مروری بر مفهوم سهام شناور آزاد

مروری بر مفهوم سهام شناور آزاد
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 16125
سطح نیمه حرفه ای

سهام شناور آزاد (Free Float) بخشی از سهام‌ یک شرکت است که دارندگان آن، آماده عرضه و فروش آن سهام‌ هستند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت کنند و انتظار می‌رود، در آینده نزدیک، قابل معامله باشد.

برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران بررسی شده و سهامداران راهبردی را مشخص کرد. سهامدار راهبردی، سهامدارانی هستند که در کوتاه‌مدت، قصد واگذاری سهام خود را نداشته و معمولاً می‌خواهند برای اعمال مدیریت خود، این سهام را حفظ کنند.

به‌عنوان‌مثال فرض كنید ۸۰ درصد سهام شركت الف در اختیار شرکت ب باشد و شرکت ب قصد فروش سهام در کوتاه‌مدت را ندارد و هدفش مدیریت شرکت الف است ( همان سهامدار راهبردی). در نتیجه شركت الف فقط ۲۰ درصد سهام‌ شناور‌ آزاد دارد.

سهام شناور آزاد در ایران و سایر کشورها

در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت‌هایی كه كمتر از ۲۵ درصد سهام آن‌ها، شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. به دلیل اینكه اگر مالكان شركتی نمی‌خواهند حداقل ۲۵ درصد سهام آن‌ها بین مردم توزیع شود و علاقه‌مند هستند سهام را برای خود نگه‌ دارند، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد.

همچنین اگر سهمی نسبت سهام‌ شناور‌ آزاد بیشتری داشته باشد، امكان نقد شوندگی آن بیشتر و دست‌کاری قیمت آن كمتر می‌شود. زیرا حجم منابعی كه برای دست‌کاری آن لازم است خیلی زیاد بوده است. اما شركتی كه كوچك است و سهم شناور آزاد آن كم است، به‌سادگی دچار دست‌کاری قیمت می‌‏شود.

گفتنی است میزان سهام شناو‌ر آزاد شرکت‌های بورسی، توسط سازمان بورس تعیین شده و در سایت مديريت فناوری بورس تهران در پنجره مربوط به هر نماد درج شده است. برای مشاهده سهام شناور یک نماد می‌توانید به وبسایت tsetmc.com مراجعه کنید. در وبسایت TSETMC اطلاعات مهمی درباره هر نماد وجود دارد که با یادگیری آن‌ها، احتمال موفقیت شما در بورس افزایش پیدا خواهد کرد. در صورتی که تمایل دارید با این وبسایت آشنا شوید، مقاله آموزش تابلوخوانی در بورس را مطالعه کنید.

سوالات متداول

سهام ‌شناور آزاد چیست؟

سهام‌ شناور آزاد (Free Float) بخشی از سهام یک شرکت است که دارندگان آن، آماده عرضه و فروش آن هستند.

سهام شناور آزاد چگونه محاسبه می‌شود؟

‌برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران بررسی شده و سهامداران راهبردی را مشخص کرد. سهامدار راهبردی، سهامدارانی هستند که در کوتاه‌مدت، قصد واگذاری سهام خود را نداشته و معمولاً می‌خواهند برای اعمال مدیریت خود، این سهام را حفظ کنند.

چرا در بورس‌های دنیا اگر شرکتی کمتر از ۲۵ درصد سهام آن‌ها شناور باشد از لیست شرکت‌ها بورسی حذف می‌شود؟

اگر مالكان شركتی نمی‌خواهند حداقل ۲۵ درصد سهام آن‌ها بین مردم توزیع شود، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد.

میزان سهام شناور آزاد هر شرکت چگونه تعیین می‌شود؟

میزان سهام شناو‌ر آزاد شرکت‌های بورسی، توسط سازمان بورس تعیین شده و در سایت مديريت فناوری بورس تهران در پنجره مربوط به هر نماد درج شده است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments