گواهی سپرده کالایی شیشه

گواهی سپرده کالایی شیشه
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۶ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 10698
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

شیشه، یکی از جدیدترین محصولاتی است که معاملات آن در بازار گواهی سپرده کالایی راه‌اندازی شده است. بدین ترتیب شرکت‌های مختلف تولید شیشه محصول خود را در بورس عرضه کرده و مصرف کنندگان می‌توانند به راحتی با خرید گواهی سپرده کالایی شیشه مورد نظر، آن را از انبار مربوطه دریافت کنند. در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر گواهی سپرده شیشه و نحوه خرید آن در بازار می‌پردازیم.

خرید گواهی سپرده کالایی شیشه

برای خرید نمادهای مختلف گواهی سپرده کالایی شیشه نیازی به دریافت کد معاملاتی مخصوص بورس کالا نیست. شما می‌توانید با همان کد بورسی خود که سهام خرید و فروش می‌کنید، گواهی سپرده شیشه را نیز خریداری کنید. در صورتی کد بورسی ندارید، می‌توانید از طریق کارگزاری مفید به صورت کاملا رایگان و آنلاین کد بورسی دریافت کنید.

پس از دریافت کد بورسی، می‌توانید با مراجعه به یکی از سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری مفید مانند ایزی تریدر، اقدام به خرید گواهی سپرده مورد نظر نمایید.

گواهی سپرده شیشه بازار ثانویه ندارد!

گواهی سپرده شیشه مانند گواهی سپرده کالایی سیمان، در گروه گواهی سپرده ناپیوسته قرار می‌گیرد. گواهی سپرده ناپیوسته، بازار ثانویه ندارد و خریدار نمی‌تواند گواهی خود را در بازار به فروش برساند و فقط باید در مهلت مقرر، کالا را از انبار دریافت کند.

گواهی سپرده کالایی شیشه معاملات ثانویه ندارد و پس از معامله، خریدار موظف است تا قبل از انقضای اعتبار گواهی‌ سپرده کالایی، کالای خود را از انبار دریافت نماید.

شرایط و جزئیات معامله گواهی سپرده شیشه

حداقل مقدار مجاز خرید و حداقل تغییر مقدار سفارش

هر یک واحد گواهی سپرده کالایی شیشه، معادل «یک متر مربع» شیشه است. حداقل مقدار مجاز خرید و حداقل تغییر مقدار سفارش (لات معاملاتی) در هر نماد معاملاتی گواهی سپرده شیشه، بر اساس ضخامت آن متغیر است. جزئیات بیشتر به شرح زیر است:

حداقل مقدار مجاز خرید و حداقل تغییر مقدار سفارش گواهی سپرده کالایی شیشه

روزهای معاملاتی

معاملات گواهی سپرده کالایی شیشه روزهای دوشنبه هر هفته انجام می‌شود. در صورت تعطیل رسمی بودن روز دوشنبه، معاملات آن به اولین روز کاری بعد موکول می‌شود. 

زمان انجام معامله

معاملات گواهی سپرده شیشه به صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. ثبت سفارش از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۴:۰۰ هر جلسه معاملاتی امکان‌پذیر است. معاملات آن نیز راس ساعت ۱۴:۰۰ انجام می‌شود.

دامنه نوسان قیمت

محدوده نوسان قیمت مجاز هر نماد، ۱۰ درصد قیمت پایه اعلامی عرضه ‎کننده برای هر نماد معاملاتی می‌‎باشد. 

– کارمزد معامله و مالیات بر ارزش افزوده

کارمزد خرید گواهی سپرده شیشه، در مجموع معادل ۲۴ ده هزارم (۰/۰۰۲۴) ارزش معامله است. علاوه بر کارمزد، خریدار باید معادل ۹ درصد ارزش معامله را نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند.

– الزام به ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت

خریدار گواهی سپرده شیشه موظف است در سامانه جامع تجارت ثبت‌نام نماید.

نحوه‌ی محاسبه قیمت پایانی و صفر تابلوی روز معاملاتی بعدی گواهی سپرده کالایی شیشه

قیمت پایه نماد شیشه به صورت کلی به 2 صورت تعیین می‌شود:
حالت اول) در صورتی که تقاضای قیمتی تا ۵ درصد تغییر داشته باشد، قیمت پایه برای هفته معاملاتی آتی برابر با
قیمت پایه هفته قبل خواهد بود.
حالت دوم) در صورتی که تقاضای قیمتی از ۵ درصد تا ۱۰ درصد تغییر داشته باشد، قیمت پایه معادل با درصد تقاضای
موجود، منهای ۵ درصد خواهد بود؛ به طور مثال در صورتی که در این هفته تقاضای قیمتی معادل ۷ درصد باشد، قیمت پایه (۲=۵-۷) ۲ درصد افزایش خواهد داشت.

شرایط انبارداری و تحویل شیشه

– انقضای گواهی سپرده

انقضای اعتبار گواهی‌ سپرده کالایی شیشه، چهارشنبه همان هفته‌ای است که معامله شده است. طبق قانون، خریداران گواهی سپرده کالایی، تا یکشنبه هفته بعد از تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی فرصت دارند اقدامات لازم برای تحویل کالا از انبار را انجام دهند. به طور مثال، فرض کنید شخصی نمادی را در روز دوشنبه هفته جاری خریداری کرده است؛ در این صورت روز چهارشنبه همان هفته تاریخ انقضای گواهی سپرده کالایی او بوده و حداکثر تا روز یکشنبه باید کالا را از انبار تحویل بگیرد.

هزینه انبارداری

بابت انبارداری کالا تا زمان مهلت تحویل کالا از انبار یعنی تا یکشنبه هفته بعد از تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی، هزینه‌ای از خریدار اخذ نمی‌شود. اما در صورت عدم حمل کالا پس از مهلت تعیین شده، روزانه یک درصد ارزش کالای باقیمانده در انبار بر اساس آخرین قیمت معامله شده آن نماد به عنوان هزینه انبارداری محاسبه شده و در زمان تحویل کالا از مالک دریافت می‌شود. البته با اطلاع بورس این هزینه ممکن است تغییر یابد.

جبران افت کمی و کیفی کالا

مسئولیت هرگونه افت کمی و کیفی کالا در طول دوره نگهداری بر عهده انباردار است و انباردار ملزم به جبران خسارات احتمالی در این زمینه خواهد بود.

– تحویل کالا با ابعاد مشخص

شیشه‌ مربوط به هر نماد گواهی سپرده شیشه، ابعاد، درجه، رنگ و ضخامت مشخصی دارد. البته در صورت درخواست خریدار و موافقت انباردار، پس از هماهنگی و توافق خریدار با انباردار، امکان تحویل ابعاد و درجه دیگر وجود دارد.

– اقدامات مورد نیاز برای تحویل کالا

خریدار گواهی سپرده کالایی شیشه باید روز کاری پس از معامله، درخواست تحویل کالا را به همراه آدرسی که کالا باید به آن حمل شود، به کارگزار خود ارائه کند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، مطلب «نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا» را بخوانید.

– هزینه بارگیری و حمل

انباردار مجاز است از طرف خریدار یکی از نمایندگان حمل مجاز را معرفی نماید و خریدار نیز موظف به پرداخت هزینه بارگیری، حمل، بسته‌بندی و بیمه اعلامی توسط انباردار است. بارگیری بر روی وسیله حمل نیز بر عهده انباردار است.

وسایل حمل مجاز شیشه

وسایل مجاز حمل و نقل شیشه دارای ظرفیت ۴، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ تن هستند. بر همین اساس، خریدار باید در زمان خرید گواهی سپرده کالایی شیشه، به این موضوع توجه داشته باشد. وزن تقریبی هر متر مربع شیشه نیز به شرح زیر است:

وزن تقریبی هر متر مربع شیشه در گواهی سپرده شیشه

– انبارهای شیشه

برای مشاهده آدرس و سایر مشخصات انبار هر یک از تولیدکنندگان شیشه که محصول خود را از طریق گواهی سپرده عرضه می‌کنند، به این لینک مراجعه کنید.

خطای مجاز تحویل

خطا (تلورانس) مجاز تحویل شیشه توسط انباردار، ۵- درصد است. ما‌به‌التفاوت آن بر اساس قیمت معامله و حداکثر سه روز کاری پس از حمل کالا از انبار، توسط انباردار به حساب خریدار واریز می‌گردد.

نمادهای گواهی سپرده شیشه

نمادهای گواهی سپرده کالایی شیشه به صورت «شیشه + عدد ۲ رقمی + حرف ن» ساخته می‌شود. به عنوان مثال نماد «شیشه ۰۱ن» مربوط به گواهی سپرده شیشه فلوت شرکت شیشه کاوه فلوت با مشخصات «ضخامت ۶ میلی متر، رنگ سفید، درجه A، ابعاد ۲/۲۵ در ۳/۲۱» است.

برای مشاهده نمادهای گواهی سپرده شیشه می‌توانید به سایت بورس کالا (www.ime.co.ir) مراجعه نمایید. علاوه بر این، با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) و جست‌وجوی عبارت «شیشه» نیز می‌توانید نمادهای گواهی سپرده شیشه و مشخصات هر یک را مشاهده نمایید.

نمادهایی که از روز دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ در بازار گواهی سپرده کالایی شیشه گشایش می‌یابند و جزئیات آن‌ها به شرح زیر است:

شیشه کاوه فلوت
شیشه ایران فلوت
نمادهای گواهی سپرده کالایی شرکت شیشه ساوه جام
شیشه تابان
شیشه فلوت کاویان
شیشه آسا فلوت
شیشه آذر
شیشه سهند جم
نمادهای گواهی سپرده کالایی شرکت شیشه لیا
شیشه قزوین

توجه: پیش از اقدام به خرید گواهی سپرده کالایی شیشه، حتما جزئیات و آخرین تغییرات آن را از طریق سایت بورس کالا (www.ime.co.ir) بررسی کنید.

منبع: بورس کالای ایران

سوالات متداول

گواهی سپرده کالایی شیشه در چه روزها و چه ساعت‌هایی معامله می‌شود؟

معاملات گواهی سپرده کالایی شیشه روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت  ۱۴:۰۰ انجام می‌شود.  ثبت سفارش از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۴:۰۰ هر جلسه معاملاتی امکان‌پذیر است. در صورت تعطیل رسمی بودن روز دوشنبه، معاملات آن به اولین روز کاری بعد موکول می‌شود. همچنین این گواهی، معاملات ثانویه ندارد.

برای تحویل کالا چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

خریدار می‌بایست روزکاری پس از معامله درخواست تحویل کالا را به همراه معرفی نماینده حمل (شخص مورد اعتماد خریدار که می‌‎تواند آن شخص، خودش باشد) در چارچوب رویه‌های انباردار و آدرسی که کالا باید به آن حمل شود از طریق ایمیل به کارگزاری ارسال نماید. انباردار نیز مجاز است از طرف خریدار یکی از نمایندگان حمل مجاز را معرفی نموده و خریدار باید هزینه بارگیری، حمل، بسته بندی و بیمه اعلامی توسط انباردار را پرداخت نماید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی گوهرشادی

سلام . راه های انتقال وجه به حساب کارگزاری مفید هم کاش فایل راهنمایی می گذاشتید

کارگزاری مفید

با سلام
واریز وجه و شارژ حساب معاملاتی در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، از دو طریق «واریز آنی» و «ثبت فیش واریزی» امکان‌پذیر است.
جهت افزایش قدرت خرید خود در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید، از گزینه «واریز وجه» استفاده کنید. سپس با استفاده از گزینه «واریز آنی»، اقدام به شارژ قدرت خرید نمایید. پس از انجام موفقیت‌آمیز واریز آنی، حساب کاربری شما همان زمان شارژ خواهد شد. توجه داشته باشید، بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، سقف مبلغ واریز آنی از هر کارت بانکی و برای هر کد ملی، روزانه ۱۰۰ میلیون تومان است. لذا در صورتی که قصد انتقال مبلغی بیش‌تر از مبلغ مذکور را دارید، از گزینه «ثبت فیش» استفاده نمایید.
بدین منظور بعد از واریز مبلغ از حساب خود (نه حتی حساب مشترک) به یکی از شماره‌حساب‌های بانکی کارگزاری مفید، اطلاعات فیش واریز خود را در این بخش ثبت کنید. مبلغ فیش واریزی پس از یک روز کاری و بررسی واحد مالی به قدرت خرید شما اضافه می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات «واریز وجه در ایزی‌تریدر» و «واریز وجه در آنلاین‌پلاس» را مطالعه نمایید.

سعید سراب

سلام و ارادت… لطفا درخصوص خرید گواهی سپرده برای اشخاص حقیقی در سامانه معاملاتی مفید راهنمای بفرمایید. در ضمن شماره تماس کارشناس و یا کارشناسان مربوطه را اعلام بفرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت خرید گواهی سپرده کالایی شیشه می‌توانید با جستجوی کلمه شیشه در یکی از سامانه‌های معاملاتی در روزهای دوشنبه سفارش خود را از ساعت 12:45 تا 14:00 ثبت کنید تا معاملات آن راس ساعت 14:00 انجام شود. لطفاً این نکته را مد نظر داشته باشید که گواهی سپرده کالایی شیشه معاملات ثانویه ندارد و پس از معامله، باید تا قبل از انقضای اعتبار گواهی‌ سپرده کالایی، کالای خود را از انبار دریافت نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ثبت سفارش می‌توانید مقاله ارسال سفارش در ایزی تریدر و نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین پلاس را مطالعه نمایید.
از طریق شماره تماس 0218700 می‌توانید با کارشناسان در ارتباط باشید.