ساعت معاملات در بورس
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید 10185
سطح مبتدی

ساعت معاملات در بورس به چه صورت است؟

در بازار سرمایه ایران معاملات متنوعی انجام می‌شود. این معاملات شامل اوراق سهامی و حق‌تقدم سهام، انواع گواهی‌ها، عرضه‌های اولیه، اوراق تسهیلات مسکن و… است که در خصوص هرکدام، بازه‌های زمانی خاصی مشخص شده است. در این مقاله قصد داریم ساعت معامله انواع معاملات را در بازار سرمایه ایران بررسی کنیم. 

ساعت معاملات سهام در بورس به چه صورت است؟

معاملات بورس اوراق بهادار تهران به دو مرحله تقسیم‌بندی می‌شود. مرحله اول مرحله پیش‌گشایش است که از ساعت ۰۸:۴۵ تا ۹:۰۰ شروع می‌شود که در این بازه زمانی هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و تنها سفارش‌ها در سامانه‌های معاملاتی ثبت می‌شوند. امکان تغییر یا حذف سفارش در این مرحله پس از ثبت در هسته معاملات وجود دارد، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در ۵ دقیقه پایانی مرحله پیش‌گشایش امکان حذف یا تغییر سفارش ارسال شده وجود ندارد. با توجه به زمان ارسال سفارش در صف‌های خرید و فروش قرار می‌گیرند. می‌توان اینگونه گفت که با توجه به وضعیت صف‌های خرید و فروش سهام‌ها در مرحله پیش‌گشایش، این مرحله تقریبا تعیین کننده‌ی وضعیت بازار است و مرحله‌ای برای کشف قیمت است. مرحله دوم نیز زمانی است که سرمایه‌گذاران به‌صورت لحظه‌ای اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند و این خرید و فروش تا ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه ادامه خواهد داشت. معاملات بورس اوراق بهادار تهران در روز‌های شنبه تا چهارشنبه (به‌جز ایام تعطیل) انجام می‌شوند. همچنین سایر اوراق مورد معامله در بورس شامل درآمد ثابت و تسهیلات مسکن نیز در این ساعت انجام می‌شوند. در جدول زیر ساعت معاملات اوراق را در بورس می‌توانید مشاهده کنید.

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه در بورس به چه صورت است؟

در روزهای عرضه سهام یک شرکت به‌صورت عرضه اولیه در بورس یا فرابورس، یک بازه زمانی توسط ناظر بازار مشخص می‌شود و هر شخص امکان ثبت سفارش در این بازه زمانی را دارد. به‌منظور ارسال سفارش عرضه اولیه نیاز به ارسال تمامی سفارشات در یک ساعت مشخص نیست، بلکه تمامی افراد می‌توانند در بازه زمانی مشخص شده از سمت ناظر، سفارش خود را ارسال کنند. 

ساعت معاملات در بورس کالا به چه صورت است؟

از جمله کالاهایی که در بورس کالا معامله می‌شود گواهی سپرده کالایی سکه طلا است. معاملات بورس کالا در روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت۱۲ تا ۱۵ با انجام یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه‌ای از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ انجام می‌شود. همچنین صندوق‌های کالایی پشتوانه سکه طلا نیز در ساعات ۱۲ تا ۱۵  شنبه تا چهارشنبه انجام می شود. 

در بورس کالای ایران کالاهای دیگری نیز معامله می‌شوند که ساعت معامله هر یک از این کالا ها را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

نکته: معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان به صورت ناپیوسته و راس ساعت ۱۳:۳۰ انجام خواهد شد.

قراردادهای آتی از انواع ابزارهای مشتقه به حساب می آیند. در قرارداد آتی دو طرف معامله متعهد می شوند دارایی مالی را با قیمتی معلوم و در زمانی مشخص که در زمان عقد قرارداد معین شده است، را معامله کنند. در جدول زیر ساعت معامله انواع قراردادهای آتی را می‌توانید مشاهده کنید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ناصر

سلام چه زمانی خرید و فروش سهام عدالت شروع میشه؟ دو هفته اس برای فروش درخواست دادم اما خبری نشده

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان ثبت سفارش فروش 60 درصد از دارایی سهام عدالت با مدیریت مستقیم در روزهای کاری وجود دارد. دقت داشته باشید، تا زمانی که تصمیمی از جانب سازمان بورس اعلام نشود، فروش انجام نخواهد شد. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 روز قبل by کارگزاری مفید
ایوب پویانژاد

با سلام لطفآ در مورد بورس کالا توضیح بیشتری بدهید. متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام
برای دریافت اطلاعات در خصوص بورس کالا با شماره تماس پشتیبانی بورس کالا 02187222 در ارتباط باشید. همچنین جهت کسب دانش بیش‌تر مقاله «بورس کالا چیست؟» را مطالعه نمایید.