بورسی شدن چه مزیتی برای یک شرکت دارد؟

بورسی شدن چه مزیتی برای یک شرکت دارد؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 13586
سطح مبتدی

بورسی شدن برای یک شرکت که الزامات لازم برای انجام این کار را دارند، مزیت‌های متعددی دارد؛ مزیت‌هایی که در نهایت منجر به افزایش شفافیت، کارایی و همچنین بهبود عملکرد جاری آن‌ها خواهد شد. بورس اوراق بهادار به‌عنوان بازوی اصلی بازار سرمایه علاوه بر تجهیز، جذب و هدایت منابع مالی و هدایت به سمت فعالیت‌های مولد و اشتغال‌زا، نقش تأمین مالی بنگاه‌ها و مؤسسات اقتصادی را نیز بر عهده دارد. پذیرش شركت‌های جدید در بورس ضمن اینکه به توسعه بازار سرمایه و ارتقای جایگاه آن در اقتصاد ملی کمک می‌کند، گسترش فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی را به‌دنبال داشته و در عین حال مزایای متعددی هم برای شركت‌های پذیرفته‌ شده دارد.

مزایای بورسی شدن

۱- سهولت در تأمین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار

شرکت‌ها برای گسترش فعالیت خود به منابع مالی جدید نیاز دارند. این منابع مالی معمولاً از طریق استقراض از بانک یا از طریق عرضه سهام تأمین می‌شود. تأمین مالی از طریق استقراض مشکلات زیادی دارد. اما بورسی شدن شرکت ها، امکان تأمین مالی از طریق عرضه سهام را فراهم می‌کند.

در این روش کافی است شرکتی در بورس پذیرفته شود و برای سرمایه‌گذاران نیز عملکرد و آینده قابل‌قبولی داشته باشد. در این صورت با عرضه سهام جدید شرکت مذکور در بورس، این سهام به‌سرعت به فروش رسیده و تأمین مالی مورد نیاز انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب شرکت نه‌تنها اقساطی را پرداخت نمی‌‏کند، بلکه شرکایی به نام سهامداران جدید دارد که در سود و زیان با آن سهیم می‌‏شوند.

۲- استفاده از معافیت‌های مالیاتی

به دلیل نقش بورس در رونق اقتصادی، قوانین و مقررات متنوعی برای آن در نظر گرفته‌ شده که یکی از آن‌ها معافیت مالیاتی برای شرکت‏های بورسی است. در واقع شرکت‌هایی که سهامشان در بورس خریدوفروش می‌شود کمتر از سایر شرکت‌ها مالیات می‌‏پردازند. به این ترتیب هزینه آن‌ها کاهش و سودشان افزایش پیدا می‌‏کند. این مزیت سبب تلاش شرکت ها جهت کسب شرایط لازم برای حضور در بورس شده است.

گفتنی است مالیات شرکت‌های غیر بورسی بر مبنای ۲۵ درصد محاسبه می‌شود، اما شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس پذیرفته می‌شوند، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵ درصد از تخفیف مالیاتی تشویقی برخوردار شده و مالیات آن‌ها از ۲۵ درصد به ۲۲.۵ درصد و ۲۳.۷۵ درصد کاهش می‌یابد.

۳- به‌روزرسانی ارزش واقعی شرکت

یکی دیگر از مزایای بورسی شدن این است که ارزش سهام شركت و همچنین ارزش واقعی آن بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. قیمت سهام این شركت‌ها هر روز با توجه به وضعیت شركت‌(اوضاع مالی، رشد تولید، كاهش هزینه‌ها، افزایش فروش و برنامه‌های طرح و توسعه) و صنعتی كه شركت در آن قرار دارد، تعیین می‌شود. صاحبان سهام نیز از مزیت تعیین روزانه ارزش دارایی‌هایشان، توسط یك بازار رسمی بهره‌مند خواهند شد.

۴- کسب وجهه، اعتبار و اعتماد عمومی

از دیگر مزیت پذیرفته شدن شرکت‌ها در بورس می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به هر شرکتی اجازه عرضه سهام در بورس داده نمی‏شود و شرکت‌ها باید دارای شرایط ویژه‌ای باشند. برای مثال شرکت باید سهامی عام باشد، طی سه سال گذشته سودآور باشد، مدت مشخصی از زمان فعالیتش گذشته و عملکرد قابل قبولی داشته باشد، حداقل سرمایه معینی داشته باشد و…

چنین شرایطی باعث اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران به شرکت‌های فعال در بورس می‌‏شود. این اعتماد است که باعث تمایل سرمایه‌گذاران به خرید سهام آن شرکت در بورس و به دنبال آن توسعه شرکت‏های بورسی می‌شود. بعلاوه چون شرکت‌های بورسی در مقابل بقیه شرکت‌ها از شفافیت و عملکرد بهتری برخوردارند، نهادهای وام‌دهنده مثل بانک‌ها نیز این شرکت را در اولویت می‏گذارند. همچنین شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس از شرایط اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی مناسب‌تری برخوردارند، زیرا اطلاعات آن‌ها از طریق رسانه و به‌طور مستمر به مردم اعلام می‌شود که این موضوع امتیاز ویژه‌ای است.

۵- افزایش اعتبار داخلی و خارجی و تأمین مالی

شركت‌های بورسی با توجه به معیارها و فرآیند پذیرش‌(معیارهای سودآوری و ارائه صورت‌های مالی معتبر) و خریدوفروش سهام آن‌ها و در نتیجه تغییر در تركیب سهامداران، اعتبار داخلی و بین‌المللی پیدا می‌كنند. ارزیابی دائمی عملكرد شركت در بازار و حساسیت فعالان بازار بورس نسبت به فعالیت‌ها و برنامه‌های شركت، زمینه‌های اعتبار مذكور را مهیا می‌سازد.

۶- سهولت در استفاده از تسهیلات بانكی و سایر ابزارهای تأمین مالی

شركت‌های بورسی به دلیل كسب اعتبار و رعایت قوانین و مقررات بازار بورس در چارچوب رعایت اصول و موازین استانداردهای حسابداری و مالی و گام برداشتن در مسیر پویایی، تحول و سودآوری روزافزون، برای استفاده از اعتبارات بانكی از تسهیلات ویژه‌ای برخوردارند. سقف تسهیلات بانكی برای شركت‌های پذیرفته شده در بورس بیشتر از شركت‌های غیر بورسی است. این مورد یکی از مزایای مهم بورسی شدن می‌باشد.

۷- شناخت بیشتر شرکت

ورود شرکت‌ها به بورس ایران به ویژه با معرفی شرکت و محصولات آن، به عنوان یکی از استراتژی‌های اساسی در جلب توجه سرمایه‌گذاران و افزایش شناخت شرکت به حساب می‌آید. . این اقدام نقش بسزایی در ایجاد ارتباط مثبت با بازار و افزایش اعتبار و اعتماد مخاطبان دارد. شناخته شدن شرکت و محصولات آن، مزایای متعددی برای شرکت به همراه دارد که می‌توان به جذب سرمایه‌گذاران جدید، افزایش فروش محصولات و … اشاره کرد.

سوالات متداول

بورسی شدن چه تاثیری در ارزش واقعی شرکت‌ها دارد؟

یکی از مزایای بورسی شدن این است که ارزش واقعی سهام شركت بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. قیمت سهام این شركت‌ها هر روز با توجه به وضعیت شركت‌ و صنعتی كه در آن قرار دارد، تعیین می‌شود. صاحبان سهام نیز از مزیت تعیین روزانه ارزش دارایی‌هایشان، توسط یك بازار رسمی بهره‌مند خواهند شد.

بورسی شدن چگونه به تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کند؟

در این حالت با عرضه سهام جدید شرکت مذکور در بورس، سهام آن به‌سرعت به فروش رسیده و تأمین مالی مورد نیاز انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب شرکت نه‌تنها اقساطی را پرداخت نمی‌‏کند، بلکه شرکایی به نام سهامداران جدید دارد که در سود و زیان با آن سهیم می‌‏شوند.

آیا شرکت‌های پذیرفته شده در بورس شامل معافیت مالیاتی خواهند شد؟

به دلیل نقش بورس در رونق اقتصادی، قوانین و مقررات متنوعی برای آن در نظر گرفته‌ شده که یکی از آن‌ها معافیت مالیاتی برای شرکت‏‌های بورسی است. در واقع شرکت‌هایی که سهامشان در بورس خریدوفروش می‌شود کمتر از سایر شرکت‌ها مالیات می‌‏پردازند. به این ترتیب هزینه آن‌ها کاهش و سودشان افزایش پیدا می‌‏کند.

برچسب‌ها:
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
hosein

مختصر و مفید

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

parsa

خیلی مفید بود،ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.