ساعت معاملات در بورس به چه صورت است؟

ساعت معاملات در بورس
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار ۲۶ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 64753
سطح مبتدی

در بازار سرمایه ایران اوراق بهادار متنوعی خرید و فروش می‌شود. از جمله این اوراق می‌توان به سهام، حق‌تقدم سهام، قراردادهای مشتقه، اوراق با درآمد ثابت، اوراق تسهیلات مسکن و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله اشاره کرد. در این مقاله، ساعت معاملات اوراق مختلف در بازار ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

ساختار هر جلسه معاملاتی

هر جلسه معاملاتی به دو مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول، پیش‌گشایش است که با هدف کشف قیمت انجام می‌شود. در این مرحله، امکان ثبت، ویرایش یا حذف سفارش‌ها وجود دارد اما هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. در خصوص سهام باید به این نکته توجه داشت که در ۵ دقیقه پایانی مرحله پیش‌گشایش، امکان حذف یا تغییر سفارش ارسال شده نیز وجود ندارد و فقط می‌توان سفارش جدید ثبت کرد.

مرحله دوم، مرحله انجام معاملات است. در این مرحله به محض برقراری شرایط انجام معامله، معامله صورت می‌گیرد.

ساعت معاملات انواع اوراق بهادار

ساعت معاملات اوراق بهادار مختلف، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه، به بررسی روزهای معاملاتی و ساعات پیش‌گشایش و معاملات در بازار سرمایه ایران می‌پردازیم:

سهام، حق تقدم سهام و اختیار معامله سهام

عمده معاملات بازار، مربوط به خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اختیار معامله سهام است. معاملات این اوراق در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

گواهی سپرده کالایی سکه طلا و شمش طلا و صندوق‌های مبتنی بر طلا

گواهی سپرده کالایی، اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به پشتوانه قبض انبار صادر شده توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا، اقدام به صدور آن می‌کند. سکه طلا و برخی محصولات کشاورزی، از جمله مواردی هستند که برای آن‌ها گواهی سپرده تعریف شده است.

روزهای معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا شنبه تا پنجشنبه است. روز‌های شنبه تا چهارشنبه پیش گشایش از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۰:۳۰، حراج تک قیمتی(پیش گشایش) راس ساعت ۱۰:۳۰ و حراج پیوسته آن از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۷:۰۰ انجام می‌شود. همچنین، ساعت معاملات در روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۵ است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا نیز یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که هدف آن کسب سود از محل سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلاست.

معاملات گواهی سپرده سکه طلا که به آن سکه تحویل ۱ روزه نیز گفته می‌شود، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن نیز به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ انجام می‌شود. زمان پیش گشایش و معامله صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا نیز به همین صورت است.

گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی و صندوق‌های زعفران

زیره، زعفران، برنج و پسته از جمله محصولات کشاورزی هستند که گواهی سپرده آن‌ها در بازار معامله می‌شود. معاملات این اوراق روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود. زمان پیش گشایش و معامله صندوق‌های مبتنی بر زعفران نیز به همین صورت است.

گواهی سپرده کالایی سیمان

گواهی سپرده کالایی سیمان یکی دیگر از انواع گواهی سپرده در بازار است که البته با سایر گواهی سپرده‌ها تفاوت‌هایی نیز دارد. گواهی سپرده سیمان قابلیت فروش ندارد و خریداران آن باید در مهلت مقرر به انبارهای بورس کالا مراجعه کرده و آن را دریافت کنند. علاوه بر این، معاملات گواهی سپرده سیمان به صورت ناپیوسته و به محض پایان پیش‌گشایش انجام می‌شود.

معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان در حال حاضر فقط در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می‌شود. پیش گشایش این اوراق از ۱۲:۴۵ تا ۱۴ انجام می‌شود. به محض اتمام پیش‌گشایش و راس ساعت ۱۴ نیز معاملات آن انجام شده و جلسه معاملاتی به پایان می‌رسد.

گواهی‌های سپرده کالایی شیشه و میلگرد

از دیگر گواهی‌های سپرده کالایی قابل معامله در بازار سرمایه می توان به گواهی سپرده کالایی شیشه و گواهی سپرده کالایی میلگرد اشاره کرد. این اوراق بهادار، معاملات ثانویه ندارند و پس از خریداری، صرفا باید در مهلت مقرر برای دریافت کالا از انبار اقدام کنید. معاملات گواهی سپرده کالایی شیشه و میلگرد، در روز‌های دوشنبه و به صورت ناپیوسته انجام می‌شود. نحوه پیش‌گشایش این اوراق از ساعت ۱۲:۴۵ الی ۱۴:۰۰ بوده و متقاضیان می‌توانند سفارش‌های خود را در این بازه ثبت کنند. سپس راس ساعت ۱۴:۰۰ به صورت حراج تک‌قیمتی، نتیجه معاملات مشخص خواهد شد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهامی و مختلط (ETF)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر چگونگی سرمایه‌گذاری در آن‌ها به دو نوع قابل معامله (ETF) و مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم می‌شوند. صندوق‌های ETF هم در بورس و هم درفرابورس معامله می‌شوند. ساعت معاملات صندوق‌های ETF سهامی و مختلط بورسی و فرابورسی نیز روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰ است. مرحله پیش گشایش صندوق‌های ETF سهامی و مختلط بورسی و فرابورسی نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

اوراق با درآمد ثابت و صندوق‌های با درآمد ثابت (ETF)

اوراق با درآمد ثابت، از جمله اوراق بهادار کم‌ریسک قابل معامله در بازار هستند. اوراق خزانه دولتی (اخزا) و اوراق مشارکت، نمونه‌هایی از این نوع اوراق هستند.

معاملات اوراق با درآمد ثابت و صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله(ETF) فرابورس روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۵ دقیقه و از ساعت ۸:۲۵ تا ۸:۳۰ انجام می‌شود.

اوراق با درآمد ثابت و صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله(ETF) بورس نیز ساعت و روز مشابهی برای ساعت معاملات دارند، اما ساعت پیش‌گشایش آن‌ها از ساعت ۸:۴۵ تا ۹:۰۰ خواهد بود.

اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن (مانند تسه و تملی) نیز اوراقی هستند که متقاضیان دریافت وام مسکن از بانک‌های مسکن و ملی باید پس از طی کردن مراحل اداری مورد نیاز در بانک، خریداری نمایند.

اوراق تسهیلات مسکن روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹:۰۰ انجام می‌شود.

قراردادهای آتی کالا و اختیار معامله کالا

معامله قراردادهای آتی کالا و اختیار معامله کالا تنها با داشتن کد معاملاتی مخصوص بورس کالا امکان‌پذیر است. معاملات این اوراق روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ انجام می‌شود.

به طور خلاصه، ساعت معاملات انواع اوراق بهادار به شرح زیر است:

ساعت سهام و حق تقدم سهام
ساعت معاملاتی صندوق ها

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه و پذیره‌نویسی در بورس

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه‌ها و پذیره‌نویسی‌ها توسط ناظر بازار در روز عرضه اولیه یا پذیره‌نویسی مشخص می‌شود. بنابراین برای اطلاع از آن، کافی است پیام‌های ناظر بازار را بررسی کنید. پیام‌های ناظر بازار از طریق سامانه‌های معاملاتی مانند ایزی تریدر و مفید آنلاین اطلاع‌رسانی می‌شود. علاوه بر این، با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) نیز می‌توانید پیام‌های ناظر بازار را مشاهده کنید.

سوالات متداول

ساعت معاملات سهام و حق تقدم سهام به چه صورت است؟

در روزهای شنبه تا چهارشنبه مرحله پیش گشایش این اوراق به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام شده و معاملات پیوسته از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود.

ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی طلا و صندوق‌های مبتنی بر طلا به چه صورت است؟

در روزهای شنبه تا چهارشنبه مرحله پیش گشایش این اوراق به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ انجام شده و معاملات پیوسته از ساعت ۱۲ تا ۱۵ انجام می‌شود.

ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان به چه صورت است؟

معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان در حال حاضر فقط در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه انجام می‌شود. پیش گشایش این اوراق از ۱۲:۴۵ تا ۱۴ انجام می‌شود. به محض اتمام پیش‌گشایش و راس ساعت ۱۴ نیز معاملات آن انجام شده و جلسه معاملاتی به پایان می‌رسد.

ساعت معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) سهامی و مختلط به چه صورت است؟

 ساعت معاملات صندوق‌های ETF سهامی و مختلط روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰ است. مرحله پیش گشایش صندوق‌های ETF سهامی و مختلط نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

ساعت معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و اوراق با درآمد ثابت فرابورسی به چه صورت است؟

معاملات اوراق با درآمد ثابت و صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله (ETF) فرابورسی روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش‌گشایش آن‌ها نیز به مدت ۵ دقیقه و از ساعت ۸:۲۵ تا ۸:۳۰ انجام می‌شود.

ساعت معاملات اوراق تسهیلات مسکن به چه صورت است؟

معاملات اوراق با درآمد ثابت و اوراق تسهیلات مسکن روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام می‌شود.

ساعت معاملات قراردادهای آتی کالا به چه صورت است؟

این اوراق روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۵ انجام می‌شود. مرحله پیش گشایش آن‌ها نیز به مدت ۳۰ دقیقه و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ انجام می‌شود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
22 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ناصر

سلام چه زمانی خرید و فروش سهام عدالت شروع میشه؟ دو هفته اس برای فروش درخواست دادم اما خبری نشده

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی‌ که آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم باشد، با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، امکان ثبت سفارش فروش در روزهای کاری (شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیلات رسمی) و تا 60 درصد دارایی برای سهام عدالت وجود دارد. لازم به ذکر است، با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده به کارگزاری‌ها در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم وجود ندارد. در نتیجه ممکن است فروش سهام عدالت کمی زمان‌بر باشد. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
میلادمحمدی

باسلام الان من اگربخوام سهام عدالت خودم روبفروش برسونم وکارگزارمم مفیدهستش وروش سهامداری مستقیم روانتخاب کردم نمیتونم خودم اقدام به فروش کنم یاباید مراجعه کنم به یکی ازکارگزاریهای مفید من اقدام به فروش کردم ونوشته ارسال شده ایا درسته یاباید به کارگزاری مراجعه کنم

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید امکان ثبت سفارش فروش در روزهای کاری (شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیلات رسمی) و تا 60 درصد برای سهام عدالت وجود دارد. لازم به ذکر است، با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده به کارگزاری‌ها، در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم وجود ندارد. در نتیجه ممکن است فروش سهام عدالت کمی زمان‌بر باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

ایوب پویانژاد

با سلام لطفا در مورد بورس کالا توضیح بیشتری بدهید. متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام
برای دریافت اطلاعات در خصوص بورس کالا از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۷۲۲۲ با پشتیبانی بورس کالا در ارتباط باشید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «بورس کالا چیست؟» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام ببخشید چه ساعتی میتونم سهام بانک دی رو خریداری کنم

کارگزاری مفید

با سلام
معاملات بازار سرمایه جهت خرید و فروش نمادهای بورسی و فرابورسی در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز ایام تعطیلات رسمی) از ساعت 8:45 الی 12:30 بعد از ظهر انجام می‌شود. بازه زمانی بین 8:45 الی 9:00 پیش از ظهر زمان ثبت پیش‌سفارش است، در این بازه زمانی معاملات انجام نشده و تنها می‌توانید سفارش ثبت نمایید. توجه فرمایید، این بازه زمانی برای معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد. برای اطلاع از زمان‌بندی معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مشاهده کنید.

مهدی

سلام ممنون میشم به سوالم پاسخ بدهید؛
سهم بعد از مجمع ساعت چند بازگشایی میشود؟

کارگزاری مفید

با سلام
این مورد بسته به نوع مجمع برگزار شده و شرایط شرکت متفاوت می‌باشد. در این شرایط می بایست منتظر پیام ناظر سهم باشید. جهت آشنایی بیشتر لطفا مقاله قوانین توقف و بازگشایی سهم را مطالعه کنید.

Last edited 9 ماه قبل by کارگزاری مفید
سید

سلام
ساعت معاملات صندوق های طلا تا 15 می باشد؟

کارگزاری مفید

باسلام
بله ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا ( مانند سکه 0312) و صندوق های سکه طلا (مانند عیار) از ساعت 11:30 الی 12 پیش گشایش و از 12 الی 15 حراج پیوسته می‌باشد.

نگار

سلام
خرید و فروش سهام ذوب آهن چه ساعتی در روز هست!!؟؟

کارگزاری مفید

باسلام
در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به جز روزهای تعطیل رسمی) از ساعت 9 تا 12:30 انجام می‌شود. همچنین دوره پیش‌گشایش از ساعت 8:45 تا 9:00 پیش از ظهر است.
در پنج دقیقه پایانی پیش‌گشایش (8:55 الی 9:00) امکان ویرایش و حذف وجود ندارد، همچنین انجام معامله در این زمان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

احسان

چرا وقتی ساعت هشتو چهل و پنج دقیقه سفارش میدیم ٣٠ هزار نفر از ما جلوترنذ تو نیم ثانیه چطور انقدر سفارش ث بت میشه

کارگزاری مفید

با سلام
جایگاه از سمت هسته مرکزی تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که هزاران نفر همزمان با شما ثبت سفارش انجام می دهند. بنابراین صرفا ثبت سفارش در این ساعت به منزله انجام شدن سفارش یا کسب جایگاه اول نیست. بلکه زمان ثبت سفارشات در هسته معاملات با توجه به سرعت اینترنت کاربران و … متفاوت است و به همین ترتیب جایگاه هر سفارش تعیین خواهد شد.

شاهان

با سلام سهام های پتروشیمی به چه صورت است

کارگزاری مفید

سلام، معاملات سهام روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود و مرحله پیش گشایش نیز به مدت ۱۵ دقیقه و از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ انجام خواهد شد.

وحیدی

با سلام
درصورتی که در درگاه یک پارچه بازار سرمایه ( ddn ) سهام داشته باشیم چطور میتونیم به کارگزاری مفید انتقال بدیم؟ آیا امکان انتقال وجود داره؟

کارگزاری مفید

سلام.
برای انتقال سهام به کارگزاری مفید می‌بایست وارد سامانه معاملاتی خود شوید، روی گزینه «تغییر کارگزار ناظر» کلیک نموده و پس از انتخاب نماد درخواست خود را ثبت کنید.
در صورتی که کد بورسی شما در سامانه ذینفعان با کارگزاری مفید یکسان باشد، طی دو روز کاری سهم مورد نظر به پرتفوی شما منتقل خواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله «تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)» را مطالعه نمایید.

ساغر

سلام. من امروز چهارشنبه ساعت 12:30 از یکی از سهام های فرابورس خرید انجام دادم. حدودا نفر 90ام صف بودم. تا ساعت 3ظهر صف کم کم جلو رفت تا اینکه نفر 70ام شدم و دیگر متوقف شد. الان برای مبلغی که برای خرید پرداخت شده چه اتفاقی می افتد؟ آیا شنبه خودکار خرید من انجام میشود؟؟

کارگزاری مفید

اگر سفارشتان معتبر تا روز باشد بدین معنی است که سفارش شما تا پایان همان روز معاملاتی معتبر است و در صورت انجام نشدن پس از پایان زمان معاملات سفارش از هسته حذف می‌گردد و درصورتی که سفارش معتبر تا لغو یا تاریخ باشد یعنی تا زمانی که خودتان سفارش را لغو نکنید سفارش در هسته معاملات ثبت خواهد ماند .