پرتفوی و عملکرد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) 

زمان مطالعه: 10 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 109407
سطح مبتدی

پرتفوی یا پرتفولیو (Portfolio) به معنای سبد سهام است و نشان‌دهنده کلیه دارایی‌های شما از جمله سهام‌، اوراق درآمد ثابت، حق تقدم و سایر اوراق بهادار می‌شود. در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه اربیس، بخش پرتفوی به دو قسمت با نام‌های پرتفوی و عملکرد از یکدیگر تفکیک شده‌اند. 

پرتفوی در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

پرتفوی (سبدبان سپرده‌گذاری) هر شخص نشان‌دهنده دارایی واقعی آن شخص در بورس اوراق بهادار نزد کارگزاری مفید است. وجود هر تعداد سهم در این بخش نشان‌دهنده مالکیت شخص بر آن سهم است. 

عملکرد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

عملکرد صرفا یک ماشین حساب برای محاسبه سود و زیان است. به بیان دیگر این ابزار فقط برای کمک به محاسبات سرمایه‌گذار، در ایزی‌تریدر نسخه جدید (اربیس) قرار گرفته است و نشان‌دهنده دارایی مشتری نیست. لذا توصیه می‌شود ملاک تصمیم‌ گیری خود را تنها پرتفوی (سبدبان) قرار دهید.

برای مشاهده این دو بخش در ایزی‌تریدر نسخه جدید (اربیس)، مطابق تصویر زیر عمل کنید:

در نوار بالای صفحه، اگر بر روی “پرتفوی” کلیک کنید پرتفوی خود را مشاهده خواهید کرد و اگر بر روی “عملکرد” کلیک کنید، عملکرد خود را مشاهده خواهید نمود.

بخش پرتفوی

در نوار بالای صفحه، اگر بر روی “پرتفوی” کلیک کنید پرتفوی یا سبدبان خود را مشاهده خواهید کرد و در صورت کلیک بر  روی “عملکرد” ، سود و زیان و سایر اطلاعات محاسباتی مربوط به نمادهای خود را مشاهده می‌کنید.

پرتفوی در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چه اطلاعاتی را به ما می‌دهد؟

شما می‌توانید تمام دارایی‌های حقیقی خود به همراه اطلاعات تکمیلی آن را در این بخش طبق تصویر زیر مشاهده کنید:

 • دارایی

 در این بخش تعداد دارایی‌های خودتان را در هر نماد می‌توانید مشاهده کنید. 

 • ارزش فعلی

نشان دهنده حاصل ضرب تعداد سهام در قیمت روز دارایی است.

 • تعداد معاملات

در این بخش تعداد معامله‌های انجام شده در همان روز قابل مشاهده است.

در این بخش تعداد سهم‌های معامله شده در همان روز قابل مشاهده است.

 • ارزش معاملات

ارزش سهم‌های معامله شده در همان روز، در این بخش قابل مشاهده است.

حداقل میزان حجمی که سهم در روز معاملاتی باید معامله شود تا تمام تغییرات در تعیین قیمت پایانی لحاظ شود، در این قسمت قابل مشاهده است.

 • آخرین قیمت

 آخرین قیمتی که بر روی آن معامله انجام شده است.

 • اولین قیمت

 اولین قیمتی که بر روی آن معامله انجام شده است.

 • قیمت پایانی

میانگین وزنی قیمت‌های معامله شده، با توجه به حجم هر یک از آن‌ها است. قیمت پایانی، قیمت صفر روز معاملاتی بعدی نماد است. 

 • حجم تقاضا

نشان دهنده حجم سفارش خرید در بالاترین قیمت است.

 • قیمت تقاضا

نشان دهنده بالاترین قیمت پیشنهادی خرید توسط خریداران است.

 • قیمت عرضه

نشان دهنده پایین ترین قیمت پیشنهادی فروش توسط فروشندگان است.

 • حجم عرضه

نشان دهنده حجم سفارش فروش در پایین ترین قیمت است.

 • درصد از پرتفوی 

این بخش نشان دهنده این است که هر نماد چه میزان از کل پرتفوی شما را تشکیل میدهد.

 • خرید/فروش

با فعال کردن این گزینه دسترسی سریع برای ارسال سفارش خرید و فروش اضافه می گردد.

نحوه نمایش ستون‌ها در پرتفوی 

در ایزی‌تریدر نسخه جدید (اربیس) شما می‌توانید مشخص کنید که چه اطلاعاتی در قسمت پرتفوی به شما نمایش داده شود و به اصطلاح نوع نمایش این اطلاعات را فیلتر کنید.

همچنین در نوار پایین این صفحه، اطلاعات زیر موجود است:

 • تعداد نماد

 تعداد نمادهای موجود در پرتفوی شما در این بخش قابل مشاهده است.

 • پرتفوی

پرتفوی شما برابر با حاصل جمع ارزش روز دارایی‌های شما است.

 • دارایی کل

دارایی کل شما برابر با حاصل جمع پرتفوی و موجودی نقد حسابتان (همان قدرت خرید) است.

توجه داشته باشید پرتفوی سپرده‌گذاری یک روز کاری بعد از انجام معامله به روز رسانی می‌شود. به عنوان مثال اگر سهمی را در روز چهارشنبه خریداری کنید، این نماد را در اولین روز کاری آینده یعنی شنبه در پرتفوی سپرده‌گذاری خود مشاهده خواهید کرد. 

عملکرد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

همان طور که گفته شد، عملکرد صرفا ابزاری برای کمک به محاسبات سود و زیان سرمایه‌گذار بوده و نشان‌دهنده داراییتان نیست. بنابراین شما نباید عملکرد را ملاک تصمیم‌ گیری خود قرار دهید. در ادامه با جزئیات این بخش آشنا خواهید شد.

در جدول این بخش می‌توانید میزان سود و زیان هر یک از دارایی‌های خود را مشاهده کنید. اطلاعات موجود در این جدول عبارت‌اند از:

 • دارایی

 در این بخش تعداد دارایی خود از هر یک از نمادها را مشاهده می‌کنید.

 • دارایی سپرده‌گذاری 

در قسمت دارایی سپرده‌گذاری می‌توانید تعداد سهامی که کارگزار ناظر آن کارگزاری مفید باشد را مشاهده کنید. در صورت وجود مغایرت در این قسمت لازم است تغییر کارگزار ناظر را انجام دهید.

 • سر به سر

در هنگام خرید و فروش سهام در بورس ایران، درصدی کارمزد از شما گرفته می‌شود. از این رو اگر سهامی را در قیمت مشخصی خریداری کنید و مجدد در همان قیمت بفروشید، به اندازه مجموع مبلغ کارمزد معامله خرید و فروش زیان کرده‌اید. این بخش، قیمتی را به شما نمایش می‌دهد که اگر در آن قیمت سهام خود را بفروشید، نه سودی کرده‌اید و نه متحمل زیانی شده‌اید و به عبارتی سر به سر می‌شوید.

 • آخرین قیمت

آخرین قیمتی که بر روی آن معامله انجام شده است.

 • قیمت پایانی

قیمت پایانی، قیمت صفر روز معاملاتی بعدی نماد است. 

 • ارزش فعلی 

نشان دهنده حاصل ضرب تعداد سهام در قیمت روز دارایی است.

 • سود (زیان) امروز 

با توجه به میزان تغییر نماد، در این سمت درصد سود یا زیان نماد شما در روز کاری محاسبه و نمایش داده می‌شود. 

 • سود (زیان) دارایی فعلی

 میزان کل سود (زیان)، با توجه قیمت روز، قیمت خرید و میزان دارایی شما از آن نماد؛ در این بخش به صورت مبلغ ریالی محاسبه می‌شود.

 • سود (زیان) دارایی فروش رفته

در صورتی که نمادی را در گذشته فروخته باشید، از طریق این قسمت می‌توانید بازدهی حال حاضر (سود و زیان در صورت عدم فروش نماد) آن را مشاهده کنید.

 • سود مجمع

 در صورتی که سود مجمع به نمادی تعلق بگیرد، در این بخش قابل مشاهده خواهد بود.

 • میانگین خرید 

در این ستون با توجه به خریدهایی که کاربر با قیمت‌های مختلف انجام داده است، قیمت میانگین خرید به صورت وزنی و با در نظر گرفتن میزان سهام موجود محاسبه می‌شود. به این معنی که شما متوجه می‌شوید قیمت خرید هر سهم‌تان به صورت خالص چقدر است. میانگین قیمت خرید هر سهم از تقسیم بهای تمام شده بر تعداد سهم خریداری شده بدست می‌آید.

یک نکته مهم

اگر گزینه «گزارش عملکرد» در حالت غیر فعال باشد، اطلاعات مربوط به دارایی‌هایی را مشاهده می‌کنید که هم اکنون در پرتفوی (سبدبان) شما قرار دارند. در صورتی که گزینه «گزارش عملکرد» را در حالت فعال قرار دهید، اطلاعات سود و زیان تمام معاملات گذشته خود را نیز مشاهده خواهید کرد. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید در سال گذشته معاملات متعددی بر روی نماد فولاد انجام داده‌اید و ۱۰ میلیون تومان سود کسب کرده‌اید. در انتهای سال ۱۴۰۱ تمام سهام فولاد خود را فروخته و مجددا در فروردین ماه ۱۴۰۲ این نماد را خریداری می‌کنید. پس از گذشت دو ماه، ۳ میلیون تومان دیگر سود کسب می‌کنید. حال اگر در بخش عملکرد، گزینه «گزارش عملکرد» را در حالت غیر فعال قرار دهید، عدد ۳ میلیون تومان را به عنوان سود مشاهده خواهید کرد و اگر در حالت فعال قرار دهید، عدد ۱۳ میلیون تومان را به  عنوان سود کل مشاهده خواهید کرد.

مغایرت در بخش عملکرد و نحوه اصلاح آن

در دو حالت شما مغایرتی میان بخش عملکرد و دارایی‌های در سبد (پرتفوی) مشاهده خواهید کرد:

۱- سهام در پرتفوی وجود داشته باشد، ولی در بخش عملکرد نباشد.

وجود یا عدم وجود یک دارایی در پرتفوی عملکرد، نشان‌دهنده دارایی واقعی شما نیست. موارد زیر از جمله اصلی‌ترین دلایل این اتفاق هستند:

 • سهامی را پیش از ورود به کارگزاری مفید خریداری کرده باشید

اگر سهامی را در کارگزاری دیگری خریداری کرده باشید و سپس آن را با «تغییر کارگزار ناظر»، به کارگزاری مفید منتقل کنید، آن سهم در پرتفوی شما قابل رویت خواهد بود و در بخش عملکرد، سود و زیان شما از زمان اعمال تغییر ناظر محاسبه می‌شود.

۲- سهام در عملکرد وجود داشته باشد، ولی در پرتفوی نباشد.

ابتدا به بررسی دلایل این حالت می‌پردازیم. موارد زیر از جمله اصلی ترین دلایل این اتفاق هستند:

 • کارگزار ناظر سهام خریداری شده، کارگزاری دیگری باشد

در این حالت پس از خرید، آن سهام به حسابتان نزد کارگزار ناظر منتقل خواهد شد و در پرتفوی کارگزاری مفید شما قرار نمی‌گیرد. برای انتقال سهام خود به سبدبان یا پرتفوی مفید شما ملزم به اقدام به ثبت تغییر کارگزار ناظر هستید.

 • داشتن کد بورسی غیر فعال

کد بورسی در واقع همان شناسه کاربری مشتریان در بازار سهام است که همچون کد ملی برای هر شخصی کاملاً منحصر به فرد است. اما در برخی موارد ممکن است یک شخص، دارای دو کد بورسی باشد:

۱. زمانی که شخص از سالیان قبل دارای کد بورسی بوده و اکنون مجدد اقدام به ثبت‌نام و دریافت کد بورسی می‌کند.

۲. شخص اطلاعات شناسنامه خود را تغییر دهد.

در این حالت برای اضافه شدن سهم مورد نظر به سبدبان یا پرتفوی کارگزاری مفید پس از اطمینان از داشتن دارایی در سبدبان درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه نیاز است اقدام به تجمیع کد کنید. 

 • اعمال سهام جایزه
  در بخش عملکرد، سهام جایزه ممکن است زودتر از اعمال آن توسط امور سهامداران شرکت در پرتفوی یا سبدبان شما نمایش داده شود. در این صورت باید منتظر باشید تا امور سهامداران شرکت سهام جایزه را اعمال کند و در پرتفوی شما قرار گیرد.


نکته: شما می توانید اطلاعیه تصمیمات هیئت ‌مدیره در خصوص افزایش سرمایه سهم خود را در سایت کدال مشاهده کنید.

 • ابطال معاملات توسط هسته

گاهی اوقات ممکن است معاملات توسط هسته ابطال شود. در این حالت سهام خریداری شده از پرتفوی حذف شده و مبلغ پرداختی به قدرت خریدتان افزوده می‌شود.

روش یکسان کردن پرتفوی و عملکرد در این حالت

در ایران بیش از صد کارگزاری مشغول به فعالیت هستند. زمانی که یک مشتری سهامی را معامله می‌کند، ممکن است طرف دیگر معامله در هر یک از این ۱۰۷ کارگزاری قرار داشته باشد. با توجه به پیچیده شدن معاملات و افزایش احتمال خطا، نهادی به عنوان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در ساختار بورس ایران طراحی شده است.

امور مربوط به ثبت، نگهداری و انتقال مالکیت اوراق بهادار و همچنین تسویه وجوه معاملات بر عهده این شرکت قرار گرفته است. در واقع تمام دارایی مشتریان در این شرکت ثبت شده است و کارگزاری‌ها، تنها این اطلاعات را به نمایش می‌گذارند.

از این رو توصیه می‌گردد در صورت مشاهده مغایرت در دارایی خود، ابتدا به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه  مراجعه کرده و دارایی واقعی خود را مشاهده کنید. در صورت نمایش سهم در این سامانه  مشخص نبودن کارگزار ناظر سهم آن، با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر در سامانه‌های معاملاتی مفید می‌توانید آن را به این کارگزاری منتقل کنید.

سوالات متداول

پرتفوی در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چه اطلاعاتی را به مشتری می‌دهد؟

مشتریان می‌توانند تمام دارایی‌های حقیقی خود به همراه اطلاعات تکمیلی آن را در بخش پرتفوی مشاهده کنند. 

پرتفوی عملکرد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) دارایی دقیق را نمایش نمی‌دهد، علت چیست؟

عملکرد در واقع صرفا یک محاسبه‌گر (ماشین حساب) سود و زیان است و نباید برای مشتری به عنوان ملاک در داشتن دارایی مد نظر قرار بگیرد. 

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
111 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
شهلا مدیری

مطالب بسیار مفید واقع شد و ممنون از زحمات کارگزاری مفید

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما باعث افتخار ماست. با تشکر از نظر ارزشمند شما

جواد شادکام

برخی از دستورات انجام نمی گیرد شاید ما هنوز روش درست را یاد نگرفته باشیم. ” مفید ” برای من مفید بوده. سپاس

کارگزاری مفید

باسلام
از این‌که همراه ما هستید مفتخریم.

مسعود

با سلام …تو قسمت عملکرد ایزی تریدر همچین قسمتی مبنی بر اضافه کردن دستی وجود ندارد ؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بهره‌مندی از امکان «افزودن تراکنش دستی» می‌بایست از سامانه‌های آنلاین نسخه تحت وب کارگزاری مفید استفاده نمایید.

سجاد

با سلام و آرزوی سلامتی
سود مجمع که مربوط به سال های قبل بوده رو دریافت کردم و میخواهم برای سال های قبل رو توی ایزی تریدر نشون نده و فقط سود مجمع جدید رو نشون بده.
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

کارگزاری مفید

با سلام
در صورت تخصیص سود مجمع به هر سهم، سود مجمع نماد مربوطه در ستون «سود مجمع» قسمت عملکرد سامانه «ایزی‌تریدر» اضافه خواهد شد. در نظر داشته باشید، این اطلاعات قابل حذف و ویرایش نمی‌باشند. لذا امکان حدف سود‌های مجمع پیشین از این قسمت وجود ندارد. همچنین می‌توانید با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، از قسمت «گزارش سود‌های تعلق گرفته از سال 96 به بعد» در بخش«دارا» سود مجمع تعلق‌گرفته را در بازه‌های زمانی متفاوت مشاهده نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محمدرضایی

باسلام بنده یک ماه هست که سهمی را خریده ام اما در فقط عملکرد هست، در پرتفو نمایش داده نمی‌شود. همچنین
تعداد سهام صفر نشان داده میشود و در درگاه یکپارچه ذینفعان نیز اسم آن سهم نیست. بایدچیکارکنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بررسی دقیق‌تر از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
مریم

سلام خسته نباشید یک سهم منم پرتفوی و عملکردش بالانس نبودش درقسمت عملکرد سهم پاک کردم دوباره اضافه کردم ولی سود مجمع که بهم تعلق گرفته بود دیگه در قسمت عملکرد نمایش داده نشد مشکلی که از این بابت سود تقسیمی ایجاد نمیشود؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
درصورتی که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه که در آن سود مجمع مربوطه به تصویب رسیده است، سهامدار شرکت مورد نظر بوده‌اید، مشمول سود مجمع شده‌اید و با ویرایش عملکرد، جهت دریافت سود مجمع دچار مشکل نخواهید شد. جهت اطمینان از سود مجامع گذشته می‌توانید به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه نمایید. جهت اطلاع از زمان‌بندی و نحوه واریز سود مجمع، آگهی «زمان‌بندی پرداخت سود مجمع» را برای نماد مد نظر در سایت کدال بررسی نمایید و در صورت نیاز به بررسی دقیق‌تر با امور سهامداری شرکت در ارتباط باشید.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «نکاتی مهم درباره سود سهام شرکت‌ها» را مطالعه نمایید.

رضا

سلام، در سهم دی پس از افزایش سرمایه تعداد سهامم در پرتفوی 57375 سهم شد و در قسمت تعداد، نمایش داده می شود اما در قسمت عملکرد فقط 2720 سهم برای خرید و فروش نمایش داده می شود.
چطوری میتوان این سهم (پرتفوی، عملکرد) رو با هم ادغام کرد.
اگه در این زمینه، این بنده حقیر رو راهنمایی بفرمایید یک دنیا ممنون میشم.
با تشکر فراوان

کارگزاری مفید

با سلام
پرتفوی ‌سپرده‌گذاری ملاک دارایی بوده و عملکرد صرفا جهت محاسبات میزان سود و ضرر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین عملکرد قابلیت ویرایش، حذف و افزودن نماد را دارد.
با توجه به اینکه تعداد نماد مورد نظر در قسمت «عملکرد» در سامانه «ایزی‌تریدر» کمتر از تعداد دارایی موجود در پرتفوی سپرده‌گذاری می‌باشد، جهت افزودن نماد مذکور به این قسمت، از طریق نسخه‌ی تحت وب سامانه‌ ایزی‌تریدر وارد بخش «عملکرد» شده و از گزینه «افزودن تراکنش دستی» استفاده نمایید. سپس اطلاعات تراکنش شامل نام نماد، تاریخ خرید سهم، تعداد خریداری شده و قیمت خرید را وارد و ثبت کنید.
در صورتی که نماد مورد نظر را از طریق کارگزاری مفید خریداری کرده‌اید، جهت دسترسی به اطلاعات تراکنش مد‌نظر، می‌توانید به «گردش حساب» سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید مراجعه نمایید. در غیر این صورت می‌توانید جهت مشاهده سوابق نماد مربوطه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه‌ مراجعه نموده و قسمت «گزارش گردش معاملات» را بررسی نمایید.

مجید

با سلام
مدت هاست که گزارش عملکرد یا به عبارتی معاملات گذشته بنده در ایزی تریدر و همچنین در مفید آنلاین نمایش داده نمی شود. علت چیست و چکار باید بکنم؟ چرا پاسخ بنده را نمی دهید؟؟!!!!

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بررسی اطلاعات تراکنش‌های پیشین خود در بخش «عملکرد» سامانه «ایزی‌تریدر» گزینه «گزارش عملکرد» را فعال نمایید. همچنین در بخش «پرتفوی لحظه‌ای» سامانه «آنلاین‌پلاس» با فعال‌سازی گزینه‌های «آخرین دوره» و «سهام مانده‌دار» امکان بررسی اطلاعات معاملات گذشته خود را خواهید داشت.

محمد

سلام من سهمی رو خریدم توی پرتفوی نشون میده ولی در عملکرد نیست!چیکار کنم توی قسمت عملکرد اون سهم رو نشون بده؟؟ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام
پرتفوی سپرده‌گذاری ملاک دارایی شما بوده و عملکرد میزان سود و ضرر شما را نشان می‌دهد و قابلیت ویرایش، حذف و افزودن نماد را دارد.
جهت افزودن نماد به عملکرد از طریق نسخه‌ی تحت وب سامانه‌‌ی ایزی‌تریدر وارد بخش «عملکرد» شده و از گزینه «افزودن تراکنش دستی» استفاده نمایید. سپس اطلاعات تراکنش شامل نام نماد، تاریخ خرید سهم، تعداد خریداری شده و قیمت خرید را وارد و ثبت کنید.
در صورتی که نماد مورد نظر را از طریق کارگزاری مفید خریداری کرده‌اید، جهت دسترسی به اطلاعات تراکنش مد‌نظر، می‌توانید به «گردش حساب» سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید مراجعه نمایید. در غیر این صورت می‌توانید اطلاعات مورد نظر را با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه در قسمت «گزارش گردش معاملات» مشاهده نمایید.

شمس الله رضایی

توضیحات کامل بود.
سپاسگزارم 🙏🙏🙏

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما مایه افتخار ماست. با تشکر از همراهی شما

میترا

سلام، من خیلی وقته که 322سهم توی سخوز دارم الان میخام “کل” 322تا رو بفروشم میزنه موجودی سهام کافی نیست، چیکار باید بکنم ؟

کارگزاری مفید

با سلام
پیغام خطای «موجودی سهام کافی نمی‌باشد» در شرایطی دریافت می‌شود که سهامدار در نماد مورد نظر در هنگام ارسال سفارش فروش به تعداد وارد شده، موجودی سهام نداشته و یا در آن نماد سفارش باز داشته باشد. بنابراین فروش آن سهم امکان‌پذیر نخواهد بود. توجه فرمایید که ملاک دارایی پرتفوی سپرده‌گذاری می‌باشد. در صورت لزوم با مراجعه به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه نسبت به مشاهده تعداد دارایی در نماد مورد نظر اقدام نمایید. در صورت مشاهده نماد موردنظر، می‌بایست تغییر کارگزار ناظر برای نماد موردنظر را از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید تا به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله شود.