گواهی سپرده کالایی مس کاتد

گواهی سپرده کالایی مس کاتد
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۰ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 5299
سطح مبتدی

فهرست مطالب:

گواهی سپرده مس کاتد از جمله اوراقی است که امکان خرید آن در بورس فراهم گردیده است. روال خرید مس کاتد در بازار سپرده کالایی بدین صورت است که شرکت‌های تولیدکننده این محصول اقدام به عرضه آن در بورس کالا کرده و خریداران می‌توانند با خرید گواهی سپرده، محصول مورد نظرشان را در سررسید مشخص، از انبارهای مربوطه دریافت کنند.

شما برای خرید مس کاتد به‌صورت گواهی سپرده نیازی به دریافت کد معاملاتی جداگانه ندارید و می‌توانید با استفاده از کد بورسی خود –که برای خرید و فروش سهام از آن استفاده می‌کنید- گواهی سپرده مس کا‌تد را نیز از طریق سامانه‌های معاملاتی مفید مانند ایزی تریدر و مفید آنلاین خریداری کنید.

اگر تاکنون کد بورسی دریافت نکرده‌اید، می‌توانید به راحتی از طریق کارگزاری مفید، کد بورسی خود را به‌صورت آنلاین و رایگان دریافت کنید.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص سرمایه‌گذاری در بورس کسب کنید، مقاله آموزش بورس و سایر مقالات وب‌سایت آموزش مفید می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند.

گواهی سپرده مس کاتد معاملات ثانویه ندارد

قبل از خرید گواهی سپرده مس کا‌تد، توجه داشته باشید که معاملات ثانویه در نمادهای گواهی سپرده این محصول انجام نمی‌شود. خریدار موظف است قبل از انقضای اعتبار گواهی، کالای خریداری شده را از انبار دریافت کند.

تاریخ اعتبار گواهی سپرده کالایی معامله شده، مطابق سررسید نماد معاملاتی خواهد بود.

معاملات گواهی سپرده مس کا‌تد در چه نمادهایی انجام می‌شود؟

در حال حاضر صرفاً مس کاتد تولیدی شرکت ملی مس ایران به صورت گواهی سپرده با نماد «مس كاتد ملي مس ايران۰۱۰۹(ن) (مس۰۱۰۹ن۰۱)» در بورس قابل معامله است.

برای مشاهده این نماد، کافی است عبارت دو کلمه‌ای «مس کاتد» را در وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران جستجو کنید.

معاملات گواهی سپرده مس کاتد در چه نمادهایی انجام می‌شود؟

برای آشنایی بیشتر با شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و دلایل اهمیت و محبوبیت وب‌سایت آن نزد فعالان بازار سرمایه، می‌توانید مقاله شرکت مدیریت فناوری بورس تهران را در وب‌سایت آموزش مفید مطالعه کنید.

زمان و نحوه انجام معاملات گواهی سپرده مس کاتد

بر اساس اطلاعیه رسمی مدیریت توسعه فیزیکی بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده مس کاتد تا اطلاع ثانوی در روزهای شنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هر هفته به‌ صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود.

مطابق تبصره ۱ ماده ۲۹ دستورالعمل پذیرش انبار، مرحله پیش‌ گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ آغاز و ساعت ۱۴:۰۰ پایان می‌یابد. حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۴:۰۰ برگزار می‌شود.

دامنه نوسان گواهی سپرده مس کا‌‌‌تد

محدوده نوسان قیمت مجاز نمادهای گواهی سپرده مس کا‌‌تد معادل مثبت و منفی ۵ درصد میانگین قیمت معاملاتی آخرین عرضه منجر به معامله مس کاتد انباردار (تولیدکننده) در بازار فیزیکی بورس کالای ایران است. در صورتی که عرضه در بازار فیزیکی انجام نشده یا منجر به معامله نشده باشد قیمت پایه در آن بازار ملاک عمل خواهد بود.

جزئیات معامله گواهی سپرده مس کا‌تد

هر واحد گواهی سپرده مس کا‌تد معادل ۱ کیلوگرم از این محصول است. حداقل مقدار خرید مجاز در هر نماد معاملاتی برای هر کد معاملاتی، ۲۰ تن (معادل ۲۰ هزار ورقه) و حداقل مقدار سفارش (که اصطلاحاً به آن «لات معاملاتی» می‌گویند) نیز ۲۰ تن است.

به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی، مبلغ ۹ درصد وجه معامله به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از سوی خریدار پرداخت می‌شود.

خطای مجاز تحویل توسط انباردار، منفی ۵ درصد است و مابه التفاوت آن بر اساس قیمت معامله، حداکثر سه روز کاری پس از حمل کالا از انبار، توسط انباردار به حساب خریدار واریز می‌شود.

قیمت مس کاتد بر اساس میانگین هفتگی قیمت مس کاتد و نرخ دلار تعیین می‌شود و محاسبات آن نیز از روش زیر قابل انجام است.
قیمت پایه = میانگین هفتگی قیمت مس کاتد در بورس فلزات لندن در هفته گذشته * میانگین نرخ دلار در خرید و
فروش هفتگی نیما * ۱.۱

نکته: خریدار موظف است در سامانه جامع تجارت ثبت نام نماید.

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی مس کا‌تد

کارمزد خرید گواهی سپرده کالایی مس کاتد معادل ۰.۰۰۲۴ ارزش معامله است. سایر جزئیات مربوط به کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی مس کاتد بدین شرح است:

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی مس کا‌تد

فرآیند خروج کالا از انبار و صدور صورتحساب

به منظور دریافت کالا از انبار، خریدار موظف است قبل از تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی مس کاتد، درخواست تحویل کالا و آدرسی که کالا باید به آنجا حمل شود را به کارگزار خود ارائه کند.

کارگزار خریدار، اطلاعاتی را که در خصوص نماینده حمل و محل تخلیه از خریدار دریافت کرده است، طی همان روز کاری به همراه کد اقتصادی، شماره یا شناسه ملی، شناسه ثبت یا شماره شناسنامه، آدرس پستی و کد پستی خریدار به کارگزار فروشنده ارائه می‌کند.

کار‌گزار فروشنده حداکثر یک روز کاری پس از دریافت اطلاعات از کارگزار خریدار، اطلاعات مزبور را به فروشنده (انباردار) ارائه و آمادگی خود را برای تحویل و حمل کالا اعلام می‌کند. کارگزار فروشنده قبل از اعلام آمادگی برای تحویل و حمل کالا، هماهنگی‌های لازم را با فروشنده (انباردار) انجام می‌دهد.

انباردار (فروشنده) برنامه حمل را به خریدار یا کارگزار خریدار اعلام و در نهایت پس از بارگیری کالا بر روی وسیله حمل مجاز، صورتحساب را صادر می‌کند. هزینه‌های احتمالی تاخیر در حمل از انبار نیز محاسبه و در صورتحساب لحاظ می‌شود.

برای اطلاع از فرآیند تحویل فیزیکی کالاها از بورس کالا می‌توانید مقاله «نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا» را مطالعه کنید.

آدرس محل تحویل مس کاتد خریداری شده به صورت گواهی سپرده

چنان که اشاره شد، در حال حاضر صرفاً مس کاتد تولیدی شرکت ملی مس ایران به صورت گواهی سپرده در بورس قابل معامله است.

محل انبار برای تحویل کالای خریداری شده، مجتمع مس سرچشمه به نشانی «استان کرمان، شهرستان رفسنجان، مجتمع مس سرچشمه» است و انبار بابت بارگیری کالا بر روی وسیله حمل، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

هزینه نگهداری کالا در انبار

تا آخرین مهلت تحویل کالا از انبار (شنبه هفته بعد از تاریخ انقضای گواهی سپرده مس کاتد) هزینه‌ای بابت انبارداری اخذ نمی‌شود، اما پس از آن در صورت عدم حمل کالا روزانه نیم درصد ارزش کالای باقی‌مانده در انبار بر اساس آخرین قیمت معامله شده آن نماد، توسط انباردار محاسبه و در زمان تحویل کالا از مالک دریافت می‌شود. این هزینه می‌تواند با اعلام انباردار و تأیید و اطلاع‌رسانی بورس، تغییر کند.

مسئولیت هرگونه افت کمی و کیفی کالا در طول دوره نگهداری بر عهده انباردار است. انباردار ملزم به جبران خسارات احتمالی خواهد بود.

قبل از اقدام به معامله گواهی سپرده کالایی، با مراجعه به  پایگاه اینترنتی بورس کالای ایران از آخرین اخبار و همچنین تغییرات احتمالی قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه مطلع شوید.

سوالات متداول

معاملات گواهی سپرده مس کاتد در چه روزهایی انجام می‌شود؟

در روزهای شنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۲:۴۵ پیش گشایش و ساعت ۱۴:۰۰ پایان می‌یابد. حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۴:۰۰ برگزار می‌شود.

حداقل مقدار مجاز خرید در هر سفارش گواهی سپرده کالایی مس کاتد چقدر است؟

حداقل مقدار سفارش یا لات معاملاتی ۲۰ تن است.

محمد اشرفی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
هیوا

سلام وعرض ادب بسیارعالیه حذف واسطه ودلال بشرطی که مصرف کننده واقعی خریداری کنه و محصولات تولیدی خریدومنتقل نکنن جهت انبارواحتکاربرای گرانی.

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی و بازخورد ارزشمند شما سپاسگزاریم.