تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 105083
سطح مبتدی

کارگزار ناظر چه کسی است؟ شاید برایتان پیش‌آمده باشد که پس از خریداری یک نماد، سهم یا نماد مورد نظر در پرتفوی عملکرد مشاهده می‌شود اما در سبد سهام یا پرتفوی سپرده‌گذاریتان موجود نیست. بر طبق قوانین سازمان سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، پس از خریداری سهم، اطلاعات سهام خریداری‌شده باید در اختیار یک کارگزار قرار گیرد، این کارگزار به‌اصطلاح “کارگزار ناظر” نامیده می‌شود، کارگزار ناظر در واقع کارگزاری در نظر گرفته می‌شود که سهام‌دار برای اولین بار سهم را در آن کارگزاری خریداری کرده باشد.

جزییات بیشتر در مورد کارگزار ناظر

اگر شخصی در گذشته نماد «مپنا» را در کارگزاری الف خریداری کرده باشد و پس از مدتی آن را به فروش برساند، در صورتی که در زمان حال در یک کارگزاری دیگر ثبت‌نام کند و مجددا نماد «مپنا» را در کارگزاری دوم خریداری کند، نماد به صورت خودکار به کارگزاری اول منتقل خواهد شد. در واقع کارگزار ناظر آن نماد، همان کارگزاری است که برای اولین بار سهم در آن خریداری شده است. 

مراحل تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه اربیس موبایل

برای تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه اربیس موبایل کافی است پس از وارد شدن به حساب خود در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه اربیس، روی گزینه «سایر» کلیک کرده و سپس در صفحه باز شده جدید گزینه «تغییر کارگزار ناظر» را انتخاب کنید. پس از این کار شما باید نام نماد مورد نظر خود را جست‌وجو کرده و سپس «با ثبت درخواست»، عملیات تغییر ناظر را به پایان برسانید. 

مراحل تغییر کارگزار در ایزی تریدر نسخه اربیس وب (دسکتاپ)

برای تغییر کارگزار ناظر در ایزی تریدر نسخه اربیس دسکتاپ کافی است پس از وارد شدن به حساب خود در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه اربیس، گزینه مشخص شده مرحله اول در تصویر بالا را انتخاب کنید. در صفحه بعدی یا انتخاب گزینه «تغییر کارگزار ناظر» به مرحله جست‌وجوی نماد هدایت می‌شوید که باید نام نماد مورد نظر خود را جست‌وجو کرده و سپس «با ثبت درخواست»، عملیات تغییر ناظر را به پایان برسانید. 

در هر یک از نسخه‌های موبایل یا دسکتاپ ایزی تریدر اربیس، نتیجه پایانی درخواست شما در صفحه «تغییر کارگزار ناظر» قابل مشاهده است. در صورت تایید درخواست شما و داشتن موجودی در نماد مورد نظر، نماد طی ۲ روز کاری به پرتفوی سپرده‌گذاریتان اضافه خواهد شد.  

عدم داشتن دارایی در یک نماد 

این پیام در شرایطی برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که از طرف شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پیامی مبنی بر عدم دارایی بر روی سهام مورد نظر برای کد بورسی شما داده شده باشد. علت این پیام می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱) سهم خود را در کارگزاری دیگر به فروش رسانده باشید. در خصوص گردش سهام خود می‌توانید از درگاه یکپارچه ذینفعان استفاده نمایید.

۲) دارایی شما بر روی کد بورسی غیر فعال شما باشد که پس از اطمینان از کد بورسی ثبت شده در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، در صورت نیاز اقدام به تجمیع کد نمایید.

فریز بودن سهم

مشتریانی که اقدام به دریافت اعتبار جهت خرید سهام از کارگزاری می‌کنند، کارگزار ناظر مجاز به فریز کردن سهم آن مشتری است. بدین ترتیب که مشتری قبل از تسویه اعتبار تنها در همان کارگزاری قادر به فروش سهم خواهد بود و امکان تغییر ناظر بر روی سهم فریز شده به سایر کارگزاری ها وجود نخواهد داشت.

بدهکاری

مشتریانی که به هر دلیلی به کارگزار ناظر خود بدهکار باشند، از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه قبل از تسویه بدهی خود امکان تغییر ناظر به سایر کارگزاری ها برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

سوالات متداول

کارگزار ناظر چیست؟

پس از خریداری سهم، اطلاعات سهام خریداری‌شده باید در اختیار یک کارگزار قرار گیرد، این کارگزار به‌اصطلاح “کارگزار ناظر” نامیده می‌شود، کارگزار ناظر کارگزاری در نظر گرفته می‌شود که شما برای اولین بار سهم را در آن کارگزاری خریداری نموده‌اید.

به چه دلایلی ممکن است سهم توسط تغییر کارگزار ناظر به پرتفوی اضافه نشود؟

عدم دارایی در نماد مورد نظر، فریز بودن سهم، بدهکاری

در چه صورت سهام شما فریز می‌شود؟

مشتریانی که اقدام به دریافت اعتبار جهت خرید سهام از کارگزاری می‌کنند، کارگزار ناظر مجاز به فریز کردن سهم آن مشتری است.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
86 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نیما

سلام من تغییر کارگزاری میزنم میزنه( خطا در ثبت درخواست) چیکار کنم

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه قسمت «تغییر کارگزار ناظر» در سامانه‌های کارگزاری مفید با اختلالی مواجه نمی‌باشد و سامانه‌های معاملاتی به‌صورت آنلاین بوده و نیازمند اینترنت پر سرعت هستند. لذا در زمان استفاده از سامانه مورد نظر می‌بایست اینترنت خود را بررسی نمایید. سپس مجدد درخواست «تغییر کارگزار ناظر» را از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید (ایزی‌تریدر و آنلاین‌پلاس) ثبت کنید. پس از بررسی موارد ذکرشده، در صورت برطرف نشدن مشکل، جهت بررسی دقیق‌تر از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

علیرضا طاهری

سلام من ده روزه تغییر کارگزار ناظر دادم ولی اصلا داخل پرتفوی من نیست چه کنم کمک کنید ممنون

کارگزاری مفید

باسلام
در صورتی‌ که درخواست «تغییر کارگزار ناظر» شما بعد از گذشت 48 ساعت کاری انجام نشده است، می‌بایست موارد زیر را بررسی نمایید:
1- عدم دارایی (بررسی دارایی در سامانه ذینفعان بازار سرمایه)
2- تعدد کد بورسی (انجام فرآیند اصلاح مشخصات)
3- فریز بودن نماد مربوطه نزد کارگزاری مبدا
4- بدهکاری به کارگزار ناظر فعلی نماد.
توجه داشته باشید که با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه امکان بررسی موارد ذکرشده را خواهید داشت.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
جمشید گرجی

با سلام من فکر میکنم از آنجایی که همه سهامداران حرفه ایی و تخصصی نیستند باید آن روش قدیمی را که سهام خود را در هر کارگزاری بفروش میرساندیم پا برجا میماند من الان یک سهام وملت دارم ماله 20 سال پیش است و کارگزار ناظر آن 999 است که اصلا معلوم نیست کجاست و هر کاری کردم نتوانستم آن سهام را وارد صفحه کارگزاری مفید خودم کنم در حالی که اگر روش قدیمی هم بود آن را راحت می فروختم

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که از دارا بودن این نماد‌ اطمینان دارید، در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید برای نماد مورد نظر درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست مذکور، نماد مد نظر طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری اضافه می‌شود. چنانچه درخواست تغییر ناظر با خطا مواجه شود، جهت بررسی دقیق‌تر از طریق شماره تماس 1569 با پشتیبانی مرکز اطلاع رسانی ذینفعان بازار سرمایه در ارتباط باشید.

ابراهیم بیات

باسلام وخسته نباشید مادرم کارگزاری فارابی را انتخاب کرده چطور باید انتقال بدم به کارگزاری مفید تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که در کارگزاری مفید ثبت‌نام انجام داده باشید، می‌ توانید جهت ثبت درخواست «تغییر کارگزار ناظر»، مطابق با آنچه در این مقاله آمده، وارد یکی از سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفیدشده و درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت نمایید. در صورتی که در کارگزاری مفید ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌بایست به سایت کارگزاری مفید مراجعه نموده و گزینه «افتتاح حساب» را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است، ثبت‌نام در کارگزاری مفید به صورت آنلاین و رایگان قابل انجام می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «افتتاح حساب در کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 ماه قبل by Alireza Gitinavard
فخرالدین قاسمی

سلام من تغییر ناظر میزنم ولی موقعی که اسم نماد رو ثبت میکنم اصلا ثبت نمیکنه مثل نماد وامین چکار باید کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
پیام ناظر نماد مربوطه را در سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران بررسی و در صورت اعلام گشایش نماد ذکر شده، درخواست تغییر کارگزار ناظر را از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید.

الهام جعفری

سلام در کارگزاری مفید این امکان وجود نداره که سهام عدالت رو به پرتفوی اضافه کنیم؟ در قسمت تغییر کارگزار ناظر با قرمز نوشته شده

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم می‌باشد، با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، می‌توانید به بررسی دارایی سهام‌ عدالت‌ خود شامل لیست شرکت‌ها و ارزش دارایی سهام‌ عدالت‌ خود دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است، جهت تغییر کارگزار ناظر سهام عدالت به روش مستقیم، می‌بایست تا کنون بخشی از سهام عدالت خود را به فروش نرسانده باشد و سفارش باز جهت فروش سهام عدالت در کارگزاری دیگری نداشته باشید. توجه فرمایید که انتقال سهام عدالت با آزادسازی به روش مستقیم از سامانه‌ سهام عدالت کارگزاری مفید به پرتفوی سپرده‌گذاری در کارگزاری مفید امکان‌پذیر نمی‌باشد.
چنانچه آزادسازی سهام عدالت به روش غیرمستقیم باشد، از دارایی خود در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه اطمینان حاصل نموده و سپس از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری (به شرط مجاز بودن) برای نماد سرمایه‌گذاری استانی خود درخواست تغییر ناظر ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر، 60 درصد سهام عدالت طی 48 ساعت کاری به سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید منتقل می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
محسن سعیدی مقدم

سلام
من سهام شستا دارم الان یه پنج شش ماهی هست افزایش سرمایه خورده به پرتفوی من اضافه نمیشه توقسمت تغییر کارگزار ناظر میزنم میگه سهم این سهام کارگزاری مفید است
لطفا راهمناییم کنید

کارگزاری مفید

با سلام
پس از انتشار آگهی «ثبت افزایش سرمایه»، تبدیل سهام جایزه به سهام و قابل معامله شدن آن ممکن است زمان‌بر باشد. در صورتی که بعد از مجمع افزایش سرمایه کل سهام خود را فروخته‌اید، پس از تکمیل فرآیند افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفوی شما اضافه نخواهد شد. جهت انتقال نماد مد نظر، ابتدا می‌بایست از درج آگهی «ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال مطمئن شوید. سپس به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه و از اضافه شدن سهام جایزه به دارایی‌های خود اطمینان حاصل نمایید. در این سامانه، سهام‌ جایزه با اضافه شدن حرف «ج» به انتهای نماد اصلی مشخص می‌شود.
در صورتی که فرآیند افزایش سرمایه تکمیل شده باشد، نماد مربوط به سهام جایزه حذف شده و به همین تعداد، به دارایی شما در نماد اصلی اضافه می‌شود، سپس از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید می‌توانید برای نماد ذکرشده درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت نمایید و اقدام به معامله آن نمایید. همچنین در صورتی که در زمان تبدیل سهام جایزه به سهام، سهام پایه را در پرتفوی سپرده‌گذاری داشته باشید، سهام جایزه به‌صورت خودکار به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «سهام جایزه چیست؟» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
سجاد موسوی

با سلام
اگر شرکت برای ما سهامی خریداری کرده باشد،می توان با تغییر کارگزار ناظر سهام را به پرتفوی خودمون منتقل کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت کسب اطمینان از دارایی در نماد ذکر شده، به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه و مالکیت خود در این نماد را بررسی کنید. لازم به ذکر است، جهت ورود به سامانه مذکور، ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام الزامی می‌باشد.
پس از کسب اطمینان از دارایی در نماد مورد نظر، مي‌بايست در سامانه‌های آنلاین کارگزاری (به شرط مجاز بودن نماد) درخواست «تغییر کارگزار ناظر» ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست مذکور، در صورت مجاز بودن نماد و عدم وجود دو کد بورسی برای شما در سامانه ذینفعان و یا بدهی به کارگزار ناظر فعلی، نماد مد نظر طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری اضافه خواهد شد.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
خانم نوروزی

سلام..بنیاد جانبازان حدود ۸سال پیش به مادر سهام دی هدیه داد..سال قبل براش کدبورسی گرفتم و وارد بورس شد.براش تغییر کارگزار ناظر زدم و به پرتفوش اضافه شد،ولی مقدار سود و زیان رو نشون نمیده.
سوالم‌ اینه که آیا الان امکان فروش هست که هروقت بخوام بتونم بفروشمش یا اینکه اول باید مقداری از همون سهام بخریم تا امکان فروش داشته باشه؟
چون نمیخوام اگر وقتی تصمیم فروش گرفتیم مشکل ایجاد بشه و نتونیم بفروشیمش..امیدوارم واضح جواب بدین.
باتشکر

کارگزاری مفید

با سلام
جهت اطلاع از درصد سود و زیان دارایی می‌توانید از نسخه تحت وب سامانه‌ ایزی‌تریدر وارد «عملکرد» شده و گزینه «افزودن تراکنش دستی» را انتخاب کنید، سپس اطلاعات تراکنش شامل نام نماد، تاریخ خرید سهم، تعداد خریداری‌شده و قیمت خرید را وارد و ثبت نمایید. امکان دسترسی به اطلاعات تراکنش مد‌ نظر، در درگاه يكپارچه ذینفعان بازار سرمايه مهیا می‌باشد. در نظر داشته باشید، ملاک دارایی پرتفوی سپرده‌گذاری می‌باشد. لذا در صورتی که نماد مد نظر در پرتفوی سپرده‌گذاری موجود باشد، ثبت سفارش فروش برای آن امکان‌پذیر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌‌های «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» و «معرفی پرتفوی و عملکرد ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید
جاوید

مسئله من اینه که تغییر ناظر زدم ولی نیومده پرتفوم تو توضیحاتش نوشته خرید اعتباری تو عمرم اعتبار نگرفتم که خرید اعتباری داشته باشم

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که درخواست «تغییر کارگزار ناظر» شما به علت دریافت اعتبار و بدهی به کارگزار ناظر فعلی انجام نگردیده است، می‌بایست با کارگزار ناظر فعلی نماد مربوطه در ارتباط باشید.

Last edited 1 سال قبل by کارگزاری مفید