امکان شخصی‌سازی پرتفوی ایزی تریدر

زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 1121
سطح مبتدی

وجود اطلاعات کامل مرتبط با نمادهای پرتفوی، دید جامع و مطلوبی را در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. در بخش پرتفوی ایزی تریدر، این امکان برای شما فراهم شده است تا با توجه به نیازهای خود، نحوه نمایش ستون‌های مختلف را شخصی‌سازی کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات مربوط به محاسبات پرتفوی را متناسب با ترجیحات خود تغییر دهید.

شخصی‌سازی چیدمان ستون‌ها

برای انجام تغییرات مدنظر در ستون‌های پرتفوی، ابتدا مطابق تصویر زیر، گزینه «نمایش ستون‌ها» را انتخاب کنید. سپس فهرستی از اطلاعات قابل بررسی در پرتفوی، برای شما به نمایش در خواهد آمد.

انتخاب گزینه نمایش ستون‌ها

با فعال کردن تیک کنار هر گزینه، اطلاعات مدنظر به ستون‌های پرتفوی اضافه می‌شود. همچنین در صورتی که قصد حذف برخی از ستون‌ها را داشتید، کافی است که تیک کنار گزینه مدنظر را غیرفعال کنید.

نکته: شخصی‌سازی نحوه نمایش ستون‌ها، تنها در نسخه دسکتاپ ایزی تریدر امکان‌پذیر است.

شخصی‌سازی چیدمان ستون‌ها

همچنین با فعال‌کردن علامت سنجاق (pin) در سمت چپ فهرست اطلاعات، ستون‌های مدنظر در جایگاه‌های ابتدایی پرتفوی قرار گرفته و در این جایگاه‌ها ثابت (Freeze) می‌شوند. بنابراین در صورتی که تیک نمایش تعداد زیادی از ستون‌ها برای شما فعال باشد، با کشیدن (اسکرول کردن) نوار مرتبط با ستون‌ها به سمت راست، ستون‌های سنجاق‌شده جابه‌جا نخواهند شد.

سنجاق کردن ستون‌ها

در صورتی که قصد داشتید جایگاه ستون‌ها و ترتیب قرارگیری آن‌ها در کنار هم را مطابق ترجیحات خود شخصی‌سازی کنید، کافی است بر روی ستون مدنظر کلیک کرده و آن را به سمت جایگاه مدنظر بکشید.

جابجایی ستون‌ها

در انتها، اگر تمایل داشتید نحوه نمایش ستون‌ها به حالت اولیه و پیش‌فرض (Default) بازگردد، مطابق تصویر زیر، گزینه «بازگشت به تنظیمات اولیه جدول» را انتخاب کرده و برای تایید عملیات، بر روی گزینه «بله» کلیک کنید.

بازگشت به تنظیمات اولیه جدول

مرتب‌سازی (Sort) نمادهای پرتفوی

اگر قصد مرتب‌سازی (Sort) نمادهای پرتفوی خود را بر اساس اطلاعات ستون خاصی دارید، باید بر روی نام ستون مدنظر کلیک کنید. در مرتبه اول نمادها با ترتیب کوچک به بزرگ یا صعودی مرتب می‌شوند. با کلیک دوم بر روی نام ستون، ترتیب قرارگیری به صورت بزرگ به کوچک یا نزولی خواهد شد. برای ستون «نماد» که از حروف تشکیل می‌شود نیز، نحوه مرتب‌سازی بر اساس حروف الفبا خواهد بود.

ستونی که مبنای مرتب‌سازی نمادها قرار گرفته است، با علامتی در سمت چپ آن مشخص می‌شود. مطابق تصویر زیر، صعودی یا نزولی بودن ترتیب نمادها از طریق علامت کنار آن قابل مشاهده است.

مرتب‌سازی نماهای پرتفوی در نسخه دسکتاپ

مرتب‌سازی نماهای پرتفوی در نسخه دسکتاپ

مرتب‌سازی نمادها بر اساس ستونی مشخص، در نسخه موبایل ایزی تریدر نیز امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که این امر، نسبت به نسخه دسکتاپ تفاوت‌هایی دارد. 

از آنجایی که در نسخه موبایل، دو عنوان اطلاعاتی در هر ستون نمایش داده می‌شود، با کلیک بر روی نام ستون، یکی از شاخص‌های آن ستون انتخاب شده و به رنگ آبی در می‌آید. در نتیجه، نمادها بر اساس این شاخص و به صورت نزولی مرتب می‌شوند. با کلیک مجدد بر روی همان ستون، ترتیب مرتب‌سازی به حالت صعودی تغییر پیدا می‌کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، علامت کنار هر ستون، ترتیب صعودی یا نزولی را مشخص می‌کند.

همچنین در صورتی که قصد داشتید شاخص دیگری در یک ستون را به عنوان مبنای مرتب‌سازی انتخاب کنید، کافی است بار دیگر بر روی همان ستون کلیک کنید تا آن شاخص آبی‌رنگ شود.

مرتب‌سازی نماهای پرتفوی در نسخه موبایل

مرتب‌سازی نماهای پرتفوی در نسخه موبایل

شخصی‌سازی تنظیمات پرتفوی

نحوه محاسبه اطلاعات نمایش داده شده در پرتفوی مانند قیمت نماد، مبنای زمانی محاسبات سود یا زیان و قیمت میانگین خرید، از دیگر مواردی به شمار می‌رود که امکان شخصی‌سازی آن برای کاربران فراهم شده است.

اگر تمایل به ایجاد تغییر در تنظیمات پرتفوی خود دارید، کافی است از طریق بخش سایر، گزینه «تنظیمات» را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینه «تنظیمات پیشرفته» در پنجره تنظیمات، می‌توانید مبنای قیمتی و زمانی محاسبات پرتفوی را مطابق با ترجیحات خود، شخصی‌سازی کنید.

  • محاسبات بر اساس قیمت:

در این بخش، می‌توانید نحوه محاسبه ارزش و سود/زیان خود را بر اساس قیمت آخرین معامله یا قیمت پایانی نمادها تعیین کنید. همچنین با انتخاب گزینه «خودکار»، محاسبات در ساعت معاملات بر اساس آخرین قیمت و پس از آن، بر مبنای قیمت پایانی انجام می‌شود.

  • محاسبات بر اساس دوره سرمایه‌گذاری:

با انتخاب گزینه «از اولین»، مشخص می‌کنید که سود/زیان شما، به صورت کلی و از زمان اولین سرمایه‌گذاری در نماد محاسبه شود. در حالی که تعیین گزینه «از آخرین» به منزله صفر شدن و بازنشانی (Reset) محاسبات عملکرد، پس از فروش کامل نماد است.

  • محاسبات بر اساس قیمت میانگین خرید:

در این قسمت، امکان تعیین موثر بودن یا نبودن سود نقدی (DPS) بر قیمت میانگین خرید را دارید. با انتخاب گزینه «تعدیل‌شده توسط سود نقدی»، پس از هر بار تقسیم سود، میانگین خرید سهم شما به همان نسبت تعدیل می‌شود.

نکته: برای اعمال تغییرات مدنظر در تنظیمات، ضروری است که در انتها، بر روی گزینه «ذخیره» کلیک کنید.

شخصی‌سازی تنظیمات پرتفوی

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این بخش، مطلب «پرتفوی در ایزی تریدر» را مطالعه کنید.

برچسب‌ها:
مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی ملاعباسی

بسیار عالی و کاربردی، سپاس

کارگزاری مفید

سلام
ممنون از همراهی شما با کارگزاری مفید

محمدرحیم

با تشکر فراوان، قابلیت بسیار خوبی است. اگر امکان داشته باشد که ستون P/NAV هم اضافه شود کار برای کسانی که با صندوق ها کار می کنند خیلی آسان می شود.

کارگزاری مفید

سلام
ممنون از پیشنهادتون در حال کار روی این موضوع هستیم و در نسخه های بعدی این مورد لحاظ می‌شود.

ehsanghasemi

دم شما گرم. فقط ای کاش نمودار کل دارایی (پرتفو + مانده حساب) هم در دسترس قرار می‌گرفت؛ چون نمودار پرتفو نوسانات زیادی میتونه داشته باشه به خصوص در مواقعی که فروش سهام و صندوق صورت می‌گیره و به موجودی نقد حساب تبدیل میشه

کارگزاری مفید

وقت بخیر، ممنون از پیشنهادتون در حال کار روی این موضوع هستیم و در نسخه های بعدی این مورد لحاظ می‌شود.

رامین

ممنون بسیار عالی، فقط برا اپلیکیشن موبایل هم این قابلیت رو اعمال کنید .

کارگزاری مفید

از رضایت شما خرسندیم.

فریده حق پرست

از مطالب شما جهت آگاهی کاربران بینهایت متشکرم.

کارگزاری مفید

سلام، رضایت شما باعث خرسندی ماست، با تشکر.

ضیا

سلام جهت ارتقا ایزی تریدر واربیست وتلاش جهت بهبود ودسترسی سریع به اطلاعات نماد ها و حسابداری مالی فردی کمال تشکر وامتنان را داریم. سپاسگزاریم
با توجه به واریزیها به حساب از طرف کاربر به کارگزاریها خواهشا نسبت به هزینه کرد به تفکیک هرسهام {هزینه های کارگزاری وسایر…..}برداشت های کارگزاری قانونی میزان سود یا زیان سهام جداگانه با توجه به واریزیها ودریافتی ها
واریزیهای کارگزاریها به حساب کاربران سود صندوقها سود مجامع واریز شده بحساب کاربر سود واریز نشده
سهام حق تقدم استفاده شده{ تبدیل به سهم شده} سهام حق تقدم استفاده نشده مانده{فروخته نشده}
نمودارآماری ارتقا یا نزول کاربر بصورت اختصاصی
تشویق وترغیب کاربران جهت بهره وری مطلوب با اعمال کاربر سبز کاربر زرد کاربر نارنجی کاربر قرمز کاربر سیاه

من الله التوفیق = اجرکم عندالله = ضیا کرمانی

کارگزاری مفید

از ثبت نظر شما ممنونیم،‌در مسیر پیشرفت همراه ما باشید.

علی کرلو

اگه پرتفوی جدید رو **بجای تب «عملکرد»** بذارید بهتره. یعنی مثل قبل ۲تا تب داشته باشیم ک یکیش همون پرتفو(قدیمی) باشه و اون یکی تب «عملکرد» بشه پرتفوی جدید(حالا با هر اسمی). این کار چند مزیت داره:
– امکان سوییچ کردن بین ۲تا preset فقط با یک کلیک. (این خیییلی مهمه. بنظر من بخاطر اینه ک اکثریت خوششون نیومده از پرتفوی جدید) اینطوری هروقت خواستم میتونم **فقط با یک کلیک** مقدار سود و زیان رو ببینم و هروقت خواستم نبینم.
– اگه امکان انتخاب تب دیفالت هم باشه ک دیگه عملا هم پرتفوی جدید رو داریم هم قدیمی رو.
– اون فیچرهای «نمودار ارزش پرتفو» و «پای چارت» ک فقط یک دکمه اند و میشه ب پرتفوی/عملکرد قدیمی هم اضافشون کرد و موضوع حساسیت نیستند. در مجموع فیچر خیلی خوبیه. اگه علاوه بر نماد بشه بر اساس صنعت هم نشونش داد ک فبها.

اینجوری اونایی ک ب پرتفوی قدیمی عادت دارن تغییری احساس نمیکنن و اونایی ک از پرتفوی جدید خوششون اومده و عاشق customizationاند هم راضی اند.

کارگزاری مفید

با تشکر از پیشنهاد شما، این مورد پیگیری خواهد شد تا در صورت امکان اجرایی شود.

اصغر قره خان زاده کند نجی

اگر کسی نباشد که به درستی در مورد حق تقدم خریداری شده و یا حق تقدم سهام مربوطه را اطلاع رسانی کند چه بر سره سهام اشخاص حقیقی میاید در قدیم با نامه ابلاغ میشد که ان سندها موجود می باشد

کارگزاری مفید

شما می‌توانید گواهی حق تقدم خود را از سایت شرکت مربوطه دریافت نمایید.
اگر مایل به تبدیل حق تقدم به سهام هستید، باید در بازه مشخص شده «مهلت استفاده از حق تقدم» مبلغ اسمی را برای شرکت واریز نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «حق تقدم خرید سهام و نحوه استفاده از آن» را مطالعه نمایید.