گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی

گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 5124
سطح مبتدی

رطب مضافتی یکی دیگر از محصولات کشاورزی است که مانند زعفران، پسته، برنج طارم و … گواهی سپرده کالایی برای آن تعریف شده است. معاملات گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی از دی ماه سال ۹۹ در بورس کالا آغاز شده است.

مشابه گواهی سپرده کالایی سایر محصولات کشاورزی، دارندگان رطب مضافتی با مشخصات کیفی تعیین شده می‌توانند به انبارهای معرفی‌شده توسط بورس کالا مراجعه نموده و پس از انجام مراحل، محصول را به انبار سپرده و قبض آن را دریافت نمایند. قبض انبار در واقع همان گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی است که می‌توان آن را در بازار سرمایه معامله کرد.

از خرید در بورس تا دریافت از انبار

برای خرید گواهی‌ سپرده کالایی رطب مضافتی باید از یکی از کارگزاران ارائه دهنده خدمات معاملاتی بورس، کد بورسی و کد معاملاتی دریافت کنید.

توجه داشته باشید برای انجام معاملات گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی نیازی به کد بورس کالا نیست و شما با کد بورسی فعلی خود امکان خرید و فروش آن را دارید.

برای خرید گواهی‌ سپرده‌ رطب مضافتی از طریق کارگزاری مفید کافی است پس از دریافت کد معاملاتی، وارد یکی از سامانه‌های آنلاین مانند ایزی تریدر شده و پس از جست‌وجوی نماد مربوطه، سفارش خود را ثبت کنید. همچنین محدودیتی در خرید و فروش این گواهی سپرده کالایی وجود ندارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند تا قبل از زمان سررسید به دفعات متعدد آن را معامله کنند.

هر گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی، تاریخ سررسید مشخصی دارد. دارندگان گواهی سپرده می‌توانند تا قبل از تاریخ سررسید آن‌ها مراحل اداری مربوط به آن را طی کرده و به انبارهای رطب بورس کالا مراجعه کرده و رطب مضافتی را به صورت فیزیکی دریافت کنند. البته برای انجام مراحل اداری آن نیاز است که قبل از مراجعه به انبار، هماهنگی‌های لازم با کارگزاری صورت بگیرد. در مطلب “نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا” فرآیند آن به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

در حال حاضر گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی در بورس کالا معامله نمی‌شود

هزینه‌های قرارداد رطب مضافتی

هزینه‌های قرارداد به دو بخش هزینه ارزیابی و هزینه نگهداری تقسیم می‌شود.

 هزینه ارزیابی مربوط به نمونه‌گیری و آزمایش از کالا و ارزیابی آن با توجه به مشخصات کیفی تعریف شده برای پذیرش این محصول در انبار است. شایان ذکر است که این هزینه فقط برای مالک اولیه کالا و تحویل کالا به انبار است.

هزینه نگهداری نیز مربوط به نگهداری کالا طبق شرایط و استاندارد تعریف شده برای آن است که به صورت روزانه محاسبه می‌شود.

هزینه ارزیابی و بارگیری

هزینه آزمایشگاه (ارزیابی و بارگیری) به ازای هر کیلوگرم رطب مضافتی معادل ۲۰۰ تومان است.

هزینه نگهداری (روزانه)

هزینه نگهداری رطب مضافتی برای هر روز تقویمی در تمامی انبارهای بورس کالا به ازای هر کیلوگرم ۱۰ تومان است.

از اولین روز تقویمی بعد از خرید (روز عادی مدنظر بوده و نه روز کاری) تا روز فروش، هزینه انبارداری محاسبه و بعد از فروش از حساب شما کسر می‌شود. این موضوع را می‌توانید مانند شکل زیر، در بخش گردش حساب سامانه معاملاتی خود مشاهده کنید. یا در حالت دیگر هنگام تحویل، محاسبه و از شما دریافت خواهد شد. 

هزینه انبارداری گواهس سپرده کالایی رطب مضافتی در بورس کالا

 در صورت عدم مراجعه دارنده گواهی سپرده کالایی پس از مهلت مذکور، انباردار خروج نهایی کالا را ثبت نموده و تضامین تودیع شده توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، آزاد شده و به انباردار مسترد می‌گردد. هرگونه نگهداری کالا پس از اتمام مهلت مذکور نیز از شمول قوانین و مقررات بازار سرمایه خارج شده و تابع سایر قوانین و مقررات می‌گردد.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی

برای اطلاع از نمادهای مربوط به گواهی سپرده رطب مضافتی کافی است در سایت TSETMC کلمه “رطب” را جست‌وجو کنیم.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی

عدد چهار رقمی که در انتهای نماد نوشته شده است، تاریخ سررسید گواهی سپرده کالایی آن است. همانطور که در تصویر فوق مشخص است، در حال حاضر سررسید هر دو نماد گواهی‌ سپرده کالایی رطب مضافتی، اردیبهشت ۱۴۰۰ است.

معاملات گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی

آستانه حجم هر سفارش گواهی‌ سپرده رطب مضافتی بین ۱ تا ده هزار و حجم‌مبنای آن، ۱ است. تسویه معاملات آن طی ۱ روز کاری انجام می‌شود (T+1) و روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ قابل معامله است. کارمزد معاملات آن نیز به شرح زیر است:

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی رطب مضافتی در بورس کالا

مشخصات کیفی رطب مضافتی برای پذیرش در انبار

مشخصات کیفی رطب مضافتی برای پذیرش در انبار

انبارها

مشخصات انبارهای بورس کالا برای پذیرش و نگهداری رطب مضافتی به شرح زیر است:

نام انبارنام محصولظرفیت (تن)آدرس انبار
اتحادیه بمرطب مضافتی ۰۰۰۲ افشار تعاون بم (پ)۱۰کرمان، شهرستان بم
اتحادیه کرمانرطب مضافتی ۰۰۰۲ اتحادیه کرمان (پ)۱۰کرمان، شهرستان نرماشیر

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از تغییرات احتمالی، می‌توانید به وب‌سایت بورس کالا مراجعه کنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments