جزئیات رویدادهای نمادهای پرتفوی ایزی تریدر

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 634
سطح مبتدی

بررسی جزئیات دقیق و اطلاعات کامل نمادهای موجود در پرتفوی، به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا دید مناسبی از عملکرد معاملاتی خود به دست آورند. در بخش پرتفوی سامانه معاملاتی ایزی تریدر، شما می‌توانید به جزئیات کاملی از تراکنش‌ها و رویدادهای نمادهای خود دسترسی داشته باشید.

آشنایی با بخش جزئیات نماد پرتفوی

نسخه موبایل

مطابق تصویر زیر، با کلیک بر روی علامت «سه نقطه» در سمت چپ هر نماد در صفحه اصلی بخش پرتفوی، به صفحه «جزئيات نماد پرتفوی» منتقل خواهید شد.

بخش جزئیات نماد پرتفوی - نسخه موبایل

در این صفحه، می‌توانید اطلاعات در دو بخش مجزای «جزئیات» و «تراکنش‌ها/رویدادها» بررسی کنید.

صفحه جزئیات نماد پرتفوی

نسخه دسکتاپ

برای مشاهده جزئیات هر نماد در نسخه دسکتاپ، کافی است مطابق تصویر زیر، گزینه «جزئیات» را از ستون سمت چپ انتخاب کنید. سپس کلیه تراکنش‌ها یا رویدادها، زمان، تعداد سهم، قیمت و سایر جزئیات کاربردی مربوط به آن نماد قابل بررسی خواهد بود.

همچنین با کلیک بر روی نام نماد مدنظر، امکان مشاهده جزئیات نماد و سفارش‌گذاری بر روی آن را پیدا خواهید کرد.

بخش جزئیات نماد پرتفوی - نسخه دسکتاپ

بررسی «جزئیات» مرتبط با هر نماد در بخش پرتفوی

در بخش «جزئيات» مواردی مانند تعداد و ارزش سهم مدنظر، قیمت سربه‌سر، سود یا زیان، قیمت میانگین خرید و فروش، سود مجمع و … درج شده‌اند. مطابق تصویر زیر، با انتخاب گزینه «بیشتر»، اطلاعات تکمیلی این بخش قابل مشاهده می‌شوند. در صورتی که قصد پنهان‌سازی این اطلاعات تکمیلی را داشتید، گزینه «بستن» را انتخاب کنید.

بررسی «جزئیات» مرتبط با هر نماد در بخش پرتفوی

در ادامه، مفهوم هر یک از این اطلاعات و نحوه محاسبه آن‌ها شرح داده می‌شود.

 • ارزش سهم

ردیف «ارزش سهم» نشان‌دهنده حاصل ضرب تعداد سهام در قیمت روز دارایی، منهای کارمزد فروش است. احتساب کارمزد فروش باعث می‌شود که این عدد، ارزش خالص دارایی شما در این نماد را نمایش دهد.

 • تعداد سهم

این ردیف تعداد سهم تحت مالکیت شما، بدون احتساب سهام جایزه یا حق تقدم را نشان می‌دهد.

 • قیمت سر به سر

در فرایند خرید و فروش اوراق بهادار، درصدی از هر معامله، به عنوان کارمزد، از شما کسر می‌شود. بنابراین، اگر سهمی را در قیمت مشخصی خریداری کنید و مجدد در همان قیمت بفروشید، به اندازه مجموع مبلغ کارمزد معامله خرید و فروش، زیان خواهید کرد. «قیمت سربه‌سر»، نشان‌دهنده قیمتی است که اگر دارایی خود را به آن نرخ بفروشید، بدون سود یا زیان و به صورت سربه‌سر از معامله خارج خواهید شد.

نکته: در محاسبات قیمت سربه‌سر، علاوه قیمت معاملات و کارمزد، سود مجمع و افزایش سرمایه نیز تاثیرگذار بوده و قیمت سربه‌سر را تعدیل می‌کند.

 • سود/زیان

ردیف «سود/زیان» بیانگر کل مقدار سود یا زیان دارایی‌های فعلی شما بوده که در ستون «سود/زیان فعلی» صفحه اول بخش پرتفوی نیز قابل مشاهده است.

نکته: مبنای محاسبه این عدد، با توجه به تنظیمات تعیین‌شده توسط خود کاربران، قیمت پایانی یا آخرین قیمت خواهد بود.

 • سود/زیان امروز

عدد درج‌شده در مقابل این ردیف، بازدهی نماد در روز جاری را نشان می‌دهد.

 • سود مجمع

در صورتی که مجمع سهم مدنظر سودی تقسیم کرده و این سود به شما تعلق گرفته باشد، مبلغ مربوطه در ردیف «سود مجمع» قابل مشاهده خواهد بود. این مبلغ مربوط به آخرین دوره پرداخت سود است. در ضمن سود مجمع، تنها به دارایی از نوع سهام مرتبط می‌شود.

نکته: با کلیک بر روی گزینه «جزئیات» در ردیف سود مجمع، کادری در پایین صفحه به نمایش در خواهد آمد که نشان‌دهنده جزئیات مربوط به سود دریافتی شما است. در این کادر، می‌توانید مبلغ سود نقدی آخرین دوره و کل سود نقدی دریافتی مرتبط با یک نماد را مشاهده کنید.

سود مجمع
 • سود/زیان سهام فروخته شده

میزان سود یا زیان تحقق‌یافته حاصل از فروش نماد در این بخش درج شده است. لازم به ذکر است که کارمزد معاملات نیز در محاسبات این سود یا زیان لحاظ شده است.

بیشتر بخوانید: بررسی اطلاعات نمادهای فروخته شده در پرتفوی ایزی تریدر

 • ارزش کل خرید و فروش

در ۲ ردیف بعدی، مجموع ارزش کل معاملات خرید و فروش، با در نظر گرفتن کارمزد، محاسبه شده‌اند. ارزش معامله عبارت است از حاصل ضرب تعداد سهم در قیمت.

 • قیمت میانگین خرید

این عدد، نشان‌دهنده قیمت میانگین خرید دارایی فعلی شما با احتساب کارمزد است.

نکته: با توجه به تنظیمات پرتفوی، میانگین قیمت خرید می‌تواند در دوره آخر یا از اولین دوره سرمایه‌گذاری محاسبه شود.

 • قیمت میانگین فروش

در این ردیف، میانگین قیمتی که دارایی‌های خود را به فروش رسانده‌اید، نشان داده می‌شود. لازم به ذکر است که در محاسبه این قیمت، کارمزد معاملات نیز لحاظ شده است.

 • تعداد حق تقدم

اگر در فرایند افزایش سرمایه، حق تقدم سهامی به شما تعلق گرفته باشد، تعداد آن به صورت مجزا در این ردیف درج می‌شود.

همچنین مطابق تصویر زیر، با کلیک بر روی نام نماد یا گزینه «اطلاعات نماد»، به صفحه جزئیات نماد آن سهم منتقل خواهید شد.

انتقال به صفحه جزئیات نماد

اطلاعات موجود در بخش «تراکنش/رویداد»

در قسمت «تراکنش/رویداد»، اطلاعات مربوط به کلیه خرید و فروش‌ها، تغییر کارگزار ناظر، تخصیص سود مجمع، تعلق سهام جایزه یا حق تقدم و تبدیل آن‌ها ثبت می‌شوند. با کلیک بر روی فلش سمت چپ هر تراکنش یا رویداد، جزئیاتی مانند نوع، زمان، تعداد و سایر موارد کاربردی در دسترس شما خواهد بود.

اطلاعات موجود در بخش «تراکنش/رویداد»

تراکنش

تراکنش‌ها به سه دسته «خرید»، «فروش» و «انتقال نماد به کارگزاری مفید» تقسیم می‌شوند. پس از انتخاب گزینه جزئیات تراکنش، کادری قابل مشاهده خواهد بود که در آن اطلاعات تکمیلی مانند ارزش معامله، مانده سهم پس از تراکنش و قیمت میانگین خرید یا فروش با احتساب کارمزد، درج شده است.

نمونه‌ای از جزئیات یک تراکنش

رویداد

مواردی مانند سود نقدی مجمع، افزایش سرمایه، تبدیل سهام جایزه یا حق تقدم به سهم اصلی، در دسته رویدادهای نماد پرتفوی قرار می‌گیرند. در رویدادهای مرتبط با افزایش سرمایه، مواردی مانند درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام جایزه تخصیص‌یافته و تاریخ تبدیل سهام جایزه به سهم اصلی قابل بررسی هستند. 

همچنین اطلاعاتی مانند مقدار سود پرداختی، تاریخ مجمع و قیمت میانگین خرید تعدیل‌شده پس پرداخت سود، در رویدادهای مربوط به سود نقدی مجمع درج می‌شوند.

نمونه‌ای از جزئیات یک رویداد

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این بخش، مطلب «پرتفوی در ایزی تریدر» را مطالعه کنید.

برچسب‌ها:
مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی کیکاوسی

باسلام و درود خدمت عزیزان فعال و زحمت کش کارگزاری مفید. ممنون از بروزرسانی پیوسته نرم افزار ایزی تریدر و ابزارهای معاملاتی در کارگزاری مفید. درود بر شما موفق و پایدار باشید

کارگزاری مفید

کاربر گرامی، همراهی شما سبب دلگرمی ماست. در مسیر ارائه خدمات بیشتر همراه ما باشید.

محمد حسین حیدری

سلام واقعا خسته نباشید در گزارش عملکرد ستون اخرین تراکنش و رویداد و ماجرا واقعا حیاتی و سود مجامع که در انتهای گزارش ایزی تریدر مظلوم مانده یود سه ستون اختصاص دادید از مظلومیت و تنهایی خارج شد و کاربران مجاب شدند بروند اکسل را اموزش ببینند و ستون ها را حذف کنند و مهمتر سود و زیان گذشته نامفهوم بود به سود و زیان نمادهای فروخته شده مبدل شد مفهومی تره بعد از تایم بورس فرصت خوبی است گزارشات را مثل روزنامه بخوانیم یکی از کارها مهم اربیس پرهیز از خلاصه نویسی و ستونهای متعدد یا سر تیترهای ده سانتی است بلاخر فلشهای چپ و راست کیبرد مورد استفاده قرار گرفت متشکر

کارگزاری مفید

سلام وقت بخیر، از ثبت نظر ارزشمند شما سپاسگزاریم.

محمد حسین نعیم

بسیار عالی ممنون از زحمات شما . خسته نباشید

کارگزاری مفید

از اینکه کارگزاری مفید را برای انجام خدمات خود انتخاب کرده اید، مفتخریم.

علی رشیدی

سلام خسته نباشید ولی برنامه قبلی خیلی بهتر و راحت تر بود تو این هیچی مشخص نیست بایت کلی دقت کنیم تا بفهمیم خیلی شلوغ شده

کارگزاری مفید

سلام، با تشکر از ارائه نظر شما، این مورد بررسی خواهد شد.