گواهی سپرده کالایی میلگرد

گواهی سپرده کالایی میلگرد
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۷ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 6832
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

میلگرد، یکی از محصولاتی است که امکان خریداری آن به‌صورت گواهی سپرده کالایی میلگرد در بورس فراهم شده است.

خریداران میلگرد می‌توانند محصولی را که شرکت‌های تولیدکننده میلگرد به‌صورت گواهی سپرده کالایی در بورس کالا عرضه کرده‌اند، از طریق سامانه‌های معاملاتی مفید مانند ایزی تریدر و مفید آنلاین خریداری کنند.

برای خرید گواهی سپرده میلگرد و سایر انواع گواهی سپرده، نیازی به دریافت کد معاملاتی جداگانه نیست. خرید گواهی سپرده میلگرد، با همان کد بورسی که از آن برای خرید و فروش سهام استفاده می‌کنید، انجام می‌شود.

در صورتی که تاکنون کد بورسی دریافت نکرده‌اید، می‌توانید به راحتی از طریق کارگزاری مفید این کار را انجام دهید. در کارگزاری مفید، تمامی مراحل دریافت کد بورسی به صورت آنلاین انجام می‌شود و شما نیازی به مراجعه حضوری ندارید.

گواهی سپرده میلگرد معاملات ثانویه ندارد

گواهی سپرده میلگرد نیز مانند گواهی سپرده سیمان، شیشه و مس کاتد جزو گواهی‌های س‍پرده ناپیوسته است. گواهی‌های ناپیوسته، معاملات ثانویه ندارند و خریداران باید در مهلت مقرر، کالای خریداری شده را تحویل بگیرند.

معاملات گوا‌هی سپرد‌ه میلگر‌د در چه نمادهایی انجام می‌شود؟

میلگرد A3-18 شرکت فولاد سپید فراب کویر اولین محصولی بود که به صورت گواهی سپرده کالایی میلگرد با نماد ميلگردA3-18فولادكوير0109(ن) (ميل0109ن01) در بورس عرضه شد.

برای مشاهده اطلاعات این نماد معاملاتی، کلمه «میلگرد» را در وب‌سایت tsetmc.com جست‌وجو کنید.

نمادهای گواهی سپرده کالایی میلگرد در سایت tsetmc

برای آشنایی بیشتر با وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران می‌توانید مطلب شرکت مدیریت فناوری بورس تهران را مطالعه کنید.

زمان و نحوه انجام معاملات گواهی سپرده میلگرد

بر اساس اطلاعیه رسمی مدیریت توسعه فیزیکی بورس کالای ایران، در حال حاضر معاملات گواهی سپرده میلگرد صرفا در روزهای دوشنبه هر هفته و به‌‌صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. مرحله پیش‌ گشایش آن از ساعت ۱۲:۴۵ آغاز شده و ساعت ۱۴:۰۰ پایان می‌یابد. حراج تک قیمتی نیز راس ساعت ۱۴:۰۰ برگزار می‌شود.

برای اطلاع از آخرین جزئیات مربوط به نمادهای گواهی سپرده کالایی از جمله گواهی سپرده کالایی میلگرد می‌توانید به سایت بورس کالا (ime.co.ir) مراجعه نمایید.

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی معامله شده، شنبه تقویمی هفته بعد روز معامله است و خریداران فرصت دارند تا شنبه تقویمی هفته بعد از تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی، اقدامات لازم را برای تحویل کالا از انبار انجام دهند. به طور مثال فرض کنید شخصی نمادی را در روز دوشنبه هفته جاری خریداری نموده است، در این صورت تا روز یکشنبه هفته آینده، برای او یک هفته محسوب می‌شود و تا روز شنبه هفته‌ای که پیش رو دارد باید جهت تحویل کالای خود اقدام نماید.

سوالات متداول

گواهی سپرده کالایی میلگرد در چه روزهایی معامله می‌شود؟

معاملات گواهی سپرده کالایی میلگرد در روزهای دوشنبه هر هفته و به‌‌صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. از ساعت ۱۲:۴۵ مرحله پیش‌ گشایش آغاز می‌شود و ساعت ۱۴:۰۰ پایان می‌یابد. حراج تک قیمتی نیز راس ساعت ۱۴:۰۰ انجام می‌شود.

انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی معامله شده به چه صورت است؟

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی معامله شده، شنبه تقویمی هفته بعد از روز معامله بوده و خریداران می‌بایست تا شنبه تقویمی هفته بعد از تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی خود اقدامات لازم برای تحویل کالا از انبار را انجام دهند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
امید یوسفی

سلام وقت‌تون بخیر با چه مقدار سرمایه یا پول می‌توانیم میلگرد بخریم؟ آیا قیمت میلگرد در بورس از بازار آزاد کمتر هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

کارگزاری مفید

باسلام
معاملات این گواهی سپرده کالایی در روزهای دوشنبه و به صورت حراج تک قیمتی می‌باشد. به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی، مبلغ ۱۰ درصد از ارزش معامله، مالیات توسط خریدار پرداخت می‌شود. زمان تحویل کالا از انبار، شنبه تقویمی هفته بعد از روز معامله می‌باشد.
حداقل میزان خرید این نماد ۲۵,۰۰۰ ورقه و معادل ۲۵ تن است.
همچنین برای خرید گواهی سپرده میلگرد و سایر انواع گواهی سپرده، نیازی به دریافت کد معاملاتی جداگانه نیست. خرید گواهی سپرده میلگرد، با همان کد بورسی که از آن برای خرید و فروش سهام استفاده می‌کنید، انجام می‌شود.

Mbjavan

با سلام سوالی که هست کالاهایی چون میلگرد و سیمان در سامانه بورس کالا عرضه می شود با گواهی های سپرده در بورس چه تفاوتی دارند

کارگزاری مفید

با سلام.
تفاوت گواهی سپرده کالایی با کالایی که در بورس کالا به صورت فیزیکی معامله می‌گردد در نحوه بسته بندی تحویلی و مقدار تن درخواستی می‌باشد. جهت بررسی بیش‌تر هر کالا می‌توانید وارد سایت بورس کالا شوید و با جستجو کالای مورد نظر اطلاعیه‌ آن را بررسی نمایید.

مهدی

سلام. برای خرید گواهی سپرده ی کالایی میلگرد، آیا نیاز به ارائه ی مدارکی همچون پروانه ی ساختمانی یا پروانه ی کسب مربوطه هست یا برای عموم بصورت عادی آزاده؟

کارگزاری مفید

باسلام
خیر برای خرید نیاز به ارائه مدرک نمی باشد و خرید گواهی سپرده کالایی میلگرد از طریق سامانه های آنلاین انجام می شود. معاملات این گواهی سپرده کالایی در روزهای دوشنبه هر هفته
برگزار شده و ساعت معاملاتی آن به صورت زیر است:
۱- ۱۲:۴۵ تا ۱۴:۰۰ پیش گشایش
2- رأس ساعت ۱۴:۰۰ حراج تک قیمتی
به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی، مبلغ ۱۰ درصد از ارزش معامله، مالیات توسط خریدار پرداخت می‌شود. زمان تحویل کالا از انبار، روز شنبه هفته بعد از روز معامله می‌باشد.
همچنین حداقل میزان خرید این نماد ۲۵,۰۰۰ ورقه و معادل ۲۵ تن می‌باشد.

اصغرم

حراج تک قیمتی یعنی چه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در روش حراج تک قیمتی سفارشات ثبت می‌شوند و در نهایت یک قیمت کشف خواهد شد و همه سفارشات در همان قیمت انجام می‌شوند. اگر قیمت سفارش شما بیشتر از آن مبلغ باشد سهم به قیمت کشف شده به شما تخصیص پیدا می‌کند اما اگر قیمت سفارش کمتر از مبلغ کشف شده باشد سهم به شما تخصیص داده نمی شود.

محمد

سلام
آیا هنوز هم این امکان وجود داره یا محدود به زمان گرشته بوده و الان عملیاتی نیست ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
شما میتوانید میلگرد خریداری کنید، در حال حاضر معاملات گواهی سپرده میلگرد صرفا در روزهای دوشنبه هر هفته و به‌‌صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. مرحله پیش‌ گشایش آن از ساعت ۱۲:۴۵ آغاز شده و ساعت ۱۴:۰۰ پایان می‌یابد. حراج تک قیمتی نیز راس ساعت ۱۴:۰۰ برگزار می‌شود.
توجه داشته باشید که گواهی‌های ناپیوسته مانند میلگرد، معاملات ثانویه ندارند و خریداران باید در مهلت مقرر، کالای خریداری شده را تحویل بگیرند.