع‌های ۵ روز کاری اخیر در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

۶- حمایت‌ها و مقاومت‌ها

نقاط پیوت در واقع شاخصی برای تعیین روند کلی قیمت است. این نقاط در حقیقت نشان‌گر میانگین کمترین، بیشترین و قیمت پایانی روز معاملاتی گذشته هستند. این حمایت‌ها و مقاومت‌ها تا سه سطح محاسبه شده و به تفکیک الگوهای مختلف در قالب جدول نمایش داده شده است. از جمله این الگوها Classic، Fibonacci، Camarilla، Woodie’s، DeMark’s هستند.

۷- نمودار روند و الگوهای قیمتی نماد در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو

این بخش نشان‌دهنده روندها و الگوهای تکنیکالی در نمودارهای قیمتی نماد در تایم فریم روزانه است. این نمودارها، روند‌ها و الگوهایی که از نظر تکنیکال اعتبار بیشتری دارند را با دید میان مدت و بلند مدت نمایش می‌دهد. امکان بزرگ‌نمایی نمودارها با استفاده از اسکرول ماوس فراهم شده است. همچنین با قرار دادن نشان‌گر ماوس بر روی علامت i، طول الگو و روز پایان الگو به نمایش در خواهد آمد. لازم به ذکر است روز پایان الگو، تاریخی که روند شکسته شده را نمایش ‌می‌دهد. اگر این روند همچنان معتبر بوده و شکسته نشده باشد، روز پایان الگو همان روزی که نمودار را بررسی کنید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بورس ویو چیست و چه امکاناتی دارد؟

سوالات متداول

آیا امکان دسترسی مستقیم به سایت کدال نماد انتخابی در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو وجود دارد؟

بله. با کلیک بر روی لینک codal.ir و tsetmc.com مستقیم به صفحه مربوط نماد انتخاب شده در سایت کدال و فناوری بورس تهران هدایت می‌شوید.

آیا امکان مشاهده وضعیت تکنیکال یک نماد در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو وجود دارد؟

بله. در این صفحه وضعیت تکنیکال نماد بر مبنای بیش از ۷۰ اندیکاتور در طیفی از خیلی ضعیف تا خیلی قوی نمایش داده می‌شود.

آیا در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو می‌توان اطلاعاتی مانند EPS و DPS را مشاهده نمود؟

بله. اطلاعاتی مانند سود نقدی سهم (DPS)، سود هر سهم (EPS)، نسبت P/E و قدرت خرید حقیقی نیز در صفحه تحلیل تکنیکال نماد قابل مشاهده است.

آیا نمودار روند و الگوهای قیمتی یک نماد در صفحه تحلیل تکنیکال در بورس ویو قابل مشاهده است؟

بله. این نمودارها، روند‌ها و الگوهایی که از نظر تکنیکال اعتبار بیشتری دارند را با دید میان مدت و بلند مدت می‌توان در این صفحه مشاهده کرد.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments