گواهی سپرده کالایی برنج طارم چیست؟
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید 4003
سطح مبتدی

گواهی سپرده کالایی برنج طارم

علاوه بر زعفران، زیره، پسته، کشمش و رطب مضافتی، برنج طارم نیز یکی دیگر از محصولات کشاورزی است که گواهی سپرده کالایی برای آن تعریف شده است. معاملات گواهی سپرده‌ کالایی برنج طارم از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در بورس کالا امکان‌پذیر شده است.

کلیه دارندگان برنج طارم با مشخصات کیفی تعیین شده توسط بورس کالا برای فروش برنج خود از طریق بازار سرمایه باید در وهله اول به انبار معرفی شده مراجعه نمایند. سپس با انجام مراحل اداری پذیرش محصول در انبار، کالای خود را به انبار سپرده و در قبال آن، قبض انبار را دریافت نمایند. قبض انبار در واقع همان گواهی سپرده کالایی برنج طارم است که می‌توان در بازار سرمایه به فروش رساند.

برای معامله گواهی سپرده کالایی برنج چه باید کرد؟

معامله نمادهای گواهی سپرده‌ کالایی از جمله گواهی سپرده کالایی برنج طارم، از طریق کارگزاران ارائه دهنده خدمات معاملاتی بورس انجام می شود. بنابراین برای خرید و فروش گواهی سپرده‌ کالایی باید از طریق یکی از کارگزاری‌ها، کد بورسی و کد معاملاتی دریافت کنید.

توجه داشته باشید که برای معامله گواهی سپرده‌ کالایی برنج طارم نیازی به دریافت کد بورس کالا نیست. شما می‌توانید با همان کد بورسی خود که سهام خرید و فروش می‌کنید، گواهی سپرده‌ کالایی را نیز معامله کنید.

برای معامله گواهی سپرده کالایی برنج طارم از طریق کارگزاری مفید در مرحله اول باید کد معاملاتی خود را از کارگزاری مفید دریافت کنید. سپس وارد یکی از سامانه‌های آنلاین مانند ایزی تریدر یا آنلاین پلاس شده و اقدام به معامله گواهی سپرده‌ کالایی کنید. لازم به ذکر است که از نظر تعداد خرید و فروش‌ها، محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید تا قبل از زمان سررسید گواهی سپرده‌ کالایی، به دفعات متعدد آن را معامله کنید.

چگونه می‌توان برنج را به صورت فیزیکی از انبار دریافت کرد؟

هر گواهی سپرده کالایی برنج طارم، تاریخ سررسید مشخصی دارد. چنانچه گواهی سپرده‌ کالایی برنج را از طریق بورس خریداری کرده‌اید و می‌خواهید آن را به صورت فیزیکی دریافت کنید، باید تا قبل از تاریخ سررسید آن، مراحل اداری آن را طی کرده و به انبارهای برنج بورس کالا مراجعه کنید. حتما لازم است تا قبل از مراجعه به انبار، هماهنگی‌های لازم را با کارگزاری انجام دهید. در مطلب “نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا” ، این فرآیند به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است برای دریافت هر کالا اعم از برنج طارم، حداقل مقدار تحویلی از انبار تعریف شده است. در حال حاضر این میزان برای برنج ۱۰۰ کیلوگرم است. در صورتی که اندازه گواهی‌های سپرده کالایی شما کمتر از میزان تعیین شده باشد، انبار امکان تحویل به شما نخواهد داشت.

حداقل مقدار تحویلی از انبار و باقی اطلاعات به‌روز را در قسمت مشخصات قرارداد کالای مورد نظر خود در تابلوی معاملات بورس کالا مشاهده کنید.

هزینه‌های مربوط به پذیرش و نگهداری برنج در انبار بورس کالا چقدر است؟

هزینه پذیرش

هزینه‌های مربوط به پذیرش برنج در انبار به ازای هر کیلوگرم برنج طارم، ۷۰ تومان است. این هزینه، هنگام تحویل برنج به انبار، از مالک آن دریافت می‌شود.

هزینه نگهداری 

هزینه نگهداری برنج طارم برای هر روز تقویمی به ازای هر کیلوگرم، ۳ تومان است. هزینه نگهداری برنج از اولین روز تقویمی بعد از خرید گواهی سپرده کالایی (یا از زمان تحویل کالا به انبار) تا هنگام فروش آن، از فروشنده کسر می‌گردد. 

هزینه انبارداری گواهی سپرده کالایی معمولا در یک سند حسابداری مجزا در بخش گردش حساب سامانه معاملات آنلاین کارگزاری‌ها نمایش داده می شود. به عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به هزینه انبارداری یک گواهی سپرده‌ کالایی است که در سامانه‌های انلاین کارگزاری مفید نمایش داده می‌شود. 

هزینه انبارداری گواهی سپرده کالایی

در صورت عدم مراجعه دارنده گواهی سپرده کالایی تا اتمام مهلت دریافت آن از انبار، انباردار خروج نهایی کالا را ثبت می‌کند. ضمنا تضامین تودیع شده توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، آزاد شده و به انباردار مسترد می‌گردد. هرگونه نگهداری کالا پس از اتمام مهلت مذکور نیز از شمول قوانین و مقررات بازار سرمایه خارج شده و تابع سایر قوانین و مقررات می‌گردد.

نمادهای گواهی سپرده کالایی برنج طارم چیست؟

برای اطلاع از نمادهای مربوط به گواهی سپرده‌ کالایی برنج طارم کافی است در سایت TSETMC کلمه “برنج” را جست‌وجو کنید.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی برنج طارم

عدد چهار رقمی که در انتهای نماد نوشته شده است، تاریخ سررسید گواهی سپرده‌ کالایی آن است. همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود، در حال حاضر تنها یک نماد گواهی سپرده‌ کالایی برنج طارم قابل معامله است که سررسید آن، خرداد ماه  ۱۴۰۰ است.

گواهی سپرده‌ کالایی برنج در چه زمان‌هایی معامله می‌شود؟

گواهی سپرده کالایی برنج در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ قابل معامله است. علاوه بر این، آستانه حجم هر سفارش گواهی سپرده کالایی برنج طارم بین ۱ تا ده هزار و حجم‌مبنای آن، ۱ است. تسویه معاملات آن نیز طی ۱ روز کاری انجام می‌شود (T+1).

کارمزد معاملات آن چقدر است؟

کارمزد خرید یا فروش گواهی سپرده کالایی برنج معادل ۰/۰۰۲۴ ارزش معامله است. سایر جزئیات آن به شرح زیر است:

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی برنج طارم در بورس کالا

مشخصات کیفی برنج طارم برای پذیرش در انبار چیست؟

مشخصات کیفی برنج طارم برای پذیرش در انبار
مشخصات کیفی

انبارها

در حال حاضر تنها نماد “برن0003پ01” در بازار مربوط به گواهی سپرده‌ کالایی برنج سفید طارم قابل معامله می‌شود که انبار آن در استان مازندران، شهرستان آمل، کمربندی شرقی، مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران، واقع شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی سپرده کالایی برنج طارم و آگاهی از تغییرات احتمالی جزئیات مربوط به آن می‌توانید به وب‌سایت بورس کالا مراجعه کنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
majid

سلام
حجم این گواهی ها برحسب چند کیلوگرم هست؟
یعنی موقع خرید هر 1 واحد حجم یعنی چند کیلوگرم برنج؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
آستانه حجم هر سفارش گواهی سپرده کالایی برنج طارم بین یک تا ده هزار و حجم‌مبنای آن،یک است. تسویه معاملات آن نیز طی یک روز کاری انجام می‌شود (T+1).
لازم به ذکر است برای دریافت هر کالا اعم از برنج طارم، حداقل مقدار تحویلی از انبار در حال حاضر، برای برنج صد کیلوگرم است. در صورتی که اندازه گواهی‌های سپرده کالایی شما کمتر از میزان تعیین شده باشد، انبار امکان تحویل به شما نخواهد داشت.