جزئیات نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۸ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 12884
سطح مبتدی

تحلیل و بررسی نمادها، مهم‌ترین مرحله پیش از ورود اصولی به یک موقعیت معاملاتی یا خروج از آن به شمار می‌رود. با استفاده از قابلیت‌های کاربردی سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، می‌توانید به صورت لحظه‌ای از جزئیات نماد مدنظر مطلع شوید و پس از بررسی‌های کامل، نسبت به اخذ تصمیم مناسب اقدام کنید.

مشاهده جزئیات نماد در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

برای بررسی جزئیات نماد دلخواه، باید پس از ورود به سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، نماد مدنظر را از طریق بخش «جستجو» انتخاب کنید. در نسخه دسکتاپ، پس از کلیک بر روی نام سهم، جزئیات نماد آن مطابق تصویر زیر، در ستون سمت چپ به نمایش در خواهد آمد. در نسخه موبایل نیز، پس از انتخاب نماد، می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به جزئیات آن را مشاهده کنید.

اطلاعاتی مانند نمایش کندلی تغییرات قیمت، نمودار عمق بازار و مظنه‌های قیمتی، نمودار قیمتی خطی، اطلاعات مربوط به معاملات حقیقی و حقوقی، ارزیابی نماد و … در بخش جزئیات نماد قابل بررسی است.

بخش جزئیات نماد در ایزی تریدر اربیس (نسخه دسکتاپ)

بخش جزئیات نماد در ایزی تریدر اربیس (نسخه دسکتاپ)

بخش جزئیات نماد در ایزی تریدر اربیس (نسخه موبایل)

بخش جزئیات نماد در ایزی تریدر اربیس (نسخه دسکتاپ)

برای مشاهده جزئیات نماد مدنظر، از طریق لینک زیر وارد سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) شوید. 

بررسی روند معاملات حقیقی در بخش جزئیات نماد

یکی از اطلاعات بسیار کاربردی در تحلیل به روش تابلوخوانی، بررسی معاملات افراد حقیقی و تاثیرات آن بر روند قیمتی سهام است. شما می‌توانید با بررسی تغییرات معیارهایی همچون «خالص خرید حقیقی»، «قدرت خرید حقیقی» و «سرانه خرید حقیقی» در بخش جزئیات نماد، از قدرت خریدار و فروشنده در آن سهم به‌خصوص مطلع شوید.

روند معاملات حقیقی در بخش جزئیات نماد

در ادامه توضیح مختصری را از هر یک از این سه معیار، مطالعه خواهید کرد:

  • خالص خرید حقیقی درصدی:

به تفاضل مجموع ارزش خرید افراد حقیقی از مجموع ارزش فروش افراد حقیقی تقسیم بر ارزش کل معاملات، خالص خرید حقیقی درصدی گفته می‌شود.

  • سرانه خرید حقیقی:

سرانه خرید حقیقی، میانگین ارزش ریالی سهام خریداری‌شده توسط هر کد معاملاتی حقیقی است. 

  • قدرت خرید حقیقی:

اگر سرانه خرید حقیقی را تقسیم بر سرانه فروش حقیقی کنیم، قدرت خریدی حقیقی به دست می‌آید.

مشاهده بازدهی دوره‌ای در بخش جزئیات نماد

در بخش جزئیات نماد، می‌توانید بازدهی دوره‌ای سهم را در دوره‌های زمانی یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه بررسی کنید. این بخش، اطلاعات مفیدی را در رابطه با عملکرد سهم در بازه‌های زمانی مختلف نشان می‌دهد.

مشاهده بازدهی دوره‌ای نماد

ارزیابی نمادها

یکی دیگر از اطلاعات مهم در بخش جزئیات نماد، نمره ارزیابی تکنیکال و بنیادی نماد است. این نمرات دید مناسبی از وضعیت حال حاضر سهام در اختیار می‌گذارند. عملکرد تکنیکالی و بنیادی یک سهم، بر اساس مولفه‌های مختلفی محاسبه می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید نمره نهایی ارزیابی نماد، متناسب با وزن هر مولفه مشخص می‌شود و کمک مهمی به تصمیمات معاملاتی شما می‌کند. 

لازم به ذکر است که داده‌های بنیادی و تکنیکالی استخراج‌شده، بر اساس داده‌های گذشته هستند و قابلیت پیش‌بینی اتفاقات آینده را ندارند. بنابراین نباید به تنهایی مبنای انجام معاملات قرار بگیرند. بنابراین کارگزاری مفید و شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا، مسئولیتی در خصوص معاملات انجام‌شده بر این اساس ندارند.

ارزیابی نمادها در بخش جزئیات نماد

اطلاعات تکمیلی نمادها

یکی دیگر از امکانات بخش جزئیات نماد، امکان مشاهده و بررسی اطلاعات تکمیلی سهم است. این موارد عبارتند از نوع بازار، نوع سهم، صنعت، P/E سهم، P/E گروه، DPS ،EPS، ارزش و حجم معاملات، حجم میانگین ۳۰ روزه و ۹۰ روزه، مضرب حجم و قیمت، حجم مبنا و آستانه قیمتی روز بعد نماد.

اطلاعات تکمیلی نمادها

شخصی‌سازی نحوه مشاهده جزئیات نماد

در صورت تمایل به شخصی‌سازی چیدمان پنجره‌های مختلف در بخش جزئیات نماد، می‌توانید به دلخواه خود، محل نمایش اطلاعات را تعیین کنید. برای این کار باید مطابق تصویر زیر، از انتهای ستون جزئیات نماد، گزینه «ترتیب نمایش جزئیات» را انتخاب کنید. سپس پنجره جدیدی را مشاهده خواهید کرد که در آن، ترتیب نمایش ردیف‌های موجود، قابل مشاهده است. در این بخش می‌توانید با کشیدن هر ردیف به سمت بالا یا پایین، محل قرارگیری آن را مشخص کنید.

نحوه شخصی‌سازی چیدمان ستون‌ها

نحوه شخصی‌سازی چیدمان ستون‌ها

همچنین در صورت تمایل به مخفی‌سازی اطلاعات برخی از کادرها را در بخش جزئیات نماد، می‌توانید با کلیک بر روی نام هر ردیف، پنجره مربوط به آن را ببندید. با کلیک مجدد بر روی همان ردیف، پنجره مربوطه مجددا باز خواهد شد.

مخفی‌سازی ردیف‌ها در بخش جزئیات نماد

مخفی‌سازی ردیف‌ها در بخش جزئیات نماد

بررسی سوابق افزایش سرمایه و مجامع

قابلیت دیگر سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)، امکان بررسی سوابق افزایش سرمایه و تقسیم سود شرکت‌ها است. برای مشاهده این اطلاعات، مطابق تصویر زیر ابتدا بر روی گزینه «بیشتر» کلیک کنید. سپس از بین گزینه‌های موجود، «افزایش سرمایه و مجامع» را انتخاب کنید.

ورود به بخش افزایش سرمایه و مجامع

با انجام این مراحل، می‌توانید سابقه پنج مرحله آخر افزایش سرمایه یا تقسیم سود شرکت را مشاهده کنید. در کادر «تقسیم سود»، تاریخ، میزان سود شرکت در دوره و مقدار سود تقسیمی به نمایش در می‌آید. همچنین می‌توانید در ردیف «افزایش سرمایه»، تاریخ، نوع و درصد افزایش سرمایه شرکت‌ها را بررسی کنید.

سوابق افزایش سرمایه و تقسیم سود

سوالات متداول

معیار قدرت خرید حقیقی چه اطلاعاتی را به ما ارائه می‌دهد؟

این معیار از تقسیم سرانه خرید حقیقی بر سرانه فروش حقیقی به دست می‌آید. اگر قدرت خرید حقیقی عددی بیشتر از یک باشد، نشان از غلبه فشار خرید افراد حقیقی بر میزان فروش خواهد بود. همچنین اگر کمتر از یک باشد، نشان‌دهنده قدرت بیشتر فروشندگان خواهد بود.

اگر یک سهم از نمره بنیادی بالایی برخوردار باشد، می‌توان خرید آن را یک سرمایه‌گذاری مطمئن دانست؟ 

ارزنده بودن یک سهم برای خرید، به عوامل گوناگونی مانند وضعیت بنیادی، شرایط تابلوی معاملاتی و همچنین وضعیت تکنیکال آن سهم بستگی دارد. بنابراین نمی‌توانیم با مناسب بودن یک عامل، قضاوت قطعی و دقیقی در رابطه با خرید یا فروش نماد داشته باشیم.

اطلاعات مربوط به بخش ارزیابی نماد از چه طریقی دریافت می‌شوند؟

منبع این اطلاعات، سامانه جامع تحلیل بنیادی و تکنیکال بورس ویو است. شما می‌توانید با ورود به سامانه‌های بورس‌ویو یا بورس‌ویو موبایل، این اطلاعات را به صورت جزئی نیز بررسی کنید.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
64 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمود فرخ

مفید عالی دست شما درد نکه عالی شده فقط فیلتر ها را کامل کنید گزینه ای کمی دارد

کارگزاری مفید

سلام
از پیشنهاد شما برای ارائه بهتر خدمات صمیمانه سپاسگزاریم، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد.

بهنود

عالی شده فقط اگه معاملات بازار آپشن رو هم به ابیس اضافه کنید عالی تر میشه

کارگزاری مفید

سلام.
با تشکر از پیشنهاد شما، این مورد به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

بهنود

عالی شده فقط اگه معاملات بازار آپشن رو هم به اربیس اضافه کنید عالی تر هم میشه ممنون

کارگزاری مفید

سلام
از پیشنهاد شما برای ارائه بهتر خدمات صمیمانه سپاسگزاریم، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد.

زهرا

چه ابتکار عالیه. خیلی تغییرات مثبتی شده. من کد نویسی بلد نبودم تا قدرت خریدار را در بیارم ولی شما کار را راحت کردید. عالی

کارگزاری مفید

سلام
از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم.

حمیدرضا

ممنون کارخوبیه
کار وقتی کامل میشه که جستجوی سهام حسب این پارامتر های جدید به نرم افزار اضافه بشه و فیلتر کلیه سهم ها در دسترس باشد

کارگزاری مفید

سلام، برای این مورد، می‌توانید از سامانه بورس ویو استفاده نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «نحوه ورود به بورس ویو» را مطالعه نمایید.

علی

سلام دستتون درد نکنه عالی تغیرات مفیدی ارائه شده یک پیشنهاد اگر بشه روی چارت هر سهم به صورت رویداد نقاط و نرخ خرید و فروش را به همراه سایر رویدادها داشته باشیم و در رویداد افزایش سرمایه روی چارت نوع افزایش سرمایه هم باشد ممنون

کارگزاری مفید

سلام.
با تشکر از پیشنهاد شما، این مورد به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

محمدرضا محمدی کاشانی

سلام خیلی خوب و عالی لطفا ضریب بتای سهم هم در قسمت تکمیلی اضافه کنید .

کارگزاری مفید

سلام.
با تشکر از پیشنهاد شما، این مورد به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

محمد

عالی و user friendly هست من که خیلی راضی هستم از زحمات شما سپاسگزارم

کارگزاری مفید

سلام.
سرمایه‌گذار گرامی، رضایت شما باعث دلگرمی ماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

هادی

سلام ایزی تریدر بسیار عالی است فقط اگر امکان اردر گذاری اتومات و حد سود و حد ضرر که به صورت خودکار انجام شود بسیار عالی می شود ( مثل نرم افزار مفید تریدر )

کارگزاری مفید

سلام.
با تشکر از نظر و پیشنهاد ارزشمند شما، این مورد به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

اکبری

سلام، تغییرات اعمال شده در اربیس کمک زیادی به ما میکند تا اطلاعات لازم تابلو را یکجا داشته باشیم و بر اساس اون تصمیم بگیریم، بعضا مجبور بودیم برای یکسری اطلاعات به سایت های مختلف مراجعه کنیم که با این تغییرات خیلی خوب شده .
لطفا در صورت امکان در بخش هشدارها ترتیبی دهید که بشه شرط ها رو مثلا بیشتر شدن تقاضا از عرضه رو البته با امکان ضریب عددی دادن برای نماد ثبت کنیم .
شاد و پیروز باشید

کارگزاری مفید

سلام.
با تشکر از همراهی و پیشنهاد شما، این مورد به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.