پیش زمینه ای درباره سهام شرکت ها

پیش زمینه‌ای درباره سهام شرکت‌ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۳۰ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 7547
سطح مبتدی

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

سهام چیست؟

سهام یا سهم (Share) قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نماینده کوچک‌ترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. دارنده هر سهم یا سهام‌دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت آن شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است. برای مثال اگر شرکتی به تعداد دو میلیون سهام منتشر کرده و شخصی مالک دو هزار سهم در این شرکت باشد، او یک‌هزارم از مالکیت این شرکت را در اختیار دارد.

بنابراین همان‌طور که اشاره شد، سهم سندی است که مالکیت جزئی در یک شرکت را نشان می‌دهد. شرکت‌ها، ‌سهام عادی را مانند اوراق بهادار بدهی برای تهیه وجوه منتشر می‌کنند. با این وجود خریدار ‌سهام بیش از آنکه یک بستانکار باشد، مالک بخشی از شرکت است. افراد و مؤسسات مالی، خریداران عمده ‌سهام هستند. مالکین سهام می‌توانند از رشد ارزش شرکت سود ببرند و بنابراین ممکن است بیش از بستانکاران منتفع شوند. با این‌حال آن‌ها در معرض زیان‌های جدی نیز قرار دارند. چون حتی ارزش سهم معتبرترین شرکت‌ها نیز در برخی دوره‌ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

منظور از بازار اولیه و ثانویه چیست؟


بازار اولیه جایی است که اوراق بهادار برای اولین بار عرضه می‌شوند. در این بازار، شرکت‌ها سرمایه نقدی جذب می‌کنند تا بتوانند کسب و کار خود را توسعه دهند. قیمت اوراق بهادار در بازار اولیه توسط شرکت عرضه‌کننده تعیین می‌شود. اما در بازار ثانویه، اوراق بهاداری که قبلاً در بازار اولیه عرضه شده‌اند، معامله می‌شوند. در این بازار، سرمایه‌گذاران به خرید و فروش اوراق بهادار می‌پردازند. قیمت‌ها در بازار ثانویه توسط تقاضا و عرضه تعیین می‌شوند و به صورت مداوم در طول روز تغییر می‌کنند. برای آشنایی بیشتر، مقاله منظور از بازار اولیه و بازار ثانویه چیست؟ را بخوانید.

شرکت ناشر سهام هیچ‌گاه ملزم به بازخرید سهم خود در آینده نیست. اما سهامداران می‌توانند آن را به راحتی معامله کرده و به سرمایه‌گذاران دیگر در بازار ثانویه بفروشند. بعضی شرکت‌ها بخشی از درآمدهای خود را به شکل سود سهام بین سهامداران توزیع می‌کنند و برخی از شرکت‌ها همه درآمدهای خود را سرمایه‌گذاری مجدد می‌کنند تا بتوانند پیشرفت بیشتری داشته باشند.

برگرفته از کتاب بازارها و نهادهای مالی

سوالات متداول

سهام چیست؟

سهام یا سهم نماینده کوچک‌ترین واحد مالکیت در یک شرکت یا کارخانه است. سهامداران یک شرکت نیز با توجه به تعداد سهام خود، در مالکیت آن شراکت دارند.

تفاوت بازار اولیه و یازار ثانویه چیست؟

بازار اولیه محلی است که شرکت‌ها می‌توانند از طریق آن منابع مالی جدیدی فراهم کنند؛ اما بازار ثانویه برای سرمایه‌گذاران در سهام، نقدشوندگی فراهم می‌کند تا بتوانند سهام خود را به فروش برسانند.

برچسب‌ها:, , ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments