گواهی سپرده کالایی سیمان

کاور گواهی سپرده سیمان
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۲۹ آذر ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 17966
سطح مبتدی

گواهی سپرده سیمان یکی از انواع گواهی سپرده کالایی است که به تازگی و با هدف دسترسی آسان‌تر همه مصرف‌کنندگان به این محصول در بورس کالا راه اندازی شده است. با عرضه این محصول در بورس کالا، مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون واسطه اقدام به تهیه سیمان‌ مورد نیاز خود کنند.

برای خرید گواهی سپرده کالایی سیمان (تیپ ۲) نیاز به دریافت کد بورس کالا نیست. شما می‌توانید با همان کد بورسی خود که سهام خرید و فروش می‌کنید، گواهی سپرده سیمان را نیز خریداری کنید. در صورتی کد بورسی ندارید، می‌توانید از طریق کارگزاری مفید به صورت کاملا رایگان و آنلاین کد بورسی دریافت کنید.

باید توجه داشت که معاملات گواهی سپرده سیمان‌ با سایر گواهی سپرده کالایی‌ها مانند گواهی سپرده کالایی زعفران کمی متفاوت است و معاملات ثانویه ندارد. در صورت عدم آشنایی با بازار‌های مالی پیشنهاد می‌شود مقاله آموزش بورس را مطالعه کنید. در ادامه به معرفی بیشتر گواهی سپرده سیمان می‌پردازیم.

گواهی سپرده کالایی سیمان‌ معاملات ثانویه ندارد!

 افرادی که گواهی سپرده کالایی سیمان‌‌ را خریداری می‌کنند باید توجه داشته باشند که امکان فروش آن را نداشته و حتما باید کالای خود را از انبار تحویل بگیرند. خریداران دو هفته زمان دارند تا سیمان‌ خریداری شده را از انبار مورد نظر تحویل بگیرند. در صورت اتمام این مهلت و عدم تحویل توسط خریدار، روزانه نیم درصد قیمت سیمان‌ به عنوان هزینه انبارداری لحاظ می‌گردد.

برای اطلاع از فرآیند تحویل فیزیکی کالا ها از بورس کالا می‌توانید مقاله «نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا» را مطالعه کنید.

زمان و حجم معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان

هر یک از انواع اوراق بهادار قابل معامله در بازار سرمایه در زمان مشخصی قابلیت معامله دارند که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «ساعت معاملات در بورس به چه صورت است؟» را بخوانید. 

در حال حاضر معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان روزهای دوشنبه و سه‌شنبه انجام می‌شود. پیش‌گشایش معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان از ساعت ۱۲:۴۵ شروع شده و در ساعت ۱۴ خاتمه می‌يابد. سپس راس ساعت ۱۴ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود. 

 محدوده حجمی برای سفارش‌گذاری نمادهای سپرده سیمان‌ حداقل ۱۰ تن و حداکثر ۱۰۰ تن است. البته محدودیتی برای خرید سیمان‌ وجود ندارد و معامله‌گران می‌توانند از همه‌ی نمادهای سیمانی‌ در روز معاملاتی خرید کنند. اما میزان آن از ۱۰۰ تن در هر جلسه معاملاتی در هر نماد بیشتر نخواهد بود. 

هر گواهی سپرده سیمان‌ معادل یک کیلوگرم سیمان‌ است، در نتیجه هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان‌ سفارش خرید ثبت کند.

دقت داشته باشید که در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید مانند ایزی تریدر و مفید آنلاین، قبل از ارسال سفارش در نماد مورد نظر، حتما باید توافقنامه «پذیرش ریسک گواهی سپرده سیمان» را مطالعه و تایید نمایید.

توافق‌نامه خرید گواهی سپرده کالا

علت تعیین محدودیت برای گواهی سپرده کالایی سیمان

با توجه به مکانیزم بسته‌بندی و بارگیری در کارخانه‌جات سیمان، ماشین‌های زیر ۱۰ تن امکان بارگیری در این انبارها را ندارند. چرا که در ماشین‌های زیر ۱۰ تن فاصله بین دستگاه بارگیری و ماشین بیش از حد مجاز شده و در نتیجه باعث آسیب دیدن کیسه‌های سیمان‌ خواهد شد. 

چگونه می‌توان سیمان‌‌ را از انبار دریافت کرد؟

بعد از تکمیل خرید، مشتری باید اطلاعات نماینده حمل یا شرکتی که قرار است این بار را حمل کند و همچنین آدرسی که بار قرار است به آن جا حمل شود به کارگزار خریدار اعلام کند. سپس کارگزار خریدار این اطلاعات را به کارگزار فروشنده منتقل می‌کند. کارگزار فروشنده نیز اطلاعات مورد نظر را به شرکت فروشنده اطلاع‌رسانی می‌کند.

 لازم به ذکر است که خریدار باید برای تحویل بار و برنامه حمل، با فروشنده هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. خریدار می‌تواند با مراجعه به سایت بورس کالا و از بخش اعلانات بازار مالی، شماره‌های مورد نیاز را از اطلاعیه گشایش نماد اعلام شده استخراج کند. آدرس و تلفن تمامی انبارهای سیمان در استان‌های مختلف در بخش فهرست انبارهای سیمان در سایت بورس کالا قابل مشاهده است.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید ۱۷ نماد گواهی سپرده کالایی سیمان (سیمان ارومیه، صوفیان، کویر کاشان، منددشتی، دشتستان، گیلان سبز، سامان غرب، هگمتان، فراز، خوزستان، نهاوند، آبیک، کرمان، زاوه تربت، ماهان کرمان، خاش و فارس نو) از انبار، دریافت کد نقش ضروری است.

دامنه نوسان گواهی سپرده سیمان

محدوده نوسان قیمت مجاز در کلیه نماد‌های گواهی سپرده سیمان تیپ ۲ معادل مثبت و منفی ۵ درصد میانگین قیمت معاملاتی آخرین عرضه منجر به معامله سیمان تیپ ۲ با بسته بندی ۵۰ کیلوگرمی انباردار (تولیدکننده سیمان‌) در بازار فیزیکی بورس کالای ایران است. در صورتی که عرضه در بازار فیزیکی انجام نشود و یا منجر به معامله نشده باشد، قیمت پایه در آن بازار ملاک عمل است.

نمادهای گواهی سپرده کالایی سیمان‌ کدام است؟

می‌توان از طریق سایت مدیریت فناوری بورس تهران نماد‌های گواهی سیمان را مشاهده کرد. برای این کار کافی است عبارت “تیپ” را در بخش جستجوی سایت tsetmc وارد کنید.

نمادهای سیمان تیپ ۲

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان

کارمزد خرید یا فروش گواهی سپرده کالایی سیمان معادل ۰/۰۰۲۴ ارزش معامله است. سایر جزئیات آن به شرح زیر است:

کارمزد معاملات سپرده کالایی

با توجه به امکان تغییر در قوانین و مقررات معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان، پیشنهاد می‌شود پیش از خرید، آخرین اطلاعات مربوطه را از سایت بورس کالا مطالعه کنید.

سوالات متداول

هدف از راه‌اندازی گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟

گواهی سپرده کالایی سیمان در سال ۱۴۰۰ با هدف دسترسی آسان‌تر همه مصرف‌کنندگان به این محصول راه‌اندازی شده است. با عرضه این محصول، درصد بیشتری از مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون واسطه اقدام به تهیه سیمان مورد نیاز خود کنند. 

آیا امکان فروش گواهی سپرده سیمان پس از خرید آن وجود دارد؟

خیر گواهی سپرده سیمان معاملات ثانویه ندارد. افرادی که این گواهی را خریداری می‌کنند حتما باید کالای خود را از انبار تحویل بگیرند.

زمان و حجم معاملات در گواهی سپرده سیمان‌ چقدر است؟

پیش‌گشایش معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان‌ از ساعت ۱۲:۴۵ شروع شده و در ساعت ۱۴ خاتمه می‌يابد. سپس راس ساعت ۱۴ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود. محدوده حجمی برای سفارش‌گذاری نمادهای سپرده سیمان حداقل ۱۰ تن و حداکثر ۱۰۰ تن است.  البته  معامله‌گران می‌توانند از همه‌ی نمادهای سیمانی در روز معاملاتی خرید کنند. اما میزان آن از ۱۰۰ تن در هر جلسه معاملاتی در هر نماد بیشتر نخواهد بود.  

کارمزد خرید یا فروش گواهی سپرده کالایی سیمان‌ چقدر است؟

کارمزد خرید یا فروش گواهی سپرده کالایی سیمان‌ معادل ۰/۰۰۲۴ ارزش معامله است.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
34 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حسن

مالیات بر ارزش افزوده هم به ارزش معامله اضافه میشه ؟

کارگزاری مفید

با سلام
۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده در معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان در نظر گرفته می‌شود.

هادی

سلام اگه بخوام 200 کیسه سیمان سفارش بزارم در قسمت سفارش محموله باید عدد 200 بزنم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
به صورت کلی سیمان تحویلی از انبار در بسته بندی کیسه 50 کیلوگرمی می‌باشد و هر گواهی سپرده کالایی سیمان‌ معادل یک کیلوگرم سیمان‌ است.
لازم به ذکر است محدودیت حجمی برای هر سفارش نمادهای سیمان‌ حداقل 10 تن و حداکثر 100 تن می‌باشد.

زمانی

سلام کیسه ۲۵ کیلویی هم میدن یا فقط ۵۰ کیلویی هست؟و چطور مدارک را به کارگزار ارسال کنیم بعد خرید؟

کارگزاری مفید

با سلام.
به صورت کلی سیمان تحویلی از انبار در بسته بندی 50 کیلوگرمی می‌باشد. پس از خرید برای دریافت سیمان، باید از طریق ایمیل ثبت شده در اکانت مفید خود درخواست خود را به آدرس ایمیل 8700@emofid.com ارسال نمایید. همچنین می‌توانید درخواست تحویل را از طریق چت سامانه‌های آنلاین ارسال کنید.
درخواست باید شامل کد ملی، کد بورسی، نام نماد سپرده و حجم سپرده، آدرس محل تحویل کالا، نماینده حمل (در چارچوب رویه های انبار)، برگه استعلام کد نقش تجاری(در صورت لزوم) و کدپستی باشد.
برای دریافت کد نقش می‌بایست از سامانه جامع تجارت اقدام کنید.

رسول

با سلام و وقت بخیر. هزینه حمل و نقل با خریدار گواهی سیمان می باشد یا هزینه حمل و نقل در مبلغ گواهی سیمان لحاظ شده است.؟

کارگزاری مفید

با سلام.
هزینه باربری به عهده مشتری است اما هزینه بارگیری در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان محاسبه می‌شود و این قیمت معادل با قیمت سیمان بعلاوه هزینه بارگیری است.

Mbjavan

باسلام آیا امکان خرید برای عموم آزاد هست و نیازی به مجوزات یا داشتن جواز کسب که مربوط به سیمان باشد را ندارد

کارگزاری مفید

با سلام.
برای تحویل یکسری از نمادهای گواهی سپرده کالایی سیمان مثل کرمان، سپاهان، ارومیه، صوفیان، کویر کاشان، منددشتی، دشتستان، گیلان سبز، سامان غرب، هگمتان، فراز، خوزستان و نهاوند به کد نقش نیاز است که باید شرایط دریافت این کد را داشته باشید. برای دریافت کد نقش باید به سامانه جامع تجارت مراجعه کنید.

مرضیه

سلام.برای سیمان آبیک هم نیاز به که نقش هست؟

کارگزاری مفید

با سلام.
سیمان آبیک نیاز به کد نقش ندارد و صرفا سیمان های اعلام شده، نیاز است برای تحویل ازسامانه جامع تجارت کد نقش دریافت نمایید.

سیدمحمد

سلام سیمان فله ای هم در گواهی سپرده سیمان قابل خرید هست؟
اگه نیست از کجا باید تهیه کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
امکان خرید فله ای برای گواهی سپرده کالایی سیمان وجود ندارد. تفاوت گواهی سپرده کالایی سیمان با کالای سیمان که در بورس کالا به صورت فیزیکی معامله میگردد در نحوه بسته بندی تحویلی و مقدار تن درخواستی است. در معاملات به صورت فیزیکی میتوان بیشتر از 2 تن از سیمان را به صورت یکجا معامله نمود و کالا را به صورت فله تحویل گرفت. در صورتی که در گواهی سپرده کالایی، کالا به صورت بسته های 50 کیلویی تحویل خریدار داده می‌شود.
برای معاملات سیمان به صورت فیزیکی باید کد بورس کالا دریافت کنید. جهت بررسی بیش‌تر با شماره 02187222 در ارتباط باشید.

پوریا

سلام خسته نباشین ببخشین این 9 درصد مالیاتی که میگین ارزش افزودس 9 درصد ارزش معاملس دیگ درسته؟

کارگزاری مفید

با سلام.
به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی سیمان علاوه بر وجه معامله، مبلغ ۱۰ درصد ارزش معامله، مالیات بر ارزش افزوده توسط خریدار پرداخت می‌شود.

اصغرم

چقدر وقت می تونیم داخل انبار کارخانه نگه داریم سیمان را

کارگزاری مفید

با سلام.
تاریخ انقضا اعتبار سپرده کالایی سیمان شنبه تقویمی هفته‌ی بعد از روز معامله است. تا شنبه تقویمی هفته بعد از تاریخ انقضا هم اقدامات برای تحویل از انبار باید انجام شود.

مجید

سلام
لطفاً راهنمایی بفرمایید در خصوص دریافت کد نقش باید چه اقدامی انجام داد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
برای دریافت کد نقش می‌بایست از سامانه جامع تجارت اقدام کنید. نمادهایی که برای تحویل آنها به کد نقش نیاز است سیمان کرمان، سپاهان، ارومیه، صوفیان، کویر کاشان، منددشتی، دشتستان، گیلان سبز، سامان غرب، هگمتان، فراز، خوزستان و نهاوند می‌باشند.

مهدی

سلام عذر خواهم قیمتی که زده میشه با مالیات ۹ درصد هست یا باید اون اضافه بشه ؟

کارگزاری مفید

با سلام
به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی سیمان علاوه بر وجه معامله و قیمت اعلام شده، مبلغ ۱۰ درصد ارزش معامله، مالیات بر ارزش افزوده توسط خریدار پرداخت می‌شود.