ساعت معاملات در بورس به چه صورت است؟

ساعت معاملات در بورس
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 52406
سطح مبتدی

در بازار سرمایه ایران اوراق بهادار متنوعی خرید و فروش می‌شود. از جمله این اوراق می‌توان به سهام، حق‌تقدم سهام، قراردادهای مشتقه، اوراق با درآمد ثابت، اوراق تسهیلات مسکن و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله اشاره کرد. در این مقاله، ساعت معاملات اوراق مختلف در بازار ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

ساختار هر جلسه معاملاتی

هر جلسه معاملاتی به دو مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول، پیش‌گشایش است که با هدف کشف قیمت انجام می‌شود. در این مرحله، امکان ثبت، ویرایش یا حذف سفارش‌ها وجود دارد اما هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. در خصوص سهام باید به این نکته توجه داشت که در ۵ دقیقه پایانی مرحله پیش‌گشایش، امکان حذف یا تغییر سفارش ارسال شده نیز وجود ندارد و فقط می‌توان سفارش جدید ثبت کرد.

مرحله دوم، مرحله انجام معاملات است. در این مرحله به محض برقراری شرایط انجام معامله، معامله صورت می‌گیرد.

ساعت معاملات انواع اوراق بهادار

ساعت معاملات اوراق بهادار مختلف، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه، به بررسی روزهای معاملاتی و ساعات پیش‌گشایش و معاملات در بازار سرمایه ایران می‌پردازیم:

سهام، حق تقدم سهام و اختیار معامله سهام

عمده معاملات بازار، مربوط به خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اختیار معامله سهام است. معاملات این اوراق در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

گواهی سپرده کالایی سکه طلا و صندوق‌های مبتنی بر طلا

گواهی سپرده کالایی، اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست که شرکت سپرده‌گذای مرکزی به پشتوانه قبض انبار صادر شده توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا، اقدام به صدور آن می‌کند. سکه طلا و برخی محصولات کشاورزی، از جمله مواردی هستند که برای آن‌ها گواهی سپرده تعریف شده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا نیز یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که هدف آن کسب سود از محل سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلاست.

معاملات گواهی سپرده سکه طلا که به آن سکه تحویل ۱ روزه نیز گفته می‌شود، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن نیز به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ انجام می‌شود. زمان پیش گشایش و معامله صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا نیز به همین صورت است.

گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی و صندوق‌های زعفران

زیره، زعفران، برنج و پسته از جمله محصولات کشاورزی هستند که گواهی سپرده آن‌ها در بازار معامله می‌شود. معاملات این اوراق روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود. زمان پیش گشایش و معامله صندوق‌های مبتنی بر زعفران نیز به همین صورت است.

گواهی سپرده کالایی سیمان

گواهی سپرده کالایی سیمان یکی دیگر از انواع گواهی سپرده در بازار است که البته با سایر گواهی سپرده‌ها تفاوت‌هایی نیز دارد. گواهی سپرده سیمان قابلیت فروش ندارد و خریداران آن باید در مهلت مقرر به انبارهای بورس کالا مراجعه کرده و آن را دریافت کنند. علاوه بر این، معاملات گواهی سپرده سیمان به صورت ناپیوسته و به محض پایان پیش‌گشایش انجام می‌شود.

معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان در حال حاضر فقط در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می‌شود. پیش گشایش این اوراق از ۱۲:۴۵ تا ۱۴ انجام می‌شود. به محض اتمام پیش‌گشایش و راس ساعت ۱۴ نیز معاملات آن انجام شده و جلسه معاملاتی به پایان می‌رسد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر چگونگی سرمایه‌گذاری در آن‌ها به دو نوع قابل معامله (ETF) و مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم می‌شوند. صندوق‌های ETF هم در بورس و هم درفرابورس معامله می‌شوند. ساعت معاملات صندوق‌های ETF بورسی و فرابورسی نیز روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۵ است. مرحله پیش گشایش صندوق‌های ETF بورسی و فرابورسی نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

اوراق با درآمد ثابت و اوراق تسهیلات مسکن

اوراق با درآمد ثابت، از جمله اوراق بهادار کم‌ریسک قابل معامله در بازار هستند. اوراق خزانه دولتی (اخزا) و اوراق مشارکت، نمونه‌هایی از این نوع اوراق هستند. اوراق تسهیلات مسکن (مانند تسه و تملی) نیز اوراقی هستند که متقاضیان دریافت وام مسکن از بانک‌های مسکن و ملی باید پس از طی کردن مراحل اداری مورد نیاز در بانک، خریداری نمایند.

معاملات اوراق با درآمد ثابت و اوراق تسهیلات مسکن روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

قراردادهای آتی کالا و اختیار معامله کالا

معامله قراردادهای آتی کالا و اختیار معامله کالا تنها با داشتن کد معاملاتی مخصوص بورس کالا امکان‌پذیر است. معاملات این اوراق روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ انجام می‌شود.

به طور خلاصه، ساعت معاملات انواع اوراق بهادار به شرح زیر است:

ساعت سهام و حق تقدم سهام
ساعت معاملات آتی و اختیار معامله و سیمان

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه و پذیره‌نویسی در بورس

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه‌ها و پذیره‌نویسی‌ها توسط ناظر بازار در روز عرضه اولیه یا پذیره‌نویسی مشخص می‌شود. بنابراین برای اطلاع از آن، کافی است پیام‌های ناظر بازار را بررسی کنید. پیام‌های ناظر بازار از طریق سامانه‌های معاملاتی مانند ایزی تریدر و آنلاین پلاس اطلاع رسانی می‌شود. علاوه بر این، با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) نیز می‌توانید پیام‌های ناظر بازار را مشاهده کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ناصر

سلام چه زمانی خرید و فروش سهام عدالت شروع میشه؟ دو هفته اس برای فروش درخواست دادم اما خبری نشده

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی‌ که آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم باشد، با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، امکان ثبت سفارش فروش در روزهای کاری (شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیلات رسمی) و تا 60 درصد دارایی برای سهام عدالت وجود دارد. لازم به ذکر است، با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده به کارگزاری‌ها در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم وجود ندارد. در نتیجه ممکن است فروش سهام عدالت کمی زمان‌بر باشد. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
میلادمحمدی

باسلام الان من اگربخوام سهام عدالت خودم روبفروش برسونم وکارگزارمم مفیدهستش وروش سهامداری مستقیم روانتخاب کردم نمیتونم خودم اقدام به فروش کنم یاباید مراجعه کنم به یکی ازکارگزاریهای مفید من اقدام به فروش کردم ونوشته ارسال شده ایا درسته یاباید به کارگزاری مراجعه کنم

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید امکان ثبت سفارش فروش در روزهای کاری (شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیلات رسمی) و تا 60 درصد برای سهام عدالت وجود دارد. لازم به ذکر است، با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده به کارگزاری‌ها، در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم وجود ندارد. در نتیجه ممکن است فروش سهام عدالت کمی زمان‌بر باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

ایوب پویانژاد

با سلام لطفا در مورد بورس کالا توضیح بیشتری بدهید. متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام
برای دریافت اطلاعات در خصوص بورس کالا از طریق شماره تماس 02187222 با پشتیبانی بورس کالا در ارتباط باشید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «بورس کالا چیست؟» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام ببخشید چه ساعتی میتونم سهام بانک دی رو خریداری کنم

کارگزاری مفید

با سلام
معاملات بازار سرمایه جهت خرید و فروش نمادهای بورسی و فرابورسی در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) از ساعت 8:45 الی 12:30 بعد از ظهر انجام می‌شود. بازه زمانی بین 8:45 الی 9:00 پیش از ظهر زمان ثبت پیش‌سفارش است، در این بازه زمانی معاملات انجام نشده و تنها می‌توانید سفارش ثبت نمایید. توجه فرمایید، این بازه زمانی برای معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد. برای اطلاع از زمان‌بندی معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مشاهده کنید.

مهدی

سلام ممنون میشم به سوالم پاسخ بدهید؛
سهم بعد از مجمع ساعت چند بازگشایی میشود؟

کارگزاری مفید

باسلام
این مورد بسته به نوع مجمع برگزار شده و شرایط شرکت متفاوت می باشد. در این شرایط می بایست منتظر پیام ناظر سهم باشید. جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله قوانین توقف و بازگشایی سهم را مطالعه کنید.

سید

سلام
ساعت معاملات صندوق های طلا تا 15 می باشد؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا ( مانند سکه 0312) و صندوق های سکه طلا (مانند عیار) از ساعت 11:30 الی 12 پیش گشایش و از 12 الی 15 حراج پیوسته می‌باشد.

نگار

سلام
خرید و فروش سهام ذوب آهن چه ساعتی در روز هست!!؟؟

کارگزاری مفید

باسلام
در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز روزهای تعطیل رسمی) از ساعت 9 تا 12:30 انجام می‌شود. همچنین دوره پیش‌گشایش از ساعت 8:45 تا 9:00 پیش از ظهر است.
در پنج دقیقه پایانی پیش‌گشایش (8:55 الی 9:00) امکان ویرایش و حذف وجود ندارد، همچنین انجام معامله در این تایم امکان‌پذیر نمی‌باشد.

احسان

چرا وقتی ساعت هشتو چهل و پنج دقیقه سفارش میدیم ٣٠ هزار نفر از ما جلوترنذ تو نیم ثانیه چطور انقدر سفارش ث بت میشه

کارگزاری مفید

با سلام
جایگاه از سمت هسته مرکزی تعیین می‌شود و به علت حجم بالای سفارشات در ثانیه اول به صورت رندم جایگاه مشخص می‌گردد.