قیمت ابطال هر واحد صندوق یا NAV ابطال چیست؟
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 4445
سطح مبتدی

قیمت ابطال هر واحد صندوق یا NAV ابطال چیست؟

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر مفهوم خالص ارزش دارایی را نمی‌دانید توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب «ارزش خالص دارایی چیست و چرا مهم است؟» را بخوانید. در ادامه این مطلب با مفهوم قیمت ابطال یا NAV ابطال آشنا می‌شویم.

قیمت ابطال یا بازخرید واحدهای سرمایه‌گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی‌های ابطال (NAV ابطال) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود. این قیمت، مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. به‌عبارتی وقتی سرمایه‌گذاری واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری را ابطال می‌کند، فرض بر این است که دارایی‌های صندوق فروش رفته و هزینه کارمزد معاملات آن پرداخت‌شده و سپس وجه نقد به سرمایه‌گذار عودت داشته می‌شود. همچنین این اطمینان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که بدون توجه به وضعیت بازار و قابلیت نقد شوندگی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق، می‌تواند پول خود را با کسر هزینه متعارف معاملات دریافت کند.

NAV ابطال واحدهای هر صندوق کجا نمایش داده می‌شود؟

NAV صدور و ابطال هر واحد صندوق سرمایه گذاری از جمله اطلاعاتی است که در وبسایت آن صندوق نمایش داده می‌شود. بنابراین برای مشاهده NAV ابطال یک صندوق کافی است به وبسایت آن صندوق مراجعه کنید. علاوه بر این، در سایت پردازش اطلاعات مالی ایران یا فیپیران نیز این اطلاعات برای همه صندوق‌های فعال در بازار سرمایه نمایش داده می‌شود.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مریم

عجیبه نمیدونستم. ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما موجب دلگرمی ماست. با تشکر