قیمت ابطال هر واحد صندوق یا NAV ابطال چیست؟

قیمت ابطال هر واحد صندوق یا NAV ابطال چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 13234
سطح مبتدی

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر مفهوم خالص ارزش دارایی را نمی‌دانید توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب «ارزش خالص دارایی چیست و چرا مهم است؟» را بخوانید. در ادامه این مطلب با مفهوم قیمت ابطال یا NAV ابطال آشنا می‌شویم.

قیمت ابطال یا بازخرید واحدهای سرمایه‌گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی‌های ابطال (NAV ابطال) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود. این قیمت، مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. به‌عبارتی وقتی سرمایه‌گذاری واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری را ابطال می‌کند، فرض بر این است که دارایی‌های صندوق فروش رفته و هزینه کارمزد معاملات آن پرداخت‌شده و سپس وجه نقد به سرمایه‌گذار عودت داشته می‌شود. همچنین این اطمینان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که بدون توجه به وضعیت بازار و قابلیت نقد شوندگی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق، می‌تواند پول خود را با کسر هزینه متعارف معاملات دریافت کند.

NAV ابطال واحدهای هر صندوق کجا نمایش داده می‌شود؟

NAV صدور و ابطال هر واحد صندوق سرمایه گذاری از جمله اطلاعاتی است که در وبسایت آن صندوق نمایش داده می‌شود. بنابراین برای مشاهده NAV ابطال یک صندوق کافی است به وبسایت آن صندوق مراجعه کنید. علاوه بر این، در سایت پردازش اطلاعات مالی ایران یا فیپیران نیز این اطلاعات برای همه صندوق‌های فعال در بازار سرمایه نمایش داده می‌شود.

سوالات متداول

قیمت ابطال یک صندوق چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت ابطال یا بازخرید واحدهای سرمایه‌گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی‌های ابطال (NAV ابطال) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود.

NAV ابطال واحدهای هر صندوق کجا نمایش داده می‌شود؟

NAV صدور و ابطال هر واحد صندوق سرمایه‌گذاری از جمله اطلاعاتی است که در وبسایت آن صندوق نمایش داده می‌شود. بنابراین برای مشاهده NAV ابطال یک صندوق کافی است به وبسایت آن صندوق مراجعه کنید. علاوه بر این، در سایت فیپیران نیز این اطلاعات برای همه صندوق‌های فعال در بازار سرمایه نمایش داده می‌شود.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مریم

عجیبه نمیدونستم. ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما موجب دلگرمی ماست. با تشکر

حسین

سلام چجوری میشه دارایی خود در یک صندوق را ابطال کرد

کارگزاری مفید

با سلام
امکان ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری صدور و ابطالی، از طریق سایت صندوق مربوطه، اپلیکیشن مفید و قسمت سرمایه گذاری در ایزی‌تریدر فراهم می‌باشد.
در صورتی که برای اولین بار از سایت صندوق مربوطه استفاده می‌کنید و نام کاربری ندارید، ابتدا روی گزینه «فراموشی رمز عبور» کلیک کنید و سپس گزینه «بازیابی کلمه عبور با استفاده از شماره تلفن همراه» را انتخاب نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صدور و ابطال اینترنتی صندوق‌های کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

علی اکبر کریمی

سلام اگر nav صدور یک واحد از navابطال ان واحد ک کمتر باشد یعنی چه؟؟ایا فرصت خریده یا فروش یا هیچ کدام منظور چیه

کارگزاری مفید

سلام
اگر قیمت یک واحد صندوق از nav ابطال کمتر باشد، آن صندوق مناسب سرمایه‌گذاری است.

پژمان

سلام
قیمت عرضه صندوق طلای عیار با قیمت 72600 ریال معامله میشود و nav ابطال 72228 ریال، اگر من سهمم را 72600ریال بفروشم وجهی که به من تعلق میگیره چگونه میباشد?تعداد واحدها ضربدر قیمت فروش(یعنی 72600) یا ضربدر قیمت ابطال (یعنی 722289؟

کارگزاری مفید

سلام
با توجه به اینکه صندوق عیار یک صندوق etf است، میزان هیجانات بازار نیز بر قیمت سهم تاثیر گذار خواهد بود و در صورتی که در آن قیمت معامله شود، ابطال هم در آن قیمت انجام می‌شود.