گواهی سپرده کالایی کشمش

گواهی سپرده کالایی کشمش
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۲ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 7850
سطح مبتدی

کشمش یکی دیگر از محصولات  کشاورزی است که گواهی سپرده کالایی برای آن تعریف شده است. معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش از مهرماه سال ۹۹ در بورس کالا راه‌اندازی شده است.

مشابه سایر گواهی سپرده‌های کالایی اعم از زعفران، زیره، پسته، برنج و رطب مضافتی، دارندگان کشمش با مشخصات کیفی ارائه‌شده توسط سازمان می‌توانند به انبارهای معرفی‌شده توسط بورس کالا مراجعه نموده و پس از انجام مراحل، محصول را به انبار سپرده و قبض آن را دریافت نمایند. قبض انبار در واقع همان گواهی سپرده کالایی است که می‌توان  در بازار سرمایه به فروش رساند.

از خرید تا دریافت

برای خرید گواهی سپرده کشمش باید از یکی از کارگزاران ارائه دهنده خدمات معاملاتی کد بورسی و کد معاملاتی دریافت کنید.

توجه داشته باشید که شما با کد بورسی فعلی خود امکان معامله گواهی سپرده کالایی کشمش را دارید و نیازی به دریافت کد بورس کالا نخواهید داشت.

برای خرید گواهی سپرده کالایی کشمش از طریق کارگزاری مفید کافی است پس از دریافت کد معاملاتی، وارد یکی از سامانه‌های آنلاین مانند ایزی تریدر شده و پس از جست‌وجوی نماد مربوطه، سفارش خرید خود را ثبت کنید. همچنین محدودیتی در خرید و فروش این گواهی سپرده کالایی وجود ندارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند تا قبل از زمان سررسید به دفعات متعدد آن را معامله کنند.

هر یک از گواهی سپرده کالایی‌های کشمش، تاریخ سررسید مشخصی دارند. دارندگان گواهی سپرده می‌توانند تا قبل از تاریخ سررسید آن‌ها به انبارهای کشمش بورس کالا مراجعه کرده و کشمش را به صورت فیزیکی دریافت کنند. البته برای انجام مراحل اداری آن نیاز است که قبل از مراجعه به انبار هماهنگی‌های لازم با کارگزاری صورت بگیرد. در مطلب “نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا” فرآیند آن به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است برای دریافت هر کالا اعم از کشمش، حداقل مقدار تحویلی از انبار تعریف شده است. در حال حاضر این میزان برای کشمش ۵۰۰ کیلوگرم است. در صورتی که اندازه گواهی‌های سپرده کالایی شما کمتر از میزان تعیین شده باشد، انبار امکان تحویل به شما نخواهد داشت.

حداقل مقدار تحویلی از انبار و باقی اطلاعات به‌روز را در قسمت مشخصات قرارداد کالای مورد نظر خود در تابلوی معاملات بورس کالا مشاهده کنید.

هزینه‌های قرارداد گواهی کشمش

هزینه‌های قرارداد به دو بخش هزینه ارزیابی و هزینه نگهداری تقسیم می‌شود.

 هزینه ارزیابی مربوط به نمونه‌گیری و آزمایش از کالا و ارزیابی آن با توجه به مشخصات کیفی تعریف شده برای پذیرش این محصول در انبار است. شایان ذکر است که این هزینه فقط برای مالک اولیه کالا و تحویل کالا به انبار می باشد

هزینه نگهداری نیز مربوط به نگهداری کالا طبق شرایط و استاندارد تعریف شده برای آن است که به صورت روزانه محاسبه می‌شود.

هزینه ارزیابی و بارگیری

هزینه آزمایشگاه (ارزیابی و بارگیری) به ازای هر محموله ۵۰۰ کیلوگرمی معادل ۲۵۰ هزار تومان است.

هزینه نگهداری (روزانه)

هزینه نگهداری کشمش برای هر روز تقویمی در تمامی انبارهای بورس کالا به ازای هر کیلوگرم ۴ تومان است. همچنین هزینه ثابت آن ۹ تومان در بدو ورود محصول به انبار است.

از اولین روز تقویمی بعد از خرید (روز عادی مدنظر بوده و نه روز کاری) تا روز فروش هزینه انبارداری  محاسبه و بعد از فروش از حساب شما کسر می‌شود. این موضوع را می‌توانید مانند شکل زیر، در بخش گردش حساب سامانه معاملاتی خود مشاهده کنید. یا در حالت دیگر هنگام تحویل، محاسبه و از شما دریافت خواهد شد.

 در صورت عدم مراجعه دارنده گواهی سپرده کالایی پس از مهلت مذکور، انباردار خروج نهایی کالا را ثبت نموده و تضامین تودیع شده توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، آزاد شده و به انباردار مسترد می‌گردد. هرگونه نگهداری کالا پس از اتمام مهلت مذکور نیز از شمول قوانین و مقررات بازار سرمایه خارج شده و تابع سایر قوانین و مقررات می‌گردد.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی کشمش

برای اطلاع از نمادهای مربوط به گواهی سپرده کالایی کشمش کافی است در سایت TSETMC کلمه “کشمش” را جست‌وجو کنیم.

عدد چهار رقمی که در انتهای نماد نوشته شده است، تاریخ سررسید گواهی سپرده کالایی آن است.

معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش

آستانه حجم هر سفارش گواهی سپرده کالایی کشمش بین ۱ تا ده هزار و حجم‌مبنای آن، ۱ است. تسویه معاملات آن طی ۱ روز کاری انجام می‌شود (T+1) و روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ قابل معامله می‌باشد. کارمزد معاملات آن نیز به شرح زیر است:

معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش

مشخصات کیفی کشمش برای پذیرش در انبار

انبارها

مشخصات انبارهای بورس کالا برای پذیرش و نگهداری کشمش به شرح زیر است:

نام انبارنام محصولظرفیت (تن)آدرس انبار
خلیل آبادکشمش سبز ۰۰۰۱ خلیل آباد (پ)۱۰۰خراسان رضوی، شهرستان خلیل آباد
شرکت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان تاکستانكشمش تيزابي ۰۰۰۶ تاكستان (پ)۱۰۰قزوین، شهرستان تاکستان

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی سپرده کالایی کشمش و آگاهی از تغییرات احتمالی مباحث مربوط به آن می‌توانید به وب‌سایت بورس کالا مراجعه کنید.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments