صف خرید و صف فروش چیست؟
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1463
سطح مبتدی

صف خرید و صف فروش

صف خرید و صف‌ فروش زمانی به وجود می‌آید که طرف‌های عرضه و تقاضا نامتعادل می‌شود. اگر حجم تقاضای خریداران یک سهم در سقف قیمتی مجاز روزانه آن در یک روز کاری بیشتر از فروشندگان آن باشد، آنگاه صفی‌ از خریداران سهم مورد نظر تشکیل می‌شود که به آن «صف خرید‌» می‌گویند. به‌طور مشابه ایجاد صف توسط فروشندگان برای واگذاری یک سهم را هم «صف فروش» می‌گویند.

صف خرید چه زمانی تشکیل می‌شود؟

صف خرید زمانی تشکیل می‌شود که یک سهم به دلایل مختلف برای مثال انتشار اخبار و اطلاعات مثبت در رابطه با عملیات آتی آن ارزنده‌تر می‌شود و فروشندگان به‌قصد بالا رفتن قیمت سهم حاضر به فروش سهم نیستند، در عین‌حال تقاضا برای این سهم افزایش می‌یابد و خریداران بسیاری در پی خرید‌ این سهم هستند که به‌اصطلاح در صف‌ خرید‌ قرار می‌گیرند.

با مراجعه به سایت tsetmc می‌توان نمونه‌هایی از صف خرید‌ و صف فروش‌ را مشاهده کرد. در تصویر زیر صف خرید برای سهم “کالا” نشان داده شده است.

صف خرید چه زمانی تشکیل می‌شود؟

صف فروش چه زمانی تشکیل می‌شود؟

برعکس ممکن است اخبار منفی در رابطه با یک سهم منتشر شود که باعث افزایش عرضه سهم توسط سهامداران آن می‌شود. در این شرایط به دلیل جذاب نبودن سهم مورد نظر افراد تمایلی به خرید سهم نداشته و در نتیجه سهم مورد نظر با صفی از فروشندگان مواجه می‌شود، درحالی‌که خریداری برای آن وجود ندارد. در تصویر زیر صف فروش برای سهم “رنیک” نشان داده شده است.

صف فروش چه زمانی تشکیل می‌شود؟

سهامداران خبره کسانی هستند که سرمایه آن‌ها در صف‌های خرید و فروش سهام برای مدت طولانی قفل نمی‌شود و قبل از تشکیل صف‌های خرید و فروش معاملات خود را انجام داده‌اند.

برچسب‌ها:, ,
Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments