ارزش خالص دارایی (NAV) چیست و چرا مهم است؟

ارزش خالص دارایی (NAV) چیست و چرا مهم است؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 42968
سطح مبتدی

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از مواردی که کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد، مفهوم ارزش خالص دارایی (Net Asset Value) است. به ارزش خالص دارایی یک صندوق، اصطلاحا NAV نیز گفته می‌شود.

اما معنای این اصطلاح مالی چیست و چرا باید برای آن اهمیت قائل شویم؟ در حقیقت آشنایی با این مفهوم اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا ارزش خالص دارایی در واقع همان تغییرات ارزش دارایی‌ها در کنار سود تقسیمی آن‌هاست که بر بازده کل کسب شده از سبد دارایی‌ها تاثیرگذار است.

خرید واحدهایی از یک صندوق سرمایه گذاری به معنی سهیم شدن در دارایی‌های آن صندوق است. ارزش این دارایی‌ها نیز با توجه به شرایط بازار دائماً تغییر می‌کند. برای مثال، بخشی از دارایی‌های صندوق که به سهام شرکت‌ها اختصاص ‌یافته، با نوسانات روزانه سهام، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم‌ شده توسط شرکت‌ها نیز به منابع صندوق اضافه می‌شود. این سود، ارزش دارایی‌های صندوق و به طبع، ارزش واحدهای خریداری شده را نیز افزایش می‌دهد.

بنابراین دارایی‌های هر صندوق روزانه ارزش‌گذاری می‌شود. اگر بدهی‌های صندوق را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از آن کم کنیم، ارزش خالص دارایی صندوق بدست می‌آید. با تقسیم این عدد بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV را بدست بیاوریم.

یادآوری می‌شود که ارزش خالص دارایی هر صندوق برای هر روز با یک روز تاخیر بر اساس قیمت پایانی دارایی‌های آن محاسبه و از طریق سایت اختصاصی صندوق اعلام می‌شود.

قیمت صدور و ابطال واحدها نیز براساس NAV تعیین شده و همسو با تغییرات آن نوسان می‌کند. در نهایت سود یا زیان هر سرمایه‌گذار از محل تغییر ارزش واحدهای صندوق مشخص می‌شود.

محاسبه ارزش خالص دارایی

ارزش خالص دارایی

برای مثال اگر ارزش روز دارایی‌های یک صندوق برابر با ۵۰ میلیارد تومان و میزان بدهی‌های آن نیز ۲ میلیارد تومان باشد، ارزش خالص دارایی‌ آن صندوق در پایان آن روز برابر با ۴۸ میلیارد تومان خواهد بود.

حال اگر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق نزد سرمایه‌گذاران ۴۰۰ هزار واحد باشد، ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری، برابر با ۱۲۰ هزار تومان خواهد بود.

فراموش نکنید که NAV ملاکی برای ارزیابی کامل عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری نیست و این کار باید با سنجش بازده و ریسک صندوق و مقایسه آن با شاخص بورس و دیگر صندوق‌هایی که ماهیت آن‌ها مشابه صندوق مورد نظر است، صورت پذیرد تا منجر به یک تصمیم‌ مناسب در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مشترک شود.

سولات متداول

ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟

بخشی از دارایی‌های صندوق که به سهام شرکت‌ها اختصاص ‌یافته، با نوسانات روزانه سهام، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم‌ شده توسط شرکت‌ها نیز به منابع صندوق اضافه می‌شود. این سود، ارزش دارایی‌های صندوق و به طبع، ارزش واحدهای خریداری شده را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین دارایی‌های هر صندوق روزانه ارزش‌گذاری می‌شود. اگر بدهی‌های صندوق را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از آن کم کنیم، ارزش خالص دارایی صندوق بدست می‌آید. با تقسیم این عدد بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV را بدست بیاوریم.

آیا تنها با بررسی NAV می‌توان عملکرد صندوق را بررسی کرد؟

فراموش نکنید که NAV ملاکی برای ارزیابی کامل عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری نیست و این کار باید با سنجش بازده و ریسک صندوق و مقایسه آن با شاخص بورس و دیگر صندوق‌هایی که ماهیت آن‌ها مشابه صندوق مورد نظر است، صورت پذیرد تا منجر به یک تصمیم‌ مناسب در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مشترک شود.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مختار

سلام عالی بود. سپاس

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست.با تشکر

سعید

یعنی در انتخاب صندوق، اگر صندوق هایی را انتخاب کنیم که کل ارزش خالص دارایی بیشتر باشد بهتر است یا اون صندوقی که کمتر است؟

کارگزاری مفید

با سلام
خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) ملاکی برای ارزیابی عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌باشد.
برای ارزیابی صندوق‌ها می‌بایست بازدهی و ریسک صندوق بررسی شود و همچنین مقایسه آن صندوق با شاخص بورس و دیگر صندوق‌ها که ماهیت مشابه دارند نیز در نظر گرفته شود تا بتوان جهت سرمایه‌گذاری در یک صندوق تصمیم گرفت.
همچنین جهت انتخاب صندوق می‌بایست علاوه بر خالص ارزش دارایی‌ها (NAV)، قیمت نیز مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مقایسه این دو آیتم انحرافات قیمتی مشخص خواهد شد.
توجه فرمایید که هر چقدر عدد به دست آمده از تقسیم قیمت بر خالص ارزش دارایی‌ها کمتر از یک باشد، آن صندوق ارزشمندتر است.

M.V

سلام. عالی

کارگزاری مفید

با سلام.
از نظر مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم.

Ali علی

با سلام و احترام
آیا یک روز بعد از اعلام تقسیم سود شرکت های بورسی موجود در پرتفوی صندوق nav به همان میزان افزایش می یابد؟ یا بعد از این که سود تقسیمی اعلام شده در کدال پس از چند ماه به حساب بانکی صندوق واریز شد nav افزایش می یابد؟
با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که سهم‌های موجود در پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول تقسیم سود مجمع شوند، سود مجمع در تاریخ مشخص‌شده جهت پرداخت به حساب صندوق واریز می‌شود و روی NAV آن تاثیر می‌گذارد.

شادی

سلام اگه بخوایم ثبت نام کنیم کجا باید انجام بدیم؟ چقدر باید پول بگذاریم؟ قرارداد بسته میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
صندوق بخشی استیل، صندوق قابل معامله در بورس بوده و مبتنی بر سرمایه گذاری در گروه فلزات اساسی می‌باشد و بر اساس عرضه و تقاضا میزان سود و زیان مشخص می‌گردد که بر مبنای تحلیل خود در این صنایع می‌توانید سرمایه گذاری نمایید.
برای خرید و فروش واحد‌های صندوق استیل، می‌توانید از سامانه های معاملاتی آنلاین استفاده کنید و با جست‌و‌جوی نام «استیل» و مشخص کردن قیمت و تعداد، سفارش خود را ثبت نمایید.
حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق «استیل» از ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

میم

آیا فقط صندوق ها ارزش خالص دارند یا سهام ها هم دارند؟

کارگزاری مفید

با سلام
ارزش خالص دارایی ها، شاخص و معیاری در بازارهای مالی است که برای ارزش یابی و بدست آوردن ارزش ذاتی دارایی های شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری استفاده می شود.

نرگس

خیلی کاربردی بود. ممنون

کارگزاری مفید

با سلام.
بازخورد مثبت شما مایه خرسندی ماست. با تشکر از همراهی شما

منصور

سلام وقت بخیر! یه موقع های میگن فلان سهم زیر قیمت nav معامله میشه، چرا باید اینجوری بشه؟ اگر این شرکت یا صندوق ارزنده هست چرا باید زیر ناو معامله بشه مثل پترول و وخارزم و یا امثالهم؟ ممنون میشم پاسخ شما رو داشته باشم.

کارگزاری مفید

با سلام
امکان انجام معامله سهم یا صندوق کمتر یا بیشتر از ارزش ذاتی تعیین شده وجود دارد، عرضه و تقاضا نیز در این خصوص تاثیر گذار می‌باشد و در نهایت باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن ارزش سهم می‌شود.