خرید طلا در بورس؛ روش‌ها و مزایا

خرید طلا در بورس
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۳ دی ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 12332
سطح مبتدی

از گذشته تا کنون، طلا به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی افراد برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. در گذشته برای سرمایه‌گذاری در این دارایی، باید طلای فیزیکی را در قالب سکه، شمش یا طلای گرمی خریداری می‌کردند. با گسترش بازار سرمایه و توسعه ابزارهای مالی، خرید طلا در بورس، به عنوان یکی از روش های اصلی سرمایه‌گذاری در طلا مطرح شد.

امن نگه‌داشتن طلا در برابر آسیب‌هایی مانند احتمال مفقودی یا خطر سرقت، یکی از مهم‌ترین چالش‌های نگهداری فیزیکی طلا محسوب می‌شود. همچنین مواردی مانند خطر خرید طلای تقلبی و هزینه‌های بالای کارمزد، از دیگر محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی به‌شمار می‌روند. در بازار سرمایه، ابزارهای متنوعی در اختیار افراد قرار گرفته است تا متناسب با اهداف و ترجیحات خود، در طلا سرمایه‌گذاری کنند.

انواع روش های خرید طلا در بورس

بازار سرمایه بستر مناسبی را برای خرید و فروش سکه و شمش طلا فراهم کرده است. در ادامه مطلب، با انواع روش های خرید طلا در بورس و مزایای این شیوه از سرمایه‌گذاری آشنا خواهید شد.

۱- گواهی سپرده کالایی سکه طلا

گواهی‌های سپرده کالایی، اوراق بهاداری هستند که بر پایه یک کالای مشخص انتشار پیدا می‌کنند. شما با خرید گواهی سپرده کالایی، به میزانی که در ورقه بهادار درج شده است، مالک کالای مربوطه خواهید شد. 

گواهی سپرده کالایی سکه طلا، یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری در سکه از طریق بازار سرمایه محسوب می‌شود. اولین گام برای خرید سکه طلا از بورس، ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی است. در مرحله بعد، می‌توانید از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین بورسی مانند ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، در سکه طلا سرمایه‌گذاری کنید. 

نمادهای مربوط به گواهی‌های سکه طلا با کلمه «سکه» آغاز می‌شوند. در مقابل هر نماد، عددی چهار رقمی درج شده است که زمان سررسید آن گواهی سپرده سکه را نشان می‌دهد. برای مثال نماد «سکه ۰۴۱۲پ۰۳» مربوط به گواهی سپرده سکه طلا با سررسید اسفند ۱۴۰۲ است.

فرایند خرید و فروش سکه طلا از بورس، مشابه معاملات سهام است. در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری در طلا، کافی است نماد گواهی سپرده کالایی سکه طلا با زمان سررسید مدنظر را جستجو و سفارش خرید خود را ثبت کنید. 

اطلاعات بیشتر: خرید سکه طلا از بورس

نحوه خرید گواهی سکه طلا از بورس

نحوه خرید گواهی سکه طلا از ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

۲- گواهی سپرده کالایی شمش طلا

گواهی سپرده شمش طلا، ابزار دیگری برای سرمایه‌گذاری در طلا و کسب بازدهی احتمالی از تغییرات قیمتی این دارایی است. برای خرید این گواهی سپرده کالایی، باید علاوه بر کد بورسی، کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا را نیز دریافت کنید.

لازم به ذکر است که هر گواهی شمش طلا، معادل ۰/۱ گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ است. این گواهی سپرده کالایی در روزهای شنبه تا پنجشنبه، با نماد «CD1G0B0001» معامله می‌شود.

بیشتر بخوانید: خرید شمش طلا از بورس

۳- صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا

یکی از اصلی‌ترین روش های خرید طلا در بورس، سرمایه‌گذاری در صندوق های کالایی مبتنی بر طلا است. گواهی‌های سپرده کالایی سکه و شمش طلا، عمده ترکیب دارایی این صندوق‌ها را تشکیل می‌دهند.

مزیت مهم صندوق‌های مبتنی بر طلا، مدیریت حرفه‌ای دارایی توسط گروهی از متخصصان بازار سرمایه است. همچنین شما می‌توانید با مبلغ اندک (حداقل ۱۰۰ هزار تومان) نیز در صندوق‌های ETF مبتنی بر طلا، مانند صندوق طلای عیار مفید سرمایه‌گذاری کنید.

برای این کار ابتدا باید مطابق تصویر زیر، نماد مدنظر را در سامانه معاملاتی خود جستجو کنید. سپس قیمت و حجم مدنظر را درج و سفارش خود را ارسال کنید. 

نحوه خرید صندوق طلا در بورس

نحوه خرید صندوق طلای عیار مفید از ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

۴- قرارداد اختیار معامله طلا

روش دیگر کسب بازدهی از تغییرات ارزش طلا، خرید قراردادهای اختیار معامله سکه، شمش و صندوق‌های مبتنی بر طلا است. قرارداد اختیار معامله کالا یکی از انواع اوراق مشتقه است. 

در این قراردادها، فروشنده متعهد می‌شود دارایی پایه را با قیمتی مشخص و در زمان سررسید معینی، با طرف خریدار قرارداد معامله کند. خریدار قرارداد نیز با پرداخت مبلغی تحت عنوان پریمیوم، این حق را برای خود می‌خرد که در زمان سررسید، قرارداد را اعمال بکند یا از اعمال آن صرف نظر کند. لازم به ذکر است که برای معامله قراردادهای اختیار مبتنی بر طلا نیز، نیاز به دریافت کد بازار مالی بورس کالا دارید.

۵- خرید قرارداد آتی طلا

شیوه دیگر خرید طلا در بورس، خرید قرارداد آتی صندوق یا شمش طلا است. قراردادهای آتی یکی دیگر از اوراق مشتقه پرکاربرد در بازار سرمایه هستند. در قراردادهای آتی، دو طرف قرارداد متعهد می‌شوند که دارایی پایه را در زمان سررسید با یکدیگر معامله کنند. مشابه سپرده شمش و قرارداد اختیار طلا، برای فعالیت در این حوزه نیز باید کد بازار مالی بورس کالا دریافت کنید.

تفاوت اوراق آتی و اختیار در این است که طرف خریدار اختیار معامله، ملزم به اعمال قرارداد نیست و تنها حق اعمال آن را دارد. در حالی که در قراردادهای آتی، هر دو طرف خریدار و فروشنده، متعهد به معامله دارایی پایه در زمان سررسید هستند.

با توجه به ریسک‌های فعالیت در بازار مشتقه (اختیار و آتی)، باید پیش از انجام این معاملات، دانش و تسلط کافی را برای فعالیت در این حوزه داشته باشید. 

مزایای خرید طلا از بورس

  • خرید آسان و غیرحضوری

یکی از مزایای مهم خرید طلا در بورس، عدم نیاز به مراجعه حضوری است. شما می‌توانید به سادگی و تنها با چند کلیک در سامانه‌های معاملات آنلاین، در طلا سرمایه‌گذاری کنید.

  • امکان سرمایه‌گذاری در طلا با پول کم

سرمایه‌گذاری در طلا به روش‌های سنتی، نیاز به سرمایه اولیه نسبتا زیادی دارد. در حالی که شما می‌توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان، در یک صندوق قابل معامله (ETF) مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری کنید.

  • اطمینان از اصالت کالا 

با خرید طلا از بورس، دیگر نگران دریافت کالای تقلبی نخواهید بود. پیش از پذیرش سکه و شمش در انبار بورس کالا، کیفیت و اصالت کالا توسط کارشناسان این حوزه تایید می‌شود.

بیشتر بخوانید: صندوق بازنشستگی تکمیلی آتیه مفید

سوالات متداول

گواهی سپرده کالایی شمش طلا در چه روزها و ساعاتی معامله می‌شوند؟

معامله این اوراق در روزهای شنبه تا پنجشنبه انجام می‌شود. زمان پیش‌گشایش نماد سپرده شمش طلا از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۳۰ است. معاملات پیوسته این نماد در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۷ و در روزهای پنجشنبه، از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۵ انجام می‌شود.

در صورت خرید سکه از بورس، آیا می‌توانم کالای خود را به صورت فیزیکی تحویل بگیرم؟

بله. در صورت خرید گواهی سپرده سکه، می‌توانید درخواست دریافت فیزیکی سکه خود را به کارگزاری اعلام کنید تا پس از هماهنگی لازم، کالا را از انبار بورس کالا دریافت کنید.

از چه طریقی می‌توانم کد بازار مالی بورس کالا را دریافت کنم؟

پیش‌نیاز دریافت این کد، ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی است. در صورتی که سجامی هستید، می‌توانید به سامانه mofid.ebgo.ir مراجعه و گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» را انتخاب کنید. 

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
14 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

سلام من عضو کارگزاری سپهر هستم میخواهم سکه طلا در بورس بخرم آیا باید کارگزاری مفید را انتخاب کنم، یا خیر، راهنمایی کنید لطفا

کارگزاری مفید

سلام.
خیر، شما می‌توانید از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین بورسی در سکه طلا سرمایه‌گذاری کنید. برای این کار لازم است تا نام نماد مربوطه را جست و جو کرده و سفارش خود را ثبت نمایید.
نمادهای مربوط به گواهی‌های سکه طلا با کلمه «سکه» آغاز می‌شوند.

زینب

سلام من تازه وارد کارگزاری مفید برا سرمایه گذاری شدم. اینکار چقدر اطمینان در سرمایه گذاری وجود دارد

کارگزاری مفید

سلام.
باید توجه داشته باشید که خرید صندوق‌های طلا یا گواهی‌های سپرده کالایی طلا در بورس تضمین اصل سرمایه ندارند و با ریسک‌هایی همراه هستند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید درخواست مشاوره رایگان ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

مرجان

منظور از نداشتن تضمین چیه؟
من تازه میخوام به عنوان سرمایه طلا بخرم

کارگزاری مفید

سلام، با توجه به ریسک این نوع از صندوق‌ها اصل سرمایه فرد تضمین نمی‌شود ولی در مقابل خرید طلای فیزیکی بسیار مناسب است. در خرید این صندوق‌ها افق دید و ریسک پذیری شما مهم است، برای خرید صندوق‌های طلا می‌توانید از صندوق عیار کارگزاری مفید استفاده نمایید.
تنها صندوقی که اصل سرمایه فرد را تضمین میکند، صندوق تضمین اصل سرمایه مفید است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید درخواست مشاوره رایگان ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

محمد امین

سلام عرض ادب خسته نباشید ببخشید بنده تازه حالا با مبلغ کم شروع به سرمایه گذاری کردم . تو کارگذاری مفید حالا در نظر شما اصل پول تضمین شده است یعنی عیار مفید خریداری کردم ؟؟؟

کارگزاری مفید

سلام وقت بخیر، صندوق عیار جزو صندوق‌های پر ریسک محسوب می‌شود و امکان این مورد که اصل پول دچار ضرر شود وجود دارد. صندوق‌های درآمد ثابت جزو صندوق‌های کم ریسک هستند و اصل سرمایه شما دچار ضرر نخواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «صندوق درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟» را مطالعه نمایید.

فرزاد مالکی

سلام
درخواست مشاوره رایگان دارم

ممنون

کارگزاری مفید

سلام
برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره همراه خود را در سایت کارگزاری مفید بخش سرمایه‌گذاری قسمت سرمایه‌گذاری در مفید ثبت نمایید. بعد از ثبت لطفا منتظر ارتباط همکاران بمانید.

بهنام

ایا میشود روزانه نوسانگیری کرد در بازار طلا با مبلغ کم؟؟؟

کارگزاری مفید

سلام، بله، نوسان‌گیری در بازار بورس امکان‌پذیر است.

علی

سلام
قصد سرمایه گزاری روی طلا رو دارم
آیا در صورت نیاز امکان نقد شوندگی پول به صورت فوری وجود داره

کارگزاری مفید

سلام.
شما هر زمان مایل باشید می‌توانید واحدهای صندوق طلا و گواهی سپرده طلا را به فروش رسانده و تا یک روز کاری بعد مبلغ را برداشت نمایید.