شاخص سهام آزاد شناور TEFIX چه مفهومی دارد؟

شاخص سهام آزاد شناور TEFIX چه مفهومی دارد؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۸ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 9088
سطح مبتدی

پیش از آنکه درباره «شاخص سهام آزاد شناور» یا همان TEFIX توضیح دهیم، لازم است مفهوم «سهام شناور آزاد» را مرور کنیم. سهام شناور آزاد (Free Float) بخشی از سهام یک شرکت سهامی اطلاق می‌شود که دارندگان آن آماده عرضه و فروش آن بخش از سهام هستند و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک قابل معامله باشد. مالکان سهام شناور آزاد قصد ندارند با حفظ آن در مدیریت شرکت مشارکت کنند.

سهام شناور آزاد

برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران بررسی و سپس سهامداران راهبردی را مشخص کرد. منظور از سهامدار راهبردی، سهامدارانی هستند که در کوتاه مدت، قصد واگذاری سهام خود را نداشته و معمولاً می‌خواهند برای اعمال مدیریت خود، این سهام را حفظ کنند. به عنوان مثال سهام شناور آزاد شرکت‌های مخابرات ایران و فولاد مبارکه به ترتیب برابر با پنج درصد و بیست و چهار درصد است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شاخص S&P 500

شاخص سهام شناور آزاد (TEFIX)

محاسبه این شاخص، مشابه شاخص کل است. با این تفاوت که در وزن‌دهی شرکت‌های موجود در سبد شاخص، به جای استفاده‌ از کل سهام منتشر شده، تنها از سهام شناور آزاد شرکت ها استفاده‌ می شود. هدف اصلی استفاده‌ از سهام شناور آزاد در محاسبه شاخص‌ها، در واقع پیگیری رفتار قسمتی از بازار است که از قدرت نقدشوندگی بیشتری برخوردار هستند.

چگونه می‌توان TEFIX را مشاهده کرد؟

شما می توانید با مراجعه به وبسایت tsetmc.com، اطلاعات شاخص سهام آزاد شناور یا همان TEFIX را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که در این درگاه، شاخص های دیگری نیز وجود دارد که کاربرد فراوانی در روش های تحلیل بازار مثل تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی دارند. برخی از این شاخص ها عبارتند از:

  • شاخص کل
  • شاخص قیمت
  • شاخص بازار اول
  • شاخص بازار دوم
  • و …

در صورتی که تمایل دارید با هر یک از این شاخص ها بیشتر آشنا شوید، مقاله بررسی شاخص های بورس و مقایسه آن ها را مطالعه کنید.

سوالات متداول

سهام شناور آزاد (Free Float) چیست؟

سهام شناور آزاد بخشی از سهام یک شرکت سهامی است که دارندگان آن آماده عرضه و فروش آن هستند. مالکان سهام شناور آزاد قصد ندارند با حفظ آن در مدیریت شرکت مشارکت کنند. به عنوان مثال سهام شناور آزاد شرکت مخابرات ایران برابر با پنج درصد است.

سهام شناور آزاد چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران بررسی و سپس سهامداران راهبردی را مشخص کرد. منظور از سهامدار راهبردی، سهامدارانی هستند که در کوتاه مدت، قصد واگذاری سهام خود را ندارند. این اشخاص معمولاً می‌خواهند برای اعمال مدیریت خود، این سهام را حفظ کنند.

چگونه می‌توان TEFIX را مشاهده کرد؟

شما می توانید با مراجعه به وبسایت tsetmc.com، اطلاعات شاخص سهام آزاد شناور یا همان TEFIX را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که در این درگاه، شاخص های دیگری نیز وجود دارد که کاربرد فراوانی در روش های تحلیل بازار مثل تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی دارند.

برچسب‌ها:,
سروش شاه صفی کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مجید سیفی

عالی بود و مفید

کارگزاری مفید

با سلام
سپاس بی‌کران از شما سرمایه‌گذار گرامی

Last edited 8 ماه قبل by کارگزاری مفید