ارزش اسمی سهام به چه معناست؟

ارزش اسمی سهام به چه معناست؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 40317
سطح مبتدی

ارزش اسمی سهام(Par Value) در علوم مالی به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌شود. این رقم، در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می‌شود. ارزش اسمی سهام، معادل سرمایه شرکت، تقسیم بر تعداد برگه‌های سهام است.

باید توجه داشت که وقتی صحبت از ارزش اسمی می‌شود، ممکن است برخی دچار ابهام گردند. گروهی به ارزش اسمی‌ اوراق مشارکت یا قرضه و گروهی دیگر به ارزش اسمی‌ سهام فکر کنند. در زبان انگلیسی برای این دو، واژگانی جداگانه وجود دارد. از Par Value برای اشاره به ارزش اسمی‌ اوراق قرضه و از Face Value برای ارزش اسمی‌ سهام استفاده می‌کنند.

 دانستن ارزش اسمی‌ برای اوراق قرضه یا ابزارهای مالی با درآمد ثابت مهم است، چراکه ارزش سررسید و همچنین ارزش‌ دلاری بهره‌های پرداختی را تعیین می‌کند.

مبلغ ارزش اسمی چقدر است؟

ارزش اسمی اوراق قرضه در کشورهای خارجی معمولاً 100 یا یک هزار دلار است؛ اما سهام معمولاً ارزش اسمی‌ نداشته یا ارزش‌ اسمی‌ کمی مثلاً یک سنت برای هر سهم دارند. ارزش روز اوراق قرضه یا مشارکت در بازار ممکن است کمتر یا بیشتر از ارزش اسمی‌ آن باشد. عواملی نظیر نرخ عمومی بهره بازار و اعتبار اوراق قرضه در محاسبه ارزش آن اثرگذار است. از نظر حقوق سهامداران، ارزش اسمی‌ ارتباط کمی با قیمت سهام بازار دارد. در ایران ارزش اسمی‌ هر سهم یک هزار ریال یا ۱۰۰ تومان است و معمولاً اختلاف قابل‌توجهی با ارزش بازار سهام دارد.

ارزش اسمی یک سهم، قیمتی است که عرضه اولیه سهام شرکت براساس آن قیمت انجام می‌شود. ارزش اسمی هر سهم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس ایران، یک هزار ریال است. مبلغ ارزش اسمی‌، بر روی برگه‌های سهام درج می‌شود. در تصویر زیر، نمونه یک برگه نشان داده شده است. همان‌طور که مشاهده می کنید، کل سرمایه شرکت، تعداد سهام منتشر شده و ارزش اسمی‌ هریک از سهام، به علاوه تعداد سهامی سهامدار در اختیار دارد، بر روی برگه سهام درج شده است.

ارزش اسمی سهام به چه معناست؟

سوالات متداول

ارزش اسمی سهام به چه معناست؟

در علوم مالی به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌شود

مبلغ بهای اسمی هر سهم در ایران چقدر است؟

در ایران ارزش اسمی‌ هر سهم یک هزار ریال یا ۱۰۰ تومان است و معمولاً اختلاف قابل‌توجهی با ارزش بازار سهام دارد.

چه اطلاعاتی بر روی هر برگه سهام درج شده است؟

کل سرمایه شرکت، تعداد سهام منتشر شده و ارزش اسمی‌ هریک از سهام، به علاوه تعداد سهامی سهامدار در اختیار دارد، بر روی برگه سهام درج شده است.

دانستن ارزش اسمی برای اوراق قرضه چه اهمیتی دارد؟

دانستن ارزش اسمی‌ برای اوراق قرضه یا ابزارهای مالی با درآمد ثابت از این جهت مهم است، که ارزش سررسید و همچنین ارزش‌ دلاری بهره‌های پرداختی را تعیین می‌کند.

برچسب‌ها:, ,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پدرام بهمنی

ارزش اسمی در بورس صد تومان است ولی در فرابورس هزار تومان و عدد های دیگر هم هست . چرا در سامانه های معاملاتی مانند آنلاین پلاس ارزش اسمی سهام را درج نمیکنید ؟

کارگزاری مفید

با سلام.
ارزش اسمی به ازای هر سهم در تمام بازارها اعم از بورس و فرابورس هزار ریال (صد تومان) می‌باشد. پیشنهاد شما مبنی بر نمایش ارزش اسمی به ازای هر سهم در سامانه های آنلاین بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.