صف خرید و صف فروش

صف خرید و صف فروش چیست؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 20961
سطح مبتدی

صف خرید و صف‌ فروش زمانی به وجود می‌آید که طرف‌های عرضه و تقاضا نامتعادل می‌شود. اگر حجم تقاضای خریداران یک سهم در سقف قیمتی مجاز روزانه آن در یک روز کاری بیشتر از فروشندگان آن باشد، آنگاه صفی‌ از خریداران سهم مورد نظر تشکیل می‌شود که به آن «صف خرید‌» می‌گویند. به‌طور مشابه ایجاد صف توسط فروشندگان برای واگذاری یک سهم را هم «صف فروش» می‌گویند.

صف خرید چه زمانی تشکیل می‌شود؟

صف خرید زمانی تشکیل می‌شود که یک سهم به دلایل مختلف مانند انتشار اخبار و اطلاعات مثبت در رابطه با عملیات آتی آن ارزنده‌تر می‌شود. در این وضعیت فروشندگان به‌قصد بالا رفتن قیمت سهم حاضر به فروش سهم نیستند. در همین راستا تقاضا برای این سهم افزایش می‌یابد و خریداران اصطلاحا در صف‌ خرید‌ قرار می‌گیرند.

با مراجعه به سایت tsetmc می‌توان نمونه‌هایی از صف خرید‌ و صف فروش‌ را مشاهده کرد. در تصویر زیر صف خرید برای سهم “کالا” نشان داده شده است.

صف خرید چه زمانی تشکیل می‌شود؟

صف فروش چه زمانی تشکیل می‌شود؟

برعکس ممکن است اخبار منفی در رابطه با یک سهم منتشر شود که باعث افزایش عرضه سهم توسط سهامداران آن می‌شود. در این شرایط به دلیل جذاب نبودن سهم مورد نظر افراد تمایلی به خرید سهم ندارند. در نتیجه سهم مورد نظر با صفی از فروشندگان مواجه می‌شود، درحالی‌که خریداری برای آن وجود ندارد. در تصویر زیر صف فروش برای سهم “رنیک” نشان داده شده است.

صف فروش چه زمانی تشکیل می‌شود؟

سهامداران خبره کسانی هستند که سرمایه آن‌ها در صف‌های خرید و فروش سهام برای مدت طولانی قفل نمی‌شود. می بایست با تحلیل‌های صحیح قبل از تشکیل صف‌های خرید و فروش، معاملات خود را انجام داد.

سوالات متداول

چه زمانی صف خرید تشکیل می‌گردد؟

زمانی تشکیل می‌شود که یک سهم به دلایل مختلف مانند انتشار اخبار و اطلاعات مثبت در رابطه با عملیات آتی آن ارزنده‌تر می‌شود. در این وضعیت فروشندگان به‌قصد بالا رفتن قیمت سهم حاضر به فروش سهم نیستند. در همین راستا تقاضا برای این سهم افزایش می‌یابد

چه هنگام یک نماد وارد صف فروش می‌شود؟

ممکن است اخبار منفی در رابطه با یک سهم منتشر شود که باعث افزایش عرضه سهم توسط سهامداران آن می‌شود. در این شرایط به دلیل جذاب نبودن سهم مورد نظر، افراد تمایلی به خرید سهم ندارند. در نتیجه سهم مورد نظر با صفی از فروشندگان مواجه می‌شود.

علت اصلی تشکیل صف‌های خرید یا فروش چیست؟

دلیل اصلی ایجاد صف‌های خرید و فروش برهم خوردن تعادل میان طرف‌های عرضه و تقاضا است.

چگونه می‌توان از قفل شدن یک سهم در صف‌های خرید یا فروش جلوگیری کرد؟

می بایست با تحلیل‌های صحیح قبل از تشکیل صف‌های خرید و فروش، معاملات خود را انجام داد.

برچسب‌ها:, ,
Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments