NAV صدور چیست؟

NAV صدور چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۱۶ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6414
سطح مبتدی

فهرست مطالب

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر مفهوم خالص ارزش دارایی را نمی‌دانید توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب ارزش خالص دارایی چیست و چرا مهم است؟ را بخوانید. اما حال در ادامه این مطلب همان‌طور که اشاره کردیم، مفهوم NAV صدور را با هم مرور می‌کنیم.

درصورتی‌که منابع نقدی جدیدی توسط سرمایه‌گذاران در صندوق، سرمایه‌گذاری شود، مبنای صدور واحدهای صندوق به سرمایه‌گذار جدید NAV صدور بوده که اندکی بیشتر از خالص ارزش دارایی‌های صندوق است.

‌به عبارتی NAV صدور واحدهای سرمایه‌گذاری بر مبنای خالص ارزش‌ دارایی‌های صدور تعیین می‌شود که همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری است. علت تفاوت این است که وجه نقد حاصل از فرایند صدور واحد سرمایه‌گذاری، باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید اختصاص یابد که به‌طور طبیعی مستلزم پرداخت کارمزد خرید اوراق است. برای پرهیز از تحمیل هزینه معاملات سرمایه‌گذار جدید به سرمایه‌گذاران قبلی، کارمزد خرید اوراق موجود در صندوق به سرمایه‌گذار جدید تعلق خواهد گرفت.

آشنایی با ارزش خالص دارایی (NAV) در صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد. چراکه این پارامتر می‌تواند به عنوان یکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد صندوق‌ها در نظر گرفته شود. وقتی سرمایه‌گذاران در صندوقی سرمایه گذاری می‌کنند، به میزان سرمایه‌ی خود در دارایی‌ها و سود و زیان صندوق شریک می‌شوند، بنابراین لازم است ارزش خالص دارایی‌های خود در صندوق را بدانند.

به طور معمول بخشی از دارایی‌های صندوق‌ها در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری شده و با نوسان روزانه، ارزش سهام افزایش یا کاهش می‌یابد. همچنین سود تقسیمی سهام توسط شرکت‌ها نیز به NAV صندوق اضافه و باعث افزایش ارزش واحدهای خریداری‌شده می‌شود.

سوالات متداول

NAV صدور به چه معناست؟

مبلغی که سرمایه‌گذاران برای خرید (صدور) واحدهای جدید صندوق پرداخت می‌کنند، NAV صدور نامیده می‌شود.

چه مواردی می‌تواند بر NAV تاثیر گذار باشد؟

نوسان روزانه سهام و سود تقسیم شده سهام توسط شرکت‌ها می‌تواند بر NAV تاثیر بگذارد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی

چطوری ابطال سهام صندوق نامی انجام بدم

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ابطال واحدهای صندوق «نامی» می‌توانید از طریق سایت صندوق نامی، اپلیکیشن مفید و قسمت سرمایه گذاری در ایزی‌تریدر اقدام نمایید.