نحوه محاسبه اطلاعات پرتفوی ایزی تریدر

زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 463
سطح مبتدی

اطلاعات مرتبط با ارزش دارایی‌ها و میزان سود یا زیان سرمایه‌گذاری، از جمله مهم‌ترین موارد مورد نیاز معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود. پرتفوی ایزی تریدر،‌ با انجام محاسباتی دقیق و پیشرفته، داده‌های ارزشمندی را در اختیار افراد می‌گذارد تا دید مطلوبی از عملکرد معاملاتی خود داشته باشند.

شخصی‌سازی نحوه محاسبه اطلاعات پرتفوی

محاسبه اطلاعات نمایش داده شده در پرتفوی مانند قیمت نماد، مبنای زمانی محاسبات سود یا زیان و قیمت میانگین خرید، از مواردی به شمار می‌رود که امکان شخصی‌سازی آن برای کاربران فراهم شده است.

اگر تمایل دارید تا تنظیمات مربوط به محاسبات پرتفوی خود را تغییر دهید، کافی است از طریق بخش سایر، گزینه «تنظیمات» را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینه «تنظیمات پیشرفته» در پنجره تنظیمات، می‌توانید مبنای قیمتی و زمانی محاسبات پرتفوی را مطابق با ترجیحات خود، شخصی‌سازی کنید.

نکته: برای اعمال تغییرات مدنظر در تنظیمات، ضروری است که در انتها، بر روی گزینه «ذخیره» کلیک کنید.

شخصی‌سازی نحوه محاسبه اطلاعات پرتفوی

کارمزد معاملات

خرید و فروش اوراق بهادار در بازار سرمایه، مانند معامله در هر بازار دیگری با هزینه‌هایی همراه است. این هزینه‌ها شامل کارمزد ارکان مختلف بازار سرمایه مانند کارگزار، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، شرکت مدیریت فناوری و … و همچنین هزینه مربوط به مالیات است.

کارمزد معاملات در هر یک از بازارهای بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس کالا متفاوت است. همچنین خرید و فروش اوراق بهادار مختلف مانند سهام، واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق بدهی و … از لحاظ کارمزد، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

با توجه به قوانین موجود، اوراق بهادار دارای ضریب کارمزد خرید و فروش مشخصی هستند. این ضریب کارمزد در تعداد اوراق بهادار معامله‌شده و قیمت معامله ضرب شده و ارزش کارمزد را تعیین می‌کند. در تصویر زیر، فرمول محاسبه ارزش کارمزد خرید و فروش را مشاهده می‌کنید.

کارمزد معاملات

برای مثال، در حال حاضر ضریب کارمزد خرید سهام در بورس اوراق بهادار معادل ۰/۰۰۳۷۱۲ و ضریب کارمزد فروش آن ۰/۰۰۸۸ است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جزئیات کارمزدهای معاملاتی مربوط به انواع اوراق بهادار و بازارهای مختلف، می‌توانید مطلب «کارمزد معاملات» را مطالعه کنید.

در بسیاری از محاسبات مربوط به اطلاعات پرتفوی نیز، ارزش کارمزد معاملات لحاظ شده است. در ادامه با مهم‌ترین اطلاعات پرتفوی و نحوه محاسبه آن‌ها آشنا خواهید شد.

نحوه محاسبه اطلاعات در بخش پرتفوی

با ورود به بخش پرتفوی، در مقابل نام هر نماد، آخرین قیمت، قیمت پایانی، ارزش فعلی و سود/زیان فعلی مربوط به آن نماد درج شده است. در ادامه هر یک از داده‌ها و نحوه محاسبه آن‌ها شرح داده خواهد شد.

ستون ارزش فعلی و سود/زیان فعلی

ارزش فعلی

در ستون سمت چپ بخش پرتفوی، امکان بررسی ارزش هر یک از دارایی‌ها و وضعیت سود یا زیان آن‌ها را خواهید داشت. «ارزش فعلی» نشان‌دهنده حاصل ضرب تعداد سهم در آخرین قیمت یا قیمت پایانی روز دارایی (مطابق تنظیمات)، منهای کارمزد فروش است. 

لازم به ذکر است که در محاسبه این ارزش، کارمزد فروش نیز لحاظ شده است و در واقع این شاخص، نشان‌دهنده مبلغی است که در صورت فروش لحظه‌ای دارایی، به قدرت خرید شما اضافه می‌شود. فرمول محاسبه این شاخص نیز در تصویر زیر شرح داده شده است.

نحوه محاسبه ارزش فعلی

همانطور که در ابتدای مطلب عنوان شد، شما می‌توانید مبنای محاسبات ارزش فعلی را از طریق بخش تنظیمات انتخاب کنید. در این بخش، این امکان را دارید تا نحوه محاسبه ارزش و سود/زیان خود را بر اساس قیمت آخرین معامله یا قیمت پایانی نمادها تعیین کنید. همچنین با انتخاب گزینه «خودکار»، محاسبات در ساعت معاملات بر اساس آخرین قیمت و پس از آن، بر مبنای قیمت پایانی انجام می‌شود.

تنظیمات محاسبه قیمت

سود و زیان فعلی

«سود/زیان فعلی» بیانگر بازدهی هر یک نمادهای شما، با در نظر گرفتن کارمزد خرید و فروش است. نحوه محاسبه این عدد در تصویر زیر قابل مشاهده است.

نحوه محاسبه سود و زیان فعلی

در بخش تنظیمات پرتفوی، می‌توانید مبنای زمانی محاسبات سود/زیان را بر اساس ۲ گزینه «از اولین» یا «از آخرین» تعیین کنید. با انتخاب گزینه «از اولین»، مشخص می‌کنید که سود/زیان شما، به صورت کلی و از زمان اولین سرمایه‌گذاری در نماد محاسبه شود. در حالی که تعیین گزینه «از آخرین» به منزله صفر شدن و بازنشانی (Reset) محاسبات عملکرد، پس از فروش کامل نماد است.

تنظیمات دوره سرمایه‌گذاری

علاوه بر موارد ذکر شده، اطلاعاتی مانند ارزش پرتفوی، سود/زیان پرتفوی، سود/زیان امروز و سود/زیان فروخته‌شده نیز در نوار بالای صفحه اصلی پرتفوی قابل مشاهده هستند.

ارزش پرتفوی، سود/زیان پرتفوی، سود/زیان امروز و سود/زیان فروخته شده

ارزش پرتفوی

«ارزش پرتفوی» نشان‌دهنده مبلغ ریالی مربوط به ارزش فعلی تمام اوراق بهادار موجود در سبد دارایی شما، به غیر از سهام جایزه است. لازم به ذکر است که در محاسبه این ارزش نیز، کارمزد فروش لحاظ شده است.

نحوه محاسبه ارزش پرتفوی

سود/زیان پرتفوی

در کادر «سود/زیان پرتفوی» نیز، مجموع کل سود یا زیان تحقق‌نیافته دارایی‌های پرتفوی شما، با توجه قیمت روز، قیمت خرید و میزان دارایی شما، به صورت ریالی و درصدی محاسبه می‌شود.

سود/زیان امروز

شما می‌توانید میزان سود یا زیان خود در هر روز معاملاتی را در کادر «سود/زیان امروز» مشاهده کنید.

نکته: در محاسبات «سود/زیان پرتفوی» و «سود/زیان امروز»، کارمزد فروش و سود/زیان سهام جایزه نیز لحاظ شده است.

سود/زیان فروخته شده

کادر «سود/زیان فروخته شده» در صفحه اصلی بخش پرتفوی، عدد مربوط به سود یا زیان تحقق‌یافته حاصل از فروش سهم در نمادهای موجود در پرتفوی را با احتساب کارمزد، نشان می‌دهد.

شیوه محاسبه اطلاعات بخش جزئیات نماد پرتفوی

مطابق تصویر زیر، با کلیک بر روی علامت «سه نقطه» در سمت چپ هر نماد در صفحه اصلی بخش پرتفوی، به صفحه «جزئيات نماد پرتفوی» منتقل خواهید شد.

ورود به بخش جزئیات نماد

در صفحه جزئیات نماد پرتفوی، می‌توانید اطلاعات را در دو بخش مجزای «جزئیات» و «تراکنش‌ها/رویدادها» بررسی کنید.

اطلاعات مربوط به جزئیات و تراکنش‌ها/رویدادهای نمادها

در بخش «جزئيات» مواردی مانند تعداد و ارزش سهم مدنظر، قیمت سربه‌سر، سود یا زیان، قیمت میانگین خرید و فروش، سود مجمع و … درج شده‌اند. مطابق تصویر زیر، با انتخاب گزینه «بیشتر»، اطلاعات تکمیلی این بخش قابل مشاهده می‌شوند. در صورتی که قصد پنهان‌سازی این اطلاعات تکمیلی را داشتید، گزینه «بستن» را انتخاب کنید.

اطلاعات تکمیلی جزئیات نماد

در ادامه، مفهوم هر یک از این اطلاعات و نحوه محاسبه آن‌ها شرح داده می‌شود.

  • ارزش سهم

ردیف «ارزش سهم» نشان‌دهنده حاصل ضرب تعداد سهام در قیمت روز دارایی، منهای کارمزد فروش است. احتساب کارمزد فروش باعث می‌شود که این عدد، ارزش خالص دارایی شما در این نماد را نمایش دهد.

  • قیمت سر به سر

همانطور که در ابتدای مطلب ذکر شد، در فرایند خرید و فروش اوراق بهادار، درصدی از هر معامله، به عنوان کارمزد، از شما کسر می‌شود. بنابراین، اگر سهمی را در قیمت مشخصی خریداری کنید و مجدد در همان قیمت بفروشید، به اندازه مجموع مبلغ کارمزد معامله خرید و فروش، زیان خواهید کرد. 

«قیمت سربه‌سر»، نشان‌دهنده قیمتی است که اگر دارایی خود را به آن نرخ بفروشید، بدون سود یا زیان و به صورت سربه‌سر از معامله خارج خواهید شد. نحوه محاسبه قیمت سربه‌سر به شرح زیر است:

نحوه محاسبه قیمت سر به سر

نکته: در محاسبات قیمت سربه‌سر، علاوه بر قیمت معاملات و کارمزد، سود مجمع و افزایش سرمایه نیز تاثیرگذار بوده و قیمت سربه‌سر را تعدیل می‌کند.

  • سود/زیان

ردیف «سود/زیان» بیانگر کل مقدار سود یا زیان دارایی‌های فعلی شما بوده که در ستون «سود/زیان فعلی» صفحه اول بخش پرتفوی نیز قابل مشاهده است.

نکته: مبنای محاسبه این عدد، با توجه به تنظیمات تعیین‌شده توسط خود کاربران، قیمت پایانی یا آخرین قیمت خواهد بود.

  • سود/زیان امروز

عدد درج‌شده در مقابل این ردیف، بازدهی نماد در روز جاری را نشان می‌دهد.

  • سود/زیان سهام فروخته شده

میزان سود یا زیان تحقق‌یافته حاصل از فروش نماد در این بخش درج شده است. لازم به ذکر است که کارمزد معاملات نیز در محاسبات این سود یا زیان لحاظ شده است.

  • ارزش کل خرید و فروش

مجموع ارزش کل معاملات خرید و فروش، با در نظر گرفتن کارمزد، محاسبه شده‌اند. ارزش معامله عبارت است از حاصل ضرب تعداد سهم در قیمت.

  • قیمت میانگین خرید

این عدد، نشان‌دهنده قیمت میانگین خرید دارایی فعلی شما با احتساب کارمزد است.

نکته: با توجه به تنظیمات پرتفوی، میانگین قیمت خرید می‌تواند در دوره آخر یا از اولین دوره سرمایه‌گذاری محاسبه شود. همچنین در بخش تنظیمات، می‌توانید مشخص کنید که قیمت میانگین خرید، توسط سود نقدی مجمع تعدیل شود یا بدون تعدیل باقی بماند.

  • قیمت میانگین فروش

در این ردیف، میانگین قیمتی که دارایی‌های خود را به فروش رسانده‌اید، نشان داده می‌شود. لازم به ذکر است که در محاسبه این قیمت، کارمزد معاملات نیز لحاظ شده است.

تعدیل قیمت نماد پس از سود مجمع

در صورتی که مجمع سهم مدنظر سودی تقسیم کرده و این سود به شما تعلق گرفته باشد، مبلغ مربوطه در ردیف «سود مجمع» قابل مشاهده خواهد بود. این مبلغ مربوط به آخرین دوره پرداخت سود است. در ضمن سود مجمع، تنها به دارایی از نوع سهام مرتبط می‌شود.

در صورت توزیع سود نقدی توسط مجمع عمومی یک نماد، قیمت سهم آن نماد متناسب با درصد تقسیم سود، کاهش پیدا کرده و به اصطلاح تعدیل می‌شود. لحاظ شدن این تعدیل در قیمت میانگین خرید، محاسبه سود یا زیان و ارزیابی عملکرد معاملاتی را ساده‌تر می‌کند.

مطابق تصویر زیر، در بخش تنظیمات پرتفوی ایزی تریدر، این امکان فراهم شده است تا تعدیل یا عدم تعدیل قیمت میانگین خرید دارایی‌های پرتفوی خود توسط سود نقدی (DPS)‌ را مشخص کنید.

تنظیمات تعدیل قیمت نماد پس از سود مجمع

محاسبات مربوط به تغییر کارگزار ناظر

در صورتی که نماد خود را از طریق ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر، از کارگزاری دیگری به پرتفوی خود در کارگزاری مفید منتقل کنید، این فعالیت، به عنوان تراکنشی در بخش «رویداد/تراکنش» ثبت می‌شود. با توجه به مشخص نبودن قیمت خرید دارایی در کارگزاری اول، قیمت پایانی نماد مذکور در روز انتقال به صورت خودکار، به عنوان قیمت میانگین خرید این نماد ثبت می‌شود.

همچنین در صورتی که نماد خود را از کارگزاری مفید به کارگزاری دیگری منتقل کنید، یک تراکنش فروش با تعداد خارج‌شده و قیمت پایانی نماد در روز انتقال ثبت خواهد شد.

محاسبات مربوط به تغییر کارگزار ناظر

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این بخش، مطلب «پرتفوی در ایزی تریدر» را مطالعه کنید.

برچسب‌ها:
مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments