ادغام پرتفوی سپرده گذاری و پرتفوی عملکرد در ایزی تریدر

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 7038
سطح مبتدی

پرتفوی یا پرتفولیو (Portfolio) به معنای سبد دارایی و نشان‌دهنده کلیه دارایی‌های شما از جمله سهام‌، اوراق درآمد ثابت، گواهی سپرده کالایی و سایر اوراق بهادار است. در نسخه‌های قبلی سامانه ایزی تریدر، دو بخش «پرتفوی» (پرتفوی سپرده‌گذاری) و «عملکرد» به صورت مجزا قابل بررسی بودند.

در بخش «پرتفوی» یا پرتفوی سپرده‌گذاری، مشاهده نام، تعداد و ارزش کلیه دارایی‌ها امکان‌پذیر بود. همچنین می‌توانستید اطلاعات لحظه‌ای معاملات هر نماد، مانند حجم معاملات، آخرین قیمت، قیمت پایانی و حجم عرضه و تقاضا را مشاهده کنید.

بخش «عملکرد» نیز به بررسی نتایج سرمایه‌گذاری شما اختصاص داشت. مواردی مانند قیمت میانگین خرید، قیمت سربه‌سر، سود و زیان فعلی و سود مجمع، از مهم‌ترین اطلاعات قابل بررسی در این بخش محسوب می‌شد. 

مجزا بودن این بخش‌ها در نسخه‌های قبلی پرتفوی سامانه ایزی تریدر، در برخی مواقع پیچیدگی‌ها و مشکلاتی را برای کاربران به وجود می‌آورد.

برای مثال، زمانی که در فرایند افزایش سرمایه یک شرکت، سهام جایزه به فردی تعلق می‌گرفت، این سهام جایزه به پرتفوی عملکرد او اضافه می‌شد اما در پرتفوی سپرده‌گذاری لحاظ نمی‌شد. به همین دلیل، این احتمال وجود داشت که به دلیل تعلق‌گرفتن سهام جایزه یک نماد، فردی تعداد سهم خود را در دو بخش عملکرد و پرتفوی سپرده‌گذاری، به صورت مغایر مشاهده کرده و با ملاک قرار دادن تعداد سهم موجود در پرتفوی عملکرد، در محاسبات خود دچار مشکل شود.

در آخرین به‌روزرسانی سامانه معاملاتی ایزی تریدر، پرتفوی جدید و پیشرفته‌ای در اختیار شما قرار گرفته است تا به بهترین شکل، امکان رصد حرفه‌ای سبد دارایی و عملکرد معاملاتی خود را پیدا کنید.

ادغام دو بخش پرتفوی (سپرده‌گذاری) و عملکرد در پرتفوی جدید ایزی تریدر، تجربه یکپارچه و آسانی را از فرایند سرمایه‌گذاری و معامله‌گری، برای شما ایجاد می‌کند. امکان مشاهده اطلاعات دقیق مربوط به دارایی‌های تحت مالکیت و عملکرد معاملاتی به صورت همزمان، به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و دید عمیق‌تری، سبد دارایی خود را مدیریت کنید.

معرفی اطلاعات موجود در بخش پرتفوی

تصویر زیر، نمای کلی پرتفوی در سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) است. اطلاعات مربوط به سبد دارایی و عملکرد معاملات شما در کادرها و بخش‌های مجزایی به نمایش درآمده‌اند. در ادامه مطلب، با امکانات و اطلاعات کاربردی هر یک از این بخش‌ها آشنا خواهید شد.

نمای کلی بخش پرتفوی ایزی تریدر (نسخه دسکتاپ)

نمای کلی بخش پرتفوی ایزی تریدر (نسخه دسکتاپ)

نمای کلی بخش پرتفوی ایزی تریدر (نسخه موبایل)

نمای کلی بخش پرتفوی ایزی تریدر (نسخه موبایل)

نماد/تعداد

در ستون سمت راست پرتفوی، تمامی دارایی‌های فعال و قابل معامله شما، که نام کارگزاری مفید به عنوان کارگزار ناظر آن‌ها ثبت شده باشد، به نمایش در می‌آیند. همچنین تعداد هر نماد، در زیر نام نماد درج شده است.

نکته: در صورتی که بیش از ۱۵ نماد در سبد دارایی وجود داشته باشد، امکان جستجوی نماد از طریق علامت ذره‌بین در گوشه سمت چپ بالای صفحه پرتفوی فراهم می‌شود. همچنین در این حالت، با رفتن به پایین فهرست نمادها، دکمه‌ای برای بازگشت به بالای فهرست به نمایش در خواهد آمد.

آخرین قیمت/قیمت پایانی

اطلاعات قیمتی هر سهم را می‌توانید در ستون میانی مربوط به آن سهم مشاهده کنید. «آخرین قیمت»، نشان‌دهنده قیمت لحظه‌ای مربوط به آخرین معامله انجام‌شده است. «قیمت پایانی» نیز به معنای میانگین وزنی قیمت معامله‌های انجام‌شده، با توجه به حجم هر یک از آن‌ها است. قیمت پایانی، به عنوان قیمت صفر تابلوی معاملاتی روز بعدی نماد درج خواهد شد.

ارزش فعلی/سود و زیان فعلی

در ستون سمت چپ نیز امکان بررسی ارزش هر یک از دارایی‌ها و وضعیت سود یا زیان آن‌ها را خواهید داشت. «ارزش فعلی» نشان‌دهنده حاصل ضرب تعداد سهم در آخرین قیمت یا قیمت پایانی روز دارایی (مطابق تنظیمات)، منهای کارمزد فروش است. احتساب کارمزد فروش باعث می‌شود که این عدد، ارزش خالص دارایی شما را نمایش دهد.

همچنین «سود/زیان فعلی» بیانگر بازدهی هر یک نمادهای شما، با در نظر گرفتن کارمزد خرید و فروش است.

ارزش فعلی/سود و زیان فعلی

ارزش پرتفوی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، محاسبات ارزش و سود/زیان کلی سبد شما در نوار بالای صفحه قابل بررسی است. «ارزش پرتفوی» نشان‌دهنده مبلغ ریالی مربوط به ارزش خالص فعلی تمام اوراق بهادار موجود در سبد دارایی شما، به غیر از سهام جایزه است.

سود/زیان پرتفوی

در بخش «سود/زیان پرتفوی»، مجموع کل سود یا زیان تحقق‌نیافته شما، با توجه قیمت پایانی یا آخرین قیمت (طبق تنظیمات)، قیمت خرید و میزان دارایی شما، به صورت ریالی و درصدی محاسبه می‌شود.

لازم به ذکر است که در محاسبات «سود/زیان پرتفوی» و «سود/زیان امروز»، کارمزد فروش و سود/زیان سهام جایزه نیز لحاظ شده است.

سود/زیان پرتفوی

سود/زیان امروز

شما می‌توانید میزان سود یا زیان خود در هر روز معاملاتی را در کادر «سود/زیان امروز» مشاهده کنید.

سود مجمع

در صورتی که مجمع سهم موجود در پرتفوی شما سودی تقسیم کرده و این سود به شما تعلق گرفته باشد، مبلغ مربوطه در کادر «سود مجمع» قابل مشاهده خواهد بود. این سود مربوط به سهام است و تنها در صورت دریافت سود نقدی، کادر مربوطه به نمایش در خواهد آمد.

سود/زیان امروز

با کلیک بر روی بخش «سود مجمع»، کادری در پایین صفحه به نمایش در خواهد آمد که نشان‌دهنده جزئیات مربوط به سود دریافتی شما است.

سود مجمع

سود/زیان فروخته شده

در این بخش، میزان سود یا زیان حاصل از فروش دارایی‌های شما قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که در محاسبه این میزان، کارمزد معاملاتی نیز لحاظ شده است.

سود/زیان فروخته شده

مخفی‌سازی اطلاعات

اگر به هر دلیلی، قصد مخفی‌کردن ارزش دارایی و میزان سود یا زیان خود را دارید، کافی است مطابق تصویر زیر، بر روی علامت چشم کلیک کنید.

مخفی‌سازی اطلاعات

مشاهده نحوه محاسبه اطلاعات

برای توضیح نحوه محاسبه ارقام در برخی بخش‌ها، علامت سوالی در کنار آن‌ها قرار گرفته است. برای مطالعه پیام آموزشی مرتبط، کافی است مطابق تصویر زیر، بر روی علامت سوال کنید.

مشاهده نحوه محاسبه اطلاعات

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این بخش، مطلب «پرتفوی در ایزی تریدر» را مطالعه کنید.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
43 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
جمالیه

سلام خدا قوت منکه مدل جدیدو دوست ندارم قبلی خیلی بهتر بود به نظر من

کارگزاری مفید

سلام، در بروزرسانی جدید اطلاعات کامل و کاربردی تری ارایه شده است که برای انجام هر چه بهتر معاملات لازم و ضروری است.

امیرعلی

خیلی عالی بود

کارگزاری مفید

سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

دانیال

سلام. در ورژن جدید، آیا در محاسبه سربسر قیمت سود مجمع هم حساب میشود یا مجزا شده و بعد از خرید سهم، سود مجمع در قیمت سربسر لخاظ نمیشود؟!

کارگزاری مفید

سلام
بله، در بخش پرتفوی جدید ایزی تریدر اربیس علاوه بر کارمزد خرید و فروش، افزایش سرمایه و سود مجمع نقدی در قیمت سر به سر تاثیر داده می‌شود.

احد

سلام‌ خیلی بهتر شده ولی برای اپدیت جدید از رنگ فونت و‌ بک‌گراند اسم سهم برای نمایش بورس و فرابورس و زرد و نارنجی و … استفاده میشه کرد.
سود و زیان لحظه‌ای و کلی رو‌ هم میشه یک گوشه براش یه جا گذاشت.

کارگزاری مفید

از ثبت پیشنهاد برای بهبود خدمات از شما سپاسگزاریم.

شادی

خیلی بهتر شده👌👌مرسی از زحمات و توجه اتان به بهتر شدن عملکرد کارگزاری و آسایش اعضا

کارگزاری مفید

از ثبت نظر شما ممنونیم،‌در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.

کارگزاری مفید

سلام
از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم، در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر پاسخگوی شما هستیم.

ناصر

با سلام خیلی بهتر م شد اگر در صورت تغییر آیتم های پرتفو این تغییرات ثبت می شدند ودر ورود بعدی لازم نبود دوبار ه آنها را اضافه کنیم

کارگزاری مفید

سلام.
در صورتی که مواردی را در بخش نمایش ستون‌ها تیک بزنید، پس از خروج ذخیره شده و تا زمانیکه تیک را بر ندارید، نمایش داده می‌شوند.

محمد

سلام
لطفا ایجادتراکنش دستی مانند ایزی تریدر قبل اضافه گردد

کارگزاری مفید

سلام.
این مورد در آینده اضافه خواهد شد، با تشکر.

منصور

سلام، دستتان درد نکند. ولی چه ضرورتی برای تلفیق این دو صفحه وجود داشت؟ بنظرم صفحه جداگانه برای عملکرد بهتر بود.

کارگزاری مفید

سلام وقت بخیر.
این کار به جهت سهولت و راحتی مشتریان صورت گرفته است و به شما کمک می‌کند تا به صورت همزمان با سرعت بیشتر و دید عمیق‌تری، سبد دارایی خود را مدیریت کنید.
اگر پیشنهادی جهت بهبود برنامه دارید، با ما در میان بگذارید.

نادر

مشکل روش جدید این است که در مرتب سازی “سود/زیان فعلی” مرتب سازی براساس درصد صورت می گیرد نه مقدار. به نظر من روش قبل از تلفیق امکانات بیشتری در اختیار کاربر بود که حالا از بین رفته است

کارگزاری مفید

مرتب سازی در پرتفوی جدید سامانه ایزی تریدر اربیس براساس مقدار انجام می‌شود.