ارکان صندوق های سرمایه گذاری مشترک

ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 9950
سطح نیمه حرفه ای

برای تشکیل و اداره یک صندوق سرمایه گذاری، چند رکن و نهاد مهم در اساسنامه پیش‌بینی شده تا این مجموعه، شرایط اجرایی و نظارتی لازم جهت عملکرد مطلوب صندوق‌های سرمایه‌گذاری را فراهم کنند. در ادامه این مطلب با ارکان اصلی و ارائه‌دهندگان خدمات به صندوق های سرمایه گذاری مشترک بیشتر آشنا می‌شوید.

ارکان صندوق های سرمایه گذاری شامل چه مواردی است؟

۱- مجمع صندوق

مجمع صندوق با حضور حداقل نصف به علاوه یک دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز و دارای حق رأی در صندوق رسمیت می‌یابد. واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز آن بخش از سرمایه‌ اولیه است که توسط مؤسسین تأمین می‌شود و پس واریزاین مبلغ به حساب صندوق‌، مجوز عرضه عمومی برای تأمین باقی‌مانده سرمایه‌ اولیه صادر خواهد شد. مجمع صندوق‌ بالاترین رکن در مقایسه با سایر ارکان صندوق تلقی شده و مهم‌ترین وظیفه آن انتخاب مدیر، متولی، ضامن و حسابرس و معرفی آن‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تأیید است.

۲- مدیر صندوق

مدیر رکن اجرایی صندوق‌‌ و متخصص در بازار سرمایه است که لازم است مطابق اساس‌نامه، گزارش‌های پیش‌بینی شده و اطلاعات قابل ارائه را تهیه و در اختیار متولی، حسابرس و سازمان بورس قرار دهد. همچنین با استفاده از سایت اینترنتی مربوط به صندوق‌ سرمایه‌گذاری، اطلاعات ذکر شده در بخش اطلاع‌رسانی اساس‌نامه را برای آگاهی عموم منتشر کند. همچنین مدیر صندوق‌‌ حداقل سه نفر شخص حقیقی را به‌عنوان اعضای گروه  مدیران سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند که به نمایندگی از وی، تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری، خریدوفروش سهام و سایر اوراق بهادار را در چارچوب مقررات اتخاذ کنند. مشخصات مدیران سرمایه‌گذاری در اختیار سازمان بورس قرار می‌گیرد و لازم است صلاحیت حرفه‌ای آن‌ها به تأیید سازمان برسد.

ارکان صندوق های سرمایه گذاری مشترک

ارکان صندوق های سرمایه گذاری مشترک

۳- متولی صندوق

متولی، یکی از ارکان نظارتی صندوق‌ است و توسط مجمع صندوق انتخاب می‌شود. هویت متولی و سایر ارکان صندوق در امید نامه مربوطه و در سایت هر صندوق‌ منتشر می‌شود. از وظایف مهم متولی، پیشنهاد حسابرس به مجمع صندوق‌، تأیید حساب‌های بانکی افتتاح‌ شده توسط مدیر برای صندوق‌ و نظارت مستمر بر عملکرد مدیر و ضامن است. همچنین متولی به‌عنوان نماینده و وکیل سرمایه‌گذاران برای اقامه هرگونه دعوی کیفری علیه صندوق انجام ‌وظیفه می‌کند.‌

۴- ضامن نقدشوندگی

ضامن نیز توسط مجمع انتخاب و پس از تأیید سازمان بورس از طریق امید نامه صندوق‌ به عموم معرفی می‌شود. منظور از ضمانت در ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در سهام، فراهم کردن نقدینگی کافی در شرایطی است که صندوق برای انجام پرداخت‌ها طبق اساس‌نامه یا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری متقاضیان، وجه نقد کافی نداشته باشد. وجود ضامن برای فراهم کردن امتیاز نقدشوندگی در این‌گونه صندوق‌ها اختیاری است و هم اکنون در اکثر صندوق‌ها رکن ضامن نقدشوندگی به علت تحمیل هزینه‌های اضافی به سرمایه‌گذاران و احتمال بسیار پایین نیاز صندوق به تامین نقدینگی از این طریق با توجه به ترکیب متنوع دارایی‌های صندوق‌ وجود ندارد.

۵- حسابرس

حسابرس، یکی دیگر از ارکان نظارتی صندوق است که از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و توسط متولی، برای تأیید به مجمع صندوق معرفی می‌شود. مدت مأموریت حسابرس توسط مجمع تعیین می‌شود و حسابرس با قبول این مسئولیت، وظایف محوله طبق اساس‌نامه بر عهده خواهد گرفت.

۶- کارگزاران صندوق

مدیر صندوق، برای انجام امور مربوط به معاملات سهام پذیرفته‌ شده در بورس اوراق بهادار از خدمات کارگزاران مورد تأیید سازمان استفاده می‌کند. کارگزاران مذکور که دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس هستند، علاوه بر وظایف معمول، موظف به انجام وظایف محوله طبق اساس‌نامه صندوق خواهند بود.

در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «بهترین صندوق سرمایه گذاری» را مطالعه کنید.

سوالات متداول

مجمع صندوق در چه صورت رسمیت می‌یابد؟

مجمع با حضور حداقل نصف به علاوه یک دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز و دارای حق رای در صندوق رسمیت می‌یابد.

مدیر صندوق کیست؟

مدیر رکن اجرایی صندوق‌‌ و متخصص در بازار سرمایه است. مدیر لازم است مطابق اساس‌نامه و گزارش‌های پیش‌بینی شده، اطلاعات قابل ارائه را تهیه کند. سپس این اطلاعات را در اختیار متولی، حسابرس و سازمان بورس قرار دهد.

مدت ماموریت حسابرس صندوق چقدر است و چگونه تعیین می‌شود؟

مدت مأموریت حسابرس توسط مجمع تعیین می‌شود و حسابرس با قبول این مسئولیت، وظایف محوله طبق اساس‌نامه بر عهده خواهد گرفت.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments