صندوق صندوق‌ها؛ سرمایه‌گذاری در ترکیبی از صندوق‌ها

صندوقِ صندوق‌ها؛ سرمایه‌گذاری در ترکیبی از صندوق‌ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 7168
سطح مبتدی

هدف از تاسیس «صندوق صندوق‌ها» دستیابی به سطوح بالاتر تنوع بخشی در سرمایه‌گذاری است. با ایجاد تنوع در صندوق‌ها‌ می‌توان میزان ریسک را تعدیل کرد. «صندوقِ صندوق‌ها‌»، به طوری که از نامش پیداست، نوعی صندوق‌ سرمایه گذاری مشاع است که در سایر صندوق‌های مشاع اعم از صندوق‌های‌ سهامی، صندوق‌های‌ اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های قابل معامله(ETF)، صندوق‌های مختلط و… سرمایه‌گذاری می‌کند. مدیران «صندوق صندوق‌ها» به‌جای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام و اوراق با درآمد ثابت، در گروهی از صندوق‌های‌ سرمایه‌گذاری با استراتژی‌های مختلف و مدیریت‌های حرفه ای با رویکردهای متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در واقع زمانی که در یک صندوق Fund of Funds سرمایه‌گذاری می‌کنید، گویی در چندین صندوق با مدیریت‌های موفق و شناخته‌ شده سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق ضمن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، امکان کسب بازدهی مناسب را نیز فراهم کرده‌اید.

در ضمن به‌دلیل اینکه تنوع استراتژی و توانمندی‌های مدیریتی در چنین صندوق‌هایی بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمول است، سرمایه‌گذار قادر خواهد بود بجای بهره‌مندی از خدمات تنها یک تیم مدیریت دارایی حرفه ای از توانمندی های چندین تیم منسجم از مدیران حرفه‌ای بازار سرمایه بهره‌مند شود.

لازم است بدانید ساختار این صندوق‌ها می‌تواند از هر دو نوع صدور و ابطال روزانه یا قابل معامله در بورس (ETF) باشد. همچنین مدت فعالیت این صندوق‌ها نامحدود است و حداقل سرمایه لازم برای ایجاد آن در بازار سرمایه ایران ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شده است. مدیر صندوق‌ ملزم است حداقل ۸۵ درصد سرمایه جذب شده از طریق این صندوق‌ها‌ را در سایر صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کند.

صندوق صندوق‌ها

صندوق صندوق‌ها در اکوسیستم سرمایه گذاری ایران واژه‌ای نوپا می‌باشد. ساختار صندوق‌ صندوق‌ها‌ (صندوق در صندوق) در شهریورماه ۱۳۹۷ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ابلاغ شد. بر این اساس موافقت اصولی تأسیس اولین فراصندوق کشور با همکاری مؤسسه دانش بنیان برکت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی در اسفند ماه ۹۷ صادر شده است.

سوالات متداول

مفهوم صندوق صندوق‌ها چیست؟

صندوقِ صندوق‌ها‌ همان‌گونه که از نامش پیداست، نوعی صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشاع است که در سایر صندوق‌های مشاع سرمایه‌گذاری می‌کند.

هدف از ایجاد صندوق صندوق‌ها چیست؟

هدف از تاسیس «صندوق صندوق‌ها» دستیابی به سطوح بالاتر تنوع بخشی در سرمایه‌گذاری است. با ایجاد تنوع در صندوق‌ها می‌توان میزان ریسک را تعدیل کرد.

ساختار صندوق‌ صندوق‌ها به چه صورت است؟

ساختار این صندوق‌ها می‌تواند از هر دو نوع صدور و ابطال روزانه یا قابل معامله در بورس (ETF) باشد.

حداقل سرمایه مورد نیار برای ایجاد صندوق صندوق‌ها چقدر است؟

حداقل سرمایه لازم برای ایجاد آن در بازار سرمایه ایران ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شده است. مدیر صندوق‌ ملزم است حداقل ۸۵ درصد سرمایه جذب شده از طریق این صندوق‌ها‌ را در سایر صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
شهرام احمدی

باسلام.آیااین صندوق صندوقهاالان فعال هست وچطوری میشه درون اون سرمایه گذاری کردوحداقل قیمت واحدهای صدورش چقدره؟چطوری میشه دراین صندوق سرمایه گذاری کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران در قسمت «صندوق‌ها» می‌توانید گزینه «صندوق در صندوق» را در بخش «انواع صندوق‌ها» مشاهده نمایید. سپس جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت صندوق مورد نظر مراجعه کنید.